Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Sfaturi pentru 7 locuri

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
Ce MPV sa aleg  intre 2000 si 2002 cu 7 locuri, 5-7 k eur, dar nu batut in cuie. Singurele lucruri ferme sunt numarul de locuri 7, si motorizare diesel. Cine poate sa dea sfaturi pertinente e bine asteptat :D
Mazda MPV (mai ales modelul vechi pana in 2002) si Kia Carnival imi plac foaarte mult dar nu stiu nimic de fiabilitate, costuri, etc.... Are cineva asa ceva?

Attached Files


Edited by Adydum, 21 November 2008 - 01:14.


#2
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

 Adydum, on Nov 21 2008, 01:08, said:

Ce MPV sa aleg  intre 2000 si 2002 cu 7 locuri, 5-7 k eur, dar nu batut in cuie. Singurele lucruri ferme sunt numarul de locuri 7, si motorizare diesel. Cine poate sa dea sfaturi pertinente e bine asteptat :D
Mazda MPV (mai ales modelul vechi pana in 2002) si Kia Carnival imi plac foaarte mult dar nu stiu nimic de fiabilitate, costuri, etc.... Are cineva asa ceva?

Renault Grand Espace?

#3
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
vw sharan

#4
gaby1773

gaby1773

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.01.2008
Sharan dupa 2000 intre 5-7k euro? Poate peste 3-4 ani  :P  Sau unul care face milionul de km indata si care a fost folosit in nepasare fara intretinere
Poate vreo Zafira, dar daca vrei musai diesel  trebuie sa mai ai pregatiti vreo 2000 E pentru reparatii neprevazute (turbina, ambreiaj, volanta, chiar motor) si nu in ultimul rand revizie generala. Si benzinara are nevoie de revizie, distributie, dar sansele sa prinzi una cu km mai putini si mai intretinuta sunt mai mari.
Parerea mea e ca in banii astia nu iti iei un MPV in stare buna dupa 2000. Oricum MPVurile in general fac km buni, deci coroborand asta si cu vechimea masinii...

#5
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004

 gaby1773, on Nov 21 2008, 21:56, said:

Sharan dupa 2000 intre 5-7k euro? Poate peste 3-4 ani  :P  Sau unul care face milionul de km indata si care a fost folosit in nepasare fara intretinere
Poate vreo Zafira, dar daca vrei musai diesel  trebuie sa mai ai pregatiti vreo 2000 E pentru reparatii neprevazute (turbina, ambreiaj, volanta, chiar motor) si nu in ultimul rand revizie generala. Si benzinara are nevoie de revizie, distributie, dar sansele sa prinzi una cu km mai putini si mai intretinuta sunt mai mari.
Parerea mea e ca in banii astia nu iti iei un MPV in stare buna dupa 2000. Oricum MPVurile in general fac km buni, deci coroborand asta si cu vechimea masinii...

De la 18 ani cand am luat carnetul o singura data am avut masina pe benzina cam un an. In rest doar dieselare, stiu cu ce se mananca. Sfatul cuiva care chiar are ceva de zis e binevenit, "pareri" d-astea cu tine bani de motor de rezerva please... Ca idee un Sharan din 2000 il gasesc pe la 6000 cu 2-300k in bord. Si 300k, chiar nu e mult. Stiu la noi multi cumpara ce scrie in bord si cred ca pe afara se cumpara masini pentru 10-20k/an. Masina sub 2003 sub 150k / km doar cine mai crede in mos craciun...
Si cine propune un model, daca poate explica si de ce sustine acel model. Ce am luat eu in calcul pana acum
Mazda MPV (imi place la nebunie cum arata nu stiu in schimb nimic despre ea)
Kia Carnival (motor mare, consum mare...)

Si pe urma surorile:
VW Sharan
Ford Galaxy
Seat Alhambra
Opel zafira...
Ca idee asta de mai jos am gasit-o la 5500 din 2001

Attached Files



#6
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008
Sa-mi detaliez propunerea:
Am recomandat Renault Grand Espace. Am adus pentru cineva un exemplar de-asta prin vara, 2,2 diesel, cutie automata, piele, 2 trape, 7 locuri... o minunatie de masina. La vremea respectiva masina a costat 7200 de euro netto. Sunt beton materialele din interior, tinuta exemplara, confortul, iar motorul e ceva de vis. Cine inca are impresia ca DCi-urile (ma rog, cele serioase) de la Renault sunt proaste, sa se trezeasca.
Altfel, daca stau sa judec, o varianta foarte ok pentru tine ar fi Toyota Corolla Verso, sau de ce nu, Renault Grand Scenic. Dar Corolla Verso joaca la alt nivel. Ar trebui sa te interesezi si de modelul asta.

#7
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
Din ce an era si cati km? Ce consum ai avut cand ai adus-o si in ce conditii de drum? Ce hibe ai gasit la ea? Eu am o Laguna, ca si confort Espace e peste sau sub Laguna? Grand scenic buhuhuuu :cursing:

#8
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008
era din 2005, ~150.000 km, nu mai stiu exact. Consumul aproximativ a iesit undeva la 7/100 la 140-160km/h in regim de autostrada. Hibe n-avea deloc din cat mi-am dat eu seama, s-a comportat exemplar in 2.000 de km cu opriri de maxim 15 minute.

#9
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

 Adydum, on Nov 22 2008, 00:36, said:

Mazda MPV (imi place la nebunie cum arata nu stiu in schimb nimic despre ea)

Si atunci, de ce nu citesti? ;)  
http://www.parkers.co.uk/cars/reviews/mazda/mpv-1999.aspx
Vezi ca in josul paginii ai si "owners' reviews" - pareri directe al userilor, ceea ce e mai greu de gasit pe un forum romanesc (nu de alta, dar Mazda MPV nu-i o masina prea uzuala pe la noi). A, iar in dreapta sus gasesti si rubrica "Also consider", poate iti mai vin ceva idei (eu as alege Toyota Previa)

Edited by kahn_2, 25 November 2008 - 22:49.


#10
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
Foarte bun site-ul. merci

#11
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
307 sw 7 locuri sau espace.

#12
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
307 sw :D E mai scurt ca ce am acum, cu 5 locuri. Ca tot veni vorba, masina mea are posibilitatea de 2 locuri suplimentare in portbagaj (o bancheta mai mica, pusa invers). In spate sunt toate cele 5 centuri, precum si sistemele de prindere inm portbagaj a "banchetutei" pt copii. In talon este trecuta cu 5 locuri, atat timp cat acea bancheta suplimetara este de fabrica si nu o adaptare se poate reomologa cu 7 locuri?

#13
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
Cred totusi ca o sa optez pentru un mcv nou ...

#14
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004

 Adydum, on Jan 5 2009, 23:29, said:

Cred totusi ca o sa optez pentru un mcv nou ...

MCV-ul a cazut rau in disgratie fata de doblo panorama, aproximativ acelasi pret, plusuri infinit mai multe...

Attached Files



#15
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
dar si minusuri din pacate. si nu e vb de doblo ci de toate dubele transformate in familiale.
vb de confort bineinteles.

#16
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008
Fiat Ulysse:
07/2005
68.300 km
2.0 JTD 109 CP
Climatronic, radio-cd cu comenzi la volan, 7 locuri, ESP, carte service completa, geamuri electrice, oglinzi electrice, inchidere centralizata, euro 3. 8999 euro.

http://suchen.mobile...amp;origin=PARK
[ http://i5.ebayimg.com/01/m/000/9d/37/9bc2_27.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

 Adydum, on Mar 15 2009, 12:21, said:

MCV-ul a cazut rau in disgratie fata de doblo panorama, aproximativ acelasi pret, plusuri infinit mai multe...


e hidoasa!

zi si tu niste plusuri fata de mcv

-e mai fiabila?
-e mai ieftina?
-e mai confortabila?

#18
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004

 msn2, on Mar 15 2009, 21:36, said:

zi si tu niste plusuri fata de mcv
-e mai fiabila?
-e mai ieftina?
-e mai confortabila?
De fiabilitate nu am cum sa imi dau cu parerea decat dupa ce ii invart roata 100k km, dupa ce zic altii cred ca e de incredere. Iar distributia pe lant mie imi surade..
Mai ieftina ? Nu, cam cu 19% mai scumpa.
Confort oarecum spartan, tipic masinilor low cost, dar mai ergonomic decat la Logan (schimbator in consola, vpozitie inalta, etajera deasupra parbrizului).
Alte plusuri (le exclud pe cele discutabile gen tinuta de drum sau loganul e mai misto din profil) : Computer de bord mai "dotat" (gen consum instant, sau posibilitate pilot), distributie lant, usi culisante, scaune independente pe randul 2, mici gadget-uri gen follow me home, senzor temperatura externa, scaun sofer incalzit,
Foarte mult conteaza spatiul interior muult mai mare (50% in plus la doblo) si usile laterale culisante. Sau 5 ani garantie in limita a 500 000 km. Nu ma intereseaza neaparat cei 5 ani, dar nici 120.000 maxim ca la Dacia (adica un pic peste un an la mine.... )

Chestiile marunte gen amplasarea dubioasa a comenzilor la mcv (comenzi geam in bord si prin spatele scaunelor, comenzi oglinzi pe sub frana de mana), sau faptul ca la reprezentanta dacia de langa carrefour Constanta se inchidea perfect o singura usa din toate masinile din showroom, as fi dispus sa trec peste ele dar faptul ca la masina de test drive uruia urat rulmentii la 15.000 km m-a cam pus pe ganduri ..
O alta varianta ar fi berlingo, nu stiu insa daca poate fi dotat optional cu 7 locuri

Attached Files


Edited by Adydum, 16 March 2009 - 01:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate