Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Reumatism

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Don' doctor, reumatismul are leac? Si daca da, care?

#2
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 Bebeluska, on Nov 26 2008, 23:00, said:

Don' doctor, reumatismul are leac? Si daca da, care?

Sper  sa nu fie un topic deschis la misto pentru ca daca e asa ma supar.

Ce intelegi tu prin reumatism? Descrie cateva simptome ca sa ma prind la ce boala te gandesti, ai pe cineva cu "reumatism"?

Edited by ionutz78, 27 November 2008 - 00:04.


#3
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 ionutz78, on Nov 27 2008, 00:00, said:

Sper sa nu fie un topic deschis la misto pentru ca daca e asa ma supar.

Ce intelegi tu prin reumatism? Descrie cateva simptome ca sa ma prind la ce boala te gandesti, ai pe cineva cu "reumatism"?


Care e faza cu topicul deschis la misto, ca nu m-am prins??? Daca omu', respectiv eu, e nedumerit si pune o intrebare aici, inseamna ca e la misto? Sau trebuia sa fi folosit termeni medicali cumva, ca sa intelegi ca pun o intrebare normala?!

Vorbesc de acele dureri de incheieturi care te apuca atunci cand se schimba vremea. Probabil ca spun prostii, dar e clar ca in aceasta perioada a anului unii, altii, incep sa simta durerile astea. Eu zic ca babele ca e "reumatism". Poate imi spui tu cam ce cuvinte doresti sa folosesc pentru a capata un raspuns la intrebarea mea.

Ma refer la acele dureri de nu poti dormi nici noaptea. Si daca nu e reumatism, atunci ce e. Mersi.

#4
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 Bebeluska, on Nov 27 2008, 12:23, said:

Vorbesc de acele dureri de incheieturi care te apuca atunci cand se schimba vremea. Probabil ca spun prostii, dar e clar ca in aceasta perioada a anului unii, altii, incep sa simta durerile astea. Eu zic ca babele ca e "reumatism". Poate imi spui tu cam ce cuvinte doresti sa folosesc pentru a capata un raspuns la intrebarea mea.

Ma refer la acele dureri de nu poti dormi nici noaptea. Si daca nu e reumatism, atunci ce e. Mersi.

Asta e altceva, trebuia sa pui o intrebare mai precisa, sa descrii cateva simptome ce te supara, nu pui o intrebare generala, si gata ai pretentii la raspunsuri corecte, de unde sa stim noi ce intelegi tu prin reumatism?

Din punct de vedere popular ( ce spun "babele") si din ce descrii tu,  da , e "reumatism" ,  o notiune vaga din punctul de vedere al medicilor reumatologi;  exista o multitudine de boli reumatologice (ex poliartrita reumatoida s.a.) cu simptomatologie asemanatoare dar cu principii de tratament diferite. Pentru aceste artralgii meteosensibile trebuie sa te adresezi unui reumatolog pentru ca pot apare in cadrul mai multor afectiuni reumatologice. Exista suficiente remedii pentru ameliorarea durerilor dar care trebuie administrate sub control medical si fara un consult clinic un medic nu poate da indicatii terapeutice.

Probabil ca majoritatea durerilor "reumatismale" sunt provocate prin suprasolicitarea si degenerarea articulatiilor ce apare odata cu inaintarea in varsta, numita boala artrozica mai exact.

Din punctul de vedere al cardiologilor  exista o boala care se numeste "Reumatism articular acut" boala produsa de o infectie streptococica netratata si care poate avea manifestari cardiace, renale, neurologice, cu consecinte posibil letale pe termen lung, dar banuiesc ca nu la asa ceva te gandeai cand ai intrebat de reumatism.

Daca ai artralgii, mergi la un reumatolog pentru un consult mai amanuntit.

#5
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 ionutz78, on Nov 27 2008, 16:58, said:

Asta e altceva, trebuia sa pui o intrebare mai precisa, sa descrii cateva simptome ce te supara, nu pui o intrebare generala, si gata ai pretentii la raspunsuri corecte, de unde sa stim noi ce intelegi tu prin reumatism?

Din punct de vedere popular ( ce spun "babele") si din ce descrii tu, da , e "reumatism" , o notiune vaga din punctul de vedere al medicilor reumatologi; exista o multitudine de boli reumatologice (ex poliartrita reumatoida s.a.) cu simptomatologie asemanatoare dar cu principii de tratament diferite. Pentru aceste artralgii meteosensibile trebuie sa te adresezi unui reumatolog pentru ca pot apare in cadrul mai multor afectiuni reumatologice. Exista suficiente remedii pentru ameliorarea durerilor dar care trebuie administrate sub control medical si fara un consult clinic un medic nu poate da indicatii terapeutice.

Probabil ca majoritatea durerilor "reumatismale" sunt provocate prin suprasolicitarea si degenerarea articulatiilor ce apare odata cu inaintarea in varsta, numita boala artrozica mai exact.

Din punctul de vedere al cardiologilor exista o boala care se numeste "Reumatism articular acut" boala produsa de o infectie streptococica netratata si care poate avea manifestari cardiace, renale, neurologice, cu consecinte posibil letale pe termen lung, dar banuiesc ca nu la asa ceva te gandeai cand ai intrebat de reumatism.

Daca ai artralgii, mergi la un reumatolog pentru un consult mai amanuntit.


Mi-ai dat o gramada de raspunsuri, dar la intrebari nepuse de mine. Printre randuri, inteleg totusi ca exista remedii pentru ameliorarea durerilor, nu si pentru vindecare.

#6
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 Bebeluska, on Nov 27 2008, 21:14, said:

Printre randuri, inteleg totusi ca exista remedii pentru ameliorarea durerilor, nu si pentru vindecare.
incepuse sa ma "incerce" si pe mine durerea de genunchi , nu mai zic de coloana , am dat-o peste cap de doua ori cand am incercat sa ridic niste greutati foarte mari .
am constat ca totul dispare prin exercitii fizice - alergatul pe loc , rotirea bratelor si coloanei vertebrale si ... automasaj .
merita incercat !

#7
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 arcond, on Nov 27 2008, 20:26, said:

incepuse sa ma "incerce" si pe mine durerea de genunchi , nu mai zic de coloana , am dat-o peste cap de doua ori cand am incercat sa ridic niste greutati foarte mari .
am constat ca totul dispare prin exercitii fizice - alergatul pe loc , rotirea bratelor si coloanei vertebrale si ... automasaj .
merita incercat !

Fac mult sport, uneori pana ma epuizez... Chiar si in timpul zilei alerg cativa km. Nu a trecut. Durerile apar cand se anunta inrautatirea vremii (de exemplu inainte de ploaia de lapovita care a dat zilele trecute - noaptea respectiva a fost teribila). Asta noapte am dormit, fie pt ca ma unsesem cu fastum gel, fie ca azi a dat soarele si oricum nu m-ar fi durut... :lol:

#8
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 Bebeluska, on Nov 27 2008, 21:51, said:

Durerile apar cand se anunta inrautatirea vremii (de exemplu inainte de ploaia de lapovita care a dat zilele trecute - noaptea respectiva a fost teribila).
Impachetari cu foi de varza , strivite in prealabil . Suna cam arhaic , dar e cea mai accesibila metoda de tratament si nu costa mai nimic .
Sa ne zici rezultatele dupa aplicare .

#9
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 arcond, on Nov 27 2008, 22:42, said:

Impachetari cu foi de varza , strivite in prealabil . Suna cam arhaic , dar e cea mai accesibila metoda de tratament si nu costa mai nimic .
Sa ne zici rezultatele dupa aplicare .

E valabila chestia asta cu varza?
O auzisem la un moment dat pe bunica-mea ca o doare zona calcaiului mai ales cand umbla prin curte prin frig. Ii spun ca probabil e reumatism si ca sa dea cu unguent cu diclofenac sau piroxicam dar ea imi zice ca se leaga seara cu foaie de varza si trece si eu am cam ras de ea saraca :lol:
Cum functioneaza "smecheria" ca mi-e greu sa inteleg...?

#10
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 Bebeluska, on Nov 27 2008, 20:51, said:

Fac mult sport, uneori pana ma epuizez... Chiar si in timpul zilei alerg cativa km. Nu a trecut. Durerile apar cand se anunta inrautatirea vremii (de exemplu inainte de ploaia de lapovita care a dat zilele trecute - noaptea respectiva a fost teribila). Asta noapte am dormit, fie pt ca ma unsesem cu fastum gel, fie ca azi a dat soarele si oricum nu m-ar fi durut... :lol:

Ce varsta ai? E clar ca e problema cu articulatiile din cauza efortului sustinut. Unchiul meu are probleme cu incheieturile la maini si genunchi, a fost si suspectat de gonartroza(artroza la nivelul genunchiului), munceste foarte mult fizic. Acuma ia macese tocate si macinate, cate o lingurita de 4 ori pe zi cu jumatate de ora inainte de a manca, a fost publicat un articol intr-un ziar/revista Asul Verde parca acu vreo 2-3 luni, am citit acolo. I-am mai recomandat si glucuzamina sub forma de sulfat sau hidroclorida, dar SA NU CONTINA CONDROITINA.

* Vetter G.  Glucosamine in the therapy of degenerative rheumatism. Dtsch Med J. 1965 Jul 5;16(13):446-9.

Link1

* Bruyere O, Pavelka K, Rovati LC, Deroisy R, Olejarova M, Gatterova J, Giacovelli G, Reginster JY.  Glucosamine sulfate reduces osteoarthritis progression in postmenopausal women with knee osteoarthritis: evidence from two 3-year studies. Menopause. 2004 Mar-Apr;11(2):138-43.

Link2
Reginster JY.  Long-term effects of glucosamine sulphate on osteoarthritis progression: a randomised, placebo-controlled clinical trial. Lancet. 2001 Jan 27;357(9252):251-6.

Link3
Pavelka K.  Glucosamine sulfate use and delay of progression of knee osteoarthritis: a 3-year, randomized, placebo-controlled, double-blind study.  Arch Intern Med. 2002 Oct 14;162(18):2113-23.

Link4
Mad cow disease and chondroitin sulfate. Harv Health Lett. 2001 May;26(7):3.

Condroitina e derivata din cartilajul de vaca si este o controversa ca poate fi infectat cu virusul vacii nebune, asa ca mai bine sa nu risti.

Sper ca am fost de ajutor.

#11
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 Bebeluska, on Nov 27 2008, 20:51, said:

Fac mult sport, uneori pana ma epuizez... Chiar si in timpul zilei alerg cativa km. Nu a trecut. Durerile apar cand se anunta inrautatirea vremii (de exemplu inainte de ploaia de lapovita care a dat zilele trecute - noaptea respectiva a fost teribila). Asta noapte am dormit, fie pt ca ma unsesem cu fastum gel, fie ca azi a dat soarele si oricum nu m-ar fi durut... :lol:

Nu trebuie sa faci efort pana la epuizare, intotdeauna trebuie sa faci o incalzire eficienta a tuturor grupelor musculare iar efortul trebuie sa se incheie cu exercitii de relaxare si stretching.

Probabil ca prin suprasolicitarea articulatiilor sau a ligamentelor a aparut ori o iritatie articulara (inflamatie) sau entezite multiple sau tendinite ce pot mima o inflamatie articulara.

Nu stiu ce varsta ai dar cred ca esti prea tanar pentru a-ti pune problema reumatismului degenerativ.

#12
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 ionutz78, on Nov 30 2008, 11:28, said:

Nu trebuie sa faci efort pana la epuizare, intotdeauna trebuie sa faci o incalzire eficienta a tuturor grupelor musculare iar efortul trebuie sa se incheie cu exercitii de relaxare si stretching.
Fac incalzire, durerile nu apar in timpul antrenamentului sau dupa, durerea are legatura cu vremea, dupa cum am spus...

Probabil ca prin suprasolicitarea articulatiilor sau a ligamentelor a aparut ori o iritatie articulara (inflamatie) sau entezite multiple sau tendinite ce pot mima o inflamatie articulara.

Nu stiu ce varsta ai dar cred ca esti prea tanar pentru a-ti pune problema reumatismului degenerativ.
Am citit pe undeva ca reumatismul poate sa apara chiar si la copii.  Si oricum, nu cred ca 31 se inscrie in categoria "prea tanar".


#13
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 ionutz78, on Nov 30 2008, 11:28, said:

Fac incalzire, durerile nu apar in timpul antrenamentului sau dupa, durerea are legatura cu vremea, dupa cum am spus...

Am  citit pe undeva ca reumatismul poate sa apara chiar si la copii. Si  oricum, nu cred ca 31 se inscrie in categoria "prea tanar".

Eu la 30 ma consider tanar, ma astept sa am probleme cu articulatiile abia pe la vreo 50 ani. E adevarat ca sportul de performanta (sau sportul pana la epuizare) este un factor de risc pentru dezvoltarea artrozelor (suferinta a cartilajului articular, care isi revine greu chiar cu tratament) . Nu trebuie sa renunti la sport , trebuie însa alese forme de miscare care sa nu uzeze si mai mult  articulatiile - cum sunt purtarea de greutati, alergarea, sariturile,  etc.

Ti-am mai spus ca reumatismul este un termen vag atribuit unui grup de afectiuni, de cauze diverse, afectând de obicei articulatiile. Da, si copiii pot face forme juvenile ale acestori boli reumatologice (de exemplu pot face poliartrita reumatoida).

Pana mergi la un reumatolog care sa-ti dea un verdict poti incerca pentru amelioararea durerilor paracetamol care e inca foarte utilizat de reumatologi ca medicatie antialgica, impreuna cu folosirea de antiinflamatoare locale si generale in perioadele dureroase (impreuna cu gastroprotectoare) .

#14
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
In legatura cu durerile articulare copilaria a fost o perioada neagra. Daca se schimba vremea ma trezeam noaptea plangand de durere. Articulatiile nu erau tumefiate, ci o durere surda insuportabila. Vad ca fiica-mea mi-a mers pe urme ca pana pe la 6 luni urmaream meteo cu cel mai mare interes, cum se schimba vremea nu aveam cu cine discuta. Aici nu pot sa precizez ce anume ar fi durut-o, dar plangea incontinuu, ceva nu era in regula oricum. Putin antiinflamator si se rezolva in 30 minute, deci undeva durea.

Iar linkurile despre glucozamina si condroitin nu le-am mai deschis, dar aceste substante sunt condroprotectoare si se afla in compozitia unor preparate de la noi si se adreseaza afectiunilor articulare degenerative (artroze), as mai adauga si piascledin, un produs din uleiuri nesaponifiate din soia si avocado. Asta nu stiu daca se gaseste la noi dar era in caietelul meu de reumato. Nu rezolva problema pe moment, dar sunt considerate terapie patogenica, in sensul ca refac cartilajul articular, tratamentul e pe termen lung, 6-8 saptamani de 2-3 ori pe an.

Pentru durere unguente cu antiinflamatorii sau capsaicina (ardei iute)

Totusi slabe sanse sa fie vorba de o artroza, mai bine cand ai timp consulta si un reumatolog pentru ca celelalte afectiuni articulare (inflamatorii, autoimune) apar mult mai frecvent la tineri, au evolutie rapida si beneficiaza de un alt tratament, axat in principiu pe cauza si nu pe efect.

#15
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
daca incheieturile dor doar ziua si mai ales cand umbli pe afara, iar seara durerea se atenueaza sau chiar dispare de tot este reumatism?

#16
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Adrianatoma, eu nu știu ce să-ti răspund.
Am revenit pe topic să mă vait iar de dureri. Au anunțat ceva la meteo?

#17
Curent_Ionel

Curent_Ionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 17.10.2008

 arcond, on Nov 27 2008, 22:42, said:

Impachetari cu foi de varza , strivite in prealabil .

Sau băi de argilă.
La doi metri adâncime. Plus o frecție adevărată cu colivosan și-o plimbare cu Taxi Memorial. Adio reumatism!

Mă, înserios akuma, de când eram militaur am dobândit o durere de genunchi, reumatism probabil. Cu excepția indicațiilor de mai sus, se mai tratează ?

#18
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Bebeluska, on Dec 3 2008, 23:52, said:

Adrianatoma, eu nu știu ce să-ti răspund.
Am revenit pe topic să mă vait iar de dureri. Au anunțat ceva la meteo?
Bebelusko, tu esti dansatoare, nu? Eu as inclina sa cred ca e din cauza suprasolicitarii articulatiilor, o artroza, ceva. Daca iei antiinflamatoare cum e?

 Curent_Ionel, on Dec 4 2008, 00:31, said:

Sau băi de argilă.
La doi metri adâncime. Plus o frecție adevărată cu colivosan și-o plimbare cu Taxi Memorial. Adio reumatism!

Mă, înserios akuma, de când eram militaur am dobândit o durere de genunchi, reumatism probabil. Cu excepția indicațiilor de mai sus, se mai tratează ?
Se trateaza, cum sa nu, da' tot de catre doctor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate