Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Iesire din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Salutare tuturor,

Va supun atentiei o intrebare:
Se poate ca in masura in care ai permisul suspendat sa il ceri de la politie,pe baza faptului ca urmeaza sa iesi din tara si vrei sa conduci?
Aici vorbesc de un traseu ce cuprinde atat tari UE cat si non-UE.
Inca ma documentez pe aceasta tema,dar am zis sa va intreb si pe voi in ideea in care s-ar fi confruntat cineva cu problema asta.

Multumesc

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
adica cum ai permisul suspendat si ce-l de la politie asa, ca vrei tu sa conduci ?!

#3
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
n-am vazut nicaieri prin codul rutier ceva de genul

"daca posesorul de permis suspendat doreste sa conduca prin ue si prin afara ue poate solicita organului returnarea lui"

dar adevarul este ca si codul ala rutier s-a schimabt de cel putin 18 ori de cind l-am citit


dincolo de aberatii, cred ca raspunsul cel mai bun este "da poti sa-l ceri, daca ai o pila"

#4
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
daca e suspendat , iti pui centura si stai doar in dreapta.

#5
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Daca ai permisul suspendat, ai doua variante:
a ) ai dovada cu drept de circulatie valabil
b ) nu mai ai drept de circulatie (ca a expirat dovada sau ca nu ti-a fost acordat de la bun inceput)

In primul caz, nu poti sa conduci in afara, ca dovada e valabila doar pe teritoriul romaniei.

In al doilea caz, nu poti sa conduci deloc din motive evidente.

Daca esti in termenul legal de atacare a procesului verbal, poti sa depui contestatie, si pana la solutionarea acesteia ti se returneaza permisul. Doar asa vad cum ai putea sa iesi din tara cat timp ai permisul suspendat. Daca au trecut deja 15 zile de cand ti l-au saltat, nu mai ai ce sa faci si NU, nu poti sa le ceri permisul ca ai treaba la volan.

#6
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Hai sa o luam pe rand:
Intrebarea e una simpla legata de aplicabilitatea regulilor de drept in spatiul UE si non-UE.
Nu vreau sa fac ilegalitati,nici sa fiu "smecher".Vreau doar sa stiu daca cineva din voi a fost pus intr-o situatie similara si daca a gasit raspuns,pentru ca legea nu e foarte clara la acest capitol.
E acelasi gen de paradox cu cel - Daca ai permis de mai putin de un an nu ai voie sa iesi din tara,dar odata iesit nu se intampla nimic,pentru ca pe teritoriile statelor vecine nu exista aceasta regula si ca atare nu exista sanctiune.

@ tchoara,cutler si Mosotti - va multumesc pentru raspunsuri si pentru grija
@ spare-me - da,am permisul suspendat si il cer de la Politie ca vreau eu sa conduc,dar nu in Romania.Nelamurirea vine de la aplicabilitatea sanctiunilor Serviciului Poitiei Rutiere.

#7
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Se discuta foarte aprins la un moment dat pe forum pe tema asta.
Teoretic este viabila concluzia,pentru ca legea rutiera se aplica doar pe teritoriul Romaniei nu si al Ungariei de exemplu,tara care are propriul cod rutier.Bineinteles ca amenda poti sa o iei cand reintri in tara(asta daca te opreste cineva la vama  :P  )

#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu e absolut nimic neclar cu privirea la retinerea permisului de conducere in cazul suspendarii dreptului de a conduce pe drumurile publice.
cazurile de restituire sunt f. clar exprimate, iar o asemenea aberatie n-am auzit in viata mea

iti sugerez sa incerci si sa ne comunici rezultatul

#9
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Nu e chiar o aberatie,e o problema de jurisdictie,ce e asa greu de conceput?
Te rog sa imi arati si mie daca e asa clar,textul de lege in care se prevede aplicarea sanctiunii de suspendare a dreptului de a conduce,in masura in care contravenientul se afla in afara granitelor tarii.
Eu nu am gasit-o si de aia am intrebat aici.

Edited by moki, 27 November 2008 - 21:37.


#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ai grave probleme de perceptie a unor notiuni foarte simple.

DECI, pentru ultima data :

DACA ti-a fost retinut permisul, pentru o contraventie savarsita in Romania, oriunde (deci fapta s-a petrecut)

DUPA aia, se mai restituie in cazurile mari si late expuse in lege.

o doare pe legea romana direct in fund unde te afli tu in perioada aia ! poti sa te afli si-n galaxia vecina si-n bangladesh, etc

punct. pricepi bine, nu...succes

Edited by sebulbus, 27 November 2008 - 22:26.


#11
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Legea totusi e ceva mai altfel,de aici si jurisdictia si alte notiuni de astea pe care nu le pricep.
Ideea era daca s-a lovit cineva de asa ceva,nu sa imi explici ce scrie in codul rutier.

Multumesc

Edited by sebulbus, 27 November 2008 - 22:25.


#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 moki, on Nov 27 2008, 21:46, said:

Legea totusi e ceva mai altfel,de aici si jurisdictia si alte notiuni de astea pe care nu le pricep.

Multumesc


suspendarea se petrece ca urmare a unei contraventii constatate prin mijloace directe sau indirecte si care ramane in efect pana la incetarea sa de fapt si de drept in litera legii.
nu se pot anula efectele sale in anumite perioade de timp in alte tari si nu se poate restitui permisul "la cerere" (!???) pentru a se anula aplicabilitatea sanctiunii in alta "jurisdictie"

Edited by sebulbus, 27 November 2008 - 22:26.


#13
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Hai nu te supara acuma.
Iti repet : stiu foarte bine cum opereaza sanctiunea in Romania in cazul de fata.
Nu este vorba de anulare a sanctiunii,intrucat ea va opera pe TERITORIUL Romaniei,dar in Botswana de exemplu conform legii locale si conventiilor internationale rutiere,am tot dreptul sa conduc o masina.Iar daca ma opreste un politist in Botswana trebuie sa ii arat un permis nu?

Edited by sebulbus, 27 November 2008 - 22:24.


#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 moki, on Nov 27 2008, 21:55, said:

Hai nu te supara acuma.
Flatarile au venit si vad ca vin in continuare de la tine,cu toate ca nu cred ca ne cunoastem astfel incat sa tragem concluzii pertinente unul despre celalalt.
Iti repet : stiu foarte bine cum opereaza sanctiunea in Romania in cazul de fata.
Nu este vorba de anulare a sanctiunii,intrucat ea va opera pe TERITORIUL Romaniei,dar in Botswana de exemplu conform legii locale si conventiilor internationale rutiere,am tot dreptul sa conduc o masina.Iar daca ma opreste un politist in Botswana trebuie sa ii arat un permis nu?

nu, tocmai, n-ai deloc dreptul sa conduci !
deoarece ti-a fost suspendat acest drept de o instanta/autoritate competenta.
nu stiu de udne dracu' tot tragi tu concluzia ca in botswana ai voie desi in romania nu

Edited by spare-me, 27 November 2008 - 21:58.


#15
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Concluzia o trag din jurisdictia legii.Legile romanesti produc efecte doar pe teritoriul romanesc(sau asa stiu eu).
Exceptiile sunt reprezentate de conventii si inca cateva acte speciale,iar eu nu stiu daca exista precizari de aceasta natura si pe latura rutiera.
Uite de exmplu exista o conventie din 3 iunie 1976,mai precis care reglementeaza anumite amanunte,pe care o citesc acum si in care se reglementeaza situatia,daca esti sanctionat in afara granitelor Romaniei,intr-un stat UE.
Nici aici nu am gasit raspuns la intrebarea mea.

Edited by moki, 27 November 2008 - 22:08.


#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Redeschis. Baietii, suntem cam NF, sau ce ne sarim asa repede la beregata? Next time umblam la patratelele rosii.


edit: Funny cum in nici 5 minute toti cei cu musca pe caciula mi-au dat PM :)

Edited by sebulbus, 27 November 2008 - 22:29.


#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,044
  • Înscris: 24.02.2006
treaba nu-i chiar complicata.
romania are acorduri de recunoastere reciproca a valabilitatii permiselor de conducere cu toate tarile din UE. acordul ala e ceva de genul "daca statul roman iti da voie sa conduci, iti dam voie si noi". practic, statele respective te lasa sa conduci cat timp ai un permis valabil (si, evident, acesta nu este retinut de cineva). daca ti se suspenda permisul in Ro, nu ai voie sa conduci nici in afara.

#18
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Salutare,

Dupa ce m-am interesat ceva mai atent se pare ca varianta lui Smiley ar fi cea buna.
Intr-adevar conventiile de recunoastere functioneaza both-ways si pe baza lor nu s-ar putea restitui permisul de conducere in cazul in care ai dori sa iesi din tara.

Multumesc celor care au postat aici pentru ajutor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate