Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 

Theatron Agrippa sau Asus Xonar DX ?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
aer

aer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.01.2007
Un sfat va rog frumos.
(Sistem folosit Denon AVR 1708  (filme, jocuri; in special as vrea sa folosesc iesirea digitala))

Theatron Agrippa DTS 701
http://www.club3d.nl...heatron/item/14

sau
Asus Xonar DX
http://www.asus.com/...w.aspx?id=10219

Multumesc mult.

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Un adagiu la epopeea sunet digital - in sfarsit Creative a catadicsit sa faca niste drivere care sa suporte DolbyDigitalLive pe placile X-Fi. Care driver cica costa 4.72$...
Prea putin, prea tarziu zic eu. Eu il asteptam de pe vremea Live!5.1 cand au lansat primul EMU 10k1 cu mare tam-tam. Whatever...

Acum on-topic:
Xonar DX are niste reviewuri foarte bune. Cipul audio din cele 2 placi este identic (cel din DX a fost "castrat" software ca sa nu aiba DTD Connect, ramanand disonimbina numai codarea DDL - pentru a fi diferit de ruda mai mare DX2). Cum tu vrei sa te conectezi pe digital, partea analogica nu te intereseaza...
DTS Connect care face codarea in format DTS ar fi calitativ mai bun, in special pentru efectele din jocuri si pentru muzica, dar...
DAR, un mare dar, este ca Asus are implementata o varianta proprie de efecte EAX 5.0 - emulate, nu cele hardware de la Creative, dar cica ar fi extraordinar de apropiate calitativ.
Daca te interesaeza jocurile, as zice sa treci pe varianta Asus DX care costa cam 90$. Evident, daca nu ai bani de varianta "adevarata" Creative cu cip X-Fi hardware (nu toate placile X-Fi il au).

Un review: http://techreport.com/articles.x/14500

Edited by SuperDuper, 22 November 2008 - 02:17.


#3
aer

aer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.01.2007
Multumesc pentru raspuns, dar mai am cateva nelamuriri.... (nu te supara daca am intrebari prea <copilaresti>dar nu sunt un expert....)
deci...

<S/PDIF Digital Output44.1K/48K/96K/192KHz @ 16/24bit, Dolby Digital, DTS - pentru Asus Xonar DX

Integrated S/PDIF input/output supports 44.1kHz/48kHz/96kHz sample rate and 16/24bits resolution - pentru Theatron Agrippa DTS>

...aceste detalii , adica diferente care am observat la detalii tehnice cat sunt de importante? Sunt sesizabile?

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ti-am mai zis placile sunt identice pe partea digitala... Diferenta este ca Thetron-ul encodeaza si in DTS pe langa DolbyDigital pe cand Asus are implementate functii asemantoare cu EAX 5.0. Ce ai citat tu acolo se referea la partea de redare, care nu are nimic de-a face cu encodingul discutat mai sus...
Sample rate se aplica NUMAI la legarea pe analogic si tu nu aveai interes in asa ceva... ca sa nu mai zic ca oricum surse audio la 192kHz nu prea exista in realitate.

#5
aer

aer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.01.2007

View PostSuperDuper, on Nov 23 2008, 00:51, said:

Ti-am mai zis placile sunt identice pe partea digitala... Diferenta este ca Thetron-ul encodeaza si in DTS pe langa DolbyDigital pe cand Asus are implementate functii asemantoare cu EAX 5.0. Ce ai citat tu acolo se referea la partea de redare, care nu are nimic de-a face cu encodingul discutat mai sus...
Sample rate se aplica NUMAI la legarea pe analogic si tu nu aveai interes in asa ceva... ca sa nu mai zic ca oricum surse audio la 192kHz nu prea exista in realitate.


Mersi!!!!

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Sper sa te ajute. Poti sa apesi pe butonul de "thank you" de sub numele meu  daca vrei :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate