Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Florin Chilian-Zece

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#55
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Frumoos ! Acuma, pe Andries il ascultam de pe vremea lui nea Nicu, la pick-up, aveam un disc cu el. Atunci era savuros si pentru dublul limbaj al textelor sale.
Dar... vorbeam acum de Chilian. :)  
Hai sa vedem ce mai zice el intr-un interviu mai recent.


"Prostovanilor, iubirea l-a creat pe om, munca l-a distrus"

Scris de Ileana Voicu Ghinea, pentru eva, in 14 mai 2009

Aceasta este deviza dupa care traieste artistul. Rupandu-se oarecum din cotidianul... plin de iubire pe care si l-a construit, Florin Chilian pleaca, la inceput de iunie, in primul sau turneu national. Pentru "Zece" zile si cu Bucuresti, 11, artistul lasa in urma "guberniile", "institutiile", omniprezente in discursul sau, pentru a se arata in fata publicului asa cum simte...

"Zece orase-zece intamplari ce ni le vom aduce aminte si impartasi in final si la Bucuresti, la Cinema Patria, la inceput de iulie", asa suna invitatia lui.

Toata povestea a inceput de la "Zece" si se continua in acelasi stil.

Florin Chilian este un artist altfel, iar putini dintre colegii lui de breasla se pot lauda cu acest lucru. Este ultra cunoscut faptul ca nu scapa nicio ocazie sa taxeze mitocania, prostul gust si prostia in toate formele ei.

"Poate ca seman putin cu Tarky, dar nu sunt el, poate ca seman putin cu Heaven, dar nu o promit, nemaivorbind de ceilalti colegi ai mei", a declarat artistul.

Despre proiectul pe care il pregateste in aceasta perioada, Chilian povesteste in acelasi mod, specific lui: "Habar n-am ce o sa cant, de regula cant ce-mi vine la gura. Apropo de locatie, pot sa spun ca salile de cinema reprezinta, dupa mintea mea, un soi de colac de salvare, in ceea ce priveste spectacolul pe bilete, cu bilete intrare, cu afise, cu tot ce trebuie, mai putin cu mici si mitocanie la nivel guvernamental sau de oricare alta natura".

Nu accepta niciodata sa participe la "cantari" in spatii publice, cu intrarea libera. Se respecta pe el si, poate mai mult decat atat, isi respecta fanii.

"Ideea de spectacol este si subiect si predicat, dupa mintea mea. Publicul nu mai vine la mici si bere, vine intr-o sala de cinema, asa cum se intampla si in perioada interbelica. Atunci, intre spectacole, se tineau spectacole cu artisti mari", continua artistul.

Poate ca toti se intreaba de ce Florin Chilian a ales sa faca acest turneu... pe bilete, intr-un an de criza, cand lumea se gandeste de doua ori atunci cand vine vorba sa dea banii pe ceva. Acelasi lucru l-a facut si artistul si tot el a dat raspunsul: "Uite, de aia, ca sunt smecher. Am alaturi de mine o echipa senzationala si niste niste parteneri absolut fantastici. Sunt un om norocos, orice poti sa spui despre mine, mai putin ca nu sunt norocos. Sunt cativa ani de cand refuz cu o incapatanare demna de mine insumi sa cant la intamplari din astea, unde intrarea este gratuita, acolo unde toata lumea te aude, dar nimeni nu te asculta. Sunt cativa ani de cand toata lumea intra la mine la concerte cu bilet de intrare", intareste artistul.

La capitolul doleante marca Florin Chilian, o putem bifa pe urmatoarea: "As vrea ca pe viitor sa se renunte la institutia aia numita invitatie, ma scoate din sarite. Institutia biletelui de intrare este dupa mintea mea, pregatitoare si pentru artist, pentru ca-i da genul ala de emotie care m-a facut pe mine sa stau pana la 5 dimineata. Eu sunt emotionat si atunci cand vine vorba despre o prezenta publica simpla, chiar daca discursul meu nu lasa sa se vada acest lucru”, spune el.

Si, pentru a incerca sa ne convinga, da urmatorul exemplu: "Daca eram fotbalist nu aveam niciun fel de emotie si probabil ca ma chema Mircea Sandu. Revenind la institutia biletului, pot spune ca aceasta pregateste si spectatorul dat fiind faptul ca-l introduce in atmosfera concertului, il pune sa stranga bani, pentru ca biletele de intrare la concertele mele nu sunt deloc ieftine (n.r. 50 Ron). Nu mai spun ca biletul este si prima forma de cenzura a artistului fata de mitocania care este, mai nou, predata in scoli".

Personajul Florin Chilian, construit voit ori ba, este, fara doar si poate, extrem de interesant. Mizand pe acest lucru l-am provocat la o discutie, post-conferinta de presa, si iata ce am mai aflat, in exclusivitate pentru Eva.ro.

Ce le promiteti celor care vor cumpara bilete la concertele Florin Chilian?

In afara de emotie? Texte foarte, foarte bune, muzica mai putin buna pentru ca este de notorietate faptul ca nu ma pricep la muzica. Acesta este si motivul pentru care am refuzat toate demnitatile propuse prin uniunile astea: UCMR, ADA. Eu nu pot sa fiu director la muzica pentru ca eu habar nu am muzica. Pot sa mai promit mult firesc si tot ceea nu se gaseste in alte contexte, muzical vorbind.

In plus, pot sa asigur ca nu o sa-mi pun tate intre timp, nu-mi pun grasime de pe cur in bot si ca nici nu o sa-mi arat curul pe scena.

Aveti un discurs foarte dur...

Discursul, chiar si cu aceste cuvinte, este extrem de civilizat si intr-o perfecta limba romana, macar gramatical. Despre restul, numai de bine...

Ce vrea sa transmita muzica Florin Chilian?

Absolut nimic. Nu vrea sa transmita nimic. Pune niste probleme in termeni comuni. Nu fac altceva decat sa-ti redau putin din amintirile tale cele pe langa care ai trecut si, pe care, in ritmul asta sifilitic al vietii, este posibil sa nu le fi luat in seama sau sa nu fi avut timp. E doar o regasire, de fapt, totul este undeva la mijloc.

Acest gen de muzica, se vrea o lupta impotriva lucrurilor care se intampla in acest moment pe piata muzicala din Romania?

Nu, absolut deloc. Nebunia este ca poate fi interpretat ca un afront impotriva prostului gust sau ca un manifest pentru un lucru bun, nenorocirea este ca e atat de singular, desi e atat de firesc. In clipa in care pierdem din instincte, notiunea firescului, se pare ca ajungem la tipul de manifest atunci cand tine de ordinar, adica de ceva pur si simplu normal. Tot ce tine de normalitate a ajuns sa fie considerat de nivel exceptional. E un lucru trist.

Ce reprezinta muzica pentru Florin Chilian?

Motivul pentru care nu trebuie sa ma trezesc la 5 dimineata ca sa ma duc la fabrica. Detest munca. Ba, prostovanilor, iubirea l-a creat pe om, munca l-a distrus. Urasc munca din rarunchi, nu-mi place ideea de turma, de grup, de colectiv, detest asta. Cred cu tarie in unicitatea fiecarui personaj care compune lumea asta si atunci pentru mine muzica este un fel de a respira decent, in conditii normale, profund umane. Omul nu s-a inventat sa se scoale la 5 dimineata si sa se duca sa strungareasca, s-a inventat sa-si iubeasca sotia, prietena, copiii.

Sunteti un romantic?

Nu tine de evidenta?

Intreb...

Altfel, cine stie unde eram: in guvern, in politica...

Aveti un conflict deschis cu institutiile, asta si dupa ce s-a intamplat cu piesa "Zece"?

A, ca mi-a fost furata piesa "Zece" de catre Guvernul Romaniei? Evident ca am un conflict. Starea de conflict tine de normalitate, se cheama conflict cu autoritatea. Daca lumea ar fi mai aplicata spre interior, ar fi realizat ca este un mare, mare capitol in psihologie. Conflictul cu autoritatea, oricat de ciudat ar suna pentru cei care vor citi acest interviu, tine de progres.

Esti impotriva sfaturilor parintilor - vestitul conflict intre generatii - duce la progres. Esti impotriva opresiunii de orice fel care vine din partea socialului sau a institutiilor statului, duce la progres. Faptul ca noi nu suntem obisnuiti sa ne revoltam cand ne anuleaza astia din drepturi sau cand ne muta statia de tramvai sau cand nu fac curat pe strazi sau cand ne schimba bordurile desi nu e cazul si ne fura iar din bani, ca nu reactionam atunci cand se face publicitate cu ce fac primarii pentru noi cu banii nostri, ei platind un milion de euro pentru a ne informa, asta tine de o moarte celebrala a notiunii de civism, in Romania.

Revenind la intamplarea mentionata. Se poate spune ca artistul din Romania este vulnerabil?

Dovada ca da, ai avut-o cu "Zece", unde Guvernul Romaniei a furat. Instanta si-a motivat sentinta, am castigat, eu am facut deja recurs pentru ca vreau sa scot alte lucruri la iveala, dar artistul este vulnerabil in fata abuzurilor atata vreme cat nu este mai puternic decat arta lui, arta pe care trebuie sa si-o apere si atunci, revenind, tocmai plec in primul turneu national, n-are nicio legatura, de fapt, cu magariile astea care tin de guvernanti.

#56
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
UP la o melodie superba din 2008.  :thumbup:

#57
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
zece! :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate