Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Lista cu locuri unde se mananca bine, in Romania!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1675
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 vladonetcb, on 16 octombrie 2015 - 15:53, said:

Nu stiu daca postez bine(probabil ca nu),dar nu vreau sa deschid un nou topic pt o intrebare banala. Probabil stiti de SaladBox. Este ok daca au preturi diferite in locatii diferite? Adica o salata Caesar in Promenada e 18 lei,iar in Sun Plaza e 16 lei. Nu stiu daca si pt alte salate e valabila diferenta,dar sunt curios,de ce exista acea diferenta si daca e dreptul lor? Multumesc si scuze de offtopic !
Sunt francize, probabil ca au intervaluri de preturi pentru produse.

#1676
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 vladonetcb, on 16 octombrie 2015 - 15:53, said:

Nu stiu daca postez bine(probabil ca nu),dar nu vreau sa deschid un nou topic pt o intrebare banala. Probabil stiti de SaladBox. Este ok daca au preturi diferite in locatii diferite? Adica o salata Caesar in Promenada e 18 lei,iar in Sun Plaza e 16 lei. Nu stiu daca si pt alte salate e valabila diferenta,dar sunt curios,de ce exista acea diferenta si daca e dreptul lor? Multumesc si scuze de offtopic !
Pot fi multe motive, de la chirie mai scumpa, la specularea locației într-o zona mai cu ștaif. Dar e dreptul lor
.


 danX, on 16 octombrie 2015 - 15:56, said:


Sunt francize, probabil ca au intervaluri de preturi pentru produse.
Well... That explains it

#1677
vladonetcb

vladonetcb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 08.11.2014
Va multumesc pentru raspunsuri ! O seara buna !

#1678
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 Dares, on 15 octombrie 2015 - 13:20, said:

Topul celor mai bune restaurante din Bucuresti, potrivit Tripadvisor.

Nu neg utilitatea TA, dar topurile alea sunt o prostie, dupa parerea mea. Avem asa (in care eu am fost si am mancat, printre altele):

Guxt - 2
El Torito - 5
Karishma - 10
Cantina Verde - 24
La Cantine de Nicolai - 50
Escargot Bistro - 54
Karamna - 80

Deci comparam mere cu pere cu struguri cu leurda si cu vinete. Adica italian, indian, mexican, frantuzesc, libanez, etc.

#1679
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Balauru, care e intervalul tau de notare?

#1680
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
0-100 :)

Edited by don_dannielo, 17 October 2015 - 10:53.


#1681
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 balauru69, on 16 octombrie 2015 - 23:51, said:

Nu neg utilitatea TA, dar topurile alea sunt o prostie, dupa parerea mea. Avem asa (in care eu am fost si am mancat, printre altele):

Guxt - 2
El Torito - 5
Karishma - 10
Cantina Verde - 24
La Cantine de Nicolai - 50
Escargot Bistro - 54
Karamna - 80

Deci comparam mere cu pere cu struguri cu leurda si cu vinete. Adica italian, indian, mexican, frantuzesc, libanez, etc.

Nu vreau sa te contrazic, insa a manca bine sau prost nu tine de tipul bucatariei, ci de cat de bine sunt gatite mancarurile.  Plus ca in clasificarea de la Trip Advisor cred ca se iau in considerare si alte aspecte (curatenia, servirea etc). Pe de alta parte, poate fi pe locul 1, cu nota sa zicem 9. un restaurant cu 5 reviews si pe locul 5 unul cu nota 8 cu sute de reviews; asta mi se pare a compara mere cu pere insa, cumva trebuie sa te poti orienta si topurile acestea cred ca sunt utile.

Edited by Aprilia, 17 October 2015 - 16:32.


#1682
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 Aprilia, on 17 octombrie 2015 - 16:31, said:

Nu vreau sa te contrazic, insa a manca bine sau prost nu tine de tipul bucatariei, ci de cat de bine sunt gatite mancarurile.  Plus ca in clasificarea de la Trip Advisor cred ca se iau in considerare si alte aspecte (curatenia, servirea etc). Pe de alta parte, poate fi pe locul 1, cu nota sa zicem 9. un restaurant cu 5 reviews si pe locul 5 unul cu nota 8 cu sute de reviews; asta mi se pare a compara mere cu pere insa, cumva trebuie sa te poti orienta si topurile acestea cred ca sunt utile.

Ehh, da de ce sa nu ma contrazici? :)

Ce nu inteleg eu este urmatorul lucru, si sa nu uitam ca titlul respectivului Top este "Cele mai bune restaurante".

Souvla Delicatessen - loc 26 - 56 reviews
Joseph - loc 102 - 107 reviews

Deci ce sa inteleg eu de aici? Ca mancarea de la Souvla (haleala greceasca de taverna) este gatita mai bine decat aia de la Hadad?

Ma uit pe topul din New York. Pe 10 este o bodega italiana care face exclusiv sandwitch-uri, pe 12 este Le Bernadin. Sa inteleg ca acele panini italienesti sunt gatite mai bine decat pestele lui Eric Ripert? Mi-e greu sa cred asa ceva.

De asta zic ca, comparam chestii diferite. Insa nu neg utilitatea Trip Advisor, dimpotrive, pentru mine cel putin este o mare sursa de informatie.

 Quantum, on 17 octombrie 2015 - 08:33, said:

Balauru, care e intervalul tau de notare?

Daca te oboseai sa cauti, vedeai ca alea sunt locurile pe care-s restaurantele respective, conform Trip Advisor, nu sistemul meu de notare.

#1683
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
My point exactly :)
TA este foarte util pentru a afla păreri despre un restaurant anume, sau pentru a găsi restaurantele în zone anume...nu și pentru a compara restaurante bazându-ne pe aceste topuri....

Edited by richelieu, 18 October 2015 - 09:06.


#1684
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Destul de greu de gasit o recomandare punctuala in topicul asta.
La inceputul lui Noiembrie vreau sa dau o fuga pana la Giurgiu cu familia sa mancam peste in toate "starile de agregare".

Ma intereseaza un restaurant decent unde se poate manca la pranz, ciorba de peste, saramura, etc cu familia la preturi decente.
Daca aveti recomandari pentru Bucuresti sunt binevenite, scap de drum.

Multumesc

#1685
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 xymzar, on 18 octombrie 2015 - 14:05, said:

Destul de greu de gasit o recomandare punctuala in topicul asta.
La inceputul lui Noiembrie vreau sa dau o fuga pana la Giurgiu cu familia sa mancam peste in toate "starile de agregare".

Ma intereseaza un restaurant decent unde se poate manca la pranz, ciorba de peste, saramura, etc cu familia la preturi decente.
Daca aveti recomandari pentru Bucuresti sunt binevenite, scap de drum.

Multumesc
La restaurantul de pe malul Dunarii, Perla parca ii zice.

#1686
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Dap....ala e și asa țin și eu minte ca ii zice.

#1687
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
Ultima oara cand am  trecut prin Giurgiu si ne-am gandit sa mancam peste tot acolo am ajuns. O bodega semi-infecta in care prima recomandare a chelnerului a fost snitel de pui.

In alta ordine de idei, Bocca Lupo, foarte fain, aproape neasteptat, recomand.

#1688
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Mulțumesc pentru recomandare :). Dar  de ce aproape neașteptat?

#1689
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014

 richelieu, on 21 octombrie 2015 - 09:43, said:

Mulțumesc pentru recomandare Posted Image. Dar  de ce aproape neașteptat?

Pentru ca dupa o vreme devine destul de greu sa te mai surprinda un restaurant, mai ales unul Italian in Bucuresti :)

#1690
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
:) da, așa e.

#1691
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014
Buna, o fosta colega merge doua sapt in Bucuresti(Business Trip) . M-a intrebat de restaurante bune in centru,ce sa-i spun?:), eu ultima data am fost in Bucuresti acum doi ani,nu prea am idee.Puburi/relax-baut in schimb?  in centrul vechi e atmosfera in perioada asta?

Caru cu bere e ok iarna asta?  din ce imi aduc aminte e un tipde local care place strainilor.



#1692
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Restaurante:
Caru cu bere, Curtea berarilor Timisoreana, hanul lui Manuc, the Embassy  pentru chestii generaliste
SushiKo, Red Angus, Vecchio - mancare cu specific
Marin - pseudo fast food hipsteresc bazat pe midii, rapane si cateva soiuri de peste. Mancare buna, ieftina, sanatoasa daca nu iei maioneza.

Bar/Pub: Bordello's, St. Patrick's, Nomad Sky Bar - locuri faine si chill pana seara tarziu, dupa care se lasa cu chef.

Edited by danX, 05 November 2015 - 12:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate