Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Uleiul și igiena orală

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#37
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

View Postadadoi, on Nov 28 2008, 10:57, said:

cum e cu spalatul pe dinti cu sare si/sau bicarbonat,
Sarea și bicarbonatul pot fi chiar utile, ultimu chiar albește dinții, elimină mirosul de usturoi și ceapă.

Revenind ontopic, studiul menționează printre concluzii:

Quote

În acest studiu, s-a observat o reducere definitivă a populației de S. mutans în placa bacteriană și salivă, după clătirea cu ulei.

-----------------------------
Uleiul poate fi  folosit ca un adjuvant eficace, în menținerea și îmbuănătățirea sănătății orale.

Apa de gură, a redus populația bacteriană încă de la început, ceea ce înseamnă că a fost mai eficientă. Era de așteptat, conține clor!
-------------------------------------
Ca să nu mai deschid alt topic:
Este adevărat că dacă vagonul nu este folosit, se pote fibroza, în paralel manifestîndu-se simptome de irascibilitate și frustrare?
Vă rog insistent, pt răspunsuri utilizați PM-ul sau messengerul  :rolleyes:

Edited by Mirovaia_Scorb, 28 November 2008 - 12:41.


#38
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Mi-a mai dat cineva niște info pe messenger:
există impurități /toxine liposolubile dar și hidrosolubile. Respectiv nu poți acționa cu grăsimi, aspura celor hidrosolubile sau viceversa. Într-adevăr, probabil că de aceea s-a și pus glicerina în apa de gură.

Astfel clătitul și periajul (folosind apă, desigur) cu /fără pastă de dinți este necesar, însă dacă cineva simte nevoia să folosească pastă de dinți, sare grunjoasă sau bicarbonat este alegerea fiecăruia.
În plus, sunt două tipuri de ape de gură: unele care neutralizează bacteriile (cu efecte secundare), iar altele care elimină doar mirosul neplăcut.

Edited by Mirovaia_Scorb, 28 November 2008 - 13:51.


#39
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

View PostMirovaia_Scorb, on Nov 28 2008, 12:19, said:

Este adevărat că dacă vagonul nu este folosit, se pote fibroza, în paralel manifestîndu-se simptome de irascibilitate și frustrare?
Vă rog insistent, pt răspunsuri utilizați PM-ul sau messengerul  :rolleyes:
Deci nu pot sa-ti raspund aici, nu? :(

Azi am incercat si eu "metoda uleioasa", apoi breakfast (not at tiffany's), apoi spalatul "clasic" pe dinti. Cert e ca nu m-a deranjat cu nimic.
Ce nedumerire am eu, insa: aici se declara peste 100 de tipe dornice de treburi "d-alea", iar pe topicu' asta toate care posteaza sunt ingretosate de ulei :scratchchin: Sa-nteleg ca nu cei de pe SL nu posteaza p-aici? Sau is doar alergici la uleiul de masline? :huh:

View PostIvanna, on Nov 28 2008, 09:17, said:

Mirovaia, posturile tale sunt pre lungi si dau dovada de pre multa nesimtire
Bine ca vezi paiu' din ochiu' celuilalt... Te uitasi la dimensiunile postului tau? :D

#40
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
- Vorbind asa, pe baza intuitiei, uleiul mi se pare ca mai degraba favorizeaza "fauna" bucala decat s-o distruga.
- Apoi, un ulei de masline bun egaleaza sau chiar depaseste la pret o apa buna de gura.
- Timpii de "operare" sunt, de asemenea, mult prea lungi in cazul uleiului. Mai repede fac o maioneza cu cantitatea aia de ulei (chiar una dubla), decat mi-ar lua sa-mi clatesc gura.
- Senzatiile cu care te alegi dupa "spalare" sunt mai degraba dezgustatoare in cazul uleiului.
- Mai murdaresti si mereu scurgerea chiuvetei din baie, care nu se va curata eficient doar cu jetul de apa, si mi-ar fi groaza s-o curat de ulei de cateva ori pe zi. Macar cu apa de gura ai certitudinea ca, macar putin, actioneaza si ca substanta dezinfectanta pe scurgere, sau cel putin nu are un efect microbian.
- Nu-mi dau seama cat de proaspata iti devine respiratia dupa o asemenea cura, dar am mari indoieli ca ai radia ca o iasomie.

#41
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

View Postkr0k0dilu, on Nov 28 2008, 13:58, said:

- Vorbind asa, pe baza intuitiei,... mi se pare ca mai degraba...
- Nu-mi dau seama ... dar am mari indoieli ...
Am înțeles ce vrei să spui și chiar sunt niște dezavantaje reale, dar nu uita să faci diferența între bănuială și observația prin experimentare directă.

Un gram de practică valorează cît tone de teorie!

--------------------------
Pentru prospețimea respirației, mai luam uneori ulei de mentă, dizolvat în apă, are o doză limită.

Edited by Mirovaia_Scorb, 28 November 2008 - 14:40.


#42
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Ce ma ingrijoreaza pe mine e faptul ca majoritatea romanilor(peste 80% as zice) fiind praf la capitolul dantura chiar vor incerca aberatia asta spunandu-si in sinea lor:" mai, de asta e vai s-amar de dintii mei, ca nu m-am clatit cu ulei" :thumbdown: . Adica stii, e ca si tratamentele naturiste pentru cancer cu metastaze, totdeauna dau sperante.
Normal ca omu(si aici ne referim la cei cu probleme dentare) decat sa se duca la dentist/ decat sa se spele corect pe dinti, mai bne incerca un an 2 o tehnica din asta penibila , spusa de un domn care i-a dat pe spate cu 2-3 expresii ce suna complicat si pompos :rolleyes:

Uite cum is bate Mirovaia joc de noi:

View PostMirovaia_Scorb, on Nov 28 2008, 02:55, said:

Dar dacă pui una lîngă alta cele două metode și tragi linie, te asigur că în cazul uleiului s-au eliminat mult mai multe bacterii și resturi alimentare.

View PostMirovaia_Scorb, on Nov 28 2008, 13:29, said:

Astfel clătitul și periajul [..] este necesar, însă dacă cineva simte nevoia să folosească pastă de dinți, sare grunjoasă sau bicarbonat este alegerea fiecăruia.

View PostMirovaia_Scorb, on Nov 28 2008, 02:55, said:

Prin prisma experienței TRĂITE, parcă nu îmi vine să confirm că reziduul eliminat nu conține și toxine din organism, dar mă rog, este doar intuiția mea.
De ce adică, dacă înainte eram OBOSIT și cu mintea TULBURE, după doar 10 minute sunt fresh ca și cum aș fi dormit somnul regulamentar :)
Ceva se întîmplă totuși!
Mai , da' ieri erai asa de sigur pe tine cu partea de detoxifiere... acum brusc ne spui ca era vorba doar de senzatia ta? -_-

View PostMirovaia_Scorb, on Nov 28 2008, 02:55, said:

Pot să confirm personal chestia cu întărirea dinților și gingiilor. M-am clătit cu ulei de măsline și durerile au dispărut ca prin minune. Ba chiar aveam și o mică pungă de puroi ce s-a micșorat vizibil la 5 ore după sesiunea de dimineață.
Esi la fel de sigur pe cat erai ieri cu detoxifierea?
Intarirea dintilor, hai mai ca te-ai facut de groaza destul; doamne nu pot sa inteleg oamneii care spun aberatii de ingheta apele intr-u mod atat de convingator si categoric :thumbdown:  Punga de puroi zici, da' gata, uleiul folosit pana atunci n-a mai avut efect? De la ce ai facut punga cu puroi de la lipsa de bacterii?  :deadtongue:

Edited by Ivanna, 28 November 2008 - 16:53.


#43
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Cred ca ideea asta mi-a dat o senzatie de greata sau scarba de nu mi-o spala nici una din cele 3 paste de dinti pe care le am in casa si nici unul din cele doua antiemetice pe care le am la indemana.

Foarte bine, vad ca a ajuns uleiul panaceu, il beau unii sa se trateze de litiaza biliara, altii si-l toarna in urechi, acum vad ca se fac spalaturi bucale...astept cu interes topicul despre clisme si spalaturi vaginale cu ulei alimentar.

PS: oferta nu e tocmai economica, sa luam in considerare ca pentru 50 ml/zi o sticla de 1 litru (8 lei) ajunge pe 20 zile, or pasta de dinti gasesti incepand cu 1 leu tubul. Scump dom'le scump.
Si ma felicit in continuare ca in viata asta am ales sa lucrez cu aparatele si nu intra in atributiile mele sa conving nici un pacient ca ideea lui e de-a dreptul hilara.

#44
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Ivanna my dear, regret sincer, dar tu doar cauți să mă înțepi cu orice preț.

--------------------------------------------
Cine a citit studiul, pentru o utilizare constantă a uleiului de susan, s-a constatat reducerea la 0 a populației bacteriene. Adică folosind un produs NATURAL, poți să asiguri un nivel decent al igienei orale! Fără chimicale, surfactanți, detergenți.

Chiar am postat mai sus un link despre alternative fitoterapeutice pentru întreținerea danturii și gingiilor. FONDUL problemei este asigurat de niște produse SIMPLE, rupi scoarță de copac, miswak sau neem și te freci cu ea pe dinți.  La fel de bine se poate folosi și propolis.
Pe lîngă asta să zicem că fac un periaj, fără pastă.

Mai pot adăuga niște uleiuri esențiale, prefer uleiul de mentă. Sau sare grunjoasă și bicarbonat.
Toate acestea pot valora extrem de mult pentru cineva care EVITĂ să folosească orice produse din comerț. Eu sunt unul din aceia, nu îmi permit să dau 20 de ron pe niște paste care chiar sunt bune la ceva, gen anti-paradontoză sau organice.

----------------------------------
Sunt mai departe sigur pe ce am simțit. Mucoasa cavității bucale nu este o foaie de cort impermeabilă. La fel cum se elimină toxine prin piele, interiorul cavității bucale "trasnpiră", lasă să treacă diferite substanțe pe timpul nopții, prin gingii și limbă. De fapt, chiar există tehnici de detoxifiere, în care se rade limba cu o lingură dimineața, iar organismul are foarte mult de cîștigat dacă nu va introduce iar în circuit pasta albicioasă de pe limbă (la dejun).

prin periaj cu pastă în cavitatea bucală rămîn foarte multe bacterii. În mod sigur uleiul adună multe din toxinele acumulate în timpul somnului, dar tind să cred că există chiar și un transfer biochimic la contactul uleiului cu gingia.
Știu că pielea este foarte permeabilă pentru grăsimi, de ce nu ar fi și gingia?

Chiar merită să mai caut info pe subiectul ăsta.
---------------------------------------------------------

Puroi am avut fiindcă am un dinte găunos și zilele astea am mîncat stafide și prune, iar uleiul nu îl folosec în fiecare zi, încă mai am ceva pastă. Nu am avut timp și bani pentru medic.

Edited by Mirovaia_Scorb, 28 November 2008 - 17:57.
jigniri. inca o data si mai stai trei zile sa cauti "info"


#45
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
Pai stai asa @section ca eu nu inteleg ceva: Mirovaia spune ca foloseste uleiul ca sa nu mai foloseasca pasta de dinti care e unul din marii dusmani ai umanitatii si care pun specia in pericol. Dar tu ce moptiv ai, daca zici ca te mai speli si cu pasta de dinti dupa?
Practic, tu de ce te speli atat cu ulei cat si cu pasta a-tot-ucigatoare?

#46
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
continuati asa si chiar ca va mut la fun. chat, si se lasa si cu warn-uri.

#47
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostMirovaia_Scorb, on Nov 28 2008, 12:19, said:

Apa de gură, a redus populația bacteriană încă de la început, ceea ce înseamnă că a fost mai eficientă. Era de așteptat, conține clor!
-------------------------------------
Tinerete, confunzi destul de grav niste idei ... una este sa ai clor in apa de gura si ALTA este sa ai un compus care are in compozitie clor .. cu alte cuvinte, ca sa-ti fie mai simplu sa pricepi, una este sa mananci clor la masa in sare (NaCl) si alte este sa bei acid clorhidric la masa (HCl).

#48
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
cand is rea, nu-i bine. Cand is fata buna si va mai las sa va faceti de cap, va obrazniciti si-o dati in chaturi. V-as mai lasa, da' nu pot sa stau cu ochii pe topicul asta non stop, asa ca se cam inchide, ca medical nu prea e.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate