Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 

Recomandare sistem sunet

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postantinari, on Oct 21 2008, 12:59, said:

Acele boxe (Cerwin Vega CLS 12 adică) sunt niște boxe de mare finețe, cu un sunet robust, de mare rafinament, foarte potrivite pentru audiția în cele mai bune condiții a manelelor și a subgenurilor acestui segment din creația muzicală contemporană ( :worthy: are cineva o lămâie?)


OT: si MM880 suna bine pe manele, pe testate :naughty:. Am dat intr-o seara peste un post de radio pirat fara compresie pe emisie. Mi-au ramas intiparite in minte versurile marelui Guta : "Cand s-a predat smecheria, eram doar in calsa'ntaia", atat am suportat sa aud, dar parol d'horreur, se auzea bine de tot, ca la nunta :puke:

#20
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,482
  • Înscris: 08.12.2006

View Posthellrider, on Oct 21 2008, 13:07, said:

:puke:
Să înțeleg că nici tu n-ai lămâie :P

OT Diferența e că pe lângă manele pe MM880 sau 220 poți asculta și muzică :D

#21
vid313

vid313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 24.03.2007
Multumesc mult oameni buni! Cu fiecare post pe care il citesc ma mai destept un pic :D. In nici un caz nu va voi injura, orice as cumpara, pentru ca alegerea este a mea in definitiv, iar voi doar mi-ati deschis ochii.
Ca o concluzie, oscilez la amplificatoare intre Denon si NAD iar la incintele acustice intre MM 220 si MM 880, cu precizarea ca balanta inclina destul de mult spre Denon si MM 220 care ar trebui sa fie suficiente pentru inceput.
Va mai stresez un pic pentru ca zilele astea voi da comanda :rolleyes: , le voi lua de la un magazin virtual.

#22
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
vezi ca si mm 220 au port in spate si pot fi probleme cu pozitionarea.

#23
vid313

vid313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 24.03.2007
Gata am facut comanda: Denon PMA-500AE si Magnat Monitor 880.
Multumesc tuturor pentru sfaturi si opinii! Sunt sigur ca am facut ce-a mai buna alegere in banii astia si sunt sigur ca se vor auzi fenomenal, pe pc la inceput, dupa care voi trece pe un cd player tot Denon.

Intrebare:
Voi gasi maine in colet si ceva cabluri (conectare pc-amplif si conectare aplif-boxe) sau va trebui sa mi le cumpar separat?


Abia astept ziua de maine cand le voi primi! Voi reveni cu primele impresii.

#24
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
va trebui sa le cumperi separat, dar nu te omara cu cabluri f scumpe. La ce ai tu ia unele de 2x4 mm din cupru. Cele de 10 lei metru de la magazinul muzica sunt f bune.

#25
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Sa nu uiti sa iti iei si suporti pentru cabluri, sa nu stea pe podea, altfel le trage curentu'!
Tot acolo este recomandata pilirea CD-urilor pe muchie.



Glumesc! Sa le folosesti sanatos si cu grija de vecini!

Edited by SuperDuper, 24 October 2008 - 00:24.


#26
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 18.08.2005
ma intereseaza si pe mine combinatia NAD C315BEE + Magnat Monitor 880 .credeti ca s-ar auzi bine in camera mea (10mp) asa cum sunt pozitionate boxele(rosu)?ce este cu negru este mobilierul

Attached Files



#27
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Stiu ca vreti toti boxe care sa faca scandal, dar la camarutele alea nu veti avea nimic altceva decat bubuieli profunde. Cand eram pustan si stateam la parinti, exact asa o camera aveam si 2 boxe de 40W romenesti amplasate cam la fel ca in poza. Cum se auzea, mama-mama...

#28
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007

View PostSuperDuper, on Oct 24 2008, 01:15, said:

Tot acolo este recomandata pilirea CD-urilor pe muchie.

Ca sa zic asa "OMFG" si "ROFL"
O sa iti raman recunoscator pe viata pentru linkul ala

Iar cele 2 comentarii de pe pagina sunt absolut savuroase

Ronald:   It does seem to work.
  
Alex: Can you still paint the edges of the CD with green paint? Does this work for DVD's as well?
  

(ma scuzati de off-topic, dar trebuia sa imi exprim recunostinta cumva)

#29
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postcccrys, on Oct 24 2008, 01:27, said:

ma intereseaza si pe mine combinatia NAD C315BEE + Magnat Monitor 880 .credeti ca s-ar auzi bine in camera mea (10mp) asa cum sunt pozitionate boxele(rosu)?ce este cu negru este mobilierul


Sub nici o forma MM880 in camera respectiva. MM220 cel mult, desi cred ca si astea ar fi overkill. Mai bine MA BR2, macar au portul de bass pe fata. Dar daca pui o boxa dupa mobila, asa cum vad in desen, ne cred ca se merita sa faci investitia.

#30
vid313

vid313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 24.03.2007
Mi-au venit jucariile!!! :wub:
Prima impresie: GRELE! :D la propriu. Dupa a urmat alergatura dupa cabluri :wallbash: , deh oras mic.. Dupa ce am pus totul la punct a urmat prima auditie. La inceput trebuie sa recunosc am fost un pic dezamagit de bas in rest totul in regula. Suna excelent pentru urechea mea de incepator. Dupa mai multe miscari prin camera am reusit sa le asez asa in cat sa se auda si basul mai puternic.
Despre Denon numai de bine! Pe langa MM880 am mai legat, pentru teste, 2 boxe de 40w Samsung tot 8ohmi si le coduce pe toate 4 fara probleme. Urmeaza cd player-ul pentru o auditie mult mai buna.
Sunt foarte multumit de alegerea facuta si va multumesc inca o data tuturor pentru ajutor!
PS: Le dau o nota nu foarte mare celor de la sono deoarece una din boxe are un colt julit/lovit iar pe cealalta parca a fost lipit ceva.. :angry:
PS2: @hellrider, mama cum se aude Iron Maiden pe MM880 si deocamdata doar flac si pe o placa onbord :band: .
PS3: Voi reveni cu impresii dupa ce imi voi forma o parere completa.

LE: Mai creste nota pentru cei de le sono deoarece o parte din urmele de la boxe se pare ca sunt de la celuloza de protectie in combinatie cu scotch-ul de pe acolo, insa coltul lovit/julit ramane..

Edited by vid313, 24 October 2008 - 18:25.


#31
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 18.08.2005

View Posthellrider, on Oct 24 2008, 09:38, said:

Sub nici o forma MM880 in camera respectiva. MM220 cel mult, desi cred ca si astea ar fi overkill. Mai bine MA BR2, macar au portul de bass pe fata. Dar daca pui o boxa dupa mobila, asa cum vad in desen, ne cred ca se merita sa faci investitia.

acolo in stanga e un pat si daia vroiam ceva tip coloana,sa treaca peste

#32
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
vid313, sa le stapanesti sanatos.
Baga ultimul Metallica (Death Magnetic) si da TARE!!!!!!!! Sunet pur de trash al anilor 80.


@cccrys tot nu e ok, pt ca vei inghesui basul acolo (porturile de bass reflex sunt jos). Niste standuri pentru boxe bookshelf eu zic ca se pot face. De fapt nu merge bookshelf fara standuri.

#33
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 18.08.2005
m-am hotarat sa iau Magnat Monitor 220.unde gasesc niste suporturi ieftine pt ele?am auzit ca cel mai bine s-ar pupa cu Nad 315BEE insa mi-e cam aiurea sa dau 350 pe boxe si 900 pe amplif :)

#34
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Evident ca sunt bani aruncati pe fereastra. In domeniul audio in Romania este o boala asemantoare cu cea in domeniul foto unde cum intreaba unu' ce camera sa is ia, i se recomanda intr-o clipita DSLR-uri de ultima ora.
In camera aia un NAD nu va putea face dovada calitatilor lui si vei ramane cu un gust amar.
Daca insa te vei muta de acolo in viitorul apropiat (tu stii ce varsta ai si cat vei mai sta la parinti), merita probabil sa investesti in NAD sau chiar in Harman-Kardon.
Dar eu pesonal iti recomand sa folosesti intr-un mod mai util banii aia ia un amplificator mediu, eventual ceva la second hand si iesi la munte cu o fata, ceva, de diferenta :)

Edited by SuperDuper, 25 October 2008 - 05:48.


#35
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Dar eu pesonal iti recomand sa folosesti intr-un mod mai util banii aia ia un amplificator mediu, eventual ceva la second hand si iesi la munte cu o fata, ceva, de diferenta” – (SuperDuper)

Într-adevăr, asta este cea mai bună și sinceră recomandare!

#36
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 18.08.2005
'2 x 35W (8 ohmi)'
are putere se duca MM220?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate