Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Usa cuptor microunde cu "defect"

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
in primul rand imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, macar aici intra lume care are tangente cu aceste aparate.
Este vorba de un cuptor vechi, poate foarte vechi probabil de peste 10 ani din cate am inteles, cumparat de afara, care merge foarte bine. Il am de la soacramea care nu il mai foloseste de multi ani (mentionez ca ne intelegem bine, nu vrea sa ma omoare  :D ). Acest cuptor "FIRST AUSTRIA" are o arsura pe "gratarul" usii, la interior, produsa de un obiect care aflandu-se in cuptorul in functiune atingea usa . Este arsa folia de plastic iar gratarul de plastic este si el ar dar nefiind totusi gaurit. Per total nu etse gaura in usa pana la exterior, ca acel gratar este intreg inca si e o folie si la exterior. Oricum pozele vorbesc :
* jos dreapta este pozat de la exterior, cea de sus si stanga jos de la interior :

[ http://i33.tinypic.com/2mh6hj7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i36.tinypic.com/sm9aon.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i37.tinypic.com/2u93jb7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

L-am folosit de cateva ori la incalzit diverse, facut floricele, merge ok, imi place ca e practica tastatura ca introduc minutele si secundele direct din tastele numerice.
Credeti ca prezinta risc de utilizare ? Sa renunt la el ? Cum pot afla daca are scapari mari de radiatii in caz ca e suspect de asa ceva ? Orice parere e bine venita si imi cer inca o data scuze daca nu am postat unde trebuie, dar depanari electrocasnice nu am gasit desi exista multe produse cu multe probleme .

#2
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Acel "gratar" este pentru retinerea radiatiilor in interiorul cuptorului. Interiorul cuptorului este in fapt o "Cusca Fahrenheit" (sper ca asa se scrie) Gaurile din gratar avand diametrul mai mic decat lungimea de unda a microundelor. Daca se schimba acel sistem, se poate sa apara scapari de radiatii in exterior.
Este destul de simplu de depistat acest lucru. Umezesti un servetel de hartie si-l lipesti (umed fiind) pe toata suprafata usii. Pui cuptorul in functiune si daca apar locuri calde sau evaporare a umezelii din servetel, inseamna ca ai scapar de radiatii.

Bafta si minuni!!


P.S.
Ce naiaba cauta reclama cu Tariceanau in postul meu???

Edited by RADU_, 29 November 2008 - 13:27.


#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Faraday, in rest e valabil ce s-a zis. Daca are apa si se incalzeste in dreptul gaurii din ecran (e metalic, btw) ar fi bine sa pensionezi cuptorul. Eventual poti peteci acolo cu ceva cu pelicula metalica.

#4
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

 XAN, on Nov 29 2008, 10:49, said:

Credeti ca prezinta risc de utilizare ?
nu ai dureri de cap cand gatesti cu el? pe acolo se pot scurge radiatii...

#5
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
@pazvante
microundele nu provoaca dureri de cap. Fac mai rau.

avatarul este in urma radiatiilor?

#6
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
daca stai aproape, pot provoca arsuri!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate