Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

casa Mures- un nou inceput

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
169 răspunsuri în acest subiect

#1
pipopa

pipopa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 05.12.2007
Buna ziua tuturor,

Deschid acest blog (glob- dupa un clasic in viata), in ideea sa ne impartasim ideeile, pentru ca vreau sa fac o casuta.
Am luat un teren in zona limitrofa la aprox 2 km de oras, 5 ari, usor in panta, curent, apa , gazul  la 30 m.
Am obtinut CU de la primarie, am avizele aproape toate, proiectul de casa e in lucru, joi s-a facut prelevare probe sol ptr studiu geo, deci treaba e inceputa a.i. la primavara sa demarez constructia - la rosu , conform buget.
Langa mine vecinul a facut o casa la rosu,, dar nu a respectat limita de proprietate, practic o latura a casei e pe linia de delimitare dintre proprietati!  :console:
Casa mea e simpla , din caramida, p+m , cu amprenta la sol de aprox 60 mp, e identica cu modelul Akord de pe site-ul ceh gservis.cz
Am vorbit cu un constructor- recomandat de altfel, mi-a zis sa il caut cand am proiectul gata, sa-mi faca deviz de materiale etc.
Am vazut si la ce lucreaza acum, o constructie ceva intre biserica neoprotestanta si internat de liceu, l-am intrebat pentru ce agentie non-profit o ridica, mi-a zis dand din umeri ca e ptr o familie compusa din tata, mama si copil mic- fara comentarii!
Oricum pe mine ma interesa altceva, calitatea manoperei, si ceea ce am vazut mi-a placut, probabil ca voi ridica casa cu acest constructor!
astept opiniile si intrebarile d-voastra!

#2
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.178
  • Înscris: 05.09.2007
bine ai venit! si , asteptam poze cu terenul, schite etc! bafta!

#3
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 03.12.2004
cele 2 dormitoare mici de sus sunt cam mici. Daca nu ai nevoie de 3 poti face din unul dress si celalalt il mai maresti putin.

#4
pipopa

pipopa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 05.12.2007

 vimp, on Nov 21 2008, 18:34, said:

cele 2 dormitoare mici de sus sunt cam mici. Daca nu ai nevoie de 3 poti face din unul dress si celalalt il mai maresti putin.

asa este, inca nu sunt hotarat daca raman cu 2 sau cu 3 dormitoare, depinde de cine si cat va sta in ele!
oricum, pana la inceperea lucrarilor trebuie sa ma hotarasc!

 pipopa, on Nov 24 2008, 15:22, said:

asa este, inca nu sunt hotarat daca raman cu 2 sau cu 3 dormitoare, depinde de cine si cat va sta in ele!
oricum, pana la inceperea lucrarilor trebuie sa ma hotarasc!

acum ma bate gandul sa nu fac scara betonata, deoarece spatiul de sub ea trebuie inchis ( poti face o mica debara), in schimb daca pun o scara de lemn se mareste spatiul comun cu holul si livingul.
m-am uitat pe niste site-uri ptr scari de lemn, inca nu am vazut ceva ca lumea, trepte fara contratrepte, fara spirala, cu intoarcere la 180 gr, adica ceva pretabil!
erau niste scari pe-acolo , daca aluneci pe ele zbori pana jos de-ti rupi gatul, nu alta!

#5
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 03.12.2004
la scrile de lemn trebuie sa ai mare grija. Si eu am cochetat cu ideea scarilor de lemn dar dupa ce am vazut in cateva case am renuntat. Scarile de lemn scartie. E adevarat nu e asa deranjant ca scartaitul unui pat...

#6
pipopa

pipopa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 05.12.2007

 vimp, on Nov 24 2008, 20:33, said:

la scrile de lemn trebuie sa ai mare grija. Si eu am cochetat cu ideea scarilor de lemn dar dupa ce am vazut in cateva case am renuntat. Scarile de lemn scartie. E adevarat nu e asa deranjant ca scartaitul unui pat...

draga vimp, dupa zeci de ani petrecuti la bloc sunt imun la zgomotele produse de mine, dar ma crizez la cele produse de vecini!
voi utiliza lemn de esenta tare, gen fag si vom purta papuci de casa :)

o alta problema vreau sa o ridic aici: prin CU se cere aviz mediu conform HG 1076/2004, dar acolo la art 5 pct 3a se specifica ca au nevoie de aviz de mediu NUMAI  suprafetele care au impact semnificativ asupra mediului!
Nu cred ca, casuta mea poate avea impactul necesar avizarii de mediu!
ce ma sfatuiti sa fac, ptr ca nu vrea sa intru in aceasta procedura, cu anunt prin ziare si alte costuri etc.

#7
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.716
  • Înscris: 10.04.2006

 pipopa, on Nov 25 2008, 11:28, said:

voi utiliza lemn de esenta tare, gen fag si vom purta papuci de casa :)
Si cura de slabire ca back-up. :P

#8
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.795
  • Înscris: 02.06.2006

 pipopa, on Nov 21 2008, 13:21, said:

...modelul Akord de pe site-ul ceh gservis.cz
Unul din lucrurile care nu mă entuziasmează la acel proiect este că bucătăria nu este închisă cu ușă. Deși este foarte la modă bucătăria deschisă, ori de cîte ori vei face chiar și o banală omletă, mirosul se va împrăștia în toată casa, inclusiv la etaj. Eu aș lua în calcul închiderea bucătăriei.

#9
pipopa

pipopa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 05.12.2007

 Iocan, on Nov 25 2008, 11:48, said:

Unul din lucrurile care nu mă entuziasmează la acel proiect este că bucătăria nu este închisă cu ușă. Deși este foarte la modă bucătăria deschisă, ori de cîte ori vei face chiar și o banală omletă, mirosul se va împrăștia în toată casa, inclusiv la etaj. Eu aș lua în calcul închiderea bucătăriei.

nu prea se mai gateste clasic prin bucatarii in ziua de azi, si apoi mai sunt si alte metode de evacuare a mirosului din bucatarie, gen aerisire, hota etc.
oricum, prefer mirosul de omleta decat cel de tigara

#10
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 03.12.2004
Bag seama ca la problemele ridicate aici raspunsul tau este de genul "oricum sunt obisnuit cu". Eu zic sa te mai gandesti si sa iei in consideratie ce ti se spune, la modul foarte serios. Nu gandi din perspectiva blocului.
Ca exemplu, la chestia cu scartaitul scarilor. Inchipuieti ca la casa, seara mai ales, poate sa fie o liniste aproape perfecta. Iti spun eu, un scartait pe scari poate deveni deranjant la un moment dat.

#11
pipopa

pipopa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 05.12.2007

 vimp, on Nov 25 2008, 12:18, said:

Bag seama ca la problemele ridicate aici raspunsul tau este de genul "oricum sunt obisnuit cu". Eu zic sa te mai gandesti si sa iei in consideratie ce ti se spune, la modul foarte serios. Nu gandi din perspectiva blocului.
Ca exemplu, la chestia cu scartaitul scarilor. Inchipuieti ca la casa, seara mai ales, poate sa fie o liniste aproape perfecta. Iti spun eu, un scartait pe scari poate deveni deranjant la un moment dat.

intotdeauna cand optezi pentru o varianta in detrimentul alteia, trebuie sa faci anumite compromisuri!
sigur ca deocamdata nimic nu e batut in cuie, orice argument serios putand bascula situatia, de aceea sunt deschis la orice sugestie, chiar si la critica constructiva- in schimb parerile sententioase, neargumentate ma irita, cum de-altfel cred ca irita pe oricine ;)
ok, sunt nou pe-aici, am nevoie de parerile si opiniile voastre, scara de lemn lasa incaperea sa respire, poti pune niste ghivece acolo, ptr mine spatiul eliberat deocamdata e mai important decat o debara sub scara turnata!

incerc sa-mi inchipui mintal cam cum ar arata, cred insa , si ma refer in general , de multe ori la gata iese cu totul altceva...

#12
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 03.12.2004
sunt OK si scarile de lemn dar mare grija la realizare :P

#13
pipopa

pipopa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 05.12.2007
vreau sa ma lamuriti cu o chestiune:
constructorul mi-a spus ca imi va turna fundatia folosind cofraje din boltari!
1. este avantajos utilizarea acestora?
2. imi ridica costurile cu fundatia ?
multumesc,

#14
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.716
  • Înscris: 10.04.2006
Legat de boltari te poate lamuri kamikz, are topic deschis in jurnal. Vad ca e metoda preferata in vestul tarii.

#15
pipopa

pipopa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 05.12.2007

 LED, on Dec 3 2008, 11:14, said:

Legat de boltari te poate lamuri kamikz, are topic deschis in jurnal. Vad ca e metoda preferata in vestul tarii.

multumesc LED!
P.S. Credeam ca stau in centrul tarii, de la Tg.Mures la Timisoara sunt aprox 400 km, idem si pana la Iasi, iar pana la Sighetul Marmatiei , unde e cuiul hartii manci o pita buna  :D

#16
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.716
  • Înscris: 10.04.2006
Ah, scuze. Nu stiu la ce ma gandeam. De fapt stiu, ma gandeam la cei care au avut intotdeauna o deschidere mai mare spre vestul continentului. Ai inteles ideea. :)

Am un vecin care si-a construit o casa pe structura de lemn, iar fundatia a fost facuta cu boltari. Mesterii erau din Tg. Secuiesc.

#17
pipopa

pipopa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 05.12.2007

 LED, on Dec 3 2008, 11:57, said:

Ah, scuze. Nu stiu la ce ma gandeam. De fapt stiu, ma gandeam la cei care au avut intotdeauna o deschidere mai mare spre vestul continentului. Ai inteles ideea. :)

Am un vecin care si-a construit o casa pe structura de lemn, iar fundatia a fost facuta cu boltari. Mesterii erau din Tg. Secuiesc.

spui tu ceva cu deschiderea asta spre west, mai ales in lumina ultimelor alegeri...

mesterii mei sunt din zona, iar pe seful lor il cheama Zoli! :)
el a venit cu varianta cu boltari de fundatie, cred ca e mai simplu ptr ei decat sa cofreze, deasemenea cred ca are si vreun interes la depozitul de materiale pe care mi l-a recomandat, in sensul ca, cu cat mai multe materiale luate cu atat mai bine ptr el; am uitat sa specific faptul ca Zoli a propus un contract cu un mare angro de materiale de constructii, livrarea urmand sa se faca dupa necesitati, printr-un simplu telefon, ceea ce mie mi-a suras, eu fiind mai comod din fire, nu ca nu m-as uita la bani, dar cred ca pe ansamblu, ce salvezi pe mere dai pe pere in cazul in care alergi tu pe la diferiti angrosisti, plus partea de logistica: transport si descarcare- aceste probleme sunt rezolvate de depozitul cu care inchei un contract, si cu care poti negocia preturile, inclusiv varianta custodiei!
in alta ordine de idei, Zoli mi-a desfintat plafonul meu de lemn, si mi-a recomandat varianta clasica cu plafon turnat, idee la care am aderat si eu pana la urma...

#18
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.716
  • Înscris: 10.04.2006
Presupun ca Zoli asta a refacut si calculele de rezistenta, nu? :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate