Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 

Romtelecom- contract de 176 mil. euro cu statul

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#37
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Statul câștigă p**a pentru că au OTE-ii grijă să nu iasă pe profit, asta pentru că dețin controlul.

#38
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Oricum asa ceva pe langa ca este la limita legalitatii, mai e pe deasupra o mare furaciune. Culmea pe banii mei si ai tuturor ca doar toti platim impozite.

#39
M6rian

M6rian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.11.2008
Pe langa faptul ca RDS e realist ca are o acoperire de cacat si nici nu s-a prezentat la licitatie... sa ne gandim cat ar fi durat instalarea a 600 000 de conexiuni de net.

:w00t:

#40
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
N-are treaba RDS-ul, ideea e ca mi se pare aiurea (as zice ilegal, dar nu sunt jurist pana una alta) sa pui tuturor conexiune la net de la o firma pe care tu ca stat o stabilesti si careia apoi tu ca stat ii subventionezi abonamentele. Firma ceva mai mult de jumatate privata, sa fie clar. Adica toti copiii aia beneficiaza de net comp si soft pe banii mei si ai fiecarui roman platitor de impozite? E pe undeva in interesul meu sau nu inteleg? Eu nu vreau sa cotizez fortat la Romtelecom, dar nu am de ales, corect?

E ca si cum statul ar da RDS-ului un contract sa distribuie gratuit, pe banii STATULUI, cate un Digimobil la fiecare locuitor, caruia ulterior sa ii plateasca (tot statul) abonamentul. Sau daca vreti, inlocuiti RDS cu Vodafone, e acelasi principiu. E normal asa ceva?

Edited by burgher, 05 November 2008 - 09:33.


#41
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View Postmarian_miu, on Nov 4 2008, 20:30, said:

512kbps ofera gratis. Da viteza pentru elevi este de 6Mbps, incat sa renunte cat mai multi la cablisti.
La ce pret? Ma indoiesc ca RTC osa dea moca viteza aia. Si daca o da cu cat o vine in mod normal sunt tare curios cine o sa stea. Alea trebuie sa fie calculatoare ptr. oameni saraci, deci nu vad cum or sa aiba bani sa plateasca linia si netul.

#42
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postmarian_miu, on Nov 4 2008, 20:30, said:

512kbps ofera gratis. Da viteza pentru elevi este de 6Mbps, incat sa renunte cat mai multi la cablisti.
512kbs "gratuit" daca platesti 7euro fara tva abonament telefonic fara minute, ceea ce e chiar mai scump decat Fiberlink care include si servicii de telefonie si mobila cu minute incluse. Asa ca gratuitul asta e chiar dezavantajos  :lol:

p.s. Ai 512kbs gratuit timp de 1an daca semnezi pe 2ani, dupa al doilea an platesti abonamentul normal de 2Mbs, ceea ce e si mai prost.

Vorba aia, nimic nu e gratis. Daca nu ai grija iesi chiar mai scump. Probabil e la fel si cu proiectul de acum, toti urmaresc sa scoata un profit

Edited by Blackhawk, 05 November 2008 - 10:29.


#43
M6rian

M6rian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.11.2008
Vad ca se oftica crancen trolii RDS. Ce sa faci daca reteaua lor favorita nu are acoperire nici in blocurile de langa Lia Manoliu.  :w00t:

Mecanismul cerere/oferta. Iar RTC e singurul care ofera. Deci poa` sa ceara.... :lol:

#44
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006

View PostM6rian, on Nov 5 2008, 08:28, said:

Vad ca se oftica crancen trolii RDS. Ce sa faci daca reteaua lor favorita nu are acoperire nici in blocurile de langa Lia Manoliu.  :w00t:

Nope. Doar ti se pare. Eu chiar ma bucur. Un lucru bun ca se mai misca ceva si prin provincie. Ca sunt niste carente in sistemul de invatamant din rural... Numai ca efectele s-ar putea sa fie adverse si in loc sa invete mai bine copilasii, s-ar putea sa nu nu mai iasa din solitaire.

Edited by nicu13, 05 November 2008 - 11:18.


#45
avram79

avram79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.07.2008

View Postjafpefata, on Nov 5 2008, 01:28, said:

Statul câștigă p**a pentru că au OTE-ii grijă să nu iasă pe profit, asta pentru că dețin controlul.
vad ca cei mai inversunati sunt userii RDS, ia spuneti voi RDS de ce nu investeste?????? sau UPC ????

View Postburgher, on Nov 5 2008, 10:21, said:

Oricum asa ceva pe langa ca este la limita legalitatii, mai e pe deasupra o mare furaciune. Culmea pe banii mei si ai tuturor ca doar toti platim impozite.
intr-adevar, pana acum nu plateai impozite  :lol:

#46
marian_miu

marian_miu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 124
  • Înscris: 05.07.2008
nicu13 bravo. incepem sa ne intelegem de la o vremea. Ai dreptate.

burgher eu in 2007 am platit impozite de 11900 euro (fara impozitul pe salariu), deci impozite pe alte activitati. Prefer sa ajunga banii respectivi la copii amarati care nu au familii bogate care sa-si permita sa le plateasca internetul. Adevarat nu as vrea sa ajunga in salariile profesorilor care si asa sunt incapabili. Macar daca au internet poate cauta cea util.
Va ofticati pentru ca Romtelecom se va intari si mai mult , asta doare.

Pe surse: viteza urmeaza sa fie de 6Mbps iar statul va plati in continuare dupa cele 3 luni. Ideea este ca Altex vinde calculatoarele, Romtelecom ofera internetul, iar ultima firma softul.

M6rian normal ca se oftica. nu spuneau ei ca Romtelecom e pe moarte?
Ca vine DigiMobil si face praf Cosmote? Cosmote a castigat aproape 2 milioane de clienti de la inceputul anului si 2.2 mil clienti de cand a aparut DigiMobil. Asa se intampla baieti cand faceti comparatii idioate intre o firma din Oradea si 2 companii detinute de cel mai mare operator de telefonie din Europa.

#47
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,357
  • Înscris: 05.05.2005

View Postmarian_miu, on Nov 5 2008, 13:07, said:

nicu13 bravo. incepem sa ne intelegem de la o vremea. Ai dreptate.

burgher eu in 2007 am platit impozite de 11900 euro (fara impozitul pe salariu), deci impozite pe alte activitati. Prefer sa ajunga banii respectivi la copii amarati care nu au familii bogate care sa-si permita sa le plateasca internetul. Adevarat nu as vrea sa ajunga in salariile profesorilor care si asa sunt incapabili. Macar daca au internet poate cauta cea util.
Va ofticati pentru ca Romtelecom se va intari si mai mult , asta doare.

Pe surse: viteza urmeaza sa fie de 6Mbps iar statul va plati in continuare dupa cele 3 luni. Ideea este ca Altex vinde calculatoarele, Romtelecom ofera internetul, iar ultima firma softul.

M6rian normal ca se oftica. nu spuneau ei ca Romtelecom e pe moarte?
Ca vine DigiMobil si face praf Cosmote? Cosmote a castigat aproape 2 milioane de clienti de la inceputul anului si 2.2 mil clienti de cand a aparut DigiMobil. Asa se intampla baieti cand faceti comparatii idioate intre o firma din Oradea si 2 companii detinute de cel mai mare operator de telefonie din Europa.
Nu stiu de ce am impresia ca tu si nicu13 sunteti una si aceiasi persoana...Cand am spus zilele astea ca esti flavia nu ai negat asa ca mai bine intrii pe vechiul user sa nu mai creezi confuzii.

#48
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Nu este ea insa e ciudat cum a ajuns la concluzia ca se intelege cu @nicu13, ba chiar i-a dat dreptate.
Daca ma gandesc bine, si cu mine se intelege bine  :lol:

#49
marian_miu

marian_miu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 124
  • Înscris: 05.07.2008
Am zis ca este util ca elevii sa primeasca internet.

Daca fanii RDS nu sunt de acord e problema lor, este normal sa fie asa.
Ei trebuie sa se uite piata si sa vada ce operator are cea mai mare crestere pe mobil, internet si TV. Apoi au raspunsul la intrebarea "De ce Romtelecom?"

#50
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postmarian_miu, on Nov 5 2008, 14:20, said:

"De ce Romtelecom?"
Pentru ca stie sa vanda (a se citi sa induca in eroare clientii) cu tot felul de gratuitati si reduceri fictive.
Au insistat exact pe partea sensibila a clientului, promotiile reducerile si gratuitatile. Asta sa oferi (indiferent de pret) ca de clienti nu vei duce dor.

Nu inteleg de ce tot insisti cu cea mai mare crestere, am spus de atatea ori carui fapt se datoreaza.

#51
marian_miu

marian_miu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 124
  • Înscris: 05.07.2008
Pai da, dar nu conteaza. Asa au ajuns si Orange si Vodafone unde sunt.

Oricum pentru acest proiect statul nu are alternative, nu exista alt operator cu acoperirea Romtelecom.
Nu au de ales, trebuie sa accepte oferta si gata.

Din cate am inteles statul trebuie sa suporte si costurile instalarii ADSL la tara(nu este sigura informatia dar circula).

Edited by marian_miu, 05 November 2008 - 14:34.


#52
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,491
  • Înscris: 04.05.2006

View Postavram79, on Nov 5 2008, 13:03, said:

vad ca cei mai inversunati sunt userii RDS, ia spuneti voi RDS de ce nu investeste?????? sau UPC ????

Actiunea de investitie, presupune bani...right? :D Pai raspunsul e simplu: nu investesc pentru ca nu au bani :lol:. RCS-ul e in gaura de antene si echipament pentru digi, pentru ca au restante la furnizorul corean.....de mai bine de 9 luni si le-au sistat aia livrarile.

#53
marian_miu

marian_miu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 124
  • Înscris: 05.07.2008
Si la Nokia-Siemens au datorii.

#54
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006

View Postmarian_miu, on Nov 5 2008, 13:07, said:

burgher eu in 2007 am platit impozite de 11900 euro (fara impozitul pe salariu), deci impozite pe alte activitati. Prefer sa ajunga banii respectivi la copii amarati care nu au familii bogate care sa-si permita sa le plateasca internetul. Adevarat nu as vrea sa ajunga in salariile profesorilor care si asa sunt incapabili. Macar daca au internet poate cauta cea util.
1. Nu e relevant ce impozit ai platit, vreodeta, oricui.
2. Ce-are sula cu prefectura.
3. Daca statul ar zice "de azi inainte, deoarece comunicarea este esentiala, fiecare locuitor al tarii primeste un telefon Vodafone, pe care il subventionam noi, atat aparatul cat si abonamentul" tu ai zice vai ce cool? Este incredibil ce se poate face cu spaga, si mai avem tupeul sa vorbim de "ridicarea romaniei prin nu stiu ce".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate