Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

ce camera imi recomandati pt nunti filmate la tara

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
gabrieloprea

gabrieloprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.10.2008
va salut! ce camera mi-ati recomanda pentru nunti, avand in vedere ca pretentiile nu sunt prea mari deoarece filmez undeva la tara unde oamenii nu stiu inca ce inseamna HD. M-ar interesa sa filmeze in sistem PAL, sa aiba o lampa incorporata,sa se descurce bine si in conditii de iluminare scazuta si sa filmeze pe MiniDV. Pret maxim 25 mil lei vechi. Multumesc anticipat!

#2
gheorghitza

gheorghitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.08.2006

View Postgabrieloprea, on Oct 28 2008, 19:34, said:

va salut! ce camera mi-ati recomanda pentru nunti, avand in vedere ca pretentiile nu sunt prea mari deoarece filmez undeva la tara unde oamenii nu stiu inca ce inseamna HD. M-ar interesa sa filmeze in sistem PAL, sa aiba o lampa incorporata,sa se descurce bine si in conditii de iluminare scazuta si sa filmeze pe MiniDV. Pret maxim 25 mil lei vechi. Multumesc anticipat!
In primul rand consider ca n-ar trebui sa faci rabat de la calitate. Chiar daca filmezi la tara, pretentiile pot fi la fel de mari ca la oras. Sau... poate peste catva timp vei avea clienti si la oras. Si-atunci....
Apoi, spui ca te intereseaza o camera cu lampa incorporata. Nu cred ca e cea mai buna solutie pentru NBC. Stim ca, mai ales la tara, problema la localurile unde se organizeaza evenimentele au probleme cu lumina.Sfatul meu e sa te orientezi catre o lampa pe camera de 35 sau 20 W.  
Un ultim comentariu: pretul de 25 pt camera e insuficient pentru o camera care sa-ti asigure o calitate multumitoare. Apoi trebuie sa mai iei in calcul si alte accesorii:lampa, acumulatori suplimentari pentru camera si lampa, lumini suplimetare, o camera foto( in situatia in care nu apelezi la serviciile unui fotograf), etc.
Nu vreau sa te descurajez. Insa pentru a intra pe piata si-apoi sa-ti formezi "cleientela" ai nevoie de perseverenta si CALITATE.

#3
gabrieloprea

gabrieloprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.10.2008
Nu sunt chiar nou pe piata filmarilor pentru nunti.Am filmat vreo 8 nunti vara aceasta cu o camera panasonic nv gs 17, veche ,ce nu face fata. Am deja 2 proiectoare pentru salon si voiam cu lampa incorporata pentru "la furatul miresii " si alte lucruri de genul acesta.Am si camera foto, eu vreau doar sa-mi schimb camera video pentru nuntile ce le voi avea la anul...
Am si gasit ceva si as vrea sa va intreb:
intre aceste doua camere video pe care mi le-ati recomanda:
Sony DCR-HC 96
Panasonic NV-GS300?

Edited by gabrieloprea, 28 October 2008 - 21:28.


#4
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Sony HC96. Dar pt ceva in plus (vezi daca mai e valabil si la bursa) Canon HV20 (sau HV30) care este si HDV. Ambele se descurca destul de bine la lumina slaba. Dar pt confortul tau (mai ales la tara conteaza) recomandarea este (inca) VX2100, un pic mai scumpa dar net superioara din toate punctele de vedere (mai putin HD, ca nu e  :P )

PS. De obicei la tara nuntile sunt mai luminate decat la oras... deh "niste tarani", au ramas tot la becurile de 500W, n-au descoperit inca neoanele sau becurile economice :D . Asa ca problemele mari sunt la oras, unde s-a "emancipat" lumea si face nunta "in cadru intim" (adica BEZNA).. Daca n-ar fi praful, as prefera nuntile la tara...

#5
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postgabrieloprea, on Oct 28 2008, 21:26, said:

Nu sunt chiar nou pe piata filmarilor pentru nunti.Am filmat vreo 8 nunti vara aceasta cu o camera panasonic nv gs 17, veche ,ce nu face fata. Am deja 2 proiectoare pentru salon si voiam cu lampa incorporata pentru "la furatul miresii " si alte lucruri de genul acesta.Am si camera foto, eu vreau doar sa-mi schimb camera video pentru nuntile ce le voi avea la anul...
Am si gasit ceva si as vrea sa va intreb:
intre aceste doua camere video pe care mi le-ati recomanda:
Sony DCR-HC 96
Panasonic NV-GS300?

Poti incerca si noul Panasonic NV GS 330 cu accesorii pe ea pare un pic mai pro decit sony 96. Modelul 300 nu se mai fabrica.
Lampi incorporate care sa fie acceptabile mai greu sa gasesti.
La camera asta ai patina si poti atasa orice lampa cu alimentare separata. Ca sa ai lumina la furatul miresei :D .
Si macar 2 proiectoare cu stativ pt localuri unde le e lene sa puna becuri mai mari sau chiar sa le aprinda. Criza economica mondiala :w00t:

#6
gabrieloprea

gabrieloprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.10.2008
As mai avea o intrebare: Care e diferenta intre 1 CCD si 3CCD si practic ce inseamna "CCD"? Si inca ceva: La camerele fara patina, se poate pune lampa? Va multumesc

Si inca o intrebare: Acum cateva zile cineva mi-a recomandat o camera ce filmeaza pe caseta mare(VHS) si vroiam sa va intreb ce rezolutie scot aceste camere si daca se merita sa cumperi o camera de genul asta in dauna uneia pe MiniDV.

Edited by Mtz, 31 October 2008 - 20:37.


#7
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postgabrieloprea, on Oct 29 2008, 19:05, said:

Si inca o intrebare: Acum cateva zile cineva mi-a recomandat o camera ce filmeaza pe caseta mare(VHS) si vroiam sa va intreb ce rezolutie scot aceste camere si daca se merita sa cumperi o camera de genul asta in dauna uneia pe MiniDV.

Legat de senzorii ccd sau cmos sint 2 tehnologii diferite de captare a imaginilor digitale.Pe net sint explicatii tehnice cite vrei.
Camerele cu 3 senzori capteaza cele 3 culori primare RGB cite una prin fiecare senzor si recompun imaginea digitala in procesorul camerei rezultind o imagine mai buna in general decit la camerele 1ccd.Dar mai conteza si marimea senzorilor cu cit mai mari cu atit mai bine.
Cit despre VHS sau superVHS ele sint istorie. Nimeni in prezent nu mai accepta camerele analogice care scot max 400 linii orizontale fata de minidv cu peste 500 de linii format digital. Cine a vrut sa iti vinda o camera vhs a vrut sa scape de ea. Dar inca mai sint multi cu camere de umar care filmeaza pe caseta mare.
La camerele fara patina se foloseste un adaptor prins in gaurile de trepied.Practic un brat lateral si incomod.
Treci pe digital minidv sau card .

#8
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 06.09.2006
iti vand eu un md 10000, are aspect pro , i-ar cu cele 2 reflectoare ale tale nu vei avea probleme cu lumina , o dau cu 20 de mil , si iti mai raman si 5 mil in caz ca vrei sa iti cumperi si o lampa  ;)

#9
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Ca bine zici mai bogdan "Cu aspect pro :P" ca restu .... mai sincer a incercat cineva sa lesteze camera aia cu ceva ? Am pus mana pe ea si parca e de jucarie. Ai senzatia ca e goala carcasa. A desfacut cineva una ? macar de curiozitate sa vada ce e in ea ?

#10
gabrieloprea

gabrieloprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.10.2008

View Postbogdan19, on Oct 30 2008, 11:04, said:

iti vand eu un md 10000, are aspect pro , i-ar cu cele 2 reflectoare ale tale nu vei avea probleme cu lumina , o dau cu 20 de mil , si iti mai raman si 5 mil in caz ca vrei sa iti cumperi si o lampa  ;)
de cand o ai si cat de mult ai folosit-o? Si...de unde esti?:D

#11
zolygas

zolygas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.08.2008
md 10000 e un model destul de ok pt ce vrei...insa nu te poti astepta la performante f mari...nu am tras cu md10000...insa o cunostiinta dea mea  a tras multe nunti cu modelul asta,dupa care a trecut si el pe vx2100...diferentele dintre cele 2 modele fiind f mari dupa cum mi-a confirmat el...cat despre VHS...lasa pe altcineva sa traga pe asa ceva...

Edited by zolygas, 30 October 2008 - 16:05.


#12
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postvgabi, on Oct 29 2008, 20:09, said:

... camerele analogice care scot max 400 linii orizontale fata de minidv cu peste 500 de linii format digital. Cine a vrut sa iti vinda o camera vhs a vrut sa scape de ea. Dar inca mai sint multi cu camere de umar care filmeaza pe caseta mare.

daca scadeai cam 100 la fiecare varianta erai mai aproape de adevar !!!

Decat MD10000 mai bine un S-VHS la 2-300 euro MAXIM dar daca ma intrebi pe mine atunci nici unul. Anul viitor din ce in ce mai multi cameramani de "oras" vor migra spre HD si probabil vor scadea preturile la VX-uri second hand. Un asemena VX care a tras sa zicem 2 sezoane mai duce linistit pe inca odata atata. Eu am tras de un VX2000 4 ani si abia anul acesta l-am vandut si inca merge f bine.

#13
zolygas

zolygas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.08.2008
Decat MD10000 mai bine un S-VHS la 2-300 euro MAXIM dar daca ma intrebi pe mine atunci nici unul. Anul viitor din ce in ce mai multi cameramani de "oras" vor migra spre HD si probabil vor scadea preturile la VX-uri second hand. Un asemena VX care a tras sa zicem 2 sezoane mai duce linistit pe inca odata atata. Eu am tras de un VX2000 4 ani si abia anul acesta l-am vandut si inca merge f bine.
[/quote]

...exact in aceasta dilema eram acum cateva luni,atunci cand nu stiam pt ce sa optez:sd sau hd???...eram nedumerit si imi era frica sa nu fac o alegere gresita...dupa multe sfaturi cerute am ramas sa aleg in cele din urma,vx2100 si pot spune ca nu imi pare rau deloc...intradevar,tot mai multi cameramani  tiind sa treaca pe filmare hd...dar oare vom avea si comezi pt acest format la anul viitor???...oricum,va mai dura inca cativa ani buni pana romanii vor avea in casele lor un tv cu full hd si dvd player blue-ray...sau poate ma insel???...cine stie...

#14
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 06.09.2006

View Postgabrieloprea, on Oct 30 2008, 16:15, said:

de cand o ai si cat de mult ai folosit-o? Si...de unde esti?:D

1 an / un sezon de nunti / iasi , motivul pt care o dau e pt ca sta degeaba , dupa trecerea la vx.

Edited by bogdan19, 31 October 2008 - 10:41.


#15
BMG

BMG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 24.02.2007
Pot sa-ti ofer un SONY DCR HC 1000E, tras cu ea vreo 5 nunti. Impecabila 1000$. 3CCDx 1070000 super.

#16
gheorghitza

gheorghitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.08.2006
ar mai fi o varianta:
aici

#17
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View Postzolygas, on Oct 30 2008, 17:07, said:

Decat MD10000 mai bine un S-VHS la 2-300 euro MAXIM
Pai in stilul asta chiar nu mai conteaza ce cumpara. Ar trebui sa ia ceva cat mai mare astfel incat sa aiba loc sa lipeasca pe camera niste stickere cu logo de la 1080p, ProTV, Discovery Channel, etc.

Uite unul aici pentru colectie:
Attached File  fullhdlogo.png   166.69K   34 downloads

enjoy,
Mtz

#18
gabrieloprea

gabrieloprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.10.2008
multumesc pt oferte, idei mai astept si altele:D

Edited by gabrieloprea, 03 November 2008 - 17:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate