Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Lista cu locuri unde se mananca bine, in Romania!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1495
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostAprilia, on 30 noiembrie 2014 - 17:37, said:

Multumesc. Am fost acolo cand era frig afara si era frig si inauntru, din pacate. In ce priveste preturile, chiar ieftin nu mi s-a parut. Mancarea insa a fost buna, de bucatarie tipic romaneasca.
Mai ieftin decat atat ar fi sa ne gatim acasa. Apreciez ca ti-a placut mancarea, este punctul forte al acelei locatii. ;)

Edited by Balamache, 30 November 2014 - 18:54.


#1496
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostAprilia, on 28 noiembrie 2014 - 04:47, said:

Nu e un loc ieftin, insa merita banii dupa parerea mea. Sper sa ajung in weekendul asta lung, daca invitatii mei vor mancare italieneasca sau la e indiferent ce fel.
Cat priveste estetica, e o chestie de gusturi (care se mai cultiva si ele) si de mode (care se mai schimba).
Nici nu s-a vrut a fi un loc ieftin, ci mai degraba unul...poate putin peste medie, din toate punctele de vedere :).

Quote

P.S.La Dinescu a fost cineva de curand? O alterativa la mancare neaosa imi puteti recomanda? N-am mai fost la Nicoresti de o mie de ani, la Zexe niciodata, La piciorul porcului nici atat - ca sa enumar locurile la care m-am gandit. Poate Carul cu bere, ca e in centru?!
Zexe e OK. Au niste retete foarte bine interpretate si mancare gustoasa.
La Torna Fratre nu am fost nici eu, am tot zis ca o sa merg. Daca si tu zici ca mancarea e buna, o sa merg sa il testez, ca alternativa la Zexe, mai ales ca e si aproape de casa :)

#1497
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Am fost la Dinescu pana la urma, fiindca era f aproape de Piata de Craciun, de unde veneam.
Icrele si zacusca, f bune, idem sarmalele. Pieptul de curcan umplut cu prune OK-ish, mazarea caramelizata arsa de-a binelea. Tuica fiarta OK, desi servita in toiuri nu prea mi s-a parut in regula. Vinul - roze, varsat - f bun.
Lautarii destul de discreti, insa fanfara complet nepotrivita, mai ales ca instrumentele erau proaste si rezultatul era un zgomot dezacordat.

Englezilor le-a placut f mult.

#1498
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Care e piata de craciun?

Edited by don_dannielo, 04 December 2014 - 23:29.


#1499
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostBalamache, on 30 noiembrie 2014 - 18:53, said:

Mai ieftin decat atat ar fi sa ne gatim acasa. Apreciez ca ti-a placut mancarea, este punctul forte al acelei locatii. Posted Image

Apropos de ieftin, cine vrea meniuri de aprox. 15 lei (2 feluri, prajitura, paine) poate încerca fie "La împinge tava"  de la Rosetti (cu un parfum de epocă ceauşistă), şi "La Matache" din piaţa cu acelaşi nume.
La ambele mâncare tradiţională şi variată, calitate decentă.

#1500
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostAprilia, on 04 decembrie 2014 - 20:49, said:

Am fost la Dinescu pana la urma

Englezilor le-a placut f mult.
Trebuia sa le dai: Momite, Fudulii si Pizdulice (asa e trecut in menu, dar le traduceai tu :) )

#1501
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View PostQuantum, on 05 decembrie 2014 - 07:17, said:

Trebuia sa le dai: Momite, Fudulii si Pizdulice (asa e trecut in menu, dar le traduceai tu Posted Image )
Si daca nu stiam cum se zice ce faceam, le aratam? :D

In alta ordine de idei, o pizza buna mananc la parterul cladirii de birouri din Baneasa, de langa Antena 3 (cred ca Express Food ii zice locului)

#1502
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Le aratai, ce sa faci?! Asa am facut si eu  :D  Merge cu vinul ala de la Dinescu.

#1503
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013
Ieri, dupa ce am degustat si bine (un pic) si prost (mult) la un targ de vinuri, mi-am zis sa imi curat palatul rapid cu o pasta. Asa ca m-am dus la Bocca Lupo. N-am studiat cu atentie meniul pentru ca am zarit imediat pasta cu gamberi si dovlecei. Am comandat-o (am asteptat ceva timp pana au gasit meniul de vinuri...) impreuna cu un pahar de sampanie buna si adevarata. Pasta a fost de un fel cu care, cu toate restaurantele fitzoase din Bucuresti, te intalnesti destul de rar - adica perfecta. Serios, pasta al dente, sosul delicat si catifelat, crevetii proaspeti si fierti si ei fix cat trebuie, echilibru bun intre texturi, o placere.

Fetele de masa :)) ele dau caldura si "umanitate" unui restaurant care altfel ar fi rece-elegant si de fapt banal. Si luminile care incalzesc peretii din calcar cochilifer. Mi-a placut. Era ora 5 jumate si restaurantul era bine populat, chelnerii amabili si un pic inceti :) dar cred ca asa e in toate restaurantele in orele mai "moi". O sa ma intorc precis ca sa studiez locul si meniurile mai atent. Si cu calm ca sa apuc sa ma bucur de atmosfera relaxata.

#1504
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Nu e prima data cand mananc aici, dar am uitat sa recomand cele doua restaurante aferente hotelului International din Sinaia: Tirol si Cucina Sofia. Cel italian nu are nimic deosebit, dar este destul de onest si OK. Are o colectie frumusica de vinuri. Preturile sunt ok. Tirolezul in schimb are niste retete unice in Romania si foarte bine gatite. Si mai au o inghetata de branza fina, care...doar ea in sine ar merita combustibilul consumat pana acolo :) Este efectiv o feerie a gustului.

#1505
cristina81

cristina81

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 04.03.2008

View PostCorinaP1, on 07 decembrie 2014 - 11:56, said:

Ieri, dupa ce am degustat si bine (un pic) si prost (mult) la un targ de vinuri, mi-am zis sa imi curat palatul rapid cu o pasta. Asa ca m-am dus la Bocca Lupo. N-am studiat cu atentie meniul pentru ca am zarit imediat pasta cu gamberi si dovlecei. Am comandat-o (am asteptat ceva timp pana au gasit meniul de vinuri...) impreuna cu un pahar de sampanie buna si adevarata. Pasta a fost de un fel cu care, cu toate restaurantele fitzoase din Bucuresti, te intalnesti destul de rar - adica perfecta. Serios, pasta al dente, sosul delicat si catifelat, crevetii proaspeti si fierti si ei fix cat trebuie, echilibru bun intre texturi, o placere.

Fetele de masa Posted Image) ele dau caldura si "umanitate" unui restaurant care altfel ar fi rece-elegant si de fapt banal. Si luminile care incalzesc peretii din calcar cochilifer. Mi-a placut. Era ora 5 jumate si restaurantul era bine populat, chelnerii amabili si un pic inceti Posted Image dar cred ca asa e in toate restaurantele in orele mai "moi". O sa ma intorc precis ca sa studiez locul si meniurile mai atent. Si cu calm ca sa apuc sa ma bucur de atmosfera relaxata.

Am fost si eu si m-am simtit ca intr-o cantina comunista, fetele de masa si solnitele mi-au adus aminte de restaurantele din anii '90. Masina aia de epoca, un Ford parca, e intr-adevar de efect, dar in rest pastele erau nefacute iar chelnerii enervanti, politetea exagerata daca nu este dublata de o servire ireprosabila ma enerveaza. Localul e unul cel mult mediocru. N-o sa mai revin.

Nu dati cu parul, dar de gustibus et coloribus non est disputandum.

#1506
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Nu dam, normal :).
Masina e un Fiat, iar tema in sine este cea a unui restaurant tipic italian, care....asa arata  :).
In rest, as dori mai multe detalii, ca sa stiu ce sa corectam: Ce era nefacut la paste? Ce tip de paste erau? Cu ce au gresit ospatarii? Multumesc.

#1507
cristina81

cristina81

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 04.03.2008

View Postrichelieu, on 10 decembrie 2014 - 21:16, said:

Nu dam, normal Posted Image.
Masina e un Fiat, iar tema in sine este cea a unui restaurant tipic italian, care....asa arata  Posted Image.
In rest, as dori mai multe detalii, ca sa stiu ce sa corectam: Ce era nefacut la paste? Ce tip de paste erau? Cu ce au gresit ospatarii? Multumesc.


Ah, e localul tau? Sa-l stapanesti sanatos Posted Image
Nu ma pricep la masini, Fiat it is then Posted Image

Pai tocmai ti-am zis, pastele erau nefacute, semicrude (probabil a fost o intamplare), iar cu toate ca resturantul era gol-golut la ora la care am fost eu (in jur de 14.30) m-au rugat sa ma asez la o masa de 2 persoane (eram doua persoane) cu toate ca ma asezasem deja la una de patru persoane. Ce sa fac, imi place sa am spatiu iar localul era gol, nu erau rezervari, deci ar fi putut sa ne lase acolo.

N-o lua ca o critica, sunt eu prea pretentioasa probabil si atenta la detalii, mult spor in continuare!

Edited by cristina81, 10 December 2014 - 21:23.


#1508
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
probabil ca tu ai fost mahnita mai mult de chelneri ca te-au mutat la o masa de 2 persoane si nu te-au lasat acolo unde te-ai asezat de prima data. da, ai dreptate sunt persoane care nu agreaza acest comportament din partea chelnerilor si anume sa vina sa mute clientii sau sa intrebe daca mananca sau doar beau.si revin si spun, ca nu ti-a placut comportamentul chelnerilor si nicidecum pastele ca au fost nefacute, pentru ca nu poti caracteriza un local doar dintr-o singura vizita ca nu esti pe restograf... daca vrei sa punctezi un restaurant te duci intr-o zi aglomerata si vezi reactia chelnerilor, mancarea servita, timpul, etc.. apoi poti spune ce nu ti-a placut. asa si eu ma pot ridica cu pretentia ca nu mi-a placut la kfc ca nu mi-a dat scobitori si erau in fata ei/lui, a celui care ma servit. multumesc si nu mi-o lua in nume de rau.

#1509
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Un restaurant e un tot unitar, unde te duci sa mănânci bine și sa te simți bine. Dacă ceva - orice  -  nu ți-a plăcut, gata, e trecut pe lista neagra.  Chelnerii cu figuri din astea de impiegat de mișcare nu apuca sa termine fraza cu mine, ca în secunda următoare ma îndrept spre ieșire. Că sa te contrezi sau cerți cu un chelner e penibil și ... riscant, va exista și riscul considerabil de a-i înghiți fluidele organice în timp ce el te privește batjocoritor... Evident, locatiile de față se exclud - vorbim asa principii despre cum ar trebui sa fie locurile unde mănânci bine.

#1510
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcristina81, on 10 decembrie 2014 - 21:23, said:

Ah, e localul tau? Sa-l stapanesti sanatos Posted Image
Nu ma pricep la masini, Fiat it is then Posted Image

Pai tocmai ti-am zis, pastele erau nefacute, semicrude (probabil a fost o intamplare), iar cu toate ca resturantul era gol-golut la ora la care am fost eu (in jur de 14.30) m-au rugat sa ma asez la o masa de 2 persoane (eram doua persoane) cu toate ca ma asezasem deja la una de patru persoane. Ce sa fac, imi place sa am spatiu iar localul era gol, nu erau rezervari, deci ar fi putut sa ne lase acolo.

N-o lua ca o critica, sunt eu prea pretentioasa probabil si atenta la detalii, mult spor in continuare!

Ba da, o iau ca pe o critica si va ajunge la manager sa ia masuri, in privinta chelnerilor. Probabil au ramas sub efectul orelor de pranz care tocmai trecusera si in care localul e arhiplin si au vrut sa salveze masa pt un grup mai mare. Dar pastele, exact asa trebuiau sa fie facute: aldente :)

#1511
cristina81

cristina81

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 04.03.2008

View Postrichelieu, on 11 decembrie 2014 - 05:55, said:

Dar pastele, exact asa trebuiau sa fie facute: aldente Posted Image

Da, am cautat si ai dreptate, imi retrag critica :)

Sincer, mie imi plac pastele bine facute fara sa fie terci, eu cand gatesc paste respect intocmai timpul de fierbere de 8 minute, habar nu aveam ca italienii le mananca fierte la 7 minute (al dente cum spui). Deasemenea habar nu aveam ca un restaurant italian autentic asa trebuie sa arate, ca o cantina, m-am documentat si iti dau dreptate din nou. Am procedat exact ca cineva care mananca sushi pentru prima oara apoi se plange ca pestele e crud :D

Retractez, localul e perfect in stil italian, ca am eu un pic alte gusturi e problema mea.
In mod normal te-as ruga sa lasi chelnerii in pace, greseala a fost una minora, dar pe de alta parte imi vine in minte un dicton latin: unum castigabis, centum emendabis, adica in traducere "cand reprimi o greseala, reprimi de fapt o suta".

Scuze de interventie, se pare c-a fost cam nefondata si succes! :)

#1512
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Nu ai ce sa retractezi. Este părerea ta și este pertinenta. La mâncare, e chestie de gusturi, nu ești singura căreia ii plac pastele bine fierte. Chef-ul nostru însă, a aplicat rețetele cât mai autentic posibil. Cu ospătarii ai dreptate, voi vorbi cu managerul. Cat despre amenajare.... Și aici e chestie de gusturi, sunt convins ca nu are cum sa placa tuturor. Pe mine criticile ma bucura mai mult decât laudele, pentru ca ne ajuta sa evoluam. :) Mulțumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate