Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Are rost sa schimb difuzoarele la Boxe Unitra?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
intrare

intrare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 11.01.2003
Am gasit niste boxe Unitra vechi de 110 W care au difuzoarele deteriorate. Intrebearea mea este daca are rost sa dau banii de difuzoare noi si pe montaj? Sau mai bine cumpar niste boxe 2.1 de calculator? Este vreo diferenta intre sistemul asta amplif Yamaha vechitura+boxe Unitra si de ex. un sistem 2.1 Altec Lansing ATP3.

Din cate am inteles de la o firma mi s-a spus ca ma ajunge pe la 3 milioane schimabrea difuzoarelor la boxele Unitra.

Se merita sa le schimba sau cumpar un sistem de-a gata ?

Nu ma pricep la electronica asa ca o sa dau niste bani si pe manopera...

mersi

#2
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
pe de-oparte cu 4 mil iti iei un sistem 5+1, pe de alta parte daca pui difuri noi calumea in boxele alea vei avea putere cu un amplif yamaha (si fidelitate)

#3
adyo

adyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.07.2005
cat de deteriorate sunt difuzoarele de pe boxele alea?si ce se intzelege prin "am gasit"?  sunt ale tale sau te bate gandul sa le cumperi?daca sunt deja ale tale si daca nu sunt foarte deteriorate poate facem un targ si te ajut sa-ti cumperi ceva mai bun. ideea este: le vinzi?cum arata?daca vrei sa vb scrie-mi pe [email protected] sau pe YM ma gasesti cu adyo_15

Edited by adyo, 02 July 2005 - 23:46.


#4
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005
Nici n-am citit tot dar nici rost nu mai are.
  Asculta ce zice fratele tau aici. Dak ai statie teapana si se pot repara difuzoarele alea, repara-le!!!!!
  Eu am Unitra si nu le-as da pe toate sistemele x.1 la un loc. Cand dau la blana boxele alea se muta toti vecinii.
  Dak se mai pot repara repara-le!!!!!! Cat de deteriorate sunt?

#5
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Spre dezamagirea multor nostalgici, boxele Unitra indiferent de model, sint doar niste biete cutii cu difuzoare nu au legatura cu hi-fi singura utilitate a lor era sonorizarea bodegilor de cartier.
Pentru cine a avut in dotare asa ceva singurul lucru pozitiv era ca sunau mai bine decit Technics-urile frumusele de prin anii"90.
Daca faci o comparatie cu orice model de boxa de peste 200 euro facuta de firma specializata in incinte acustice (aici se exclud firmele japoneze Sony,Technics,JVC,etc.) vei fi socat de diferentele enorme de performanta si calitate a sunetului.
Eu am avut 3 modele de 75,110,140w de la Unitra pe care le-am vindut treptat crezind ca modelul superior va fi altceva...gresit toate erau la fel de proaste.
On topic daca vrei sa mergi cu ele mai departe repara difurile sau inlocuieste-le cu modele identice nu baga alte tipuri de difuzoare in cutiile alea, sansa sa nimeresti unul ai carui parametrii sa cada exact pe volumul ala este foarte mica.
Comparatie cu unele de pc e pertinenta din punct de vedere al calitatii, totusi cutiutele mici de plastic nu pot ajunge la presiunea acustica date de Unitrele de 110w doar daca se numesc Logitech z5500 sau Creative Gigaworks S750.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate