Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Alimentator Laptop...ars...

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003
Am o problema si poate cei mai experimentati dintre voi vor sa ma ajute macar cu un sfat :)
Am un laptop Fujitzu Siemens Amilo D. Ieri, in timpul functionarii (functiona cam de 30 minute) s-a auzit un mic zgomot si a iesit fum din alimentator, dupa care s-a inchis ledul de power al acestuia. Am desfacut alimentatorul si am observat o siguranta (dupa cum zic eu) arsa. Ce am remarcat la siguranta era faptul ca nu era din aceea fuzibila clasica, in sticla, ci avea o carcasa de plastic (arata ca un condensator bipolar, ceramic). Am inlocuit-o cu o siguranta normala la aceiasi valoare 250V 3A si s-a ars. Am pus una de 4A si s-a ars de asemenea. Am pus apoi o litza si mi-au zburat sigurantele. Am facut un cablaj cu schema , care in principiu in faza de inceput este f. simpla. Am alimentarea de 220 de volti , la unul din terminale intra piesa asta apoi in serie o bobina(transfromator) cred iar de la celalalt capat al primarului bobinei este terminalul celalalt de 220. Din secundarul respectivului transformator incepe restul montajului care este destul de complicat :)
Am facut o mica schema cu partea de inceput. Nu imi dau seama de ce mi se tot ard sigurantele. Poate ca o defectiune de dupa secundarul respectivului transformator sa imi afecteze tensiunea din primar si sa imi cauzeze scurt, sau respectiva piesa era mai mult decat o siguranta?

Attached Files


Edited by fiziflash, 18 January 2005 - 12:38.


#2
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Este foarte posibil sa ai spire in scurtcircuit. Atunci tensiunea de 230V nu va trece decat prin scurtcircuit, curentul tau devenind poate 10A. De aia se ard sigurantele. Schimba traful!

#3
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003

Gheorghe Dracu, on Jan 18 2005, 13:05, said:

Este foarte posibil sa ai spire in scurtcircuit. Atunci tensiunea de 230V nu va trece decat prin scurtcircuit, curentul tau devenind poate 10A. De aia se ard sigurantele. Schimba traful!

<{POST_SNAPBACK}>

Este cam greu de schimbat traful fiindk nu e traf normal. Sunt putine spire in jurul unui miez rotund. Oricum nu cred sa fie in scrut fiindk am rezistenta destul de mare 100Kohmi.
repet intrebarea: E POSIBIL CA UN DEFECT DIN CIRCUITUL SECUNDARULUI TRANSFORMATORULUI SA IMI PRODUCA SCURTUL DIN CIRCUITUL CU PRIMARUL?

#4
TES

TES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 16.01.2005

fiziflash, on Jan 18 2005, 15:33, said:

Este cam greu de schimbat traful fiindk nu e traf normal. Sunt putine spire in jurul unui miez rotund. Oricum nu cred sa fie in scrut fiindk am rezistenta destul de mare 100Kohmi.
repet intrebarea: E POSIBIL CA UN DEFECT DIN CIRCUITUL SECUNDARULUI TRANSFORMATORULUI SA IMI PRODUCA SCURTUL DIN CIRCUITUL CU PRIMARUL?

<{POST_SNAPBACK}>


Sal, cred ca nu erai atent, ala nu e transformator ci bobina de deparazitare, mergi in continuare pe traseu,ai in scurt ori diodele(sau punte) sau tranzistorul sau dupa interventia ta amandoua.
Daca alimentatorul este mai veci (2-3 ani) posibil sunt uscate citeva condensatoare electrolitice, schimba si asta dupa diodele sau tranz.
Daca nu te pricepi nu te baga pt ca faci mai mult rau decat bine,mai bine mergi la un depanator si rezolva.
Sigurantele nu ard degeaba,daca o siguranta este innegrit 1000% cu schimbare NU se rezolva problema!!!!

#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Ceea ce consideri trafo de retea este de fapt filtrul de retea, deoarece alimentatorul este o sursa in comutatie... :)
Arderea sigurantei este un indiciu clar ca exista componente defecte:tranzistorul de putere, punte redresoare, etc... B)
Later edit: TES a fost mai rapid... :)

Edited by mister_rf, 18 January 2005 - 16:08.


#6
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003

mister_rf, on Jan 18 2005, 15:07, said:

Ceea ce consideri trafo de retea este de fapt filtrul de retea, deoarece alimentatorul este o sursa in comutatie... :)
Arderea sigurantei este un indiciu clar ca exista componente defecte:tranzistorul de putere, punte redresoare, etc... B)
Later edit: TES a fost mai rapid... :)

<{POST_SNAPBACK}>

OK..mai mult ca sigur asta este.. Eu am zis ceea ce credeam eu ca este traf (chiar daca parea cam mic pt a fi traf ;) )
Imediat dupa respectivul filtru cred ca am punte redresoare (un paralelipiped alb)
cum pot verifica puntea , tranzistorul si /sau condensatorii fara sa le dezlipesc de pe montraj . Cu ele deslipite , puntea trebuie sa imi conduca intr-un singur sens pe picioarele de iesire, condensatorii trebuie sa aiba rezistenta electrica, dar cu tranzistorii tot nu shtiu sigur.
Inca ceva: de ce totusi cand masor am rezistenta electrica si nu e scurt?

#7
TES

TES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 16.01.2005

fiziflash, on Jan 18 2005, 16:49, said:

OK..mai mult ca sigur asta este.. Eu am zis ceea ce credeam eu ca este traf (chiar daca parea cam mic pt a fi traf ;) )
Imediat dupa respectivul filtru cred ca am punte redresoare (un paralelipiped alb)
cum pot verifica puntea , tranzistorul si /sau condensatorii fara sa le dezlipesc de pe montraj . Cu ele deslipite , puntea trebuie sa imi conduca intr-un singur sens pe picioarele de iesire, condensatorii trebuie sa aiba rezistenta electrica, dar cu tranzistorii tot nu shtiu sigur.
Inca ceva: de ce totusi cand masor am rezistenta electrica si nu e scurt?

<{POST_SNAPBACK}>


Paaaaiiiiii, acuma incepe aventura :)
In punte sunt 4 diode, tranzistorul poate sa fie normal (poti masura ca 2 diode) sau mos (nu poti masura) , poate daca e in scurt intre EC sau DS, condesator numai cu capacitometru dar trebuie scos.
Dar aste nu e un forum de invatat reparat sursa asa ca daca te crezi in stare apuca si fa daca nu arunca sau du-l la reparat. :)
PS. urasc sa repar sursele tip comutatie, dar sunt bune. ;)

#8
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
Eu zic sa-ti cauti o sursa noua, asta daca tii cu adevarat la laptopul ala si apoi sa inveti sa depanezi pe sursa veche...
Sfatul meu e sa inveti intai sa masori componente noi, bune si nemontate pe placi, ca sa te familiarizezi cu functionarea lor, si apoi sa treci la depanarea propriu-zisa. Un mic manual de electronica ar fi f. util... In plus, repararea surselor in comutatie cere cunostinte destul de avansate de electronica, plus hardware suplimentar obligatoriu (transformator de separatie, autotransformator), altfel iti risti sanatatea (partea de "primar" sursei este la potentialul retelei de 230V, plus ca in functionare se ajunge la tensiuni destul de mari pe tranzistor, condensatorul de filtraj si pe cel de recuperare) si buzunarul (schimbi piese intr-o veselie si nu stii de ce pocnesc...).

#9
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Hopa, hopa! Acum am citit cu atentie. Pai eu m-am uitat la desenul ala bmp si gata, am zis ca am dat solutia cea mai simpla! Pai sigur ca e vorba de filtru de retea si eu cred ca bobina aia nu sta deloc asa cum ai desenat-o tu. De inceput ia ohmmetru si masoara intrarea puntii (intre ~ si ~) si daca ai scurt, e clara treaba. Daca nu, mergi mai departe dar mai bine ia sfatul lui softeam.

#10
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003

Gheorghe Dracu, on Jan 18 2005, 22:11, said:

Hopa, hopa! Acum am citit cu atentie. Pai eu m-am uitat la desenul ala bmp si gata, am zis ca am dat solutia cea mai simpla! Pai sigur ca e vorba de filtru de retea si eu cred ca bobina aia nu sta deloc asa cum ai desenat-o tu. De inceput ia ohmmetru si masoara intrarea puntii (intre ~ si ~) si daca ai scurt, e clara treaba. Daca nu, mergi mai departe dar mai bine ia sfatul lui softeam.

<{POST_SNAPBACK}>

Am precizat de doua ori mai sus ca nu am scurt si nu detectez scurt nici dupa puntea rederesoare nici la primul tranzistor (sau ce draq o fi ca are 4 picioare dar nu scrie nik pe el) :(
Rezistenta este 100Kohmi deci nu e scurt.
Intr-adevar am gresit, si in concluzie si desenul e gresit. Nu mi-am dat seama ca aia e bobina de filtraj, credeam ca e un traf mai ales ca inaintea lui si a sigurantei fuzibile mai am un filtru.  Oricum cred ca in final am sa va ascult. Eu am ceva cunostinte de electronica, chiar daca mai slabe decat a celor care mi-au raspuns aici am reparat cate ceva la viata mea. Din pacate nici o sursa (si am incercat multe) cu exceptia a doua: la una am schimbat siguranta si a mers, iar la cealalta nishte condensatori pocniti.
Daca aveti vreo idee dupa ce postez niste imagini (ma gandesc in cazul in care ar fi ceva simplu) spuneti daca nu o voi duce la reparat. La noi in orash numai o firma face reparatii de genul asta si aia sunt hoti pe fatza :(
Oricum multumesc tuturor pentru bunavointa de a raspunde si de a incerca sa ma ajute.

Edited by fiziflash, 19 January 2005 - 09:32.


#11
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003
Astea sunt pozele..cam mishcate ca le-am facut in graba..dar sper sa intelegeti despre ce e vb.
Cele doua fire rosii "rebele" sunt in locul sigurantei fuzibile. Le-am pus pt a schimba sigurantele mai ushor ;)

Attached Files



#12
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Ar trebui sa faci o serie de teste...
Sigur tranzistorul MOSFET este distrus... Ar fi de preferat sa masori intre punctele 1 si 2. Daca tranzistorul este OK rezistenta va fi mare... 10-100K.
Se desface acest tranzistor din circuit, se conecteaza intre firele rosii  un bec de 25-40W si daca puntea este OK atunci pe condensatorul mare-negru vei masura cel putin 270-300Vcc iar becul va ramine stins...
Daca tranzistorul este in scurt atunci sunt sanse mari ca si dioda de protectie din poarta acestuia sa fie defecta..
Spune-ne mai intai codul de pe tranzistor si daca te incumeti sa faci aceste mici "operatii"... :D

Attached Files



#13
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Dioda aceea nu cred ca e legata la poarta tranzistorului. Piesele posibile arse sunt puntea redresoare si tranzistorul. Altceva nu cred ca este ars in circuitul primar. Motivul poate fi un soc de tensiune din retea sau un contact termic prost intre tranzistorul MOS si radiator.

#14
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Da cred ca ai dreptate...
Si uitindu-ma cu atentie la fotografii (daca erau toate la fel de clare...  :rolleyes:   ) am constatat ca de fapt sursa este compusa din doua module. Primul modul are rolul de a produce din tensiunea de intrare alternativa, de la 90V la 240Vac o tensiune continua de 300-350V care se aplica celui de-al doilea modul, adica sursei in comutatie ce produce 15-20Vcc (nu este relevanta tensiunea deoarece depinde de modelul respectiv)...
De aceea se poate  ca  in anumite situatii sa se ignore primul modul, deoarece din reteaua de 220-230Vac  se poate produce direct 300-310Vcc.
Pentru acest lucru se deconecteaza tranzistorul si dioda de putere  implicate in primul modul si se face legatura de la punte la plusul condensatorului electrolitic printr-o rezistenta de 3-4.7 ohmi de 3-5W.  :)
Este nevoie ca puntea sa nu fie afectata de incident (sau se inlocuieste cu alta de 3-5A/600V) si pe durata testarii sa se foloseasca in locul sigurantei o rezistenta de putere sau chiar becuri de 25-40W/220V.
Pentru ca solutia sa fie corecta am nevoie de codurile inscriptionate pe componentele de putere si circuitul integrat SMD care le comanda... :)

Attached Files


Edited by Acta non verba, 20 January 2005 - 01:20.


#15
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Si o idee despre presupusa schema de principiu... :D

Attached Files



#16
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003
Am masurat tranzistorul respectiv si , in circuit am rezistenta de 2K ohmi.
L-am dezlipit din montaj si intre pinii respectivi am rezistenta infinita.
Pe tranzistorul MOSFET  scrie:
    350028
2SK3523
01

Pe dioada scrie:
N3J
RSF10A60

Pe tranzistor sursa scrie:
11N80C
CI324

Edited by fiziflash, 20 January 2005 - 09:48.


#17
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Ca sa faci testul pana la capat trebuie sa masori toate componentele...
Adica: puntea redresoare, tranzistorul din sursa, etc. se poate intimpla ca sa existe chiar un condensator din filtrele de intrare defect, dar exista si riscul ca aparent la masurarea cu instrumentul componenta  sa fie OK.
Daca in situatia cu tranzistorul MOSFET scos si cu dioda de putere scoasa ai scurtcircuit, atunci problema este puntea sau alte elemente din zona filtrelor... Acest test trebuie facut cu un bec in loc de siguranta... Becul nu trebuie sa se aprinda... :)

#18
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003
Cu tranzistorul MOSFET scos, dar cu dioda lasata, mi s-a aprins becul, ceea ce inseamna ca e defecta puntea redresoare, right?
Pe punte respectiva scrie:
U8KBA80R
       0634

Eu am o punte de la o sursa de calculator pe care scrie:
KBL06

Este bine sa o inlocuiesc cu asta?
Ce alte teste sa mai fac?

P.S. Am scos si dioda de langa MOSFET si becul nu s-a mai aprins. In schimb tensiune pe condensator tot nu am.

Edited by fiziflash, 20 January 2005 - 10:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate