Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Aveți o problemă de rezolvat, cum ar fi de exemplu un C.V.?

- - - - -
  • Please log in to reply
11331 replies to this topic

#10873
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

View PostIlincateodora02, on 15 octombrie 2017 - 13:26, said:

1. Un amestec A de benzen si naftalina cu masa de 908 grame este supus oxidarii catalitice cu aer (20% oxigen), obținându-se in final 699 grame amestec B de anhidride ciclice. Daca randamentul oxidarii benzenului a fost de 60% si al naftalinei de 75% si nu au avut loc alte reacții secundare, aflați: procentul de naftalina din amestecul A, procentul molar de anhidrida ftalica din amestecul B, volumul de oxigen reacționat, volumul de aer intrebuintat in condițiile in care s-a lucrat cu exces de 50% aer si raportul molar benzen:naftalina dupa oxidare.
Attached File  Un amestec A de benzen si naftalina cu masa de 908 .doc   97K   14 downloads
Te rog sa imi spui daca sunt bune rezultatele

La a doua problema este bine scris textul? Sunt toate datele problemei scrise corect?

#10874
Ilincateodora02

Ilincateodora02

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.03.2017
La prima problema rezultatele sunt bune

Iar problema a doua e de fapt asa: “un alcool monohidroxilic saturat A se esterifica cu un acid monocarboxilic B formând esterul C. Daca masa moleculara a esterului este cu 31,82% mai mare decât masa moleculara a acidului si masa moleculara a alcoolului este cu 47,73% mai mică decât masa moleculara a acidului, determinați masa de ester formată cu randament de 60% daca se utilizează un amestec echimolar de acid si alcool conținând 16 moli de compuși. Scuze pentru greșeală

#10875
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

View PostIlincateodora02, on 16 octombrie 2017 - 20:07, said:

La prima problema rezultatele sunt bune

Un alcool monohidroxilic saturat A se esterifica cu un acid monocarboxilic B formând esterul C. Daca masa moleculara a esterului este cu 31,82% mai mare decât masa moleculara a acidului si masa moleculara a alcoolului este cu 47,73% mai mică decât masa moleculara a acidului, determinați masa de ester formată cu randament de 60% daca se utilizează un amestec echimolar de acid si alcool conținând 16 moli de compuși.

Am rezolvat problema in doua moduri
- inainte de a avea textul problemei corectat
- dupa ce am primit toate datele problemei
Iti alegi pe cel pe care il intelegi mai bine
Attached File  Un alcool monohidroxilic saturat A se esterifica cu un acid monocarboxilic B formând esterul C.doc   40K   6 downloads

#10876
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Clasa a XIIa:

Se da o functie f(x) cu doua ramuri:
             sin(m/x)*cos(p/x)         ,  x =/= 0
             0                                  ,   x == 0
Aratati ca f(x) admite primitive.

#10877
xaxifina

xaxifina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.08.2014
6,7, 8 e urget !!!  va roooog

Attached Files



#10878
LAG

LAG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.01.2007
Izomerii A, B, C ai hidrocarburii cu raportul de masa C:H=5:1 si densitatea vaporilor fata de oxygen dO₂=2,25 dau urmatoarele transformari: 1) schema 3.2. 2)B-(Cr₂O₃/Al₂O₃, t⁰C)-> g 3)C-(cracare)-> h(amestec de hidrocarburi) A este izomerul cu punctul de fierbere cel mai scazut si C izomerul cu punctul de fierbere cel mai ridicat. a) Sa se determine formula moleculara si structurile izomerilor A, B, C si sa se scrie ecuatiile reactiilor chimice indicate.

Izomerul A este neopentanul. Pe schema, prin clorurare formează clorura de neopentil, corect?
Aceasta, prin sinteza Wurtz ar trebui sa formeze 2,2,5,5-tetrametilhexan, corect?
Tot pe schema de reacție, in continuare, produsul obținut in urma sintezei Wurtz se dehidrogeneaza in prezenta Pt/Al2O3 și pierde 3 molecule H2. Din câte știu, ar trebui sa se obțină arena, dar nu se poate pentru ca am câte 2 radicali .CH3 pe C2 și pe C5 și dacă as obține arena, vor fi 5 legături la C2 și 5 legături la C5. Imposibil! Unde greșesc?
O alta reacție este de clorurare a produsului obținut prin Wurtz, mai sus. Ar trebui sa obțin 1-cloro-2,2,5,5-tetrametilhexan și 3-cloro-2,2,5,5-tetrametilhexan sau nu?Care dintre acești 2 produși se poate dehidrohalogena in prezenta unei baze tari in alcool și de ce doar unul dintre ei?
Mulțumesc!

#10879
LAG

LAG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.01.2007
Izomerii A, B, C ai hidrocarburii cu raportul de masa C:H=5:1 si densitatea vaporilor fata de oxygen dO₂=2,25 dau urmatoarele transformari: 1) schema 3.2. 2)B-(Cr₂O₃/Al₂O₃, t⁰C)-> g 3)C-(cracare)-> h(amestec de hidrocarburi) A este izomerul cu punctul de fierbere cel mai scazut si C izomerul cu punctul de fierbere cel mai ridicat. a) Sa se determine formula moleculara si structurile izomerilor A, B, C si sa se scrie ecuatiile reactiilor chimice indicate.

Izomerul A este neopentanul.

Reactiile sunt urmatoarele:
1) A + Cl2 ----(lumina)----> a + HCl
2) a + Na -----> b + NaCl
3) b ------Pt/Al2O3 -------> c + 3 H2
4) b + Cl2 ----(lumina)----> d + e
5) e ----NaOH/ROH------> f + HCl

1) Pe schema, prin clorurare formează clorura de neopentil, corect?
2) a (clorura de neopentil), prin sinteza Wurtz ar trebui sa formeze 2,2,5,5-tetrametilhexan?
3) 2,2,5,5-tetrametilhexan se dehidrogeneaza in prezenta Pt/Al2O3 și pierde 3 molecule H2. Din câte știu, ar trebui sa se obțină arena, dar nu pot pastra catena pentru ca am câte 2 radicali -CH3 pe C2 și pe C5 si as obtine 5 legături la C2 și 5 legături la C5. Imposibil! Ce formez? CH3-CH2-C6H5-CH2-CH3?

4) 2,2,5,5-tetrametilhexan, prin clorurare, formeaza 2,2,5,5-tetrametil-1-cloro-hexan și 2,2,5,5-tetrametil-3-cloro-hexan

5) Cred ca se pot dehidrohalogena ambii produsi.
Am gasit intr-o carte ambele reactii de dehidrohalogenare, dar nu exact ale acestor 2 produsi ci a clorurii de neopentil si a 2-metil-2-clorobutanului. Din punctul meu de vedere sunt oarecum similare.

a) Daca plec de la primul produs de reactie (2,2,5,5-tetrametil-1-cloro-hexan) si-i elimin HCl, as obtine (cf. schemei gasite) 3,6,6-trimetil-3-heptena si 3,6,6-trimetil-2-heptena.

Posted Image Daca plec de la al doilea produs de reactie (2,2,5,5-tetrametil-3-cloro-hexan) si-i elimin HCl, as obtine (cf. schemei gasite) 2,3,5,5-tetrametil-2-hexena si 2,3,5,5-tetrametil-1-hexena.

c) Schema problemei pe care am enuntat-o mai sus ma incurca, scrie ca trebuie sa se formeze un singur produs de reactie = f.
Ghicesc ca e este 2,2,5,5-tetrametil-3-cloro-hexan cu formare de 2,2,5,5-tetrametil-3-hexena? De ce nu ar fi corecte reactiile a si b si de ce ar fi corecta reactia c?

Atasez si foile pe care am lucrat.

Attached Files


Edited by LAG, 01 November 2017 - 12:24.


#10880
Cojocaru2000

Cojocaru2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.08.2017
1.0,74 g de amestec ce conține doi monoesteri alifatici cu catenă saturată se tratează cu 20 mL soluție de hidroxid de sodiu, de concentrație 2 M. Excesul de hidroxid de sodiu este neutralizat cu 30 mL soluție de acid clorhidric 1 M.  Dacă amestecul de esteri se încălzește cu soluție de acid sulfuric de concentrație 95%, la 170 C, se degajă un amestec care este gazos în condiții normale de presiune și temperatură, alcătuit din două substanțe. Acesta are densitatea față de aer 0,969 și barbotat printr-o soluție de brom în tetraclorură de carbon își reduce volumul la 2/3 din volumul inițial, fără a-și modifica densitatea. Considerând că  toate reacțiile care au loc în mediu acid se desfășoară cu același randament:
a. Determinați formulele de structură ale celor doi esteri. b. Scrieți ecuațiile reacțiilor corespunzătoare transformărilor substanțelor organice din enunț.

#10881
peter18

peter18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.03.2017
Buna ziua !

Am compusul cu formula C4H6Cl2 si trebuie sa aflu:
2 izomeri de catena
2 izomeri de pozitie
2 izomeri geometrici cis si trans
2 izomeri geometrici e si z
2 enantiomeri

#10882
Mitzulee2001

Mitzulee2001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.11.2017

View Postsergiu350, on 13 noiembrie 2011 - 12:29, said:

Buna ziua!
Ma puteti ajuta cu cateva idei la niste probleme la fizica? Am mare nevoie.

1.O bucata de gheata cu masa m1=20g are temperatura t=0 C. Ce cantitate de apa la temperatura t2=25 C trebuie pusa peste gheata pentru a obtine apa in stare lichida la t3=0 C? Analizati ce se intampla daca in loc de apa la t2=25 C punem putina apa fierbinte.

2. Vrem sa racim sucul dintr-un pahar care are t1=30 C. Caldura specifica  a sucului este c=550 j/K. Punem in pahar o masa m de gheata la temperatura t2=0 C astfel incat temperatura finala sa fie teta=10 C.
a)Considerand ca paharul din sticla nu schimba caldura cu sucul, calculati masa de gheata necesara.
B)  In realiate masa de gheata necesara este mai mare sau mai mica decat valoarea gasita? De ce?

Multumesc anticipat si o duminica placuta!


#10883
Mia678

Mia678

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.01.2016
Buna! Am o intrebare in legatura cu 1,2 si 3-fenil-propena la oxidare cu kmno4 in prezenta de h2so4. Ce compusi rezulta?( mie mi- au dat aceeasi la toate cele trei reactii: acid benzoic, 2 molecule de co2 si 2 molecule de h20). Asa este corect?

#10884
nicoleta_claudia

nicoleta_claudia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 06.11.2013
1, sa se scrie ecuatia procesului de dizolvare a acidului acetic in apa si expresia constantei de echilibru a procesului. considerand ca gradul de disociere este 0,05, iar concentratia initiala a CH3COOH    0,1 mol/l, sa se calculeze concentratia la echilibru a ionilor H+

#10885
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

View PostMia678, on 09 noiembrie 2017 - 17:07, said:

Buna! Am o intrebare in legatura cu 1,2 si 3-fenil-propena la oxidare cu kmno4 in prezenta de h2so4. Ce compusi rezulta?( mie mi- au dat aceeasi la toate cele trei reactii: acid benzoic, 2 molecule de co2 si 2 molecule de h20). Asa este corect?
Da, cred ca este corect

#10886
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

View Postnicoleta_claudia, on 09 noiembrie 2017 - 17:33, said:

1, sa se scrie ecuatia procesului de dizolvare a acidului acetic in apa si expresia constantei de echilibru a procesului. considerand ca gradul de disociere este 0,05, iar concentratia initiala a CH3COOH 0,1 mol/l, sa se calculeze concentratia la echilibru a ionilor H+
Ecuatia procesului de dizolvare
CH3-COOH + H2O -> CH3-COO- + H3O+
Constanta de echilibru
K = [CH3-COO- ][ H3O+]/[ CH3-COOH][H2O]

Gradul de ionizare α
α = numar molecule ionizate/numar total de molecule
α = [H+]/c
[H+] = α ∙ c = 0,05 ∙ 0,1 = 0,005
unde
[H+] = concentratia ionilor de hidrogen
α = gradul de ionizare
c = concentratia initiala a acidului

#10887
Cojocaru2000

Cojocaru2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.08.2017
Prin polietoxilarea a 376 kg de fenol cu oxid de etena se obtin 3896 kg de hidroxopolieter. Stiind ca s-a lucrat cu oxid de etena in exces de 10%, raportul molar fenol:oxid de etena este: a) 1:20; b ) 1:25; c)2:11; d)1:15; e) 2:32. (raspuns corect: C)
Am gasit o rezolvata tot pe forum de catre tine aerdem , dar sunt aproape sigur ca este gresit si raspunsul din carte si raspunsul dat . Pt ca n ul da 20 , dar tinand cont ca 4 moli de etoxid reactioneaza cu 80 si avem un exces de etoxid de 110%  vom avea un raport fenol:etoxid...1:22 Cred ca este corect,ma poti lamuri te rog mult?


#10888
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
4 kmoli de fenol reactioneaza cu 20 kmoli oxid de etena. De ce ti-a dar tie ca reactioneaza cu 80 kmoli? Cum ai calculat ?
S-a mai intamplat sa gresec si eu ca nu sunt un robotel Posted Image

#10889
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

View PostCojocaru2000, on 15 noiembrie 2017 - 15:42, said:

Prin polietoxilarea a 376 kg de fenol cu oxid de etena se obtin 3896 kg de hidroxopolieter. Stiind ca s-a lucrat cu oxid de etena in exces de 10%, raportul molar fenol:oxid de etena este: a) 1:20; b ) 1:25; c)2:11; d)1:15; e) 2:32. (raspuns corect: C)
Am gasit o rezolvata tot pe forum de catre tine aerdem , dar sunt aproape sigur ca este gresit si raspunsul din carte si raspunsul dat . Pt ca n ul da 20 , dar tinand cont ca 4 moli de etoxid reactioneaza cu 80 si avem un exces de etoxid de 110%  vom avea un raport fenol:etoxid...1:22 Cred ca este corect,ma poti lamuri te rog mult?
M-am gandit mai bine si cred ca ai dreptate.
n = 20 pentru 1 mol de fenol
pentru 4 moli sunt necesari 80 moli de oxid de etena.

Edited by aerdem, 16 November 2017 - 00:17.


#10890
Cojocaru2000

Cojocaru2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.08.2017
Nuu..doamne fereste , nu era ceva sa ma iau de faptul ca ai gresit , chiar te stimez foarte mult si in ultima perioada am vizitat foarte des forumul pt ca ma pregatesc pt ONC de cls a 11 a si m ai ajutat enorm , era ceva doar ca nu prea aveam incredere in rezultat, odata ce si in carte era altceva , chiar eram curios. Multumesc mult ! Salut

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate