Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

ANC va reglementa tarifele de interconectare ale Cosmote, RCS&RDS si Zapp

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
newflavia

newflavia

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 74
  • Înscris: 29.10.2008
Autoritatea Nationala pentru Comunicatii va emite luna viitoare o decizie prin care va reglementa tarifele de interconectare practicate de operatorii de telefonie mobila Cosmote, RCS&RDS si Zapp, a declarat presedintele institutiei, Liviu Nistoran. El nu a oferit alte detalii, dar a precizat ca va pastra "asimetria" tarifelor, in raport cu cei mai mari operatori de pe piata, Orange si Vodafone. Nistoran a spus ca decizia se bazeaza pe o serie de noi analize ale pietei locale telecom. Orange si Vodafone, care detin cel mai mare numar de clienti de pe piata, erau pana in acest moment singurele care aveau tarifele de interconectare reglementate de catre arbitrul telecom.

Tariful de interconectare pentru terminarea apelurilor in retelele Orange si Vodafone este platit de fiecare operator al carui abonat efectueaza un apel catre un utilizator Orange si Vodafone si reprezinta baza de la care sunt calculate tarifele retail pentru apelurile din alte retele catre cele ale Orange si Vodafone. Tariful de interconectare impus de ANC Orange si Vodafone este in prezent de 6,4 eurocenti pe minut. Ceilalti operatori, care nu aveau pana acum tarifele reglementate, practica tarife mai mari.

http://www.zf.ro/bus...i-zapp-3398215/

#2
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Unul dintre criteriile de reglementare parca erau veniturile si numarul de clienti.

Ce putere are pe piata zapp cu 500.000 de clienti (teoretic), Cosmote cu putin peste 100 mil venituri fata de peste un miliard Orange si Vodafone sau RDS cu abonament zero si minute incluse?

Edited by danutz1, 31 October 2008 - 12:35.


#3
newflavia

newflavia

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 74
  • Înscris: 29.10.2008
Cosmote : 5.4 mil clienti * 5.2 euro(ARPU) * 12 luni =336 mil euro
Zapp : 0.3 mil clienti (neoficial)* 12 euro (ARPU)*12 luni = 43 mil euro
DigiMobil...probabil pana in 10 mil euro venituri.

Sunt si ei reglementati la 7 sau 8 centi iar Orange si Vodafone coboara la 5 centi din 1 ianuarie 2009. Este corect.

#4
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Serviciul Digi.Mobil face parte din reteaua RCS&RDS, orice estimare a veniturilor sunt baliverne

#5
rdh30flda

rdh30flda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 09.01.2007
Si mie mi se pare normal, indiferent de venituri/numar de clienti sa fii obligat sa respecti un tarif minim. Nu sa ceri 8c si sa platesti 5c.

offtopic:

View Postnewflavia, on Oct 31 2008, 14:11, said:

Cosmote : 5.4 mil clienti

sigur cosmote are 5,4 mil de clienti? (mai mult de 1/2 din clientii Vodafone sau Orange????) sa nu exageram. Cat e valabilitatea cartelelor Cosmote dupa care daca nu incarci pierzi numarul?

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View Postrdh30flda, on Oct 31 2008, 14:00, said:

sigur cosmote are 5,4 mil de clienti? (mai mult de 1/2 din clientii Vodafone sau Orange????) sa nu exageram. Cat e valabilitatea cartelelor Cosmote dupa care daca nu incarci pierzi numarul?
Ce mai conteaza? Si orange si vdf raporteaza nr de clienti incluzand "cartelarii".

#7
newflavia

newflavia

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 74
  • Înscris: 29.10.2008
Cosmote are aproape 5.4 mil clienti in acest moment.

Este foarte normal sa platesti mai putin si sa primesti mai mult pe minut cand esti mai mic. Cel mare are si asa profit prea mare.

#8
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postnewflavia, on Oct 31 2008, 13:11, said:

Cosmote : 5.4 mil clienti * 5.2 euro(ARPU) * 12 luni =336 mil euro
Zapp : 0.3 mil clienti (neoficial)* 12 euro (ARPU)*12 luni = 43 mil euro
DigiMobil...probabil pana in 10 mil euro venituri.

Sunt si ei reglementati la 7 sau 8 centi iar Orange si Vodafone coboara la 5 centi din 1 ianuarie 2009. Este corect.
Adica tu ii pui in aceeasi oala si pe ala care castiga 1 mil si pe ala care castiga 1 mld? Unde este corectitudinea?

View Postnewflavia, on Oct 31 2008, 14:11, said:

Cosmote are aproape 5.4 mil clienti in acest moment.
5,38 mai exact. A treia zecimala poate o stii tu :)

Edited by danutz1, 31 October 2008 - 14:33.


#9
newflavia

newflavia

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 74
  • Înscris: 29.10.2008
Pai RCS-RDS are profit, inseamna ca ei castiga destul de bine deci daca ANC ar aduce tariful pentru ei la 5 centi este ok. Dar probabil toti cei 3 vor avea 7 sau 8 centi.

De cand ai aflat tu de 5.38 s-a depasit 5.4,  aprox. 4.2 mil sunt cartelari.  Scuze pentru offtopic.

Edited by newflavia, 31 October 2008 - 14:35.


#10
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postnewflavia, on Oct 31 2008, 14:11, said:

Cosmote are aproape 5.4 mil clienti in acest moment.

View Postnewflavia, on Oct 31 2008, 14:33, said:

De cand ai aflat tu de 5.38 s-a depasit 5.4,  aprox. 4.2 mil sunt cartelari.
De nenumarate ori ti-am spus sa te hotarasti la o varianta. Ori au depasit 5,4 ori sunt aproape?

Edited by danutz1, 31 October 2008 - 14:41.


#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
are aproape in partea pozitiva.

#12
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

View PostMosotti, on Oct 31 2008, 14:51, said:

are aproape in partea pozitiva.

5,35 mil si aproape de 1 mil. de abonati, dar inca nu au atins 1 mil.

#13
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postnewflavia, on Oct 31 2008, 14:33, said:

s-a depasit 5.4,  aprox. 4.2 mil sunt cartelari. (1,2 mil abonati)

View Postmartonz, on Oct 31 2008, 15:10, said:

5,35 mil si aproape de 1 mil. de abonati, dar inca nu au atins 1 mil.
Eu nu cunosc numarul abonatilor insa vad ca numarul lor difera.

Edited by danutz1, 31 October 2008 - 15:14.


#14
rdh30flda

rdh30flda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 09.01.2007

View PostdreaQ, on Oct 31 2008, 15:04, said:

Ce mai conteaza? Si orange si vdf raporteaza nr de clienti incluzand "cartelarii".

Ar insemna ca fiecare sa aiba in agenda numere cosmote cam 1/2 din numerele orange/voda.

repet intrebarea... in cat timp expira un numar de cartela Cosmote?

Nu inteleg ceva, de ce trebuie dezavantajati cei mari? Oricum nu oricine isi permite sa intre in domeniul telecom. Tot clientii ajung sa plateasca centii in plus de la interconectare. Daca este mai scump sa suni intr-o anumita retea este posibil sa ai si de pierdut, nu doar de castigat.

#15
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Am citit numai acest post si am inteles gresit.

Edited by danutz1, 31 October 2008 - 15:45.


#16
newflavia

newflavia

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 74
  • Înscris: 29.10.2008
El se refera la perioada de timp dupa care un cartelar care nu a mai incarcat iese din contorizare.

Acest indicator nu este relevant pentru ca si Orange si Vodafone au cartele.

#17
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Eu sincer pun la indoiala numarul de clienti Cosmote.
800.000 de abonati aveau si acum un an si acum tot la fel vad.
Numai ca tot vand cartele pe care am eu impresia ca uita sa le mai scada atunci cand sunt aruncate.
Daca in acest moment ar fi 5,2 milioane de numere valide, avand in vedere ca numai eu am aruncat vreo 7-8 cartele si am amici care au avut cu zecile, ar insemna ca s-au rodat si au reintrat in sistem de mai multe ori, numere de telefon abandonate succesiv de acesti posesorii de cartela.
Asa ca permiteti-mi sa ma indoiesc de veridicitatea acestor cifre.

Ce vreau sa zic este ca la 4,4 milioane cartele prapay chipurile active acum, s-au aruncat in astia 3 ani cel putin 10 milioane de cartele deci in total ar fi vandut cosmote vreo 15 milioane de simuri, iar eu unul ma indoiesc teribil de treaba asta.

Edited by onlyone, 31 October 2008 - 18:48.


#18
Cristian_45a

Cristian_45a

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.10.2008

View Postonlyone, on Oct 31 2008, 18:47, said:

Eu sincer pun la indoiala numarul de clienti Cosmote.
800.000 de abonati aveau si acum un an si acum tot la fel vad.
Numai ca tot vand cartele pe care am eu impresia ca uita sa le mai scada atunci cand sunt aruncate.
Daca in acest moment ar fi 5,2 milioane de numere valide, avand in vedere ca numai eu am aruncat vreo 7-8 cartele si am amici care au avut cu zecile, ar insemna ca s-au rodat si au reintrat in sistem de mai multe ori, numere de telefon abandonate succesiv de acesti posesorii de cartela.
Asa ca permiteti-mi sa ma indoiesc de veridicitatea acestor cifre.

Ce vreau sa zic este ca la 4,4 milioane cartele prapay chipurile active acum, s-au aruncat in astia 3 ani cel putin 10 milioane de cartele deci in total ar fi vandut cosmote vreo 15 milioane de simuri, iar eu unul ma indoiesc teribil de treaba asta.


- stiu ca urasti cosmote-ul din ficati

- stiu ca iti imaginezi milioane de cartele aruncate si te bucuri

- ai zis in urma cu un an ca odata cu intrarea Digi pe piata... Cosmte-ul o sa scada sub 2 mil de useri

- poti sa ii detesti cat vrei, poti sa aberezi cat vrei... dar...


VENITURILE SUNT IN CRESTERE CU 84%


In conditiile in care ARPU a scazut ... te rog sa ne explici cum se face ca veniturile se dubleaza de la an la an.
E aritmetica simpla.

Edited by Rangerul, 31 October 2008 - 20:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate