Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Florin Chilian-Zece

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
pai da, primu link din capu' la pagina nu merjea, cicica lipsea, asa ca am pus alt link.

Edited by tonks, 19 July 2009 - 20:11.


#20
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 18.07.2006

View PostBebeluska, on 19th July 2009, 20:26, said:

Aia e prima lui manea... :P
este cea mai cretina melodie pe care am auzit-o si fara logica
era ceva de genul eu ma duc la piata cumpar un pepene si termopane termopane  :lol: :lol: :lol: :lol:

#21
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
"cretin/a" e un adjectiv cu sfera larga de aplicatie, prin urmare sa zicem ca poate fi "cretina" melodia asta, dar o melodie "fara logica" mi se pare ca suna cam ca "o ciorba fara personalitate". In fine, ce exemplu de melodie logica poti da, in sustinerea opiniei tale? ^_^

#22
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
O aparitie inedita in peisajul nostru muzical.  :)


Florin Chilian - Cantecul avocatului


fa-te avocat, Sandele
termopane termopane,
termopane termopane, tata
fa-te deputat
termopane termopane,
termopane termopane, of of
fa-te sef d? stat!

poate am o karma proasta
poate d'aia n-am noroc, da' poate
poate-a fost ceva in apa
poate d-aia stau la bloc
poate nu vad ce se-ntampla
d'aia nu pricep nimic
da' poate n-am avut caldura, si pa-
pusi cand ieream mic

poate ca mama cu tata
au fost frati cand iereau mici
pana cand s-a prins bunicu'
eu eram deja aici
m-am nascut cu trei manute
nimic mai adevarat
ce ma fac cu karma asta
ma fac tata, ma fac tata de... putat

fa-te avocat, Sandele
termopane termopane,
termopane termopane, tata
fa-te deputat
termopane termopane,
termopane termopane, of of
fa-te sef d? stat!

poate la maternitate
poate mai tarziu la cresa
aia m-au schimbat cu altu'
si mi-au dat alta adresa
poate ca de mine insumi
mana-mi sade prea aproape poate
asta nu-i iubire... da' io sper ca... poate

io am vrut sa fiu contabil
da' nimeni nu m-a-ntrebat
toti mi-au spus: cu fata asta
fa-te tata avocat
si-o sa ai o casa-n centru
si-o masina mai de neam
si-o sa ai in loc de geamuri
la ferestre, la ferestre termopan

fa-te avocat, Sandele
termopane termopane,
termopane termopane, tata
fa-te deputat
termopane termopane,
termopane termopane, of of
fa-te sef d? stat!


#23
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Toate melodiile lui F. C.sunt o ingramadeala de sunete fara nicio armonie, parca nu le leaga nimic. Aidoma si versurile - zici ca sunt compuse de Urmuz sau Tristan Tzara.
Ei, asa or fi zis si altii contemporani lui Picasso despre picturile lui, si uite ce amarnic s-au inselat!

Am facut comparatiile astea ca sa nu-i supar prea tare pe fanii lui F.C. :D

Edited by Laberta, 19 July 2009 - 21:14.


#24
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Mie-mi place melodia.

#25
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View PostCICI&Co, on 19th July 2009, 21:20, said:

Mie-mi place melodia.
Mie piesa.

Bine, io-s mai de la tara, nu pricep la cultura... Da' uita-te cum sta piesa aia tolanita!

#26
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

View PostCICI&Co, on 19th July 2009, 22:20, said:

Mie-mi place melodia.
Me too. Fara sa separ orchestratia de voce si pe ambele de versuri, per ansamblu chiar imi place. Impuscati-ma, macar sa nu ma mai chinui! :D

Edited by me_and_myself, 19 July 2009 - 21:47.


#27
Domnu_Gadea

Domnu_Gadea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.04.2008

View Postjumborom, on 19th July 2009, 21:07, said:

O aparitie inedita in peisajul nostru muzical.  :)
Florin Chilian - Cantecul avocatului
hehe
voi în ce țară ați trăit până la ora asta ?
-
Îmi plăcea și mie Chilian mai demult, acum mă irită genul ăsta de romantism lăbărțat și siropos, pt că știu ce ascunde.

Edited by Domnu_Gadea, 19 July 2009 - 21:51.


#28
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View PostDomnu_Gadea, on 19th July 2009, 21:50, said:

pt că știu ce ascunde.
recte?

View Postme_and_myself, on 19th July 2009, 21:47, said:

Impuscati-ma, macar sa nu ma mai chinui! :D
Te superi daca folosim funia? E refolosibila si se pare ca va mai fi nevoie de ea pe topicul asta.

#29
Domnu_Gadea

Domnu_Gadea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.04.2008
recte persoane intolerante și agresive.
Similar cu "credincioșii" ostentativi.
Da' asta-i altă discuție.

#30
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View PostDomnu_Gadea, on 19th July 2009, 21:53, said:

recte persoane intolerante și agresive.
Similar cu "credincioșii" ostentativi.
Da' asta-i altă discuție.
Si stai in drum de un suspend pentru offtopic?! B)

Ce are romantismul cu toleranta?  Musai sa fii tolerant daca esti romantic? "Bulgaroi cu ceafa groasa, grecotei cu nas subtire..." (era sa zic negrotei in loc de grecotei :lol:  ) Manelistul care a scris asta, nu era romantic?

Plus ca individul Chilian e pur si simplu un cantaret, habar n-am daca isi compune singur versurile "cretine" sau melodiile. Si chiar daca o face el insusi, ce-are a face cu intoleranta si agresivitatea? :wacko:

Edited by Gabi73C, 19 July 2009 - 22:03.


#31
Domnu_Gadea

Domnu_Gadea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.04.2008
io zic să citești mai bine, dacă tot vrei satisfacțiune.
în plus, e prea complicat pt ora asta ...

În timp poate o să realizezi că și romantismul lăbărțat se pupă cu intoleranța și agresivitatea, la fel ca și bigotismul și credința demonstrativă. Persoanele demonstrative sunt ipocrite/false mai tot timpul. :)
Și aici nu vorbim de poezii.
Grow up.

</off>

#32
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View PostDomnu_Gadea, on 19th July 2009, 22:50, said:

hehe
voi în ce țară ați trăit până la ora asta ?

A se citi " aparitie inedita inca de la iesirea de sub tipar."  :)



(decembrie 2003)


" Florin Chilian, o biografie pusa pe muzica


Muzica lui poarta amprenta suferintei. Versurile mustesc de autoironie dar si de critica la adresa unei societati decazute.

La 35 de ani, Florin Chilian nu-i o victima care isi plinge infringerea. Este un invingator care si-a gasit puterea renasterii in propriile-i rani.  Durerea dulce-amaruie transcede muzica si textele sale. Si nu-i un sentiment jucat de-amorul artei. E firul rosu al unui parcurs biografic straniu.

La trei ani si jumatate fugea dintr-un camin-internat, unde fusese «uitat» de cei care-l cresteau. La 16 ani isi cistiga existenta ducindu-i sculele lui Vali Sterian. A invatat sa cinte singur, fara sa urmeze cursuri speciale, si isi compune melodiile. Isi scrie singur textele, care, de fapt, sint adevarate poeme. Astazi, este unul dintre cei mai promitatori cantautori romani. Un muzician complet, care amesteca magistral folk-ul, jazz-ul si rock-ul. Vocea sa, usor nazala, al carei timbru trece de la unul ragusti la tipat, il face special.

A debutat pe marile scene relativ tirziu, la 30 de ani, si a facut furori cu primul album, Iubi – interfata la realitate (in 2001). Al doilea album, Zece porunci, de inspiratie biblica, va fi o palma data tuturor ipocritilor.

Pe Florin Chilian il puteti vedea, uneori, in concert la Casa Eliad din Bucuresti.

- Cum ai intrat in muzica ?

- Intimplator. Din clasa a X-a a trebuit sa ma intretin singur. M-am angajat la Compania de sunet a lui Vali Sterian. A fost marele meu noroc. Acasa nu aveam casetofon, pick-up sau radio. La concertele lui Vali Sterian am inteles ce este muzica. Veneam acasa si repetam in nestire acordurile pe chitara pina cind imi ieseau. La 17 ani cintam intr-o trupa a liceului, Rubin. Am participat la festivaluri de folk si am si luat premii. Insa, mi-a fost teama sa fac muzica la modul profesionist, pina in urma cu citiva ani.

- Cum te-ai hotarit sa traiesti numai din muzica ?

- Nimic din ce-am facut pina pe la 30 de ani nu mi-a placut. Am lucrat trei luni, inainte de 1989, intr-o intreprindere, dar nu mi se potrivea meseria de mecanic de intretinere. Dupa revolutie, am plecat in Franta, sa-mi fac bani de-o casa si pentru o chitara. Nu m-am impacat cu ideea de a ramine afara. M-am intors intr-o zi si m-am angajat intr-un cazino din Bucuresti. N-am rezistat mai mult de citiva ani. La un moment dat mi-am spus ca as putea sa-mi implinesc visul – o casa la curte, cu o pisica, un ciine si pian in living – cintind. Adica sa fac ce-mi place si sa cistig bani pentru asta. Banii inseamna pentru mine libertatea de a face ce doresc, nimic mai mult. Nu poti fi independent si sa faci ce-ti place daca esti sarac.

- Succesul cu Iubi ti-a deschis calea spre bogatie?

- Nu, dar oricum mi-e mai bine. Mi-am cumparat un apartament si un Trabant. Prietenii imi spuneau ca mai bine dadeam toti banii pe o limuzina, care sa ma reprezinte. Le-am spus ca nimic nu ma poate reprezenta mai bine decit muzica mea.

- Ai un model de muzician spre care tinzi ?

- Nu. Ca model de atitudine artistica  il prefer pe Vali Sterian – un rebel. Dar nu pot spune ca il am drept model in adevaratul sens al cuvintului pe Vali Sterian. El mi-a fost un foarte bun prieten, m-a influentat foarte mult, mai ales ca ramasesem fara tata. Moartea lui Vali m-a apasat; ii simt lipsa si acum… Dar nu am mers catre un model reprezentat de el.

- Esti tentat de o cariera muzicala peste granita ?

- Nu sint confortabil decit in limba romana. Desigur, mi-ar placea sa am succes in strainatate, dar este foarte dificil de inteles ce spun eu pentru occidentali, de pilda. Acum imi sint traduse in limba engleza “Iubi” si “Cintecul lui Tanase”, dar nu stiu daca le voi putea lansa afara, pentru ca este vorba de multi bani.

- Cintecul lui Tanase este o defulare a unor frustrari adinci…

- Este povestea mea si a surorii mele. Eu chiar sint un personaj tragic si imi asum asta. Pina acum m-am inspirat numai din ceea ce am trait si am fost sincer. De fapt cred ca in arta este foarte important sa fii sincer.

- Multe din melodiile tale sint impregnate cu un puternic mesaj social, asa cum este “Cintecul lui Tanase”. Ai ales sa te opresti asupra acestui tip de mesaj doar pentru ca radacinile lui iti erau familiare sau de ce ?

- Pentru ca am ochii deschisi si ma izbeste realitatea. Este o prelungire a gestului de a iesi in strada pe 21 decembrie 1989, alaturi de Vali Sterian, si a celui de a participa la manifestatiile anticomuniste din Piata Universitatii, in 1990. Din acelasi motiv fac o emisine la Radio Romania-Tineret, de marti pina joi, intre orele 23.00 si 01.00, in care discut cu ascultatorii. Vorbim mai ales despre politica si despre ceea ce se intimpla in cimp social; despre muzica, doar intimplator.

- Urmatorul tau album se va numi Zece porunci. Ce te-a impins sa pui pe muzica cele zece porunci ?

- Nu sint ceea ce se cheama un credincios practicant, desi sint botezat ortodox si cred in Dumnezeu. Insa, am gasit o sursa de inspiratie in cele zece porunci. Fiecare melodie va fi o poveste despre una dintre poruncile divine, iar fiecare porunca va fi ilustrata de o meserie. De exemplu: sa nu minti! – corespunde profesiei de avocat ; sa nu preacurvesti!- incarnata perfect de politicieni si asa mai departe. In ultima instanta, este vorba tot despre un mesaj social.

- Cind va fi gata albumul ?

- Greu de spus. Am nevoie de vreo 12.000 de euro pentru a-l imprima si inca nu am gasit banii. Mi-am facut o asociatie culturala prin care voi incerca sa adun fondurile. Nu vreau sa apelez la o casa de productie, pentru ca ar putea incerca sa-mi impuna cum anume sa-mi fac albumul si nu vreau asta.

- Deocamdata, muzica ta este gustata numai de cunoscatori. Nu te-a ascultat prea multa lume din pricina slabei mediatizari. De ce crezi ca presa, in general, televiziunile si posturile de radio, in special, nu te promoveaza ?

- Pentru ca nu sint un produs media. Sint exact contrariul a ceea ce promoveaza Star-sistemul: scriu versuri bune, cint bine, nu sint blonda cu dimensiunile 90-60-90, sint heterosexual. Pe deasupra imi permit sa fiu obraznic, tocmai pentru ca ma incapatinez sa reusesc in afara Star-sistemului."

Sursa.


Cantecul lui Tanase - live Cluj 2008

#33
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Si-a dat cu firma in cap. Tocmai pe Vali Sterian l-a gasit, pai tata, are de trait inca o viata ca sa ii ajunga la genunchi. Cica nu-i produs media, daca ar fi fost adevarat isi permitea sa fie obraznic in viata privata si sa nu-mi zgarie urechea in tot felul de emisiuni in care isi da cu parerea despre orice.

O fi faina melodia, nu contest, dar el ca artist e cat se poate de prefacut, daca era sincer aveam melodii incarcate cu misoginism si "vorbe grele", tipul e impertinent, increzut si are impresia ca nu-i nimeni ca el. O fi corect, ca el nu mai gasim, mai buni sunt o gramada.

#34
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View PostDomnu_Gadea, on 19th July 2009, 22:11, said:

Și aici nu vorbim de poezii.
Grow up.
Bine, atitudinea ata de tip "grouap" te incadreaza perfect exact in grupul de care vorbesti, ala al agresivitatii justificate doar in mintea agresorului, nu crezi? Nu sunt toti prosti pentru ca sunt eu destept si nici toti mici pentru ca sunt eu mare... ;)
Nu, aici vorbim de o melodie (sau doua), de unde si pana unde am ajuns la intoleranta si agresivitate, nu mai stiu.:)

Ma gandeam sa inchei in stilul tau, cu un "be smart" autosuficient si mirositor, dar sa fiu sincer nu sunt sigur ca am caderea sa ti-l spun... Sau ne...toleranta necesara. :P
Ma mai gandesc, mai cresc si revin cu precizari. ^_^

reason for edit: exprimare agramata :"agresivitate nejustificata decat in mintea agresorului" :blush:

Edited by Gabi73C, 19 July 2009 - 22:48.


#35
Domnu_Gadea

Domnu_Gadea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.04.2008
man, citește postul lui maltese, știe ce spune;
și cu asta închei, de data asta tolerant. :lol:

#36
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Am voie să spun că-mi place și piesa de mai jos, sau o iau pe coajă? :unsure:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z3Vu0P0V53k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate