Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

plata in avans

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
pripici

pripici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.09.2003
Doresc sa aflu daca exista o lege prin care nu se poate percepe taxa anticipat pentru un serviciu.
Exemplu concret. Firma ce ofera conexiune la internet , prin contractul pe care il am cu ei , si pe care nu l-am citit la acel moment , solicita plata abonamentului lunar la inceputul lunii pentru luna ce incepe. Adica la inceputul lunii , pentru luna in curs se emite factura. Daca factura e platita in cursul lunii respective, nu percepe penalizare. Daca factura este platita incepind cu date de intii a lunii urmatoare , percep penalizare pentru intirziere incepind cu data de 15. E legal ? Stiam ca exista o lege care nu permite aceste lucruri. E cineva care cunoaste aceasta lege , in caz in care exista ?

#2
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Juristii firmei care au creeat acel contract s-au gandit la toate,deci nu ai ce face,doar sa refuzi serviciul respectiv.
Penalizarea e conforma,mai ales daca exista o astfel de clauza in contract,insa ea nu poate depasi 0.2% din suma pe zi,ori alta penalizare daca este prevazuta express in contract.
  Asa a procedat si firma de la care am eu net,la fel si precedenta acu vreo cativa ani.

  Referitor la cele mentionate nu ai ce face,poti sa-i "ataci" cand viteza de net reala,este mai mica decat cea prevazuta in contract si pentru care ai optat,protectia consumatorului,etc. (aici poti chiar aduna semnatura de la mai multi utilizatori,cu probleme identice.)

#3
pripici

pripici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.09.2003

 E_manuel1, on Dec 2 2008, 21:37, said:

Juristii firmei care au creeat acel contract s-au gandit la toate,deci nu ai ce face,doar sa refuzi serviciul respectiv.
Penalizarea e conforma,mai ales daca exista o astfel de clauza in contract,insa ea nu poate depasi 0.2% din suma pe zi,ori alta penalizare daca este prevazuta express in contract.
  Asa a procedat si firma de la care am eu net,la fel si precedenta acu vreo cativa ani.

  Referitor la cele mentionate nu ai ce face,poti sa-i "ataci" cand viteza de net reala,este mai mica decat cea prevazuta in contract si pentru care ai optat,protectia consumatorului,etc. (aici poti chiar aduna semnatura de la mai multi utilizatori,cu probleme identice.)

Doresc doar sa aflu care este si ce prevede legea pe care o caut. Nu este relevant ce masuri iau eu referitor la contractul de internet.

#4
pripici

pripici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.09.2003
Chiar nu stie nimeni daca e legal lucrul asta ?

#5
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 pripici, on Dec 22 2008, 16:39, said:

Chiar nu stie nimeni daca e legal lucrul asta ?
E legal, nu intelegi? Cu toate ca un contract nu-i mai mult decat o intelegere intreparti, acestea putand respinge sau acceptea anumite prevederi comune. In cazul in care una dintre parti este o persoana, fizica sau juridica, ce ofera un bun sau serviciu unui numar mare de alte persoane, aceasta face un contract cadru pentru ca timpul necesar negocierii fiecarui contract in parte nu este justificat de interesele dintre parti. Plata in avans este perfect legala, la fel cum este legala si plata conditionata, sau plata in urma prestarii serviciului. Nu e nicio lege care sa-ti precizeze lucrul acesta, face parte din teoria dreptului.

#6
pripici

pripici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.09.2003
legal sau nu ...inca nu imi e foarte clar.
oare ce parere ai daca te duci sa spunem la restaurant si comanzi ceva ..iar inainte sa te apuci de mincat platesti ?stiam ca numai la curve e asa..

eu auzisem intr-un timp ca a fost interzisa perceperea platii inaintea oferirii serviciului..dar poate gresesc

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 pripici, on Mar 18 2009, 22:17, said:

legal sau nu ...inca nu imi e foarte clar.
oare ce parere ai daca te duci sa spunem la restaurant si comanzi ceva ..iar inainte sa te apuci de mincat platesti ?stiam ca numai la curve e asa..

eu auzisem intr-un timp ca a fost interzisa perceperea platii inaintea oferirii serviciului..dar poate gresesc
Daca ar fi interzisa perceperea platii inaintea oferirii serviciului ar insemna sa nu mai existe telefonia pre-pay.
In privinta contractelor (ca intrebi de o lege): contractul, in principiu, poate prevede orice care nu e ilegal, si ce prevede reprezinta lege intre parti. Adica pui intrebarea gresit: nu prea are cum sa-ti arate cineva daca este legal. Cel mult, daca ar fi vreo prevedere in contract in contradictie cu vreuna legala, sa-ti indice legea. Adica, in privinta contractelor, legalitatea e regula, ilegalitatea trebuie demonstrata.

Acum, o mentiune speciala ar fi cu privire la plata penalitatilor "incepand cu 15". Daca poti, scaneaza si tu contractul respectiv si pune-l aici, sau macar mai uita-te odata prin el. Nu-mi vine-a crede ca acel "15" se refera la luna facturii. Adica sa-ti calculeze penalitati si pentru perioada in care poti achita factura - fara penalitati. Chiar asa, nu cred ca ar fi ilegal, dat fiind ca prin contract ti-ai asumat o obligatie, si in momentul emiterii facturii ai o datorie fata de furnizor. Data scadenta ar putea sa fie 15, si automat sa se calculeze penalitati (ceea ce e legal), dar pe care sa nu ti le ceara in cazul in care achiti totusi pana la sfarsitul lunii (ceea ce e, evident, dreptul lor), dar pe care sa le ceara in totalitate daca achiti dupa sfarsitul lumii. Deci repet, legal, dupa parerea mea, este. Dar ar fi o politica foarte proasta pentru companie, din punct de vedere al imaginii.

Asa ca, daca poti, te rog mai uita-te odata in contract si da-ne si nou o imagine scanata (sau macar un citat cu articolele respective). Si spune-ne despre ce furnizor e vorba (nu de alta, dar sa stim si noi sa ne ferim).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate