Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

ce amplificare imi recomandati pentru boxe eltax concept 700....

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
rynno85

rynno85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.08.2008
dupa cum spune  si titlul am o pereche de  boxe eltax concept 700....pana in prezent am avut o statie techics care acum isi arata anii si nu prea mai face fata....sunt cam in dilema si nu stiu ce sa cumpar ....bugetul??.... de preferinta pana in 1000 ron, indicat ar fi chiar usor sub...
la capitolul statii, acum se gesesc pe piata in mare parte receivere si avand in vedere ca eu cam sunt fan sunetului stereo, parca nu prea isi are rostul un receiver(desi isi are si avantajele sale), ma mai gandeam la un amplifcator de putere... iarasi aicea am ramas in dilema, ar fi ceva modele in bugetul mentionat dar nu stiu ce sa aleg....
daca are cineva o sugestie il ascult cu urechile ciulite, ascult cu interes si eventuale comentarii la adresa boxele daca are cineva modelul asta.
multumesc anticipat....

#2
rynno85

rynno85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.08.2008
pana in prezent m-am orientat la doua amplificatoare:
BEHRINGER A500
si

  THE T.AMP E800

primul e mai dragut la aspect si ma incanta acel wu-metru cu leduri ....doar ca am gasit niste chestii pe net care nu prea ma incanta despre el....un tip din anglia a facut varza apliful in studio, masurand distorsiunile cand este folosit potentiometrul la mai putin de 75%, asa ca nu prea ma mai atrage.
the t.amp e considerat a fi ceva bun dar nu prea am gasit revu-uri sau chestii de genul despre el modelul asta asa ca inca stau in dubii....daca cineva are vreo recomandare ascult cu urechile ciulite.

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Amplificatoarele alea sunt rack-mount si sunt concepute sa functioneze la volume mari, pentru sonorizari. In general acel tip de amplificatoare au finalii in comutatie, clasa D care fac orice (putere mare, disipare mica, randament electric bun) dar nu fidelitate.
Boxele tale nu sunt "potrivite" pentru sonorizari asa ca nu inteleg ce vrei... vezi sa nu le arzi cu amplificatoare care pot da de 2 ori puterea lor nominala (boxele tale au 250W RMS)? Amplificatoarele alea dau 440W pe 4 ohmi sau 240W in 8 ohmi dar nu cred ca sunt RMS... In plus nu stiu unde veri sa bagi 240W in ele, la nunti? Ca in bloc (sau chiar la casa) nu se poate...

Un HK 3490 are 2x120W la 8 ohmi cu <0.07% THD (2x150W la 4 ohmi).
NAD C372 are 2x150W pe 8 ohmi cu 0.02% THD.
Exemplele pot continua...

Edited by SuperDuper, 25 October 2008 - 15:14.


#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Behringerul ăla e în clasă AB. T-Amp E800 e în clasă D. Nu îl consider deloc potrivit pentru a fi folosit în aplicații casnice, ca să zic așa... E un amplificator ieftin și cam atât.
Dacă e să alegi între alea două alege Behringerul.

Mai citește pe aici, s-a mai discutat despre tot felul de amplificatoare.

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Da, ai dreptate, eu zisesem "in general", in particular insa, m-am uitat la manualul Behringerului ala si pare ca este analog in clasa AB. Dar cred ca bias-ul este facut tot pentru a favoriza volumele mari si disipari mai reduse de caldura - ceea ce afecteaza distorsiunile la volum mic/mediu.

Edited by SuperDuper, 25 October 2008 - 20:37.


#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
E un fel de compromis între un amplificator curat și unul ieftin :P oricum e mai bun ca T Amp-ul...
În altă ordine de idei, on topic cred că interesează (sau ar trebui să intereseze) mai mult calitatea decât puterea.

@rynno85:
Între un amplificator de 100W și unul de 200W ai o diferență de 3dB, deci dpdv cât de tare se aude e oarecum irelevant. Însă între un amplificator bun și unul prost diferența e mult mai relevantă.

#7
rynno85

rynno85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.08.2008
deci se pare ca alegerile mele sunt proaste inca de la faza de concept.In cazul asta reformulez intrebarea initiala.ce amplificare imi recomandati pentru boxele astea, in asa fel incat sa pot sa le folosesc cu un randament bun, sa nu le ard dar nici sa nu faca amplificatorul fata, daca are cineva idei ascult cu urechile ciulite si orice informatie o apreciez.As vrea sa le pot sa scot ce e mai bun din boxele astea, doar ca nu prea am idee cu ce....:D multumesc celor care mi-au dat un raspuns

#8
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
Behringer A500 nu este un amplificator audio in clasa Ab asa cum spunea cineva mai sus, este un amplificator clasa H clona dupa binecunoscutul amplificator audio QSC RMX 850,
http://www.qsc.com/s...ries/rmx850.pdf
cu observatia ca numarul de finali nu este egal cu 6 ca la QSC ci parmise numai 4. Transformatorul amplificatorului Behringer A500 are aprox. 500VA (dar nu mai mult, transformator testat pe stand in urma depanarii acestui amplificator acum cca. 3 ani in urma).

Cateva imagini cu Behringer A500 am postat mai jos:
Attached File  Behringer_A500_1.jpg   124.54K   65 downloads Attached File  Behringer_A500_2.jpg   116.84K   58 downloads Attached File  Behringer_A500_3.jpg   133.97K   60 downloads
Attached File  Behringer_A500_4.jpg   148.96K   59 downloads Attached File  Behringer_A500_5.jpg   149.52K   60 downloads

THE T.AMP E800 este tot un amplificator audio in clasa H, cu 6 finali pe canal (vedeti imaginile de mai jos):
Attached File  E800_1.jpg   716.76K   62 downloads Attached File  E800_2.jpg   605.67K   50 downloads
Din surse "neoficiale" pot spune ca T.AMP E800 este o copie PHONIC MAX 1500

Dupa modul constructiv si atentia acordata, ti-as recomanda sa alegi T.AMP E800. Totusi, daca ai ceva mai multi bani nu ar fi rau sa cumperi un ECLER, de exemplu: ECLER DPA2000.

#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu stiu ce ai vazut tu acolo, dar schema aia postata (si pozele) este o schema clasica de clasa AB, cu surse liniare "chioare", nicidecum in clasa H. Clasa H moduleaza tensiunea de alimentare a finalilor functie de necesarul dinamic, cu choppere.

Edited by SuperDuper, 31 October 2008 - 13:16.


#10
releu2008

releu2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.03.2008
SuperDuper, cred ca a tehnocredactat gresit donpetru, schema amplifului Behringer A500 este in clasa B nu H.
Clasa H este un fel de clasa B cu mai multe tensiuni de alimentare care se comuta in functie de amplitudinea semnalului de iesire (de pe boxa).

Intr-adevar, A500 este aprox. o clona QSC RMS850.

rynno85, cumpara un ECLER pe MOSFET-uri, nu neaparat DPA2000, ci variantele mai ieftine: DPA1000 sau DPA1400, vezi aici:
http://www.ecler.es/...asp?ProductID=8

BAFTA.

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 releu2008, on Oct 31 2008, 13:26, said:

SuperDuper, cred ca a tehnocredactat gresit donpetru, schema amplifului Behringer A500 este in clasa B nu H.
Clasa H este un fel de clasa B cu mai multe tensiuni de alimentare care se comuta in functie de amplitudinea semnalului de iesire (de pe boxa).
Stiu si eu ce este clasa H, doar am scris mai sus :)

#12
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

 rynno85, on Oct 24 2008, 19:39, said:

dupa cum spune  si titlul am o pereche de  boxe eltax concept 700.  
bugetul??....de preferinta pana in 1000 ron, indicat ar fi chiar usor sub...


 donpetru, on Oct 30 2008, 22:35, said:

Dupa modul constructiv si atentia acordata, ti-as recomanda sa alegi T.AMP E800. Totusi, daca ai ceva mai multi bani nu ar fi rau sa cumperi un ECLER, de exemplu: ECLER DPA2000.
:roflmaofast: Bine că nu se încadrează în buget cu DPA2000. Omul nu a întrebat cum ar putea să-și distrugă boxele, pe de altă parte sunt și modalități mai ieftine pentru a face asta, dacă dorește :)

 releu2008, on Oct 31 2008, 19:26, said:

rynno85, cumpara un ECLER pe MOSFET-uri, nu neaparat DPA2000, ci variantele mai ieftine: DPA1000 sau DPA1400
BAFTA.
Se pare că e moda Ecler, seria DPA :) Nu spun că nu ar fi niște amplificatoare bune, dar au fost concepute pentru alte utilizări.
Foarte rar, spre deloc, am văzut astfel de recomandări pentru hi-fi. Totuși, un amplificator cinstit în clasă AB cred că ar fi mai indicat. S-a discutat pe aici despre amplificatoare de toate felurile, cu un mic search pe arie găsești recomandări (uite una, de exemplu, care se încadrează în buget http://www.sherwood....ex.php?pageid=5 )

#13
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007

 SuperDuper, on Oct 31 2008, 13:09, said:

Nu stiu ce ai vazut tu acolo, dar schema aia postata (si pozele) este o schema clasica de clasa AB, cu surse liniare "chioare", nicidecum in clasa H. Clasa H moduleaza tensiunea de alimentare a finalilor functie de necesarul dinamic, cu choppere.
Rectific, nu observasem la vreamea cand am tastat "in graba" mesajul anterior, este vorba de clasa B, deci nu clasa H. Se mai intampla sa te gandesti la una si sa tastezi altceva. Scuzele de rigoare.

Quote

Bine că nu se încadrează în buget cu DPA2000. Omul nu a întrebat cum ar putea să-și distrugă boxele, pe de altă parte sunt și modalități mai ieftine pentru a face asta, dacă dorește
@antinari,
Nu am mai avut rabdarea sa citesc primul post, ma uitasem doar la al doilea si vazand amplificatoarele pe care le-a ales, am crezut ca uitilizatorul rynno85 vrea sa le utilizeze la o sonorizare "mai serioasa". Oricum, era de la sine inteles, ca recomandam seria DPA in corelatie cu puterea boxelor disponibile daca era vorba de asa ceva. Cum boxele pe care le are nu sunt pentru sonorizari atunci niste amplificatoare audio Hi-Fi, gen ONKYO, ar fi o alegere potrivita.

Edited by donpetru, 01 November 2008 - 13:23.


#14
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

 donpetru, on Nov 1 2008, 13:21, said:

Rectific, nu observasem la vreamea cand am tastat "in graba" mesajul anterior, este vorba de clasa B, deci nu clasa H. Se mai intampla sa te gandesti la una si sa tastezi altceva. Scuzele de rigoare.
E clasa AB  ;)

 donpetru, on Nov 1 2008, 13:21, said:

@antinari,
Nu am mai avut rabdarea sa citesc primul post, ma uitasem doar la al doilea si vazand amplificatoarele pe care le-a ales, am crezut ca uitilizatorul rynno85 vrea sa le utilizeze la o sonorizare "mai serioasa".
Ok, am înțeles :)

 donpetru, on Nov 1 2008, 13:21, said:

Oricum, era de la sine inteles, ca recomandam seria DPA in corelatie cu puterea boxelor disponibile daca era vorba de asa ceva.
Nu, nu era de la sine înțeles.

#15
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007

 antinari, on Nov 1 2008, 17:15, said:

E clasa AB  ;)
@antinari, eu n-as cataloga un amplificator audio avand la baza o schema clona QSC RMX850 si curent de mers in gol de cca. 20mA/canal, ca fiind in clasa AB. Mai gandeste!   :rolleyes:
Raman la parerea mea ca este clasa B.

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Are curent de mers in gol - este clasa AB! Clasa B are acel curent zero.
Evident ca la puterea aia 20mA este putin si va da nastere la distorsiuni maricele la nivele mici, dar statia aia nu este facuta sa merga la nivele mici. Ca o comparatie, HK-ul meu de 45W (adevarati) pe canal are 50mA...

#17
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007

 SuperDuper, on Nov 1 2008, 17:38, said:

Are curent de mers in gol - este clasa AB! Clasa B are acel curent zero.
Evident ca la puterea aia 20mA este putin si va da nastere la distorsiuni maricele la nivele mici, dar statia aia nu este facuta sa merga la nivele mici. Ca o comparatie, HK-ul meu de 45W (adevarati) pe canal are 50mA...
Clasa D are curent de mers in gol 0.
Clasa B si H are curent de mers in gol in limita 5... 20mA iar AB = 25...200mA.
Cei peste 200mA spunem ca este clasa A.

Atentie si la configuratia etajului: contratimp etc.,deoarece catalogarea unui amplificator pe anumita clasa de functionare nu se poate face strict 100% numai dupa valoarea curentului de mers in gol.

#18
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

 donpetru, on Nov 1 2008, 17:56, said:

Atentie si la configuratia etajului: contratimp etc.,deoarece catalogarea unui amplificator pe anumita clasa de functionare nu se poate face strict 100% numai dupa valoarea curentului de mers in gol.
Corect.
În altă ordine de idei, dacă erau 21mA în ce clasă era?*
Oricum polemica asta nu duce la nimic, cel mult la off topic, după ce că ai vrut să-i arzi omului boxele cu DPA2000 acu vrei să-i distrugi și topicul? :P
Behringerul ăla nu e clonă Qsc rmx850, clonă presupune identic și nu e cazul, hai să spunem că e inspirat de... Apropo, ambii producători le dau în clasă AB :P da eu aș spune să închidem subiectul aici, mi-e egal dacă îl considerați în B sau AB, chiar nu contează, oricum e mai potrivit decât T-Amp pentru scopul on topic. Cam cum crezi că ar ieși T-AMP după un test de studio, dacă ar avea cineva ideea să-l facă?

Deci, back on topic :) Eu îmi păstrez recomandarea: http://www.sherwood....ex.php?pageid=5
Dacă vreți să fiți utili săriți cu idei ;)

___________
*întrebare retorică, nu aștept răspuns, pls back on topic!

Edited by antinari, 01 November 2008 - 19:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate