Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Rompetrol

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Cum MAMA MASII e posibil ca pe benzina de 98 sa dau ± 4.40 Lei/litru in timp ce OMV 100 e 3.86 si Petrom 99+ e 3.46!?!??!
Come on, e 1 leu DIFERENTA? Nu e o diferenta RIDICOL de mare? Asta in timp ce in SUA dai 1,2-1,4 lei pe UN LITRU de benzina!!?!?

BARILUL e 54 USD acum. In urma cu 2-3 luni era aproape 160 USD!!! Deci, daca barilul e de 3 ori mai ieftin, de ce dracu benzina e APROAPE LA FEL de scumpa la nemernicii astia din .ro?! Zau ca e o bataie de joc colosala...

Oricum, eu nu o sa mai pun NICIODATA de la Rompetrol pentru ca ma consider FURAT vazand acum ce diferente exista intre benzinari :( Si am facut plinul acum 2 zile!!! NU aveau cand sa ieftineasca si ei atat de tare... Pur si simplu NU e posibil sa existe o diferenta atat de mare.  :cursing:

Nu sunt fanul unei benzinarii dar acum, in mod cert voi casca bine ochii la PRET. Calitatea e in 90% din cazuri foarte apropiata. Diferenta se pare ca o mai face doar pretul. So, cascati ochii la statia de la care alimentati!!! Mai ales ca sunt MULTE francize!

#2
greenlab

greenlab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 18.09.2003
cam 70% din pretul benzinei la pompa reprezinta accize si tva, iar acciza este in suma fixa (am impresia ca 400 eur/tona) adica nu variaza in functie de pretul benzinei...pretul petrolului nu are o influenta asa de mare pt ca reprezinta un cost destul de mic fata de pretul final...intradevar a scazut de 3 ori, dar astia extrageau mult si din RO, deci pe ei nu ii costa $150 ca trageau tare sa scoata local...intre timp s-a mai apreciat si dolarul ( a trecut de 30 de mii azi, cand era petrolul 150, usd era 22 de mii). In nici un caz nu le iau apararea, insa asta este inca un jeg marca UE, de a avea asemenea taxe la benzina...40 de centi /litru
vine cam 15200 lei (vechi)/litru, +tva care se pune si la acciza, adica taxa la taxa...

de ce draq trebuie sa platim accize la benzina nu stiu...acciza este prin definitie o suprataxa aplicata produselor de lux...mai noi am vazut ca si pe factura de energie electrica a inceput sa apara acciza...adica pe langa benzina si curentul e un lux...imi aduc aminte cand pana acum 3 ani si cafeaua avea acciza ca de...daca vrei sa bei cafele trebuie sa ne platesti noua pe langa tva, inca un impozit suplimentar...


Ref la Rompetrol aia intradevar sunt mari bagabotzi...eu am impresia ca si rahatul ala de aditiv Efix or smth e de fapt o mare manarie in sensul ca iti creste de fapt consumul pe langa vrajeala aia ca se curata si injectoarele....de fiecare data cand am bagat de la Rompetrol nu zic ca nu a mers masina bine, dar parca s-a dus mai repede benzina...poate sunt subiectiv, dar nu m-ar mira ca aditivul ala sa fie facut sa mai creasca consumul cu 1-2 litrii la 100/km...

#3
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005

View PostMonitox, on Nov 18 2008, 22:07, said:

Cum MAMA MASII e posibil ca pe benzina de 98 sa dau ± 4.40 Lei/litru in timp ce OMV 100 e 3.86 si Petrom 99+ e 3.46!?!??!
Come on, e 1 leu DIFERENTA? Nu e o diferenta RIDICOL de mare? Asta in timp ce in SUA dai 1,2-1,4 lei pe UN LITRU de benzina!!?!?

BARILUL e 54 USD acum. In urma cu 2-3 luni era aproape 160 USD!!! Deci, daca barilul e de 3 ori mai ieftin, de ce dracu benzina e APROAPE LA FEL de scumpa la nemernicii astia din .ro?! Zau ca e o bataie de joc colosala...

Oricum, eu nu o sa mai pun NICIODATA de la Rompetrol pentru ca ma consider FURAT vazand acum ce diferente exista intre benzinari :( Si am facut plinul acum 2 zile!!! NU aveau cand sa ieftineasca si ei atat de tare... Pur si simplu NU e posibil sa existe o diferenta atat de mare.  :cursing:

Nu sunt fanul unei benzinarii dar acum, in mod cert voi casca bine ochii la PRET. Calitatea e in 90% din cazuri foarte apropiata. Diferenta se pare ca o mai face doar pretul. So, cascati ochii la statia de la care alimentati!!! Mai ales ca sunt MULTE francize!


Am vazut si eu diferenta asta la motorina. E cam acelasi lucru ca la benzina. Ma gandesc sa renunt la ei si sa trec pe Pentrom. Platesc lunar cam 1.500 pe motorina si intradevar diferenta este mare...

Cred ca mai bine e sa pastrez cardurile si la Rompetrol si la Petrom, cine stie ce se mai intampla pe viitor...

Edited by floraur, 19 November 2008 - 13:51.


#4
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005

View PostMonitox, on Nov 18 2008, 22:07, said:

Cum MAMA MASII e posibil ca pe benzina de 98 sa dau ± 4.40 Lei/litru in timp ce OMV 100 e 3.86 si Petrom 99+ e 3.46!?!??!
Come on, e 1 leu DIFERENTA? Nu e o diferenta RIDICOL de mare? Asta in timp ce in SUA dai 1,2-1,4 lei pe UN LITRU de benzina!!?!?

BARILUL e 54 USD acum. In urma cu 2-3 luni era aproape 160 USD!!! Deci, daca barilul e de 3 ori mai ieftin, de ce dracu benzina e APROAPE LA FEL de scumpa la nemernicii astia din .ro?! Zau ca e o bataie de joc colosala...

Oricum, eu nu o sa mai pun NICIODATA de la Rompetrol pentru ca ma consider FURAT vazand acum ce diferente exista intre benzinari :( Si am facut plinul acum 2 zile!!! NU aveau cand sa ieftineasca si ei atat de tare... Pur si simplu NU e posibil sa existe o diferenta atat de mare.  :cursing:

Nu sunt fanul unei benzinarii dar acum, in mod cert voi casca bine ochii la PRET. Calitatea e in 90% din cazuri foarte apropiata. Diferenta se pare ca o mai face doar pretul. So, cascati ochii la statia de la care alimentati!!! Mai ales ca sunt MULTE francize!

Ieri am aflat ceva... nu o sa iti vina sa crezi.
In functie de traficul pe care il are o statie Rompetrol, se stabileste o clasificare: A, B, C.
Cu cat statia este mai solicitata, cu atat platim mai mult. Eu personal nu am stiut lucrul asta si ma iau dracii, cand ma gandesc ca de doi ani consum de la o singura statie, care bineinteles este de tip A. Adica mai scump nu se poate...

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pai chiar e de necrezut
intr-o economie normala daca vinzi mult iti permiti sa lasi pretul mic pentru ca obtii profit multumitor
dar la noi....cat ma scump

Edited by aeon, 25 November 2008 - 09:31.


#6
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Injurati-i si mai tare:

Quote

Petrolul se ieftinește sub 54 dolari/baril, în timp ce temerile revin în piețe

Petrolul s-a ieftinit astăzi sub nivelul de 54 dolari/baril, după ce se scumpise anterior cu aproape 10%, după anunțul guvernului american legat de planul de salvare a băncii americane Citigroup, relatează Reuters.
Publicitate Ieri, petrolul se scumpise cu 9,1%, în contextul în care oficialii de la Washington au injectat 20 miliarde dolari în banca Citigroup, ceea ce a dus la deprecierea dolarului față de euro până la cel mai mic nivel al ultimelor două săptămâni, sporind atracția investitorilor față de țiței.

Țițeiul tranzacționat pe piața americană s-a ieftinit cu 85 cenți, la 53, 65 dolari/baril, peste nivelul minim de 48,25 dolari/baril atins vineri, cel mai mic din ultimii trei ani și jumătate. Prețul petrolului a scăzut cu aproape 100 dolari de la nivelul record atins la mijlocul lunii iulie, afectat de criza creditelor.

Țițeiul Brent s-a ieftinit cu 1,01 dolari, la 52,92 dolari/baril.
Sursa
Cine credeti ca o sa profite primii?  :ack:

#7
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

View Postduculeana, on Nov 25 2008, 12:46, said:

Cine credeti ca o sa profite primii?  :ack:
STATU"!!!

#8
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Vesti bune pentru cei care vor sa stranga chimirul:

Quote

Benzină mai ieftină și la Lukoil  
  
Compania a anunțat astăzi că a redus prețurile carburanților cu nouă bani pe litru pentru benzină, respectiv șase bani pe litru pentru motorină.


Astfel, prețul benzinei COR 95 fără plumb Euroluk a scăzut la 3,14 lei/litru, iar cel al sortimentului COR 98 fără plumb Super Euroluk a ajuns la 3,5 lei/litru.
Motorina Euro L Diesel costă 3,63 lei/litru, iar motorina Super Euro L Diesel poate fi achiziționată la un preț de 3,96 lei/litru.

Prețul pentru GPL auto a fost menținut la 2,38 lei/litru.

Ieri, Petrom a redus prețurile carburanților cu nouă bani pe litru în cazul benzinei și șase bani pe litru pentru motorină. Mai mult, prețul gazului petrolier lichefiat a coborât cu 46 de bani, de la 2,45 lei la 1,99 lei.
Sursa
Deci nu v-a obligat nimeni sa alimentati de la Rompetrol...cine  nu deschide ochii...

#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005

View Postduculeana, on Nov 25 2008, 16:29, said:

Vesti bune pentru cei care vor sa stranga chimirul:

Sursa
Deci nu v-a obligat nimeni sa alimentati de la Rompetrol...cine  nu deschide ochii...

Stai linistit ca la Petrom gasesti alte necazuri. Crezi tu ca aia sunt mai breji?!

#10
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Peste tot sunt diferențe semnificative la benzină, la urma urmei, dacă doriți, puteți să puneți și țuică de electrozi în mașină.. La Rompetrol benzina e bună, iar serviciile sunt cele mai bune. Când te duci să alimentezi, mai te duci și la budă, mai bei o cafă și nu vrei să îți fie scârbă. Hai că i-am lăudat destul :D

#11
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 05.06.2006

View Postgreenlab, on Nov 19 2008, 00:16, said:

de ce draq trebuie sa platim accize la benzina nu stiu...
Campaniile elctorale, bugetul camerei deputatilor si a senatorilor, pensiile marite artificial etc.etc.etc de unde sunt sustinute?

#12
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Dragilor, la Rompetrol e foame.
Mare!

#13
mistique

mistique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 09.04.2006
Mai nou , la ROMPETROL la mine in oras , de vreo luna nu mai au preturile afisate pe acele panouri mari de la intrarea in benzinarie sa le vezi din strada si sa nu fii nevoit sa intri in benzinarie. Probabil le e si lor rusine de ce preturi au! :angry:  In realitate , ajungi la pompa si chiar daca vezi ca pretul este nesimtit de mare , parca nu-ti mai vine (din comoditate) sa pleci in alta parte si alimentezi de-acolo ! Acum , daca mai pui si a doua oara de-acolo , e numai optiunea fiecaruia!

#14
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005

View PostCipsu, on Nov 26 2008, 22:59, said:

Dragilor, la Rompetrol e foame.
Mare!

Ok la astia nu, atunci unde? merita sa ma chinui iar sa fac carduri cu acte and sheet?

Edited by floraur, 28 November 2008 - 18:28.


#15
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postfloraur, on Nov 28 2008, 18:28, said:

Ok la astia nu, atunci unde?

Eu pun de la Lukoil de peste trei ani si n-am avut probleme + ca se tin cu preturile cam la nivelul Petromului. (desi sunt evident peste ei)

Sper sa nu-i deochi !  :lol:

#16
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Mda! Ma-au enervat si pe mne cand am vazut diferenta de pret. Acum am trecut pe LukOil. Sa vedem cat de buna e.

#17
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Nici eu nu mai pun de la Rompetrol, la Petrom e mult mai ieftin

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate