Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Reumatism

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postadadoi, on Dec 4 2008, 08:38, said:

Bebelusko, tu esti dansatoare, nu? Eu as inclina sa cred ca e din cauza suprasolicitarii articulatiilor, o artroza, ceva. Daca iei antiinflamatoare cum e?


De fapt sunt sportiva. Am incercat doar Fastum gel si am reusit sa dorm o noapte. Paracetamol n-am incercat ca nu prea tin pastile prin casa... Oricum, daca nu ma prinde criza o sa ma duc si pe la doctor. Si acum fug ca la 7 juma am o intalnire pe mess. :*

#20
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
incearca sa iei niste extract de muguri de coacaz, e un antiinflamator natural. Dureaza, dar s-ar putea sa te simti mult mai bine.

#21
dana3262

dana3262

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 19.10.2007
Daca ati auzit careva de asta, sa-mi spuneti si mie va rog ce parere aveti??

#22
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostBebeluska, on Dec 4 2008, 19:33, said:

De fapt sunt sportiva.

Ce sport si cate antrenamente pe zi, in ce miscari constau antrenamentele?

#23
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostBebeluska, on Dec 3 2008, 23:52, said:

Adrianatoma, eu nu știu ce să-ti răspund.
Am revenit pe topic să mă vait iar de dureri. Au anunțat ceva la meteo?


buna decizie. da' nu cumva sa iei in seama sfaturile pe care le primesti aci  :D  stai departe de doctor (in special de reumatolog) si vaita-te in continuare, cu siguranta o sa-ti treaca  ;)

#24
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Postcharme, on Dec 5 2008, 15:56, said:

stai departe de doctor (in special de reumatolog)
de ce ? :worthy:

astia-s gata inghetati ? :naughty:

totusi ... poate se mai gaseste cate unul plin de " caldura " ( sufleteasca ... desigur )

#25
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postionutz78, on Dec 5 2008, 15:11, said:

Ce sport si cate antrenamente pe zi, in ce miscari constau antrenamentele?

Antrenamentele constau in: 60 de flotari, tot pe atat genuflexiuni si abdomene, 60 de abdomene la spalier. Asta e doar incalzirea.

View Postcharme, on Dec 5 2008, 15:56, said:

buna decizie. da' nu cumva sa iei in seama sfaturile pe care le primesti aci :D stai departe de doctor (in special de reumatolog) si vaita-te in continuare, cu siguranta o sa-ti treaca ;)

Treaba e ca se mai inmuiase vremea si reusisem sa-mi mai revin. Chiar in perioada respectiva am fost la doctor (dar pt alte motive) si am uitat sa ma caut si la oase. :(
Pe de o parte caut tratament alternativ, n-am chef sa-mi interzica vreun doctor efortul. Nu de alta, dar cred ca m-as incapatana sa fac si mai mult.

#26
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Tu esti cumva insarcinata? Ai grija cu pastilele si tratamentele, nici cele 100% naturale nu sunt toate fara contraindicatii in sarcina.

Inca faci sport? Cate saptamani ai?

#27
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postmaltese, on Feb 23 2009, 21:45, said:

Tu esti cumva insarcinata? Ai grija cu pastilele si tratamentele, nici cele 100% naturale nu sunt toate fara contraindicatii in sarcina.

Inca faci sport? Cate saptamani ai?

Prin tratament alternativ faceam referire la unguente, ca astea merg pt reumatism, cel putin eu pastile naturiste pt reumatism nu stiu sa existe.

#28
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View PostBebeluska, on Feb 24 2009, 19:23, said:

Prin tratament alternativ faceam referire la unguente, ca astea merg pt reumatism, cel putin eu pastile naturiste pt reumatism nu stiu sa existe.

Ce alimentatie ai? Esti insarcinata?

#29
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
reveniti la reumatism, copii. Daca sunteti asa curiosi, intrebati in privat.

#30
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008

View Postadadoi, on Feb 24 2009, 21:42, said:

reveniti la reumatism, copii.

Imi amintesc de durerile reumatice ce au inceput sa ma chinuiasca de pe la 25  de ani ; mi s-a dat  intai tratament cu diclofenac pe care l-am aplicat la nevoie timp de mai multi ani. In ultima vreme m-am simtit mai bine cu antinevralgic dimineata, dupa micul dejun si cate o aspirina tamponata (de 500) dupa dejun si dupa cina. Tratamentul dureaza 8 - 10 zile si scap de crizele dureroase datorate in principal schimbarilor de vreme/presiune atmosferica. Mi-as  pune si foi de varza strivite, numai ca suferintele mele sunt la nivelul coloanei vertebrale si nu stiu cum sa le pun.
In fiecare an fac tratament la fizioterapie pentru spondiloza cervicala, dorsala si lombara. Exercitiile fizice invatate acolo sunt de mare ajutor, ce bine ar fi daca le-as face si acasa... Nu am renuntat la aspirina cand e nevoie si iau si suplimente pe termen lung( cartilage repair si altele).

#31
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View PostBebeluska, on Feb 24 2009, 19:23, said:

Prin tratament alternativ faceam referire la unguente, ca astea merg pt reumatism, cel putin eu pastile naturiste pt reumatism nu stiu sa existe.
Eu la ceaiuri m-am gandit, ca sunt cap de linie in tratamentele naturiste.

Daca au aparut din sarcina nu ar strica sa intrebi medicul de asta, ginecologul primul.

#32
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postadadoi, on Feb 24 2009, 21:42, said:

reveniti la reumatism, copii. Daca sunteti asa curiosi, intrebati in privat.

Da sunt on-topic, alimentatia are un mare rol in "reumatism".

#33
alexb16

alexb16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 14.03.2008
Oameni buni ajutati-ma si pe mine,am 35 de ani si cred ca am ceva mai mult decat reumatism.Problema:durere indescriptibila,ascutita de fapt mai mult intepatura in calcai,articulatiile de la gamba genunchi,umarul drept,omoplat.Cea mai mare problema e ca din umar/omoplat intepatura se duce cumva la o articulatie de la baza craniului si de aici incepe circul,imi vina sa ma urc pe pereti.Cedeaza cat de cat la caldura si la unguent diclofenac.Am incercat,ketoprofen,ketonal.diclofenac,aspirina si multe altele.As vrea sa scap macar de intepatura de la baza craniului care se transmite cumva si in cartilagiul urechii, sa pot apoi sa merg sa vorbesc cu un doctor in conditii normale.Ceva sfaturi?

Edited by alexb16, 07 August 2009 - 09:09.


#34
PredeteanuR

PredeteanuR

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.12.2020
In bucuresti recomand reumatolog Dr. Livia Otlocan, un medic deosebit si dedicat. Ma duc de 2 ani la dansa, imi face analize gratuite, m-a vindecat de durerea de genunchi si de spate

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate