Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 

Ce boxe sa aleg Pioneer VSX-917V

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mast3r

mast3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.11.2005
Salut, am cumparat si eu de vreo 2 zile un Pioneer VSX-917V link , stiu ca multi o sa spuna ca nu a fost alegerea cea mai buna  pentru un receiver :( dar chiar nu mai vreau sa vad comentarii negative despre el , in plus are atatea setari incat cred ca va iesi ceva bun din el (are manual de 70 pagini ).....ideea e ca lam luat cu 10 mil din media galaxy si am vazut ca pretul la care se gaseste e in jur de 17 mil .....

Bun acu ca daca tot l-am luat as vrea sa imi iau si nitse boxe la el pentru inceput 2 si am vazut ca magnat monitor 880 sau magnat monitor 220 sunt destul de bine apreciate . o sa le folosesc si pentru muzica si pentru filme etc .

Va intreb daca sunt potivite pentru recieveru acesta sau daca aveti vreo alta varianta de boxe sa zicem puna in 6 milioane.

multumesc anticipat pentru pareri .

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
lumea critica de obicei nu neaparat calitatea sunetului, care poate fi satisfacatoare si la receivere slabe, ci mai pult puterea declarata mult umflata fata de realitate si o sursa mult subdimensionata.
adica 5x100 w dintr-un consum de max 150w la volum maxim.

nu este problema si la al tau care la max are un consum de 400w. chiar daca cei 90 de watti sunt la distorsiuni de 1%.
la cate optiuni are si la puterea asta, 10 milioane e un pret f bun ;)

vezi ca magnaturile au port de bass in spate si nu pot fi puse aproape de perete.

singura chestie, de ce ai luat cu 7 canale si nu 5 canale.

Edited by undercoverbrother, 22 November 2008 - 11:22.


#3
mast3r

mast3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.11.2005

View Postundercoverbrother, on Nov 22 2008, 11:23, said:

singura chestie, de ce ai luat cu 7 canale si nu 5 canale.

Pai ce sa zic am luat 7 canale ca ala era la oferta atunci :) ....initial mam dus sa iau panasonic sa-xr55 care e mult mai apreciat da era vechi si nu mai avea nici telecomanda etc ... pioneeru asta are mult mai multe optiuni stie sa playeze si fisiere de pe stick , hdmi-uri etc la-m luat ca un inpuls de moment ...

Am vrut sa imi iau azi magnaturile 880 dar nu am gasit nici un magazin care sa le vanda direct doar online ..

#4
mast3r

mast3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.11.2005
sorry ca am mai pus un reply da nu am gasit butonu de edit  :huh:

As mai avea o intrebare nu stiu daca e o problema cu recieveru meu sau asa e la toate dar acum am conectat niste amarati de sateliti logitech la el si cand ascult radio sau mp3 de pe stick se aude mult mai tare dacat la conxiunea analogica de la calcutator sau aia optica de la tv  adica ca sa se auda la fel de tare ca la radio tre sa maresc volumu de la -50 db la vreo -35db  si asta cu volumu la max la calculator ...

Dar ma lamuresc eu cand o sa iau 2 boxe mari

#5
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Initial si eu am crezut ca receiverele astea Pioneer nu fac doi bani dar combinatia cu Magnat Monitor m-a uimit.
Pe home cinema nici nu iti vei dori mai mult, combinatia este chiar fericita, ciudat dar personal gasesc ca este mai potrivita decat cu Yamaha sau HK dar e numai o opine.
Sunetul are prezenta, dinamica, spatialitate sistemele exotice de mii de euro iti vor pare mofturi pentru snobi.
Pe muzica nu e o mare grozavie dar nu e nici dezastru.
Chestia este ca poti utiliza oricare din modelele Magnat Monitor fara constangeri, alegerea modelului se face in functie de dimensiunile incaperi pentru a avea un bun echilibru timbral.Atentie ca a aparut seria Monitor Supreme cu finisare si sunet mai cizelat dar si ceva mai scumpa.

#6
biloiu

biloiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 09.05.2004
daca nu ti-ai luat inca boxe, iti recomand Yamaha 8900 ( http://www.dvdplanet.ro/detalii/4022 ) pe care eu le-am luat si de care sint f multumit. ... si tot in combinatie cu un Pioneer dar 818

ceea ce m-a incintat f tare la aceste boxe este faptul ca nu au nevoie de subwoofer pentru ca intervalul de frecventa incepe de la 28kHz

succese !

#7
mast3r

mast3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.11.2005

View Postbiloiu, on Nov 24 2008, 10:59, said:

daca nu ti-ai luat inca boxe, iti recomand Yamaha 8900 ( http://www.dvdplanet.ro/detalii/4022 ) pe care eu le-am luat si de care sint f multumit. ... si tot in combinatie cu un Pioneer dar 818

ceea ce m-a incintat f tare la aceste boxe este faptul ca nu au nevoie de subwoofer pentru ca intervalul de frecventa incepe de la 28kHz

succese !

Multumes de sfat dar boxele alea depasesc cam cu multisor bugetu meu ....

Mi-am luat puna la urma 2 boxe magnat monitor 220...deabia acu leam legat . NU le-am mai gasit prea usor din 5 magazine online care le avea afiste 3 nu le mai aveau pe stoc si nici inportatorul nu le mai aduce , unu mai avea dar culoare beech  :puke: ,si doar unu le mai avea in stoc pe negru da mai scump decat ceilalti ....
Urmeaza sa imi iau in viitoru apropiat un subwoofer pentru filme si ceva muzica cu bass house etc... probabil asta http://www.telecomen...age.php?id=3495

Puna acu cat am ascultat imi place cum se aude ,oricum mai bine ca satelitii de la un logitech si subwoferu de la logitech legat direct pe un alt canal deifuzorul lui ( logitech x 540 deci cam atat e experienta mea in domeniu boxelor hi-fi etc )  :D ce legasem puna acu pe recieveriverul meu...
Inaltele mi se par un pic cam stridente da avand in vedere ca nu sunt un mare audiofil probabil ca nu sunt eu obisnuit cu ele :) si plus ca deocamdata sunt pe podea.

As mai avea cateva intrebari daca poate sa imi raspuna cineva :

- le-am legat cu cabluri utp care sunt cat de cat de firma in domeniu lor (nexant) da am observat ca nu sunt ca UTP -urile obisnuite adika au firele din interiorul cablului nu pe un singur fir ci mai multe firisore si par a fi nichelate sau in fine nu au curpu pe ele ...or fi bune si astea ???

- Recieverul meu are posibilitatea sa ii schimb inpedanta de pe 8ohmi pe 6 ohmi cum credeti ca e mai bine sa il setez avand in vedere ca boxele scrie ca sunt 4-8 ohmi ??????

- Cu rodajul boxeleor nu sunt lamurit cat trebuie facut , la ce volum etc dar asta cred ca o sa caut pe forum si pe net ca sa nu incepeti sa spuneti ca exista butonul de search , google etc ..:)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate