Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Conexiune DVD - boxe 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
as vrea sa conectez boxe (5.1) la un DVD (in cazul meu un E-Boda 555)

din cate am vazut sistemele 5.1 au conectori potriviti pentru conectarea la calculator, nu pentru DVD


exista boxe 5.1 speciale pentru DVD-uri sau tai cablul si pun conectorii adecvati? :)

si ce boxe ar fi mai potrivite pentru filme/desene? pentru muzica am alte boxe


multumesc

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,490
  • Înscris: 08.12.2006
De ce să tai cablurile? Dacă nu mă înșel la dvd player ai ieșire analogică 5.1 pe trei perechi de rca-uri (albe și roșii). Iei un sistem care are intrare analogică 5.1 pe trei perechi de rca-uri și 3 cabluri stereo cu mufe rca la capete. Care sistem anume, depinde de buget.

#3
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postantinari, on Nov 15 2008, 23:13, said:

De ce să tai cablurile? Dacă nu mă înșel la dvd player ai ieșire analogică 5.1 pe trei perechi de rca-uri (albe și roșii). Iei un sistem care are intrare analogică 5.1 pe trei perechi de rca-uri și 3 cabluri stereo cu mufe rca la capete. Care sistem anume, depinde de buget.

si DVD-ul si amplituner-ul au RCA; credeam insa ca sistemele 5.1 au jack-uri pentru a se potrivi la placa audio; nu e asa?

pretul nu este o problema (cat de scumpe pot fi?), vreau ceva care se aude bine, nu am nevoie de boxe puternice ... tin la vecini :)

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu exista sisteme PC ieftine si bune...
Daca vrei ceva sa se auda acolo, sunt ok, daca vrei ceva mai bun, iei un receiver digital si niste boxe (macar 4) decente - bookshelfuri (pe 2 cai) macar.

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,490
  • Înscris: 08.12.2006

View Postdata, on Nov 15 2008, 23:35, said:

si DVD-ul si amplituner-ul au RCA; credeam insa ca sistemele 5.1 au jack-uri pentru a se potrivi la placa audio; nu e asa?

pretul nu este o problema (cat de scumpe pot fi?), vreau ceva care se aude bine, nu am nevoie de boxe puternice ... tin la vecini :)
Da, sistemele pt PC au de regulă cablurile incluse cu mufe jack, dar nu e o regulă, unele se livrează pur și simplu fără cabluri, altele au cabluri cu jack de 3,5 pt PC și o mufă proprietar la celălalt capăt (specifică sistemului/producătorului respectiv) dar au și intrări pe rca pt analog 5.1 și/sau stereo, unele mai au și intrare digitală (optică și/sau spdif) cu sau fără decodare, etc.

Prețurile se plimbă între 100 de lei și +infinit :P Un sistem mediu, cu un preț mic spre mediu și conectivitate mai mult decât satisfăcătoare e geniusul. Se pare că modelele mai noi nu se ridică la fiabilitatea celor vechi, însă dacă e doar pentru filme nu cred să ai probleme, mai ales dacă ții la vecini și urechile/somnul lor :) Ar fi bine să faci o probă înainte, într-adevăr sistemele astea (mai ieftine sau mai scumpe) nu strălucesc prin calitate/fidelitate. Dar nici dac-urile dvd playerului nu sunt chiar referințe în domeniu :) totuși un sistem compus din receiver surround + boxe îți poate asigura un sunet mai bun, dacă bugetul permite și consideri că merită.

N-am prea înțeles ce caută amplitunerul în schemă, presupun că îl folosești pentru boxele pe care asculți muzică, sistemele 5.1 pt PC au, de regulă,  amplificare proprie.

Ideea cu tăiatul cablurilor și înlocuitul jack-urilor cu mufe rca e oarecum dificil de realizat, însă se poate găsi/face un adaptor jack 3,5 stereo mamă <> 2 rca tată.




View PostSuperDuper, on Nov 16 2008, 00:50, said:

Nu exista sisteme PC ieftine si bune...
Nici alea scumpe nu prea ies în evidență prin sunetul redat :P

Edited by antinari, 16 November 2008 - 18:06.


#6
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
am un receiver technics cu dolby, dts  ... si as vrea sa il folosesc pe el, cred ca DAC-ul lui este peste cel al DVD-ului sau al boxelor

boxele fata/spate/centru legate direct (mi-am adus aminte ca are un fel de clame, firul se baga direct, fara RCA, fara jack :worthy: )

iar subwoofer l-as lega separat, am nevoie de un subwoofer cu amplificare, receiver-ul nu are amplificare pe subwoofer

ce ziceti, ar merge?

Edited by data, 17 November 2008 - 23:01.


#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,490
  • Înscris: 08.12.2006

View Postdata, on Nov 17 2008, 23:00, said:

ce ziceti, ar merge?

View PostSuperDuper, on Nov 16 2008, 00:50, said:

Nu exista sisteme PC ieftine si bune...
Daca vrei ceva sa se auda acolo, sunt ok, daca vrei ceva mai bun, iei un receiver digital si niste boxe (macar 4) decente - bookshelfuri (pe 2 cai) macar.

View Postantinari, on Nov 16 2008, 18:05, said:

un sistem compus din receiver surround + boxe îți poate asigura un sunet mai bun, dacă bugetul permite și consideri că merită.
:)

View Postdata, on Nov 17 2008, 23:00, said:

boxele fata/spate/centru legate direct (mi-am adus aminte ca are un fel de clame, firul se baga direct, fara RCA, fara jack
Atenție la polaritate (roșu la roșu, negru la negru ;) )

#8
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postantinari, on Nov 18 2008, 02:30, said:

:)


Atenție la polaritate (roșu la roșu, negru la negru ;) )

partea cu firele e cea mai grea intradevar :)

multumesc

#9
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postdata, on Nov 17 2008, 23:00, said:

iar subwoofer l-as lega separat, am nevoie de un subwoofer cu amplificare, receiver-ul nu are amplificare pe subwoofer
Multe sisteme audio 5.1 filtreaza intern din cele 5 canale, prin electronica, partea de trimis subwooferului. Altfel spus, pot fi conectate 5.0 si isi extrag ele partea de .1. Eu am asa ceva la Logitech x530, conectat de eboda 777 prin trei adaptore 2xRCA tata - jack stereo 3.5mm mama.

Edited by ain, 18 November 2008 - 17:32.


#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Daca conectezi numai cele 5 canale pierzi informatia din canalul LFE (.1 ala) care reprezinta de obicei efecte speciale in filme. Sigur, se poate asculta si fara subwoofer dedicat, mai ales daca este seara si ai vecini speriosi, dar nu este acelasi lucru :)

PS: Nu mai confundati wooferul din sistemele PC care reda frecventele ce nu pot sa fie redate de cutiutele alea de boxe PC (sub 200 Hz) cu un subwoofer adevarat din sistemele 5.1 care reda in principal canalul LFE (si poate avea adaugat si componente de joasa frecventa din canalele L+R front daca este necesar din motive de boxe mici).

#11
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View PostSuperDuper, on Nov 19 2008, 00:37, said:

Daca conectezi numai cele 5 canale pierzi informatia din canalul LFE (.1 ala) care reprezinta de obicei efecte speciale in filme. Sigur, se poate asculta si fara subwoofer dedicat, mai ales daca este seara si ai vecini speriosi, dar nu este acelasi lucru :)

PS: Nu mai confundati wooferul din sistemele PC care reda frecventele ce nu pot sa fie redate de cutiutele alea de boxe PC (sub 200 Hz) cu un subwoofer adevarat din sistemele 5.1 care reda in principal canalul LFE (si poate avea adaugat si componente de joasa frecventa din canalele L+R front daca este necesar din motive de boxe mici).

le conectez pe toate, inclusiv subwoofer-ul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate