Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Lista cu locuri unde se mananca bine, in Romania!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1711
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
din pacate Romania nu are nicio stea Michelin.

#1712
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Nu ne trebuie. Mici Michelin nu ai sa vezi :))
Poate sarmale gourmet :D

#1713
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014

View Postrichelieu, on 17 decembrie 2015 - 15:11, said:

Nu ne trebuie. Mici Michelin nu ai sa vezi Posted Image)
Poate sarmale gourmet Posted Image

Acum probabil ca nici nu am stii sa apreciem mancarea si prezentarea stil Michelin.
Vom zice ca in farfurie sunt aruncate din avion 3-4 bucatele de ceva neidentificabil, niste frunzulite si cateva picaturi colorate.... tot mai buna si mai ieftina e fasolea cu ciolan la 1.5 kg, o ceapa zdrobita,  vinul casei si neaparat papanasi Posted Image

LE: era o vorba - "stie taranu' ce-i sofranu' ?"

Edited by nelu1086, 18 December 2015 - 12:32.


#1714
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Am fost saptamana trecuta la Il Villagio, pe la parcul Icoanei. Bun si italienesc ca in amintirile mele tot ce am mancat. Melanzane parmigiana am luat si acasa o portie, as fi luat si vitello tonnato, dar unii cred ca asa o combinatie e pentru martieni :D Serviciile de asemenea bune. Preturile corecte raportate la calitate.

#1715
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
A Camponeza - restaurant portughez. Desi e oarecum in buricul targului in Cluj (intre Piata Muzeului si Magazinul Central) e relativ greu de gasit, are o usa care il ascunde bine :) (restaurantul fiind la subsol). Nu e pentru orice buzunare, dar steak-urile sunt excelente. Data viitoare o sa incerc si un peste spada ...

#1716
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostMoaca, on 08 noiembrie 2015 - 20:21, said:

Si ceva mai departe, in zona Romana - Amzei (20 minute distanta, pe jos, 5, cu metroul) cateva bistrouri cu mancare decenta: M60, A1, Shift.

Dacă astea enumerate NU sunt de fițe, care-s alea de fițe?

#1717
Moaca

Moaca

    Mâţă leşinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postretele, on 28 ianuarie 2016 - 15:39, said:

Dacă astea enumerate NU sunt de fițe, care-s alea de fițe?
Joseph, Isoletta, Casa di David, Iconic

#1718
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Eu credeam că "mâncare decentă", fără "fițe" înseamnă undeva la 15 lei/meniu.

#1719
Moaca

Moaca

    Mâţă leşinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
La prețul ăsta, vorbim despre fast-food sau cantină.

#1720
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Pentru cineva care mănâncă zilnic în oraș, și n-are pretenții exagerate, cred că poate fi satisfăcut de astfel de stabilimente tip "cantină" (deși folosești termenul ăsta ușor peiorativ).
Cererea inițială eu am perceput-o ca venind din partea unei astfel de persoane.
Ce ai listat tu acolo sare de 100 lei meniul.

#1721
Moaca

Moaca

    Mâţă leşinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Eu am răspuns la obiect mesajului inițial, care suna astfel:

Quote

M-am mutat recent in Bucuresti, in zona Piata Victoriei, si sunt in cautarea unor restaurante in care sa ma pot bucura de o cina decenta in mod regulat, dupa munca. Practic doresc un local in care sa gasesc mancare sanatoasa, la un pret mediu, nimic de fite, preferabil pe o raza de 30 minute de la metroul Victoriei.
Și am ținut cont de cele boldate: nu se face referire la cantină, ci la un restaurant cu mâncare decentă și sănătoasă, în proximitatea pieței Victoriei.
Cred că e greu, dacă nu imposibil, să mănânci cu 15 lei meniul în zona respectivă, în afară de McDonalds sau Springtime (făcând abstracție de cerința "mâncare sănătoasă").
În bistrourile pe care le-am menționat, o supă/salată și un fel principal nu cred că sar de 30-50 lei, preț pe care presupun că o persoană care locuiește în Piața Victoriei și-l permite.
Nu știu cum ai dedus că folosesc peiorativ termenul "cantină" - am remarcat doar unde găsești prețul respectiv.

#1722
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Dacă stau așezat la masă, se cheamă restaurant.
Mănânc zilnic de ani de zile în astfel de localuri, poți găsi mâncare gătită, rezonabilă ca gust, în zonă ultracentrală, și încadrându-te în categoria aia de preț.
Si nu mă refer la Mac/Spring/Sub.

Nemaivorbind că am locuit peste 10 ani la Victoriei, să știi că găsești și pe acolo tot felul de oameni, nu e o zonă atât de exclusivistă.

#1723
Moaca

Moaca

    Mâţă leşinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postretele, on 28 ianuarie 2016 - 17:24, said:

Dacă stau așezat la masă, se cheamă restaurant.
Dacă e cantină, nu se cheamă restaurant.

View Postretele, on 28 ianuarie 2016 - 17:24, said:

Mănânc zilnic de ani de zile în astfel de localuri, poți găsi mâncare gătită, rezonabilă ca gust, în zonă ultracentrală, și încadrându-te în categoria aia de preț.
Si nu mă refer la Mac/Spring/Sub.
Minunat, atunci vei putea să împărtășești câteva exemple.

View Postretele, on 28 ianuarie 2016 - 17:24, said:

Nemaivorbind că am locuit peste 10 ani la Victoriei, să știi că găsești și pe acolo tot felul de oameni, nu e o zonă atât de exclusivistă.
Te cred pe cuvânt, însă inițiatorul nu mi-a lăsat impresia unei persoane strâmtorate, fie și doar pentru că își pune problema să mănânce în fiecare seară în centru :D

#1724
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
CANTÍNĂ, cantine, s. f. Local unde se servește masa pentru personalul unor instituții (muncitori, studenți etc.) sau pentru persoane defavorizate.
Nu se pune problema de așa ceva aici.

Eu mă credeam cetățean "mediu", de-mi puteam permite 15 lei/meniu (deci un teoretic de vreo 40 lei/zi, 3 meniuri, presupunând mic-dejun la 10 lei), nicidecum strâmtorat.
Cine dă de la 50 de lei în sus pe o masă în mod regulat, face deja parte din lumea bună.

Tot în centru, trec seară de seară pe lângă un restaurant care pare cu adevărat de lux, și e 99% gol de fiecare dată, are vitrine mari și luminate, mai că-mi vine să plâng gândindu-mă la niște eforturi depuse aiurea de patroni, angajați, pentru ca în final să nu te aprecieze lumea DELOC.
Restaurantele la noi trebuie să se regândească puțin, dacă vor să supraviețuiască.
Mi-ar plăcea să fie ca prin Thailanda (parcă) unde nimeni de la ei nu mănâncă acasă, sunt tot felul de restaurante populare uriașe, se mănâncă cot la cot, crește gradul de socializare, de confort, scad cheltuielile fiecărei familii, etc.

La noi tot patronul pune accent pe exclusivitate și lux.

#1725
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009

View Postretele, on 28 ianuarie 2016 - 17:57, said:

Eu mă credeam cetățean "mediu", de-mi puteam permite 15 lei/meniu
Preturile astea le prinzi frecvent la pranz (multe restaurante au oferte gen: ciorba, snitel, prajitura - pana in 25-30 de lei) dar seara cred ca se cam schimba situatia.

Edited by M0D3, 28 January 2016 - 18:03.


#1726
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postretele, on 28 ianuarie 2016 - 17:57, said:

CANTĂŤNĂ, cantine, s. f. Local unde se servește masa pentru personalul unor instituții (muncitori, studenți etc.) sau pentru persoane defavorizate.
Nu se pune problema de așa ceva aici.

Eu mă credeam cetățean "mediu", de-mi puteam permite 15 lei/meniu (deci un teoretic de vreo 40 lei/zi, 3 meniuri, presupunând mic-dejun la 10 lei), nicidecum strâmtorat.
Cine dă de la 50 de lei Ă®n sus pe o masă Ă®n mod regulat, face deja parte din lumea bună.

Tot Ă®n centru, trec seară de seară pe lângă un restaurant care pare cu adevărat de lux, și e 99% gol de fiecare dată, are vitrine mari și luminate, mai că-mi vine să plâng gândindu-mă la niște eforturi depuse aiurea de patroni, angajați, pentru ca Ă®n final să nu te aprecieze lumea DELOC.
Restaurantele la noi trebuie să se regândească puțin, dacă vor să supraviețuiască.
Mi-ar plăcea să fie ca prin Thailanda (parcă) unde nimeni de la ei nu mănâncă acasă, sunt tot felul de restaurante populare uriașe, se mănâncă cot la cot, crește gradul de socializare, de confort, scad cheltuielile fiecărei familii, etc.

La noi tot patronul pune accent pe exclusivitate și lux.
Cam de cât timp e restaurantul ala de lux acolo?

#1727
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
2 ani.
Am înțeles că maestru bucătar e cineva care a apărut des la TV, asta frunzărind rapid după numele restaurantului (pe care n-aș vrea să-l fac public, în fond nici n-am intrat înăuntru, poate în afară de sala aia mare mai au ceva separeuri ce nu se văd din stradă).
Dar din punctul meu de vedere, al unui simplu trecător, pare deprimant să-l văd tot timpul gol.

#1728
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Daca e de 2 ani acolo, atunci nu-i plânge de mila. Ii merge foarte bine patronului, indiferent daca direct sau indirect.

In alta ordine de idei, "decent" in domeniul acesta, e un termen foarte relativ. Unui țăran autentic, decent ii se pare sa aibă o ceafa cu cartofi prăjiți, bine făcute. Daca il duci la Pizza Hut, probabil va zice ca e lux. E doar un exemplu, nu faceți vreo analogie. Ce mi se părea decent acum 10 ani, in prezent mi se pare jenant.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate