Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

RECOMANDARE PENTRU DETALII TEHNICE

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
vrreau

vrreau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2008
Salut'

Cat de curand vreau sa-mi cumpar un sistem audio compus din 3 "piese" : 2x boxe : 1 x amplificator :1 x Subwoofer

Alegerea mea in momentul asta :

Boxe:click

Amplificator stereo:click

Subwoofer:click


Ce vreau sa intreb:

1 Cat de bun este raportul calitate/pret pentru aceste produse si daca este ceva mai recomandat la acelasi pret

2 Cat de compatibile sunt cele 3 "piese" intere ele /sau daca trebuie ceva schimbat

3 Fidelitatea sunetului :care sunt parametrii de care trebuie tinut cont cant te uiti dupa sisteme audio

Mentionez ca nu sunt innebunit dupa basi,petreceri :ascult in general rock clasic,oldies,jazz ....1960 "70 "80...imi doresc un sunet clar,amplu,fidel



Va multumes anticipat :rolleyes:

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Daca nu esti innebunit dupa basi iti recomand sa uiti de subwoofer, cel putin pana mai strangi bani. Banii aia mai bine ii investesti in boxe mai bune decat cele alese, am ascultat Yamaha si m-au cam dezamagit (dar nu am ascultat modelul ala exact).
Amplificatorul ala dat de tine nu stiu cum este, personal insa ti-as recomanda HK3390. Are "numai" 80W dar mult mai curati...
Altii jura pe NAD315, dar nu am ascultat intensiv personal obiectul.
Despre boxe, am ascultat comparativ destul de multe, dar mi-au picat plombele cand am auzit Klipsch RB61 - la banii care ii cer pe ele. Au si altele mai "suparate" dar vorbesc strict de zona asta de pret. Au avantajul ca au si portul in fata, ceea ce face instalarea mai usoara fata de cele cu portul in spate.
Daca tii la boxe de podea si la bugetul ala, orienteaza-te la ceva peste 1300 lei (si renunta la sub), Warfendale, Monitor Audio... Dar asculta daca poti mai intai RB61 alea sa auzi cu urechile tale daca merita banii in plus (pret afisat pentru o pereche de boxe).

Edited by SuperDuper, 03 December 2008 - 03:54.


#3
vrreau

vrreau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2008
multumesc mult !


am mai gasit o varianta

boxe click

        click


amp: click

#4
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Daca nu esti inebunit dupa basi, uita complet de subwoofer, parerea mea... f. rar si la sume astronomice fei gasi sub care sa mai fie si muzical. Ca sa nu mai vorbesc ca ai amintit de jazz si rock clasic...chiar strici treaba cu un subwoofer.

VR-400 le-am ascultat si am fost impresionat. Sunt inchise, sau, ma rog, semi inchise, adica nu au port bass-refelx dar au o membrana de dif de joase pasiva. Nu am mai vazut genul asta de incinta pana la astea dar am inteles ca e destul de comun.

Ce sa zic, sunau bine spre f. bine. de fapt...err... ca sa fiu sincer.... m-am indragostit. Dar in materie de sunet nu o sa gasesti doua opinii la fel asa ca mai bine incerci sa asculti inainte de a cumpara, poate tie ti se vor parea horror.
Avantajul lor este ca nu sunt deloc pretentioase la pozitionare nevand port de bass. Ce am remarcat, o chestie care poate fi buna sau un cosmar, nu sunt foarte directionale, adica indiferent de pozitia de ascultare, se aude cam la fel, in general daca te misiti chiar si cativa zeci de cm, se schimba sunetul, la astea nu am sesizat cine stie ce diferente si imaginea stereo s-a pastrat, sau cel putin asa mi se parea mie......eu zic sa le asculti, decat sa pierzi bani pe ceva ce nu iti place mai bine pierzi cateva ore sa le asculti. Sa nu te iei dupa specificatii ca coboara la "doar" 40Hz, au un bas mai profund si mai controlat decat MM880 ale mele care teoretic coboara la 19Hz.
Iar in realitate, arata mult mai bine decat in poze.

Boxe yamaha nu recomand nici eu, nu am ascultat modelul ala dar am ascultat altele si nici una nu m-a impresionat, "plat" ar fi cuvantul care il descriu.

Cat despre amp, vad ca in ultimul link ai pus un AV-reciever, desul de bun dar nu se compara cu un amp doar STEREO pt muzica. Daca vrei si filme, se schimba situatia si ar fi demn de luat in calcul....dar parca mai bine ar merge un receiver HK sau Marantz second la banii aia, ai putea chiar sa gasesti unul de top dar o generatie doua mai vechi. La receivere ar mai fi de luat in seama NAD (mai scump dar nu am incredere in fiabilitatea in timp)....aaaa ...si cam atat. Un receiver av sa sune bine in stereo....cam greu si ff scump.
Daca vrei amp stereo.....eu as merge pe second...un marantz mai vechi , un Dual...astea au fost proiectate cu gandul la jazz.....si sunt convins ca vor tine mai mult si mai bine decat ce e nou...  dar asta e e opinia mea si nu ai avea telecomanda.

#5
vrreau

vrreau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2008
Multumesc mult de tot !

De fapt, ca sa fiu sincer pana la capat ...am un pitic pe creier de care nu pot sa scap de cand eram in liceu {acu ...12-13 ani ...multe s-au schimbat de atunci ...ascultam inca la caseta unele albume Pink Floyd} ....am ajuns intr-o seara la un prieten,atunci, mult mai mare ca mine, care intr-adevar avea scule audio ...am ascultat...am ramas marcat poate pe tot restul vietii de cum putea sa sune melodia "Sister Morphin" , Rolling Stones de pe albumul "Stinky Fingers" disc {vinil..???}.
Imi amintesc ca avea scule Tehnics.....aaa si inca ceva ...."vumetru"...stiu ca avea un "departament" separat "Equalizer" , separat de celelalte module. Inca trebuie sa ma informez despre toate "modulele" care iti fac sunetul asa cum vrei {sunt incepator dar iubesc muzica de buna calitate }
Am ramas impresionat de profunzimea sunetului {o senzatie care inca imi este vie ...am avut senzatia ca aud pana pe corzile chitarei ..poate nu este impresionant dar asta imi doresc in momentul de fata }

Nu vreau sa folosesc sistemul si pentru filme ..sunt satul de 5.1... 7.1 ...10.1 ...vreau stereo cat mai clar si elegant,m-am saturat de cabluri intinse si setari ineficiente....solutia cea mai clara e cea mai eficienta ...STEREO

Inca nu am ales unde sa conectez sistemul ....calculator sau dvd player {dar nu pt filme ...poate citi si muzica...e cam deplasat ca o scula dedicata filmelor sa citeasca si muzica la o calitate superioara ..dar asta e piata....ofera :) ...trebuie sa ma orientez si dupa un "cititor" de muzica }


{poate ma ajutati cu un sfat vis-a-vis de o placa de sunet foarte buna ...bugetul...ma orientez}

In concluzie :vreu 2xboxe{incinte acustice} si un amplificator stereo {m-am uitat la cel 5.1 cu gandul ca poate peste ceva timp voi mai vrea upgrade..dar nu sunt decis }Vreu sunet de calitate fidel si "plin" ...buget 2000/2500 RON {.....3000 ron...}

inca ceva ..vreau boxe pt 20 mp.Cat influenteaza calitatea sunetului ....80....100...120...150 watt calitatea sunetului ?

Edited by vrreau, 03 December 2008 - 19:13.


#6
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Nu ma priocep la placi de sunet. Dar, din pacate am o veste proasta. Pentru a atinge calitatea sunetulu auzit acum multi ani, trebuie sa scoti mult prea multi bani pt sculele din zilele noastre. La equalizer poti renunta linistit.
Totusi ai mentionat o suma indeajuns de mare incat alegerea sa fie extrem de grea. Cred ca ar fi bine sa programezi niste auditii pe la dealerii de profil de pe la noi sau poti incerca amplifuri second (nu mai noi de 1985) de genul Marantz, Dual, Sansui, Akai, Pioneer si chiar unele Kenwood de pana in 1980. Chiar stiu un marantz PM 500DC de la inceputul anilor 80 la vreo 600 ron, daca e in stare buna nu prea are concurenta in randul celor noi de pana in (hai sa fiu indulgent) 2000 euro .....
Astea noi ti se vor parea metalice si f agresive ...., nici in ceea ce priveste boxele nu sunt deloc incantat de ce se gaseste. Singurele pe care cred ca as da banii (daca as avea) ar fi seria Emilie de la Eben (Raidho).

Pt o camera da 20 mp, nu-ti trebuie putere reala f mare. Ca fapt divers, 100W declarati in zilele noastre, fac cam 35w acum 20 de ani cu f putine exceptii.

#7
vrreau

vrreau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2008
pana la urma rasfoind paginile de internet m-am oprit cam pe aici :

boxe: click

amp:click

Nu prea stiu care e treaba cu preamplificatoarele ...

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Daca vrei sa auzi muzica la calitate extrema, iti trebuie un DVD player capabil sa redea SACD si DVD-A. SACD exista numai in varianta  "originala" dar banii dati pentru mine sunt meritati din plin - daca ai si restul sistemului decent.
Despre surround versus stereo - eu m-am imbolnavit total, mi-am cumparat discurile preferate in varianta surround (fie SACD, fie DVD-A) si nici nu mai desfac cutia cu CD-uri stereo. Atat de mult imi place cum suna... De ascultat teste exista destula muzica in format CD DTS 5.1, dar calitatea adevarata este la variantele spuse mai sus.
Este drept insa ca un receiver costa dublu cat un stereo la aceeasi calitate...

Pentru stereo, recomand un player care stie sa decodeze HDCD (CD-uri scrise mai "special" care au o rezolutie relativa la nivelul a 20bit in loc de 16) - si evident cautate discurile in varianta aia (destul de greu de gasit astazi, dar nu imposibil).
Nu recomand PC-ul ca sursa audio, mai ales dupa ce bagi atatia bani in scule. Zgomotul fanurilor este dstul ca sa strice atmosfera, nu mai zic de alte probleme.

Boxele de mai sus sunt din alta clasa decat primele, eu zic ca nu o sa regreti - ca o curiozitate, au basul exact cum zicea hellrider - cu o membrana pasiva in loc de port deschis.
Amplificatorul vad ca ai plusat si la el, este unul serios (desi eu personal am alta legere primara, recunosc ca NAD-ul este o scula buna).

Edited by SuperDuper, 04 December 2008 - 01:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate