Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

Frauda cu carduri clonate la BCR

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
carredas

carredas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.11.2008
Salut! Ieri am aflat ca "baietii destepti" mi-au scos de pe cardul meu Maestro BCR o suma a naibii de frumoasa: 18.500 RON.
M-au operat sambata si duminica , adik in zile nebancare cand era de presupus ca nu voi verifica soldul, iar banca nu se va prinde ca se fac operatiuni suspecte pe contul meu.
Pe 15 nov au retras maximul posibil 3000 ron, iar pe 16 nov au retras de la bancomat 3000 si, se pare, au facut o achizitie babana dintr-un magazin de 12500 ron. Spun se pare, pt ca cei de la banca nu m-au lamurit daca cei 12000 au fost retrasi de la ATM-urile altor banci decat BCR sau de la vreun magazin.
Am fost imediat la banca si am depus cerere de restituire , precum si o plangere la Politie. Surprinzator , la intrarea la Politie mai erau cca. 10 persoane cu aceeasi problema ca si mine.
Cei de la banca m-au asigurat ca voi primi banii inapoi in max.45 zile. Sper!
Deci, verificati soldurile caci baieti au inceput iar "treaba"!!!

#2
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Imi pare rau de situatia ta si-ti doresc recuperare usoara a pagubei.
Ai vreo idee cum au reusit sa-ti cloneze cardul? Vreo suspiciune asupra unui ATM, comerciant etc? Macar sa stim si noi pentru a ne putea proteja mai bine.

#3
carredas

carredas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.11.2008

 jay333, on Nov 18 2008, 11:53, said:

Imi pare rau de situatia ta si-ti doresc recuperare usoara a pagubei.
Ai vreo idee cum au reusit sa-ti cloneze cardul? Vreo suspiciune asupra unui ATM, comerciant etc? Macar sa stim si noi pentru a ne putea proteja mai bine.

Nu am nici cea mai mica idee! Cei de la banca suspecteaza platile on-line, dar eu platesc on-line numai Orange is Vodafone, iar politia suspecteaza platile la POS. Aici ar fi ceva, intrucat la o plata la SELGROS , tipa de la casa mi-a trecut cardul de 2 ori prin POS, dar n-am fost atent sa vad daca i-a dat bon de "eroare tranzactie" sau nu. Apropo, eu sunt din Galati  si se pare ca tot de prin zona sunt si hotii, ca prea erau multi pagubiti la Politie.

#4
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Trebuie să fii întotdeauna atent la POS, să vezi dacă scuipă o chitanță cu eroare. S-au făcut fraude la benzinării, în care întâi ți se trecea cardul printr-un POS mânărit, ți se spunea că a dat eroare și erai invitat să-l treci din nou prin POS, care de data asta era cel bun.

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 SisterRay, on Nov 18 2008, 14:35, said:

Trebuie să fii întotdeauna atent la POS, să vezi dacă scuipă o chitanță cu eroare. S-au făcut fraude la benzinării, în care întâi ți se trecea cardul printr-un POS mânărit, ți se spunea că a dat eroare și erai invitat să-l treci din nou prin POS, care de data asta era cel bun.

daca esti atent si feresti PIN_ul de priviri indiscrete poate sa-l cloneze de o mie de ori...

#6
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Dacă, spare-me. Din păcate unii realizează asta abia după ce au pățit-o.

#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003
S-a intamplat si la BT. Unei colege de-a mele i-au fost retrasi banii de la un ATM din Constanta.
Cred ca e o retea bine pusa la punct si mai cred ca informatiile provin direct din retelele bancare ( la fel si fraudele din ultima vreme de la Orange ).

#8
carredas

carredas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.11.2008

 spare-me, on Nov 18 2008, 14:46, said:

daca esti atent si feresti PIN_ul de priviri indiscrete poate sa-l cloneze de o mie de ori...

asa e! Politistul cu care am vorbit spunea ceva de un program care, in maxim 1 ora iti gaseste PIN-ul.
Oricum se pare ca bancile returneaza sumele furate, daca cardul se afla in posesia ta.

#9
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 carredas, on Nov 18 2008, 11:48, said:

Salut! Ieri am aflat ca "baietii destepti" mi-au scos de pe cardul meu Maestro BCR o suma a naibii de frumoasa: 18.500 RON.
M-au operat sambata si duminica , adik in zile nebancare cand era de presupus ca nu voi verifica soldul, iar banca nu se va prinde ca se fac operatiuni suspecte pe contul meu.
Pe 15 nov au retras maximul posibil 3000 ron, iar pe 16 nov au retras de la bancomat 3000 si, se pare, au facut o achizitie babana dintr-un magazin de 12500 ron. Spun se pare, pt ca cei de la banca nu m-au lamurit daca cei 12000 au fost retrasi de la ATM-urile altor banci decat BCR sau de la vreun magazin.
Am fost imediat la banca si am depus cerere de restituire , precum si o plangere la Politie. Surprinzator , la intrarea la Politie mai erau cca. 10 persoane cu aceeasi problema ca si mine.
Cei de la banca m-au asigurat ca voi primi banii inapoi in max.45 zile. Sper!
Deci, verificati soldurile caci baieti au inceput iar "treaba"!!!
Imi pare rau de asa intamplare neplacuta.

In orice caz, poti sa ma lamuresti te rog in baza carei proceduri banca iti returneaza sumele cu care ai fost fraudat?

e clar ca e o plata neautorizata, insa cine suporta in final pierderea si in baza caror reguli?

Edited by Cipsu, 18 November 2008 - 15:05.


#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Daca este frauda, banca trebuie sa te despagubeasca.

In baza regulilor Visa si Masterard, in baza faptului ca bancile ar trebui sa fie asigurate, in baza faptului ca daca nu despagubesc se duce vorba si-si retrage lumea banii din banci, etc.

Edited by don_dannielo, 18 November 2008 - 15:27.


#11
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
deci am tangente cu un deparatament de risc si frauda bancara pe carduri:

cei care au fraudat aveau pinul tau. nimeni nu stie pinul tau, nici macar banca, el este encriptat intr-o serie de algoritimi si asa este pastrat pe serverul bancii. nicaieri nu este in clar...

cei care au fraudat aveau banda ta magnetica deasemenea. cel mai probabil ti le-au copiat pe amandoua la un pos al unui comerciant care este mana in mana cu cel care a clonat cardurile.  o alternativa este o masca la un bancomat. oricum pe firul tranzactiilor tale o sa mearga si politia si baietii de la risk&frauds.

va sfatuiesc sa folositi atm-uri verificate.
cand introduceti pinul la pos si chiar atm tineti cealalta mana peste cea care introduce pinul.
fiti atenti la ochii binevoitori din spatele vostru.
banii de la fraude cu pin sunt dati dupa ce se dovedeste ca au fost carduri clonate, primul suspect este detinatorul.

#12
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 22.07.2005

 carredas, on Nov 18 2008, 11:48, said:

Salut! Ieri am aflat ca "baietii destepti" mi-au scos de pe cardul meu Maestro BCR o suma a naibii de frumoasa: 18.500 RON.
M-au operat sambata si duminica , adik in zile nebancare cand era de presupus ca nu voi verifica soldul, iar banca nu se va prinde ca se fac operatiuni suspecte pe contul meu.
Pe 15 nov au retras maximul posibil 3000 ron, iar pe 16 nov au retras de la bancomat 3000 si, se pare, au facut o achizitie babana dintr-un magazin de 12500 ron. Spun se pare, pt ca cei de la banca nu m-au lamurit daca cei 12000 au fost retrasi de la ATM-urile altor banci decat BCR sau de la vreun magazin.
Am fost imediat la banca si am depus cerere de restituire , precum si o plangere la Politie. Surprinzator , la intrarea la Politie mai erau cca. 10 persoane cu aceeasi problema ca si mine.
Cei de la banca m-au asigurat ca voi primi banii inapoi in max.45 zile. Sper!
Deci, verificati soldurile caci baieti au inceput iar "treaba"!!!

Vuieste orasul de astfel de incidente astazi.
Nu sunt numai zece, problema este mult mai groasa...
Si noi ne facem griji pentru tranzactiile facute prin IB, eu cred ca sunt mult mai sigure decat operatiunile facute cu cardul la comercianti.

Edited by floraur, 18 November 2008 - 15:32.


#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Mai era un thread, cu patania lui Courage: http://forum.softped...owtopic=199172

Din ce mi-aduc aminte de acolo, si-a recuperat banii.

Edited by don_dannielo, 18 November 2008 - 15:42.


#14
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Tocmai ce mi-am adus aminte: la Mr Bricolage in Vitan, la casa, camera de supraveghere este orientata in jos, fix pe POS. Cum serviciile de paza sunt externalizate si agentii in general sunt prost platiti, cat de greu ar fi sa-si ofere "serviciile" unor "afaceristi"?
Atentie: nu spun ca la magazinul respectiv s-ar clona carduri sau altceva. Era doar un exemplu de pozitionare a camerei de supraveghere.

#15
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...ar trebuie sa iti copieze banda intr-un alt device de citire (tastatura, alt pos, etc)  sau sa aiba un device fake conectat la posul bancii. ultimul caz mai rar il intalnesti in supermarketuri, de obicei iti trece cardul pe sub masa de lucru printr-un dispozitiv de citire...

Edited by Nicanor, 18 November 2008 - 17:03.


#16
carredas

carredas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.11.2008

 Cipsu, on Nov 18 2008, 15:02, said:

Imi pare rau de asa intamplare neplacuta.

In orice caz, poti sa ma lamuresti te rog in baza carei proceduri banca iti returneaza sumele cu care ai fost fraudat?

e clar ca e o plata neautorizata, insa cine suporta in final pierderea si in baza caror reguli?

Din punctul meu de vedere procedura nu e complicata.
1 Completezi o cerere de refuz de plata , in care spui pe scurt ce operatiuni nu ai autorizat, ce suma soliciti inapoi,
2 faci o plangere la politie , o inregistrezi si dai numarul de inregistrare a plangerii la banca si
3 faci o cerere pentru un card nou.

Pocedura poate dura pana la 45 zile, timp in care se fac cercetari, se notifica asiguratorii, etc (vezi postul lui nicanor)
Acum tot ce pot face este sa astept si  :worthy: !!!

#17
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007

 Nicanor, on Nov 18 2008, 15:30, said:

deci am tangente cu un deparatament de risc si frauda bancara pe carduri:

.......................

va sfatuiesc sa folositi atm-uri verificate.
.......................

Uneori nici nu este suficient, caz concret un bancomat al unei foarte cunoscute banci aflat la sediul sucursalei in plin centru orasului respectiv care avea montat un dispozitiv de clonare...

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Folositi ING.

Inca n-am auzit de baieti asa de tupeisti incat sa monteze dispozitive si in self-bank.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate