Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Victoria Germaniei naziste - o UE mai avansata?

- - - - -
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#181
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010

Quote

Cel puțin rușii nu au distrus industria noastra și nu ne-au bagat in datorii.
Corect. N-au distrus-o. Au mutat-o. In Rusia. Datoriile le-am facut singuri. Sa facem alta industrie.

#182
walye

walye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 09.03.2010
Voi unde ati vrea sa traiti , in Germania sau in Rusia? Raspunsul e cu cine ne-ar fi fost mai bn.
Hitler, Stalin , orice dictatura e condamnata sa dispara in timp si dupa tot la democratie se ajunge.
Despre tigani , arabi, si altii mai colorati , da , vor ajunge majoritari in Europa pana la sfarsitul secolului si nu putem face nimic sa schimbam asta. ( doar  :death:  ceea ce nu e moral :D )

#183
mihneavoda

mihneavoda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 25.05.2010
unde au mutat-o in Rusia?Visezi si spui ca e adevarat? Ce fabrici s-au mutat acolo?
Datoriile nu le-am făcut singuri.Habar nu ai cum funcționează mașinăria asta dar faci pe deșteptul. Absolut toate țările care au de-a face cu SUA au cazut  in capcana datoriilor ,care este una foarte veche.Pt asta e necesară democrația; capcana nu funcționează dacă la conducere e o dictatură.Aceasta se opune luării de împrumuturi, înființării de bănci străine, respinge acuzațiile împotriva țării și a poporului,nu ca Iliescu,Constantinescu,Băsescu.
Cum să faci altă industrie sub americani? Care a mai făcut asta ? Trebuie să fii prea tare; noi nu sîntem nemți.
Nici o bancă nu mai e romînească, presa are stăpîni străini; inclusiv televiziunile.S-acumpărat pe nimic industria, s-a cumpărat sute de mii de hectare de pămînt, dar cei mai mulți dorm pe ei susținînd că.....noi sîntem de vină și că....asta ar fi normal. Globalizare și alte prostii. Nu vor să vadă ce sărăcie cruntă e în țară din această cauză.

#184
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010
Absolut de acord toti conducatorii Romaniei(presedinti,parlamentari,ministri) nu au facut nimic pentru romani.
Dar a spune ca doar America este de vina mi se pare cam mult.
Germania,Japonia,Taiwan,Coreea de Sud cum au ajuns la actualul nivel de prosperitate ca doar primele doua au fost
puteri invinse iar celelalte erau complet distruse dupa razboi.
Rusia lui Eltin era o democratie si totusi facuse o datorie de 150 miliarde $.
In schimb regimul semidemocratic al lui Putin a reusit in 8 ani sa faca o rezerva valutara de 500 miliarde $ si pe deasupra sa-si mai creasca si PIB de 3 ori.Nu spun nimic de China.
Ce sa mai spun de Canada,Norvegia,Australia tari care au relatii f. bune cu America dar au datorii f. mici sau deloc.
In schimb America are o datorie publica de 12000 de miliarde $.
Ceva nu se leaga in aceasta argumentatie.
Din aceste exemple rezulta ca nu doar tarile straine sunt de vina ci in primul rand conducatorii acelei tari care, chiar vor sa faca ceva pentru tara lor, si oamenii(in primul rand) care-i asculta si urmeaza acea strategie.
Sa luam cazul Rusiei.De ce este iubit Putin.Nu este un om sarac se stie ca a facut parte din KGB nu-i place opozitia pe care aproape a distrus-o , presa, televiziunile s-au conformat sau sunt inchise.Raspunsul este f. simplu.A nationalizat sau adus sub control resursele energetice si de materii prime.A marit taxele(redeventele) pe resursele de petrol si gaze pana la 50%.A data legi care stipuleaza ca orice zacamant peste o anumita marime devine bun national.A redus hegemonia de valuta peste hotare.A ajutat prin contracte comerciale(mijlocite politic) industria de armament.A readus mandria nationala.
In schimb Romania a privatizat pe bani putini mai toate ramurile cheie , si-a dat toata rezerva de petrol si jumatate din cea de gaze firmei OMV(pe 695 mil. euro iar statul a returnat 700 mil.euro pentru ecologizare).Urmeaza singura rezerva de aur pentru niste redevente(2%) ridicole , iar conducatorii ne spun ca asta este f. necesar pentru Romania.Bancile sunt in proportie de 90% in maini straine;un adevarat cosmar
Din cate se vede nu este neaparat nevoie de democratie.Personal cred ca pentru o tara este mai important sa aiba controlul asupra propriei economii.Democratia fara o economie majoritar nationala este o iluzie.
Daca este indeplinit criteriul "economiei majoritar nationale" democratia poate functiona.
Bineinteles ca globalizarea nu este decat in intereselor multinationalelor si marilor tari.
Suntem sub influenta germana economic.De ce?Pentru ca avem cel mai mare comert cu Germania.Pentru ca chiar si contractele cu Franta se bazeaza pe legaturile lor economice cu Germania.Pana si gazele rusesti le importam printr-o
firma germana.In perioada comunista cele mai importante relatii comerciale(in afara CAER) le aveam cu Germania.
Ca un exemplu Marea Britanie nu mai are nicio uzina auto proprie.Pana si celebra marca Rolls Royce este cumparata
de BMW.Germania este capabila sa faca singura aproape orice produs.
De ce Franta are cea mai mare influenta politica?Simplu pentru ca la propunerea ei sa infiintat UE ca o contrabalansare a Americii.Aproape intreaga legislatie a fost propusa de Franta.Iar Marea Britanie nu a aderat decat tarziu datorita relatiei stranse cu USA.Si poate cel mai important lucru este tara care inventat democratia moderna prin introducera separatiei puterilor in stat(inca din timpul revolutiei franceze).
De Romania nu mai pot vorbi , perioada pe care o traim seamna cu cea fanariota cu singura diferenta ca suntem condusi de romani in slujba strainilor.Poate ca o conducere straina (de ce nu germana) ar fi un rau mai mic.

Edited by asterix1, 27 September 2010 - 01:21.


#185
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010

Quote

unde au mutat-o in Rusia?Visezi si spui ca e adevarat? Ce fabrici s-au mutat acolo?
Uite IAR Brasov de exemplu. Si nu este singura. Plus tezaurul, luat cu japca. Rusii au furat tot ce s-a putut fura din tara asta. Nu cred ca ne-ar fi fost chiar asa de rau daca invingeau nemtii pentru ca cel putin aveam statutul de tara invingatoare. Plus toti oamenii arestati de comunisti, atatia morti in inchisorile comuniste. Sunt mai multe de luat in calcul.

Si pe urma, cand am ramas in fundul gol a trebuit sa ne imprumutam sa facem alta industrie. Dupa ce am platit datoria l-am impuscat pe Ceasca. Si au venit cei din conduceerea post-decembrista care au adus tara unde au adus-o. Asta este marele bine adus de victoria rusilor impotriva nemtilor.

#186
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

View Postasterix1, on 27th September 2010, 02:16, said:


o parte din vina o au cele 2 mari puteri: S.U.A. si fosta U.R.S.S.
s-a tras la sorti iar romania a ramas sub influenta ruseasca.
o alta parte de vina o au conducatorii tarii si cetateni tarii.
nu putem sa comparam mentalitatea romanilor (''lasa bah ca merge si asa'') cu mentalitatea germana sau japoneza (perfectionismul).

Exemplul lui Putin este bun. De asemenea conducatori are nevoie Romania in acest moment nu de marionete si betivi.

Edited by lucifer76, 27 September 2010 - 14:41.


#187
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Parca suntem rusi , numai ei au nevoie de un "tatuc"  :cursing: .

#188
mihneavoda

mihneavoda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 25.05.2010

View Postkyrre, on 27th September 2010, 07:20, said:

Uite IAR Brasov de exemplu. Si nu este singura. Plus tezaurul, luat cu japca. Rusii au furat tot ce s-a putut fura din tara asta. Nu cred ca ne-ar fi fost chiar asa de rau daca invingeau nemtii pentru ca cel putin aveam statutul de tara invingatoare. Plus toti oamenii arestati de comunisti, atatia morti in inchisorile comuniste. Sunt mai multe de luat in calcul.

Si pe urma, cand am ramas in fundul gol a trebuit sa ne imprumutam sa facem alta industrie. Dupa ce am platit datoria l-am impuscat pe Ceasca. Si au venit cei din conduceerea post-decembrista care au adus tara unde au adus-o. Asta este marele bine adus de victoria rusilor impotriva nemtilor.
suita de erori:
-IAR e un exemplu? Au luat rusii fabrica cu japca? Aia a fost luata dupü rüzboi c+ncd Romania avea de platit.
Oamenii arestați și alte chestii ca situația in care am fi fost daca rusii nu cistigau fac parte din alte subiecte.
Nu am rămas în fundul gol datorită rușilor.Industria nu a fost mai mică în 1957, data retragerii armatei sovietice de pe teritoriul nostr, decit a fost ea in 1944, dimpotrivă.Partea subliniata de mine in postarea ta are o eroare cit Luna de pe cer.Conducerea peost-decemprista nu e venita pt ca au cistigat rusii atunci ci pt ca au cistigat AMERICANII in 1989.

#189
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

View Postmihneavoda, on 27th September 2010, 15:06, said:

Nu am rămas în fundul gol datorită rușilor.Industria nu a fost mai mică în 1957, data retragerii armatei sovietice de pe teritoriul nostr, decit a fost ea in 1944, dimpotrivă.
Nu, n-a fost. Erau o groaza de SOVROM-uri. Romanii furnizau forta de munca. Rusii incasau restul.

Edited by alalaltu, 27 September 2010 - 15:35.


#190
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010
Este adevarat ca rusii au jefuit Romania.Dar la scara istorica(45 ani) nu inseamna prea mult.
Daca ar fi sa facem un top al celor mai mari jefuitori ai Romaniei el ar arata cam asa:
1)Imperiul Austro-ungar este in top cu 2000 tone aur+20000 tone argint, echivalent cu 80 miliarde de $+cateva sute de ani de ocupatie.Singura consolare un anumit grad de civilizatie in Transilvania.
2)Imperiul otoman(cel mai longeviv ocupant) cu aproxim. 500 ani de ocupatie cu pagube nemasurate, cu 1...2 milioane de oameni dati ca tribut in aceasta perioada.Asta in bani ar insemna acum intre 5...10 miliarde euro minus la PIB in fiecare an.
Iar mostenirea lasata este in primul rand coruptia ca mod de viata+ramanerea in stadiul feudal a Romaniei.
3)Imperiul Roman cu 165 tone de aur+300 tone argint(din tezaurul dac)+900 tone aur in perioada de ocupatie de 160 ani.
Tradus in bani ar fi cam 35...40 miliarde $.Mostenirea lasata ar fi apartenenta la lumea greco-romana.
4)Datorii de razboi fata de URSS 300 milioane de $(vezi tratatul de la Paris) dar cu plati totale de 3 miliarde $(dupa afirmatiile lui Ceausescu).Reevaluate la valoarea de azi 25 miliarde $.Ocupatie efectiva 12 ani.Ocupatie economica 15 ani.
Jaful total facut de romani in ultimii 20 ani aproximativ 100 miliarde euro.
Dupa cum se vede cei mai mari jefuitori ai Romaniei nu au fost rusii, pur si simplu nu au avut timpul necesar iar conducatorii
comunisti romani din acea perioada au fost la alt nivel decat cei de azi.

#191
mihneavoda

mihneavoda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 25.05.2010
da, alalaltu, dar nu ne-au lasat in fundul gol si plini de datorii. Cind au intrat rusii exista industrie.Cind au plecat rusii in 1957 si la terminarea platii datoriilor pt reparatii in 1964 Romania avea maimulta nu mai putina industrie decit in 1944. Au luat si cu SOVROMUL dar nu asa ca acum  cu.....imprumuturile. Imi aduc aminte de celebra butada a propagandei sovietice in legatura cu ajutorul american: cind te ajuta America devii mai sarac. De abia acum vad ca propaganda de atunci nu mintea in aceasta privinta.


View Postasterix1, on 27th September 2010, 16:14, said:

Este adevarat ca rusii au jefuit Romania.Dar la scara istorica(45 ani) nu inseamna prea mult.

comunisti romani din acea perioada au fost la alt nivel decat cei de azi.
nu de asta e vorba. E vorba daca rusii au jefuit mai mult decit azi amerika si acolitii. Cineva a afirmat ca industria noastra ar fi disparut....la rusi.  Cind l-am intrebat a raspuns de.....IAR, fabrica pe care au luat-o rusii dupa WW2 in contul datoriilor Romaniei.
Eu nu am gasit ca rusii au devalizat tara asa cum s-a petrecut dupa 1989.
2) Azi nu exista comunisti nici mücar in opozitie.Daca tu consideri pe Basescu,Iliescu, Constantinescu,Voiculescu si altii ca ei comunisti te inseli grav. acestia ar fi capatat alta titulatura din partea lui Stalin de ex (burghezi exoploatatori)si ar fi fost cu totii executati.
3) De observat ca toate tarile din Europa de Est sint in situatia Romaniei: Polonia,Cehia,Slovacia,Ungaria,Estonia,Letonia,Lituania. In aceste tari influenta americana este hotaritoare. In nici una nu e vreo speranta de mai bine.

#192
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010
Eu nu am spus ca rusii ne-au jefuit mai mult decat altii ba din contra.Despre Polonia gresiti profund.In 1990 SUA a redus datoria Poloniei cu 85%.Cum va explicati ca cel mai mare datornic al lumii este USA cu 12000 miliarde $,in special fata de China.China din cate stiu are o rezerva valutara de 2000 milarde $.
Din cate se vede sunt tari care au relatii cu USA si au datorii , in timp ce altele tot in relatii f. bune cu USA o imprumuta.
Sunt de acord ca nu mai sunt comunisti adevarati in Romania.
Nu ma mai sperie nici ca sunt fosti securisti in toate partidele.
Cel mai mult ma sperie faptul ca unii au fost recrutati de agentii de informatii straine in perioada comunista sau sunt santajati cu dosare de la fosta securitate cazute in mana unor servicii.

#193
mihneavoda

mihneavoda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 25.05.2010
atunci scrie mai clar, că nu se înțelege bine ce scrii.
În privința Poloniei nu greșesc, cum nu e greșit nici în privinșa altor țări. Polonia nu a primit scutiri de datorii ci de dobînzi.Nu au mai fost luate in calcul dobînzile. De unde ai luat tut că a fost iertata de 85% din datorie? Și daca ar fi asa, ce crezi că o să ne ierte pe ni cineva de 50% măcar?
Explicația pt care SUA are datorii enorme este politica de expansiune militară dusă. Vezi costurile războaielor; sînt enorme. nici măcar SUA nu poate duce război continuu.
Țările care o împrumută (China ) au relalții cu SUA, dar nu sînt sub influența SUA.Guvernul chinez încă nu a primit indicații de la Washington ca guvernele din Europa de Est .
Sistemul de apărare romînesc , de spionaj si de contra spionaj este penetrat total de sisteme străine; CIA și Mossad. Romînia nu se mai poate apăra și nu păoate lua măsuri împotriva dușmanilor.

#194
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010
Dar Japonia,Coreea de Sud prieteni buni cu americanii cum de au scapat?
Iar pe noi nu ne va ierta nimeni nu este nicio indoiala.

Edited by asterix1, 27 September 2010 - 18:31.


#195
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010
Bine mihnea, cum zici tu. Ai trait si ai fost educat in perioada aia, nu cred ca iti poti schimba usor acea conceptie.
Btw, in 38 leul era la paritate cu monedele europene. Cand aau plecat rusii si aveam "industria mult mai dezvoltata" unde era leul? De ce oare?

#196
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View Postmihneavoda, on 27th September 2010, 19:17, said:

Romînia nu se mai poate apăra și nu păoate lua măsuri împotriva dușmanilor.



Românii nu au dușmani!
Sunt proprii lor dușmani Privește la ultimii 70 de ani!

#197
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
mare dreptate ai frate! in topicul asta cautam vinovati pentru situatia in care ne aflam.....singurii vinovati suntem noi.

nemtii au facut o mare greseala prin declansarea celor doua razboaie. in loc sa se concentreze pe avansul tehnologic, au cheltuit banii luptiandu-se cu altii.

#198
mihneavoda

mihneavoda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 25.05.2010

View Postasterix1, on 27th September 2010, 18:29, said:

Dar Japonia,Coreea de Sud prieteni buni cu americanii cum de au scapat?
Iar pe noi nu ne va ierta nimeni nu este nicio indoiala.
mai gîndește-te de ce e așa.Cînd descoperi o să pricepi partea ascunsă a lucrurilor. Vezi că e în legătură cu marile puteri din zonă.Dacă americanii se făceau ai dracului se extindeau acele puteri adică URSS și China.

View Postkyrre, on 28th September 2010, 07:33, said:

Bine mihnea, cum zici tu. Ai trait si ai fost educat in perioada aia, nu cred ca iti poti schimba usor acea conceptie.
Btw, in 38 leul era la paritate cu monedele europene. Cand au plecat rusii si aveam "industria mult mai dezvoltata" unde era leul? De ce oare?
Îmi atribui în mintea ta niște "calități" și crezi că este adevărat. Află că eu nu am fost în PCR. Habar nu ai tu ce e "acea concepție" și ce concepție am avut eu atunci sau ce concepție am acum. Nu e cazul să arăți că știi tu mai bine ce e cu mine, ce știu eu, ce concepții am avut sau am.
La economie nu știu cît te pricepi dar nu se vede aici. Cum adică leul era la paritate cu monedele europene? Erau elale monedele? Vrei să spui că leul se putea schimba pe altă monedă? Se poate schimba și acum.
Pui degeaba ghilimele la expresia  industria mult mai dezvoltată. Acea industrie în anul 1964 ,adică anul în care s-a terminat de plătit datoriile de război către URSS, acelea de care habar nu ai, a fost mult mai puternică decît industria romînească din 1938 sau 1944. Adică practic sub hegemonie rusească, cu toate că  România a trebuit să plătească, industria nu a dat înapoi.

View Postzenon, on 28th September 2010, 07:57, said:

Românii nu au dușmani!
Sunt proprii lor dușmani Privește la ultimii 70 de ani!
D-le cu nume de filozof grec,nu e nevoie de predici aiurite. Habar nu ai despre ce vorbești.Ce să văd la ultimii 70 de ani? Sînt perioade diferite: războiul, perioada Dej, perioada Ceaușescu, perioada post-decembrustă. În nici una poporul nu a jucat vreun rol, adică democrația a fost doar cu numele. Din moment ce poporul nu are puterea nu are nici răspundere, deci nu e vinovat.

View Postrich1974, on 28th September 2010, 08:22, said:

mare dreptate ai frate! in topicul asta cautam vinovati pentru situatia in care ne aflam.....singurii vinovati suntem noi.

nemtii au facut o mare greseala prin declansarea celor doua razboaie. in loc sa se concentreze pe avansul tehnologic, au cheltuit banii luptiandu-se cu altii.
Tu ești alt popă cu predici false.Nu ești vinovat cu absolut nimic,stai liniștit.Asta pt că nu ai absolut nici o putere, la fel cum nici poporul nu are.
Nici nu știi tu bine ce e cu cele două războaie. dar e bine să le dai tu acum acest sfat prețios ca să nu mai facă o asemenea greșeală nemții pe viitor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate