Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum închiriez o mașină în străinătate

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#19
optical

optical

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.01.2007
Salutare,

am sa ajung la Viena la inceputul lunii ianuarie si sunt interesat sa inchiriez o masina ptr. 10 zile. Mi s-a spus ca o masina inchiriata in aeroport costa mai mult decat daca ar fi luata din alta locatie. M-ar interesa ceva din clasa compacta...Golf, Focus, Octavia, Peugeot 307 etc.
Am verificat cateva site-uri dar preturile difera foarte mult....de ex. firmele cu renume (Hertz, Avis, Sixt, Budget etc) au preturi aproape duble fata de cele pe care le gasesti pe carentals.com, autoeurope.com etc. Exista ceva tricky in oferta celor din urma?...este ceva la ce trebuie sa fii atent?

M-ar interesa parerea celor care au inchiriat masini in Viena.

#20
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Pt autoeurope trebuie platit totul in avans!
Ei au cele mai bune preturi.Avisul sunt cei mai seriosi.In nici un caz sa nu inchiriezi de la europcar,niste birocrati,care cer sa faci dovada fizica cu biletul de avion,pe care tu il ai in format electronic...

#21
optical

optical

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.01.2007

View Postadybmw, on Nov 27 2008, 08:24, said:

Pt autoeurope trebuie platit totul in avans!
Ei au cele mai bune preturi.Avisul sunt cei mai seriosi.In nici un caz sa nu inchiriezi de la europcar,niste birocrati,care cer sa faci dovada fizica cu biletul de avion,pe care tu il ai in format electronic...
Intre timp am rezervat deja pe weekrent.com . Am discutat cu un amic care mi-a spus ca a luat de doua ori prin ei si a fost totul ok. Pe mine m-a ajuns 440 Euro ptr 10 zile un Ford Focus Estate sau similar. Masina trebuie sa o ridic de la unii Denzeldrive.
Sper sa fie totul ok.

#22
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Am inchiriat o masina cu autoeurope in Franta, am primit de la Europcar. Totul era ok, pret destul de bun, dar Europcar cerea o garantie de 800 euro pe masina (cu cartea de credit) sau 14 euro/zi pt. asigurare completa. Cu asigurarea nu mai era atat de ieftin (~50% mai scump), deci am optat pentru garantie. Banii am primit inapoi in ~6 zile, dar poate dura mai mult, in functie de politica bancii unde ai cartea de credit. Eu am platit 96 euro/3 zi pentru un Citroen C3 1.4 HDI.

Deci o bila neagra pemntru Europcar din cauza garantiei cerute. Nu stiu daca e o practica globala, ultima dat am inchiriat masini de la Europcar in 2000-2001 in Finlanda, si acolo nu au cerut nimic, nici o garantie. La predare lasam masina la aeroport si cheile intr-o cutie, nimeni nu era acolo sa preia masina. La Barcelona similar, cu o firma mai mica.

Edited by amandigi, 02 December 2008 - 09:36.


#23
Danm79

Danm79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 10.09.2004
Nu vreau sa te sperii dar am incercat sa inchiriez un Polo la Viena in vara asta (prin august)..am facut rezervare prin auroeurope..masina era de la Europcar toate bune si frumoase (iti trebuie card de credit sau embosat pentru asa ceva neaparat)...pana a parut problema mare:
3000 de euro garantie pentru masina  :coolspeak: Repet pentru un Polo..bineinteles am zis pas, cu banii astia cumparam masina cu totul...
Deci mare atentie sa nu ai probleme.
Iarasi atentie la asigurare care are franchiza si nu include o groaza de chestii, casca ochii cand iei masina ca te trezesti ca nu iti elibereaza depozitul pe care ti-l blocheaza pe card (sper in cazul tau sa nu fie 3000 euro) si iti opresc mii de euro pentru o zgarietura sau altceva..Am mai auzit cazuri si nu putine..
O bila alba pentru Autoeurope care mi-a facut full refund la bani  :thumbup:

Edited by Danm79, 25 December 2008 - 01:53.


#24
m_gm

m_gm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.01.2009
Buna seara tuturor plimbaretilor
Pentru ca multi dintre voi sunteti "umblati" printari straine, poate reusiti sa ma ajutati si pe mine. Trebuie sa ajung la verona in august si as dori evident sa gasesc varianta cea mai convenabila. Problema e ca, pana sa aflu ca merg am pierdut oferta promo de la blue air si acum gasesc doar la 220 eur/segment. O alta varianta ar fi fost cluj-venetia si de colo tren sau autocar, dar pretul biletului de avion este undeva la 50 ron. Am gasit o varianta mai buna cu easy jet la 72 eur (4 pers.cu 2 bagaje), dar si aici avionul e pana la milano si de acolo autocar pana la gara centrala si de acolo tren spre verona. Ceea ce n-ar fi imposibil (avand in vedere ca as iesi cu un bilet undela in 100 eur), dar intrebarea intrebatoare este daca cunoasteti o alta posibilitate de a ajunge in verona, eventual cu doua zboruri daca nu direct. Eu stau de vreo saptamana pe net pentru chestia asta si n-am vazut nimic, sau poate nu am cautat unde trebuie. Asa ca, pentru cei mai umblati ca mine, va rog dati-mi o mana de ajutor.
Cu multumirile de rigoare pentru eforturi si noapte buna.

#25
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postm_gm, on Jan 4 2009, 23:41, said:

Buna seara tuturor plimbaretilor
Pentru ca multi dintre voi sunteti "umblati" printari straine, poate reusiti sa ma ajutati si pe mine. Trebuie sa ajung la verona in august si as dori evident sa gasesc varianta cea mai convenabila. Problema e ca, pana sa aflu ca merg am pierdut oferta promo de la blue air si acum gasesc doar la 220 eur/segment. O alta varianta ar fi fost cluj-venetia si de colo tren sau autocar, dar pretul biletului de avion este undeva la 50 ron. Am gasit o varianta mai buna cu easy jet la 72 eur (4 pers.cu 2 bagaje), dar si aici avionul e pana la milano si de acolo autocar pana la gara centrala si de acolo tren spre verona. Ceea ce n-ar fi imposibil (avand in vedere ca as iesi cu un bilet undela in 100 eur), dar intrebarea intrebatoare este daca cunoasteti o alta posibilitate de a ajunge in verona, eventual cu doua zboruri daca nu direct. Eu stau de vreo saptamana pe net pentru chestia asta si n-am vazut nimic, sau poate nu am cautat unde trebuie. Asa ca, pentru cei mai umblati ca mine, va rog dati-mi o mana de ajutor.

Am facut simulari pentru o data undeva intre 2 si 7 august. Verona se afla intre Venetia si Bergamo si nu foarte departe de Bologna. Sa vedem....

1. Varianta cu 2 avioane

3 august

Bucuresti (Baneasa) - Cologne (Bonn) cu Germanwings (12:05-13:45) 70 euro
Cologne (Bonn) - Verona cu Germanwings (15:35-17:00) 50 euro

2. Variante cu avion + autobuz + tren

a) 4 sau 6 august

Bucuresti (Baneasa) - Venetia (Treviso) cu Wizzair (11:35-12:35)  52 euro
Venetia (Treviso) - Mestre cu autobuzul - 6 euro (posibil mai putin)
Mestre - Verona cu trenul (14:32-15:30) 15 euro

b ) 3 sau 4 august

Bucuresti (Baneasa) - Milano (Bergamo) cu Wizzair (13:30-14:50/13:50-15:10)  42 euro
Milano (Bergamo) - Bergamo (gara) cu autobuzul - aproximativ 2 euro
Bergamo (gara) - Verona cu trenul (16:07-18:20 sau 17:07-19:15) cu o schimbare - 7 euro

c) 2, 3, 5, 7, 9, 10 august

Bucuresti (Baneasa) - Bologna (BLQ) cu Myair (10:35-11:35)  46 euro
Bologna (BLQ) - Bologna (gara) cu autobuzul - 5 euro
Bologna (gara) - Verona cu trenul (13:40-16:03) 8 euro

Ne mai gandim si mai gasim.... EasyJet nu este convenabil pentru ca aterizeaza la Milano (Malpensa) si de acolo trebuie sa mergi cu autobuzul in Milano (gara centrala) ca sa iei trenul spre Verona; aeroportul Bergamo este mai bun pentru ca te scuteste de drumul la Milano, trenul se ia de la gara Bergamo care se afla aproape de aeroport.

Edited by fly_dream, 05 January 2009 - 11:50.


#26
m_gm

m_gm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.01.2009
Fly dream multumesc mult pentru rabdare, insa cred ca nu m-am facut inteleasa. Varianta pe care am gasit-o este dus intors ceva mai mult de 100 euro, cu bus, tren si avion. Toate variantele pe care le-ai oferit saunt pentru un drum. In plus, plecarea este pe 5 si ar trebui intoarcerea pe 10. Daca plec pe 2 sau 3 inseamna inca doua nopti de cazare in Italia, care probabil ca nu sunt prea la indemana (la ce tarife de cazare am vazut). Anyway, mai cault si eu, dar sunt de ajutor sugestiile voastre. Multumsc mult.

#27
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postm_gm, on Jan 5 2009, 17:24, said:

Fly dream multumesc mult pentru rabdare, insa cred ca nu m-am facut inteleasa. Varianta pe care am gasit-o este dus intors ceva mai mult de 100 euro, cu bus, tren si avion. Toate variantele pe care le-ai oferit saunt pentru un drum. In plus, plecarea este pe 5 si ar trebui intoarcerea pe 10. Daca plec pe 2 sau 3 inseamna inca doua nopti de cazare in Italia, care probabil ca nu sunt prea la indemana (la ce tarife de cazare am vazut). Anyway, mai cault si eu, dar sunt de ajutor sugestiile voastre. Multumsc mult.

Cu EasyJet, daca plecarea este pe 5, iar intoarcerea pe 11, in acest moment o persoana ar plati 83 euro dus-intors, cu bagaj la ambele zboruri sau 61 euro fara bagaj de cala. Daca plecarea este pe 5, iar intoarcerea pe 10, biletul dus-intors costa 124 euro cu bagaje si 102 euro fara. La acest pret se adauga autobuzul Malpensa-Milano si trenul Milano-Verona, ambele tur-retur, adica inca 2x(10+8)=36 euro. In plus, la intors, avionul decoleaza din Malpensa la 9:05, iar primul tren Verona-Milano pleaca la 5:40 si ajunge la 7:35, de acolo mai ai de mers o ora cu autobuzul, ceea ce nu prea te aduce la timp in aeroport.... Trebuie sa te gandesti si la aceste aspecte... Daca mergi pe aceasta varianta, mai ales ca zborul din Milano este mult mai convenabil ca pret pe 11, singura solutie mi se pare aceea de pleca din Verona pe 10, bantuit prin Milano seara si eventual noaptea (va fi vara, cald si bine), apoi luat ultimul/primul autobuz catre aeroport.

La dus, pe 5, poti opta pentru Blueair intrucat biletul costa 47 euro si nu te mai trambalezi cu autobuz si tren. Intorsul poate fi cu MyAir pe 11 dimineata din Venetia (pret: 47 euro), asta dupa ce pe 10 poti merge cu trenul Verona-Venetia si petrece o seara/noapte romantica pe canale....

#28
m_gm

m_gm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.01.2009

View Postfly_dream, on Jan 5 2009, 22:52, said:

Cu EasyJet, daca plecarea este pe 5, iar intoarcerea pe 11, in acest moment o persoana ar plati 83 euro dus-intors, cu bagaj la ambele zboruri sau 61 euro fara bagaj de cala. Daca plecarea este pe 5, iar intoarcerea pe 10, biletul dus-intors costa 124 euro cu bagaje si 102 euro fara. La acest pret se adauga autobuzul Malpensa-Milano si trenul Milano-Verona, ambele tur-retur, adica inca 2x(10+8)=36 euro. In plus, la intors, avionul decoleaza din Malpensa la 9:05, iar primul tren Verona-Milano pleaca la 5:40 si ajunge la 7:35, de acolo mai ai de mers o ora cu autobuzul, ceea ce nu prea te aduce la timp in aeroport.... Trebuie sa te gandesti si la aceste aspecte... Daca mergi pe aceasta varianta, mai ales ca zborul din Milano este mult mai convenabil ca pret pe 11, singura solutie mi se pare aceea de pleca din Verona pe 10, bantuit prin Milano seara si eventual noaptea (va fi vara, cald si bine), apoi luat ultimul/primul autobuz catre aeroport.
Exact asta a fost varianta  pe care am mers pana acum. Si am optat pentru intoarcere in 11 tocmai pentru ca era diferenta de 40 de euro la tarif si in plus avionul dimineata si m-am gandit ca va trebui sa ma intorc in 10 la milano ca in dimineata de 11 sa merg doar cu masina pana la aeroport. Am judecat la fel lucrurile. Ma ingrozeste insa gandul ca trebuie sa fac atatea schimbari, de care trebuie sa tin cont, asa cum ai spus, desi nu sunt o impiedicata si ma descurc destul de bine la capitolul asta.
O sa verific si celelalte variante date. Oricum esti o adevarata "sursa de inspiratie". Multumesc tare mult.

#29
adrianv

adrianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 03.09.2006

View Postm_gm, on Jan 4 2009, 23:41, said:

Buna seara tuturor plimbaretilor
Pentru ca multi dintre voi sunteti "umblati" printari straine, poate reusiti sa ma ajutati si pe mine. Trebuie sa ajung la verona in august si as dori evident sa gasesc varianta cea mai convenabila. Problema e ca, pana sa aflu ca merg am pierdut oferta promo de la blue air si acum gasesc doar la 220 eur/segment. O alta varianta ar fi fost cluj-venetia si de colo tren sau autocar, dar pretul biletului de avion este undeva la 50 ron. Am gasit o varianta mai buna cu easy jet la 72 eur (4 pers.cu 2 bagaje), dar si aici avionul e pana la milano si de acolo autocar pana la gara centrala si de acolo tren spre verona. Ceea ce n-ar fi imposibil (avand in vedere ca as iesi cu un bilet undela in 100 eur), dar intrebarea intrebatoare este daca cunoasteti o alta posibilitate de a ajunge in verona, eventual cu doua zboruri daca nu direct. Eu stau de vreo saptamana pe net pentru chestia asta si n-am vazut nimic, sau poate nu am cautat unde trebuie. Asa ca, pentru cei mai umblati ca mine, va rog dati-mi o mana de ajutor.
Cu multumirile de rigoare pentru eforturi si noapte buna.

ai inceract o simulare la skyeurope?

#30
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
eu nu m-as risca cu simularile la Skyeurope, mai ales in vara, ca sincer nu ii vad sa o mai duca pana atunci....

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce spui asta ? Doar ce au făcut parteneriat cu MyAir

#32
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Da, au facut parteneriat cu MyAir, si recent au ramas fara  6 avioane, luate inapoi de cei de la GECAS, de la care le luasera in leasing, si acum se chinuie sa umple golul cu tot felul de solutii de compromis. Nu e nimic sigur, dar SkyEurope, nu o duce prea bine...

#33
gunnarson

gunnarson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.03.2007
Pe aeroportul de la verona opereaza si carpatair pe ruta bucuresti -verona (escala la timisoara parca). Nu e low cost dar daca iti cumperi de acum tot economisesti.

Eu stau in provincia padova si iti recomand zborurile spre venezia(myair, carpatair) sau treviso(wizzair, blueair) si apoi iei un tren spre verona. De la Bergamo trebuie sa schimbi 2 trenuri ca sa ajungi la Verona. Bergamo e si alta regiune decat Verona si legaturile de tren sau autobuz sunt mai putine.

#34
markus333

markus333

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2007
caut o duba de inchiriat pentru o saptamana, de preferat un mercedes sprinter, pentru a-mi aduce niste bagaje din Italia in Romania. As fi inchiriat de la marile firme, dar nu prea vor sa inchirieze masina sa pot pleca cu ea in extern.  multumesc

#35
CatalinaT

CatalinaT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.07.2007

View Postoptical, on Nov 27 2008, 20:16, said:

Intre timp am rezervat deja pe weekrent.com . ...

Optical, ti s-a oprit vreo garantie, ceva? Daca da, cit a fost?
Multumesc

#36
optical

optical

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.01.2007

View PostCatalinaT, on Jan 24 2009, 21:05, said:

Optical, ti s-a oprit vreo garantie, ceva? Daca da, cit a fost?
Multumesc
Abia marti am sa plec. Am inteles totusi ca este posibil sa-ti blocheze pe card o suma de cca 900 euro. Nu tii cere cash.
Rezervarea mea este la Denzeldrive...voi vedea la fata locului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate