Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

hdd IDE 2 notebook

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut!
stie cineva vreun mod de a conecta un hdd normal, clasic, ordinar, etc la un notebook?
se poate folosi si sursa suplimentara, nu ar fi problema...
victima este un notebook care oricum nu este portabil (sau nu este folosit in acest mod, sta intr-un singur loc.. ) si i s-a busit hdd-ul. solutia ieftina cred eu ar fi montarea unui hdd clasic... am un adaptor ide - notebook, pentru a conecta hdd de notebook la desktop. si ma gandesc ca exista si ceva INVERS... dar CUM? :)
10x all

#2
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
poti sa-l pui pe USB, dar tre sa aiba un hard valid cu un SO pe el ...   si nu cred ca exista adaptoare IDE -> laptop...

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
am uitat sa spun ca nu am usb.. :(

#4
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
vrei sa butezi de pe el, sau sa fie storage?

#5
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Eu cred ca ar merge folosit  adaptorul pe care il ai ( eventual schema lui , daca nu se potrivesc mufele) si in sensul invers cu conditia ca la HDD-ul pt desk sa mai pui o alimentare de +12V , pe care cel de laptop nu o are. Deci trebuie sa verifici foarte atent circuitul de alimentare

#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
ii faci alimentare pt. 12 & 5V, dar problema e cu mufele. cele IDE le gasesti, nu-i problema (pt. hdd-ul mare pui o panglica) dar nu stiu mufa care intra in laptop cum o produci... ti-ar trebui un adaptor tata->mama.

#7
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002

Alice, on Jan 22 2005, 18:25, said:

ii faci alimentare pt. 12 & 5V, dar problema e cu mufele. cele IDE le gasesti, nu-i problema (pt. hdd-ul mare pui o panglica) dar nu stiu mufa care intra in laptop cum o produci... ti-ar trebui un adaptor tata->mama.

<{POST_SNAPBACK}>



loool....din hdd-ul busit nu ar fi mai usor ;)

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
si stai tu sa lipesti 40 pini? care sunt mai apropiati decat la hdd-urile de desktop...

#9
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
preturile la hardurile de laptop au scazut mult in ultima vreme...s-ar putea sa fie mai mare "daraua ca ocaua" sa-i montezi hard normal

#10
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002

Alice, on Jan 23 2005, 06:43, said:

si stai tu sa lipesti 40 pini? care sunt mai apropiati decat la hdd-urile de desktop...

<{POST_SNAPBACK}>



le stiu mai...dar cablurile celalate laptop hdd -> ide crezi ca se fac mult mai usor?
si in lipsa de alternative lipesti si 80...:P ca sa fie ata66 ;) :) :)

#11
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
laptop -> ide se gasesc. si nu sunt 80 pini pt. ata 66, sunt 80 pini oricum ai da-o pt. ca sunt 40 la 2.5" si 40 la 3.5" (ma rog, la 2.5" sunt vreo 44 parca).

#12
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
salut
smecheria asta am incercat-o si eu
am gasit pe net pinii de la laptop si pinii de la un hdd normal si coincid toti. M-am chinuit sa-i lipesc pe fiecare, insa nu a mers probabil din cauza ca s-a distrus placa de baza. oricum a fost o munca groaznica

#13
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
:lol: ...deci concluzia finala este: nu puneti mana pe letcon ca e munca prea grea... si avem noroc: cablurile pentru HDD-uri vin gata sertizate, ca altfel...  :lol:
Plug-and-play este deviza noastra...  dar nu pe un forum de  electronica...  :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate