Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Romtelecom lanseaza pana la sfarsitul anului serviciile mobile

- - - - -
  • Please log in to reply
237 replies to this topic

#1
dumi99

dumi99

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 205
  • Înscris: 13.11.2008
Primele servicii mobile ale Romtelecom vor fi lansate pana la finele anului. Cei doi producatori chinezi au castigat in ultimii ani contracte cu cei mai mari operatori de pe piata.

Producatorii chinezi de echipamente telecom ZTE si Huawei au castigat unul dintre cele mai importante proiecte telecom de pe piata locala, respectiv constructia de catre Romtelecom a unei retele mobile de comunicatii. Contractul de furnizare de echipamente si servicii obtinut de ZTE si Huawei ar putea ajunge la o valoare totala de cateva zeci de milioane de euro.
"Am inceput sa lucram deja la constructia retelei impreuna cu furnizorii ZTE si Huawei. Acestia au fost selectati dupa ce am evaluat mai multi furnizori potentiali pentru scopul construirii acestei retele", au precizat pentru ZF oficiali ai Romtelecom. Ei nu au dorit sa ofere detalii despre valoarea contractului sau ceilalti producatori care au fost in lupta pentru acest proiect.
Companiile chineze ZTE si Huawei nu se afla la primul contract major cu un operator telecom din Romania, proiectul cu Romtelecom adaugandu-se unei lungi liste de afaceri realizate pe piata locala, printre care Orange, Vodafone si RCS& RDS. Practic, majoritatea jucatorilor mari de pe piata locala telecom au semnat in ultimii ani contracte cu unul din cei doi furnizori chinezi.
ZTE si Huawei si-au stabilit de altfel in ultimii ani ca obiectiv strategic cresterea afacerilor din Europa, companiile mizand in lupta cu jucatorii traditionali de pe aceasta piata pe costul echipamentelor si al aranjamentelor de finantare furnizate de banci chineze.
Un exemplu in acest sens este compania Telemobil, operatorul retelei Zapp, care a atribuit ZTE contractul de furnizare a echipamentelor pentru noua retea de date mobile 3G. In acelasi timp, Zapp a obtinut si un credit de 220 de milioane de euro de la Banca de Dezvoltare a Chinei, obtinerea finantarii fiind facilitata de semnarea contractului cu ZTE. In ceea ce priveste proiectul de la Romtelecom, ZTE si Huawei au inceput deja constructia retelei, operatorul avand in plan sa lanseze primele servicii pana la finele acestui an.
Conform unor surse de pe piata telecom, primele antene au fost instalate deja in Bucuresti si zonele limitrofe, dar si in alte orase mari precum Brasov, Constanta si Cluj. Oficialii Romtelecom nu au comentat aceste informatii, precizand doar ca efortul de dezvolare a retelei va continua si anul viitor.
"Tinta noastra ramane ca primele servicii minimale sa fie disponibile pana la sfarsitul acestui an. Dezvoltarea intregii retele necesita timp si va continua in anul 2009. Pe masura ce vom inregistra o acoperire suficient de extinsa vom promova corespunzator serviciile comerciale catre potentialii clienti", au precizat pentru ZF reprezentantii Romtelecom.
Reteaua de comunicatii mobile are o importanta strategica pentru Romtelecom. Prin aceasta retea, operatorul are pentru prima oara posibilitatea de a propune oferte de date si voce clientilor care nu se afla in zona de acoperire a retelei sale fixe si in care aveau pana acum acces doar operatorii de telefonie mobila. De asemenea, Romtelecom se poate extinde astfel la costuri mai mici si in noi cartiere sau zone apropiate unor mari localitati.
Miza principala pentru Romtelecom o reprezinta lansarea de servicii de date mobile, ce ar putea fi vandute la pachet cu Cosmote, si a altor pachete care sa integreze serviciile proprii. Romtelecom va lansa si servicii de telefonie mobila insa este de asteptat ca operatorul sa nu insiste pe acest segment pentru a nu intra in competitie cu Cosmote, companie care face parte din acelasi grup.
Seful Romtelecom spunea de altfel anterior ca principalul obiectiv al companiei dupa obtinerea licentei este lansarea unor servicii de internet mobil, care lipsesc din portofoliul operatorilor detinuti in Romania de OTE si Deutsche Telekom.
"Imediat ce vom primi licenta, vom incepe construirea retelei bazate pe tehnologia CDMA si vom lansa noile servicii cat mai repede posibil. Obiectivul nostru principal este de a utiliza licenta pentru a oferi servicii de internet mobil de banda larga, in plus fata de serviciile pe care le oferim deja (voce, internet fix de banda larga, televiziune digitala)", declara Yorgos Ioannidis, CEO al Romtelecom.
Managerul care este responsabil de proiectul retelei mobile in cadrul Romtelecom este Wolfgang Breuer, 44 de ani, fost vicepresedinte al Deutsche Telekom pentru Europa Centrala, care ocupa in cadrul Romtelecom pozitia de director executiv pentru tehnologie si operatiuni.
Romtelecom a castigat in septembrie o licenta de comunicatii mobile scoasa la vanzare de statul roman. Celelalte companii care au concurat pentru licenta au fost NetPoint (controlata de RCS&RDS), Saudi Oger (actionarul Telemobil, operatorul retelei Zapp Mobile) si Tactical Network AS, un fond de investitii ceh sustinut de producatorul chinez de echipamente de telecomunicatii ZTE. Tactical Network a depus oferta in parteneriat cu Posta Romana si compania Euroweb Romania.
Posibilitatea de a acoperi eficient si la costuri mici zone mari de teritoriu reprezinta unul din motivele cheie ce au generat interesul pentru aceasta licenta. Astfel, benzile de frecvente in 400 Mhz permit acoperirea cu mai putine antene a unui teritoriu mai mare decat in cazul tehnologiei 3G, spre exemplu, costurile fiind semnificativ mai mici.
Aceste caracteristici ale spectrului fac posibila utilizarea acestei licente, spre exemplu, pentru acoperirea cu servicii de voce si date a mediului rural.
Interesul Romtelecom pentru aceasta licenta, demonstrat si de lansarea rapida a procesului de constructie a retelei, este determinat si de avansul inregistrat de serviciile de acces la internet pe piata locala. Piata locala de servicii internet are inca un potential semnificativ de crestere, fata de piata de telefonie mobila sau fixa, datele ANC aratand, spre exemplu, ca anul trecut veniturile din serviciile de date au inregistrat cea mai mare crestere de pe piata. Astfel, veniturile din furnizarea de servicii de acces la internet au inregistrat anul trecut cel mai puternic avans, de 33,2%, dintre toate segmente pietei locale de telecomunicatii. Incasarile din servicii internet au urcat anul trecut cu 33,2% la 293 mil. euro, in timp ce veniturile din telefonia mobila au crescut cu 16,2% la 1,88 mld. euro, iar cele din serviciile TV au avansat cu 20,3% la 367 mil. euro.
Veniturile din telefonia fixa, unde Romtelecom este numarul unu pe piata, au scazut in 2007 cu 8,8%, la 720 mil. euro, arata cifrele ANC.
Aceste rezultate vin pe fondul cresterii numarului de utilizatori ai serviciilor de acces la internet, tendinta care a continuat si in prima jumatate a acestui an. In iunie 2008, in Romania se inregistrau aproximativ 2,29 milioane de conexiuni de acces la puncte fixe, cu 450.000 mai multe decat in perioada similara a anului trecut.

http://www.zf.ro/bus...si-zte-3627545/

Edited by dumi99, 08 December 2008 - 01:13.


#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Super tare
echipamente huawey
asa da

#3
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,360
  • Înscris: 03.04.2004
Eu nu stiu daca e branza sau nu cu Huawei si ZTE dar astazi la Romtelecomul din Podul Ros Iasi deasupra pe cladire se montau de zor 3 antene (exact tot in acelasi profil cum monteaza si Cosmote adica pe un stalp se pun toate in stea). Numai ca aceste antene sunt mult mai mari decat cele de GSM (pentru ca baui ca nu-s de GSM) si late (poate chiar mai late) decat cele de 450 de la Zapp. Deci probabil ca este noua retea! Imi pare rau ca n-am facut vreo pzoa insa cei care sunt din Iasi pot verifica si eventual poza!

#4
catalinanu

catalinanu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.11.2008
Da , sigur ca da. Toate resedintele de judet cred ca vor avea semnal pana la sfarsit de an. Prin februarie vor egala DigiMobil la acoperire.

#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
"Dreptul de utilizare a spectrului de frecvente conferit prin licenta va fi limitat temporar in Bucuresti, pana la 1 noiembrie 2009, Brasov (1 noiembrie 2008) si Targu-Mures (1 ianuarie 2011)" de pe ZF. Sper sa fie adevarat:D:D..pt ca atunci pana in 2011 nu vom avea romtelecom in TG-Mures:D:D:D

Edited by easy90rider, 13 December 2008 - 20:37.


#6
RadioServ

RadioServ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.04.2004
23 DECEMBRIE - lansare OFICIALA .....???!!!

#7
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005

 easy90rider, on Dec 13 2008, 20:37, said:

"Dreptul de utilizare a spectrului de frecvente conferit prin licenta va fi limitat temporar in Bucuresti, pana la 1 noiembrie 2009, Brasov (1 noiembrie 2008) si Targu-Mures (1 ianuarie 2011)" de pe ZF. Sper sa fie adevarat:D:D..pt ca atunci pana in 2011 nu vom avea romtelecom in TG-Mures:D:D:D


Licenta cu drepturi limitate m-a mirat si pe mine. Cand am vazut ca se monteaza si testeaza echipamentele in aceste localitati m-am gandit ca au reusit sa negocieze cu utilizatorii din cauza carora nu puteau sa aiba aceasta frecventa (functional vorbind) in localitatile de mai sus.

Cred ca a costa ceva "negocierea" dar nu se putea face o lansare fara Bucuresti.

Pentru orice exista un pret, un client si un cumparator (mai mult sau mai putin).

#8
Amedio_67

Amedio_67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.02.2002

 easy90rider, on Dec 13 2008, 20:37, said:

"Dreptul de utilizare a spectrului de frecvente conferit prin licenta va fi limitat temporar in Bucuresti, pana la 1 noiembrie 2009, Brasov (1 noiembrie 2008) si Targu-Mures (1 ianuarie 2011)" de pe ZF. Sper sa fie adevarat:D:D..pt ca atunci pana in 2011 nu vom avea romtelecom in TG-Mures:D:D:D


citezi din editia din 11 ianuarie 2008... nu au ramas acesti termeni.

#9
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Scrie undeva ca nu au ramas ? Eu nu am vazut. Ar fii fain sa fie concurenta si in capitala.

#10
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 Amedio_67, on Dec 15 2008, 22:20, said:

citezi din editia din 11 ianuarie 2008... nu au ramas acesti termeni.
nu conteaza...eu tot ma uit pe Nat. Geo. pe acea frecventa :P si merita mult mai mult, decat pentru ceea ce vor sa foloseasca acea frecventa...nici e date nici mobil nu am nevie de la rtlc.(nici reclame de nu mai incap in televizor:lol:)

#11
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
si pana la urma care e scopul acestei miscari ? ei au oricum cosmote pe partea de telefonie mobila....nu era mai logic sa investeasca in dezvoltarea lui decat sa se apuce sa faca alta retea ? fiind in banda de 400 MHz banuiesc ca o sa trebuiasca niste telefoane noi (gen zapp, digi); nu se laudase cosmote ca are acoperire 99 % din tara ?
avand DT in spate de ce nu au incercat sa cumpere zapp cu tot cu licenta lor 3g ? si gata aveau si date mobile....

poate precizeaza cineva mai informat care e miza dezvoltarii unei  retele noi ?

am citit acolo "Miza principala pentru Romtelecom o reprezinta lansarea de servicii de date mobile, ce ar putea fi vandute la pachet cu Cosmote, si a altor pachete care sa integreze serviciile proprii.", dar tot mai simplu pare sa cumpere zapp.

Edited by vlad2006, 16 December 2008 - 08:28.


#12
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

 easy90rider, on Dec 16 2008, 00:11, said:

nu conteaza...eu tot ma uit pe Nat. Geo. pe acea frecventa :P si merita mult mai mult, decat pentru ceea ce vor sa foloseasca acea frecventa...nici e date nici mobil nu am nevie de la rtlc.(nici reclame de nu mai incap in televizor:lol:)
incearca sa iti explici ce legetura are frecventa aia din televizorul tau, pe care emite n geo si frecventa de telefoni emobila de afara pe care va emite rtc?

si incearca sa ne explici si noua, am chef de ceva funny astazi

#13
Jean Gary Diablo

Jean Gary Diablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 27.11.2005

 AcidMan, on Dec 16 2008, 08:57, said:

incearca sa iti explici ce legetura are frecventa aia din televizorul tau, pe care emite n geo si frecventa de telefoni emobila de afara pe care va emite rtc?

si incearca sa ne explici si noua, am chef de ceva funny astazi

Omul are dreptate..interfereaza..nu poti utiliza serviciul on zona.

#14
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

 Jean Gary Diablo, on Dec 16 2008, 10:31, said:

Omul are dreptate..interfereaza..nu poti utiliza serviciul on zona.

in sprectrul asta mai emit si alte posturi pe cablu si la astral/ipc si la rds. in spectrul asta merge si zapp..


spune-mi ca nu se vad posturile la tv pe cablu...

#15
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

 vlad2006, on Dec 16 2008, 08:26, said:

fiind in banda de 400 MHz banuiesc ca o sa trebuiasca niste telefoane noi (gen zapp, digi); nu se laudase cosmote ca are acoperire 99 % din tara ?
avand DT in spate de ce nu au incercat sa cumpere zapp cu tot cu licenta lor 3g ? si gata aveau si date mobile....
Digi are o banda populara pe 3G 2100Mhz, cu sute de modele de telefoane 3G dintre cele mai bune :P

Edited by Blackhawk, 16 December 2008 - 12:06.


#16
Jean Gary Diablo

Jean Gary Diablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 27.11.2005

 AcidMan, on Dec 16 2008, 11:52, said:

in sprectrul asta mai emit si alte posturi pe cablu si la astral/ipc si la rds. in spectrul asta merge si zapp..


spune-mi ca nu se vad posturile la tv pe cablu...


Nu e tot spectru,e doar canalul cu lungimea de banda in care emite mobilulDoar ele sunt influientate ,tv-ul nu are treaba.Beleaua vine de la amplificatoarele de cablu care nereglate emit in banda mobilului .Nu au voie sa emita in banda de emisie mobil asta e logic

#17
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

 Jean Gary Diablo, on Dec 16 2008, 12:33, said:

Nu e tot spectru,e doar canalul cu lungimea de banda in care emite mobilulDoar ele sunt influientate ,tv-ul nu are treaba.Beleaua vine de la amplificatoarele de cablu care nereglate emit in banda mobilului .Nu au voie sa emita in banda de emisie mobil asta e logic
Care amplificatoare? Pe topicul UPC s-au semnalat interferente pe cablu in Bucuresti vizavi de o centrala RTC cu site pe 420Mhz. La asta te referi?
http://forum.softped...mp;qpid=5629466

Edited by Blackhawk, 16 December 2008 - 15:28.


#18
dan2002sv

dan2002sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 27.09.2002
Vad ca stiti multe despre noua retea CDMA de la Romtelecom.

Are si un nume sau e pur si simplu ROMTELECOM?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate