Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

ce amplificare imi recomandati pentru boxe eltax concept 700....

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
rynno85

rynno85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.08.2008
oameni buni ati divagat rau de tot de la subiect eu doar v-am intrebat ce pot sa pun pe boxele alea ca sa nu le distrug dar sa pot sa scot ce e mai bun din el .....poate ca eu am gresit cand am mentionat amplificatoarele alea doua....dar totusi intrebarea mea era cu totul alta....ce amplificare pot sa pun pe boxele astea care le am ....fara sa le distrug dar sa le si pun oleak la munca....

#20
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

 SuperDuper, on Oct 25 2008, 14:58, said:

vezi sa nu le arzi cu amplificatoare care pot da de 2 ori puterea lor nominala (boxele tale au 250W RMS)? Amplificatoarele alea dau 440W pe 4 ohmi sau 240W in 8 ohmi dar nu cred ca sunt RMS... In plus nu stiu unde vrei sa bagi 240W in ele, la nunti? Ca in bloc (sau chiar la casa) nu se poate...

Un HK 3490 are 2x120W la 8 ohmi cu <0.07% THD (2x150W la 4 ohmi).
NAD C372 are 2x150W pe 8 ohmi cu 0.02% THD.
Exemplele pot continua...


 antinari, on Oct 25 2008, 19:20, said:

Behringerul ăla e în clasă AB. T-Amp E800 e în clasă D. Nu îl consider deloc potrivit pentru a fi folosit în aplicații casnice, ca să zic așa... E un amplificator ieftin și cam atât.
Dacă e să alegi între alea două alege Behringerul.

Mai citește pe aici, s-a mai discutat despre tot felul de amplificatoare.

 antinari, on Oct 25 2008, 20:50, said:

@rynno85:
Între un amplificator de 100W și unul de 200W ai o diferență de 3dB, deci dpdv cât de tare se aude e oarecum irelevant. Însă între un amplificator bun și unul prost diferența e mult mai relevantă.

 antinari, on Nov 1 2008, 01:24, said:

Totuși, un amplificator cinstit în clasă AB cred că ar fi mai indicat. S-a discutat pe aici despre amplificatoare de toate felurile, cu un mic search pe arie găsești recomandări (uite una, de exemplu, care se încadrează în buget http://www.sherwood....ex.php?pageid=5 )


 antinari, on Nov 1 2008, 18:53, said:

Deci, back on topic :) Eu îmi păstrez recomandarea: http://www.sherwood....ex.php?pageid=5
Pe lângă discuția oarecum off topic, care însă nu îți e nefolositoare (ți-am extras eu esențialul), ai și niște sugestii. Plus niște recomandări să citești și alte topicuri, s-a mai discutat despre amplificatoare. NU te aștepta să-ți spună cineva "Cumpără amplificatorul X sau Y", vei primi cel mult niște sugestii (cel puțin din partea mea sau a altor useri care știu că percepția sunetului e subiectivă). Și indicația (pe care ai primit-o deja de la SuperDuper) să nu iei un amplificator de putere mai mare decât suportă boxele, în opinia mea ar fi bine să nu treci de 2*100-120W în 8 ohmi.

#21
rynno85

rynno85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.08.2008
multumesc antinari si celorlalti, discutia cu ce clasa are amplificatorul respectiv si ce clasa nu are, nu stiu in ce masura imi este de folos pentru ca nu inteles notiunile am am vrut sugesti, si doar sugestii cu ce am plificatoare ati pune pe boxele mele,  multumesc mult pentru sugestia sherwood....pare destul de interesanta poate mai pe seara o sa postez si ce model de statie folosesc acum, batrana dar la vremea cand a aparut pe piata era cu mult inainte celorlalte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate