Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 

Internet de la Orange.

- - - - -
  • Please log in to reply
393 replies to this topic

#19
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Puteai renunța în primele 48 de ore dacă doreai.

#20
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
Proba nr. 1, server de la noi: [ http://www.speedtest.net/result/376849093.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Proba nr. 2, server din Germania: [ http://www.speedtest.net/result/376849801.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Modem: E220.

Mi se pare că merge bine.

Edited by mufa, 21 December 2008 - 22:17.


#21
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
@ m3th0dman, posibil, dar in primele 48 de ore nu s-a intrerupt, si s-a si miscat rezonabil, au fost unele dintre zilele bune ale Orange, plus ca abia luasem laptop-ul, am stat mai mult sa-mi fac setarile pe el, sa-mi transfer de pe desktop pe laptop ce aveam nevoie, etc.

Mai mult, conform spuselor celor de la Orange Shop, intr-o luna sau doua urma sa se treaca in Bucuresti la 3G+, 7,2 MBps, asa ca asteptam o imbunatatire, dar n-am simtit nici o diferenta.


@ mufa, nu prea (mai) cred in aceste teste, nu stiu cum sunt realizate, n-am stat sa cercetez niciodata, dar nu ma incalzeste cu nimic faptul ca speedtest.net imi arata 3.000 kb/s daca eu, in practica n-am vazut NICI MACAR O DATA, NICI MACAR UN VARF de 300 kb/s, nu mai vorbesc de viteza constanta.

Vrei sa vezi ce-am vazut eu ?

Sau, in zilele bune:

Attached Files



#22
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Iar imi merge internetu-n valuri, ca sa incarc o pagina trebuie sa dau de 4 - 5 ori refresh...

#23
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Daca tie iti merge prost, de ce presupui ca la toti trebuie sa le mearga prost? Uite, eu in ultimele 5 ore de cand m-am conectat pe Orange din nou am atins 3,5 Mbps cu semnal HSDPA de 2 liniute din 5. In Deva.

In Timisoara nu ating de obicei viteze asa mari, dar la nevoie, daca am de unde, ajung la 2, 2 si ceva, adica tot timpul cand am nevoie macar 200 kBps efectivi.

Cata vreme pot face in mod normal streaming fara probleme, sunt multumit de viteza. E totusi o solutie mobila.

#24
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Poate ca e mai libera reteaua in Deva si Timisoara, poate ca esti mai norocos tu, poate ca sunt mai ghinionist eu, dar mie imi merge prost, si nu e vorba doar de viteza, ci si de (din ce in ce mai) desele intreruperi.

Tind sa cred, deoarece problemele parca s-au agravat in ultimul timp, si am vazut ca nu sunt singurul nemultumit, ca nu mai face fata reteaua lor, este prea aglomerata, si asta mai ales in orasele mari, cu cat e mai mare si mai populat orasul, cu atat mai prost merge reteaua.

De curiozitate, desi nu-mi place sa am grija lui si prefer sa folosesc telefonul, de fapt PDA-ul in deplasare, la prima iesire din Bucuresti o sa iau si laptop-ul, sa vad daca se misca mai bine.

Legat de streaming, in Bucuresti eu n-am mai reusit de doua luni sa fac o videoconferinta, decat daca folosesc batranul desktop, cu internet de la Romtelecom, degeaba mi-am luat laptop cu webcam, microfon si tot ce-i mai trebuie, inclusiv la nivel de soft, integrat.

#25
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
barboso, le mai dai la ăștia banii pe abonament? Părerea mea: te duci, și plătești în fiecare lună 5-10% din valoare facturii. Atâta merită. E interesant de testat reacția lor.
Acuma, totuși, ar fi de testat și cu un alt modem, dacă într-adevăr pe HSDPA obții viteza asta, eu zic că poți să te apuci să te plasezi în fața shopului lor și să împarți pliante cu printscreen.
Încă nu-mi vine să cred că merge așa de prost. Totuși, știu scuza celor de la ORange, servită amabil de consultanți: Ne pare rău, este congestie, încercați mai târziu! Firmele astea ar trebui trimise să presteze servicii numai în Burundi. Acuma o să zică alți că bă că e firmă mare, serioasă, și io le zic în avans: Știți ceva? Mă piș pe firma lor mare :w00t:

Edited by jafpefata, 26 December 2008 - 06:14.


#26
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Cam asa ar merita.

Totusi, ca sa fiu sincer, cu ocazia sarbatorilor probabil, ca e toata lumea plecata din Bucuresti, in noaptea asta am doborat orice record pe conexiunea lor: am descarcat un fisier de vreo 80 Mb cu 360 kbps; daca ar tine-o asa, eu as fi multumit, download-uri fac doar ocazional, si nu fisiere mari, si cred ca face fata si la videoconferinte si, ocazional, ceva YouTube...

#27
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
in centrul constantei modem Huawei E270 merge binisor, adica cu 500KBy/s cu unele intreruperi (nota: merge instalat pe Linux). Si la mail (cand am avut o problema) au raspuns greeeu (raspuns de rutina =>vreo 4 zile). Il am de vreo 5 luni, voiam sa fac la Voda dar am fugit de amatorismul prezent acolo. Nu stau tot timpul calare pe messenger => pot fi si intreruperi (scurte) nesesizate de mine.

Edited by CataPro, 29 December 2008 - 20:51.


#28
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
M-am bucurat degeaba, au trecut sarbatorile, s-a intors lumea in Bucuresti, a inceput iar sa intre pe internet, asa ca iar au inceput problemele la Orange...

#29
daxinvent

daxinvent

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.03.2008
Merge foarte prost!

Conform programului cu care se conecteaza (Mobile Conect)datele acestea sunt performantele lui:
- 2,9 GB de trafic download in timp de 661,12 ore.
- Ping la yahoo.com -> 800 ms latency.
Rezulta o rata de transfer ptr dial-up.
Atit poate ORANGE.

Nu faceti greseala sa va luati asa ceva.
Adaug ca ma modem Huawei USB E220.

mai jos am atasat un print screen din programul de conectare al modemului.


Dax

Attached Files



#30
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
12 reci, a 13-a calda: astazi se misca mai natural, prima zi pe anul asta, s-a apropiat de 200 kB/s...

Am facut cerere la ei, atat pe mail cat si pe fax, semnata si stampilata, asa cum mi-au cerut in urma mail-ului, sa-mi schimb abonamentul din Internet Unlimited Office (20 euro + TVA) in Internet Day Unlimited (5 euro + TVA, ai dreptul doar la 3 zile cu trafic nelimitat lunar) iar cu diferenta ar urma sa-mi mai fac un abonament la Vodafone, din cate am vazut se misca mult mai bine, cel putin in Bucuresti.

Edited by barboso, 13 January 2009 - 13:56.


#31
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Spuneam acum doua zile ca sa misca mai natural.

Acum si-a revenit, puteti vedea atasamentul.

Attached Files



#32
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
bre e o buleala la tine

#33
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Nu-i la mine, la ei este problema, probabil ca nu face fata reteaua,

#34
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Au trecut zece zile de cand am facut cerere de schimbare a abonamentului, atat pe fax cat si pe mail, si n-am primit nici un raspuns, foarte operativi oamenii...

Astazi iar merge in valuri, ba viteza foarte mica, ba se intrerupe.

Orange   :puke:   !

Edited by barboso, 19 January 2009 - 12:35.


#35
alienturtleus

alienturtleus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 10.06.2007
cred e ceva in neregula ori cu modemul tau ori cu calculatorul. am si eu la orange de ala de 10 euro si imi merge bine. nu super dar merge destul de bine ca sa ma pot uita la seriale online sau chiar sa ma joc  :P .  eu am fost odata la un prieten si cand l-am bagat la el in calc mergea extraordinar de infect. urla la ei poate rezolvi ceva:)).

#36
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Nu se rezolva nimic, sunt satul scarbit cat m-am certat cu ei.

Calculatorul n-are nimic, poate modemul, dar nu vor sa mi-l schimbe, au zis ca la expirarea actualului contract, sa mai fac altul si-mi dau alt modem.

De unde esti ?   Tind sa cred ca problema este supraincarcarea retelei, din ce-am auzit parca merge mai bine in provincie, cu, virgula, cat e mai mic orasul cu atat merge mai bine, dar in Bucuresti se pare ca nu mai fac fata.

Din cate retin nu conteaza valoarea abonamentului, largimea de banda initial este aceeasi, difera doar traficul de date acceptat de ei ca fiind "rezonabil", dupa consumarea caruia iti limiteaza banda; nu este cazul la mine, nu depasesc cei 6 GB aferenti tipului meu de abonament, nici macar nu ma apropii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate