Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Cauciucuri

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Rocozaur

Rocozaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 01.08.2008
Buoon....deci..imi iau eu pt. iarna un set nou de cauciucuri 175/65R13, trecand de la clasicele 165/70R13 de dinainte.....Si am aflat, de la RAR, ca nu ma lasa sa circul cu ele pt. ca nu sunt trecute in talonul masinii, si ca va trebui sa obtin acordul Dacia Pitesti pt. schimbare....1.Chiar asa stau lucrurile,

Si acum o alta problema....pe talonul maisnii este trecut la anvelope : "155R13 SAU 165/70R13"...Eu ce inteleg din asta?....ca practic pot pune orice dimensiune a rotii atata timp cat am latimea 155 nu?.....si de ce conform talonului as avea voie la orice tip de roata, chiar si incompatibila cu 165/70, dar un 175/65, perfect compatibil , nu?....

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
da, asta trebuie sa intelegi.

dimensiunile anvelopelor trebuie omologate, se fac niste teste care sa dovedeasca faptul ca masina se comporta ok cu acele dimensiuni (franare, accelerare, etc).

#3
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005

View PostRocozaur, on Nov 26 2008, 17:04, said:

Buoon....deci..imi iau eu pt. iarna un set nou de cauciucuri 175/65R13, trecand de la clasicele 165/70R13 de dinainte.....Si am aflat, de la RAR, ca nu ma lasa sa circul cu ele pt. ca nu sunt trecute in talonul masinii, si ca va trebui sa obtin acordul Dacia Pitesti pt. schimbare....1.Chiar asa stau lucrurile,

Si acum o alta problema....pe talonul maisnii este trecut la anvelope : "155R13 SAU 165/70R13"...Eu ce inteleg din asta?....ca practic pot pune orice dimensiune a rotii atata timp cat am latimea 155 nu?.....si de ce conform talonului as avea voie la orice tip de roata, chiar si incompatibila cu 165/70, dar un 175/65, perfect compatibil , nu?....


Gresit pt 165/70R13 , 165 inseamna latimea , 70 inaltimea ( 70% din 165) iar R13 diametrul jantei. Daca tu pui 175/65 o sa ai probleme in primul rand cu vitezometrul care nu o sa iti mai indice viteza reala, de aceea e ok sa pui ce scrie in talon.

#4
Rocozaur

Rocozaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 01.08.2008
stiu asta nene..problema este.....155 cu cat tre sa pun ca sa mearga masina bine dupa parerea celor de la DAcia?... :).....175/65 este compatibil cu 165/70 in timp ce clasicele 155/80 NU sunt compatibile cu 165/70....Inginerii de la Dacia ce au pazit cand au facut calculelel si testele?... <_<  Ca eu ori 155/80 ori 165/70 am vazut pe dacii.....155/75 care ar fi marimea ideala comparativ cu 165/70 nu am auzit/gasit mai pe nicaieri :ermm:  

http://www.calcule.r...tor.aspx?cid=32

si cf calculelor..cu noile mele anvelope o sa am o viteza mai mica decat cea afisata in bord...[evident..nu cu mult].. asa cel putin stiu ca nu depasesc viteza legala cand vitezometrul mi-o indica :)

Pana acum masina se comporta mai bine dpdv al stabilitatii si franarii. :)....

Nu, nu e ok sa pui ce scrie in talon, mai ales la Dacie....Pana si Skoda Fabia are cauciuce standard cu latimea de 185!...si e jumate din cat e Break-ul meu...In fine..ca are mai multi cai care sa duca acele cauciucuri partea a-2a, dar faptul ca motorrasul meu dezvolta 54 de cai la 5000 de ture care nu le ating niciodata, asta cum o explica inginerii de la dacia?...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate