Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Indemnizatia de crestere a copilului

- - - - -
  • Please log in to reply
597 replies to this topic

#91
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

 oldblack84, on Oct 15 2008, 14:01, said:

e foarte buna decizia! avem nevoie de protectie sociala! in germania o mama singura care isi creste copilul primeste mai multi ani 3500 de euro! si are voie si sa lucreze o jumate de norma!
pai nu mai bine iti depui icrele in alta tara?
de ce sa chinui copilu` aici

#92
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 Bebeluska, on Oct 15 2008, 13:59, said:

Pai stai. Nu Statul plateste indemnizatia?!


ha?

statul sau angajatorul? :huh:

chiar si statul daca plateste, ramane valabila cu postul ocupat 2 ani..

#93
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

 brigazile_martirilor, on Oct 15 2008, 11:36, said:

"angajez fatuca asta pe ditamai purcoiul de bani, sta 4 luni la mine maxim, face un copil, dupa aia pleaca doi ani acasa, eu trebuie sa-i platesc in continuare 85% din salariu si sa aduc si pe altcineva care sa-i faca munca..pentru maxim 2 ani, pana se intoarce la lucru(contract cu perioada determinata)."

sau daca o vad ca e insarcinata, sa-i puna bete-n roate si sa o determine sa plece din firma.

La ai nostri angajatori ma astept la orice.

Angajatorul deduce din contribuția sa la CAS, această sumă. Teoretic. Practic însă nu m-ar mira să existe găselnițe legislative și să trebuiască să alergi să-ți recuperezi banii.

 brigazile_martirilor, on Oct 15 2008, 12:08, said:

ha?

statul sau angajatorul? :huh:

chiar si statul daca plateste, ramane valabila cu postul ocupat 2 ani..

Păi angajezi pe perioadă determinată.

#94
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 brigazile_martirilor, on Oct 15 2008, 14:08, said:

chiar si statul daca plateste, ramane valabila cu postul ocupat 2 ani..


Asta ar fi fost o problema si pana in prezent, indiferent daca indemnizatia e 600 lei sau 85% din venit.

#95
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 amonra_71, on Oct 15 2008, 14:10, said:

Angajatorul deduce din contribuția sa la CAS, această sumă. Teoretic. Practic însă nu m-ar mira să existe găselnițe legislative și să trebuiască să alergi să-ți recuperezi banii.



Păi angajezi pe perioadă determinată.


e destul de greu de gasit cineva , majoritatea vor contracte pe perioada nedeterminata.

insa romanii sunt inventivi, se pot gasi solutii de compromis, mai se poarta si munca de acasa, daca ai vpn si nu e musai sa
fii la sedinte,etc

 Bebeluska, on Oct 15 2008, 14:15, said:

Asta ar fi fost o problema si pana in prezent, indiferent daca indemnizatia e 600 lei sau 85% din venit.


Nu prea..

am avut colege la stat, faceau un copil..plecau 2 ani..mai stateau 4 luni la serviciu, mai faceau un copil..iar 2 ani acasa,etc..

ca mergea.oricum nu se cunostea ca lipseau :D

la particular,nu e chiar pe roze..mai ales daca-s firme mici, de apartament.

#96
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 brigazile_martirilor, on Oct 15 2008, 14:28, said:

Nu prea..

am avut colege la stat, faceau un copil..plecau 2 ani..mai stateau 4 luni la serviciu, mai faceau un copil..iar 2 ani acasa,etc..

ca mergea.oricum nu se cunostea ca lipseau :D

la particular,nu e chiar pe roze..mai ales daca-s firme mici, de apartament.


:huh:
Eu cred ca tu ai probleme cu logica. Nevermind.

#97
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

 brigazile_martirilor, on Oct 15 2008, 13:36, said:

..
"angajez fatuca asta pe ditamai purcoiul de bani, sta 4 luni la mine maxim, face un copil, dupa aia pleaca doi ani acasa, eu trebuie sa-i platesc in continuare 85% din salariu si sa aduc si pe altcineva care sa-i faca munca..pentru maxim 2 ani, pana se intoarce la lucru(contract cu perioada determinata)."
..
La ai nostri angajatori ma astept la orice.
Pai din cate stiu indemnizatia e platita de stat.
O firma serioasa, nu doar ca se fereste sa angajeze femei tinere, dar chiar le asigura in pachetul de beneficii anumite avantaje, unul din exemple fiind programul redus de lucru inainte/dupa nastere (in cazul in care din diferite motive nu e in concediu); nu dau exemple, dar stiu astfel de companii.
Problema poate fi reala in schimb, in cazul firmelor mici, dar care platesc bine; gen, iti dau treaba cat pt. 3 ca sa nu mai angajeze inca un om pe pozitia ta... dar de obicei, firmele astea evita sa treaca salariul intreg pe cartea de munca (vezi solutii gen PFA s.a.), caz in care nu mai e aplicabila teoria cu 85%.

#98
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

 pripici, on Oct 15 2008, 13:03, said:

fetitza draga , nu ma incalzeste ca repeti vorbele mele si nu intelegi nimic din ele.
Iti fac o schema , ca paote asa intelegi.
Se da o familie cu venit de 40 mil(sot + sotie)
Cei doi au reusit sa obtina imprumut la banca , sau platesc o chirie de - 400 euro lunar(15 mil) - trebuie sa locuiasca undeva.
Intretinere , telefon , lumina , transport -4 mil
Tineri fiind se gindesc ca le prinde bine si sa cumpere o masina(o necesitate se pare in ziua de azi). Platesc rata la banca inca 4mil (deh , sa zicem matiz sh) - isi mai viziteaza parintii in provincie, mai ies la munte in weekend.
Din cele 40 mil scadem cele enumerate mai sus 15+ 4 +4->rezulta ca ramin 23 milioane. la astea se adauga cheltuielile de mincare. Rezonabil pentru lumea civilizata pentru o familie de 2 persoane.
Daca ei , fac un plod - si venitul familiei din 40(22tatal si 18 mil mama) se face 28 mil(22 tatal si 6mil mama) ? si scadem cele 23(rata si/sau chirie si intretinere transport) - familia va avea la dispozitie 5 milioane de cheltuit pe micare pentru 2 adulti si un bebe si haine si diverse scumpe lucruri pentru copil.

Oare tu singura poti sa traiesti cu banii astia pe luna pe mincare si haine? Daca da , cite luni poti sa o tii asa ? Doua luni , evident , ca apoi pentru ca esti disperat de bani te duci sa muncesti ca boul la serviciu si apoi cu greu acasa. Stii cum e cind nu poti dormi noaptea pentru ca copilasul se scoala din 2 in doua ore si plinge ? Iti spun eu ca nu vei mai fi in stare sa muncesti daca nu dormi. Sint convins ca tu te plingi la toti lunea ca esti moarta de somn pentru ca ai stat pina la ora 2 in cine stie ce club. Sa incerci sa faci asta zilnic si sa-mi spui daca poti munci cu randament.
S o intrebi si pe ma-ta cit a stat cu tine acasa cind te-a nascut si sa o intrebi si ce a facut cu tine cind ea s-a dus la serviciu inapoi.O sa fii tare uimita.

Cazul expus de mine se poate numi insa un caz fericit. Exista multe alte situatii mult mai grave.Nu am vrut insa sa indispun pe cineva.

Invata tu , ca ai 24 de ani , muncesti in viata ca sa traiesti , si nu traiesti ca sa fii bou la jug.Probabil ai tai au fost boi la jug dat fiindca la tine in familie /anturaj se munceste mult , si ce puteau sa faca cei doi parinti ai tai din neamul bovinelor ? O VACA ...muuu , muuu care sa se laude ca ii e sila de tara asta .

Cred totusi ca ai tai sint persoane respectabile care au facut sacrificii pentru ca tu sa nu simti greutatile din lume si prin prisma asta tu inca nu te-ai lovit de realitate si traiesti intr-o lume de principii total inadaptabile.


Imi cer scuze pentru offtopic.

Cred ca ar fi excelent sa se paota acorda indemnizatia asta ca procent din salariu , astfel incurajind si mamele care au studii si care lucreaza in joburi bune sa faca copii si sa le poata oferi cele necesare: haine , mincare si educatie(prin faptul ca sint aproape de copii)

tu chiar esti retarda. ghinionul tau ca nu constientizezi. ;)

#99
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 irinuca8082, on Oct 15 2008, 14:44, said:

tu chiar esti retarda. ghinionul tau ca nu constientizezi. ;)


:o

#100
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 Bebeluska, on Oct 15 2008, 14:35, said:

:huh:
Eu cred ca tu ai probleme cu logica. Nevermind.


Nu am, chiar stiu ce spun.

La stat aveau postul asigurat, indiferent cat stateau acasa in ingrijire copil, oricum era salariul mic si le conveneau cele 800 RON.

La o firma particulara mica, e mai greu.

#101
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007

 irinuca8082, on Oct 15 2008, 14:44, said:

tu chiar esti retarda. ghinionul tau ca nu constientizezi. ;)
Tot ea? Sau vorbeai cu tine insati?  :scratchchin:

LE: este un el, deci clar vorbeai despre tine :bigwhitegrin:

Edited by risuka, 15 October 2008 - 13:55.


#102
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

 brigazile_martirilor, on Oct 15 2008, 13:36, said:

"angajez fatuca asta pe ditamai purcoiul de bani, sta 4 luni la mine maxim, face un copil, dupa aia pleaca doi ani acasa, eu trebuie sa-i platesc in continuare 85% din salariu si sa aduc si pe altcineva care sa-i faca munca..pentru maxim 2 ani, pana se intoarce la lucru(contract cu perioada determinata)."
that-s my point. angajatorul te plateste  sa ii produci, nu sa pleci cat de repde acasa la schimbat de scutece.

si incetati sa mai faceti comparatii cu tarile civilizate. nu ne asemanam in nici o privinta. e o diferenta diametrala intre mentaliatatea unui prusac si a unor tzatze, casnice  feseniste ce nu contenesc sa se vaite.

si nu mor de invidie, ci de scarba. speram ca integrati fiind in UE, o sa incepem si noi sa muncim pe bune, nu furand ceasul si statul.

#103
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 Rigips, on Oct 15 2008, 14:37, said:

Pai din cate stiu indemnizatia e platita de stat.
O firma serioasa, nu doar ca se fereste sa angajeze femei tinere, dar chiar le asigura in pachetul de beneficii anumite avantaje, unul din exemple fiind programul redus de lucru inainte/dupa nastere (in cazul in care din diferite motive nu e in concediu); nu dau exemple, dar stiu astfel de companii.
Problema poate fi reala in schimb, in cazul firmelor mici, dar care platesc bine; gen, iti dau treaba cat pt. 3 ca sa nu mai angajeze inca un om pe pozitia ta... dar de obicei, firmele astea evita sa treaca salariul intreg pe cartea de munca (vezi solutii gen PFA s.a.), caz in care nu mai e aplicabila teoria cu 85%.


Exact asta spuneam.

O firma mare indiferent ca e de stat sau particulara , cu mii de angajati, cu nume,etc nu face mizerii angajatelor.

La cele mici, cu 10-15 angajati, e mai naspa.

#104
riverjoy

riverjoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 13.09.2005
Pentru a avea idee cam cum sta situatia prin alta tara (sa zicem...Franta!) comparativ cu ce e pe la noi, un link interesant (mai ales pentru userul irinuca8082):
http://www.lesjeudis...ernite-310.html

#105
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 irinuca8082, on Oct 15 2008, 14:54, said:

that-s my point. angajatorul te plateste  sa ii produci, nu sa pleci cat de repde acasa la schimbat de scutece.

si incetati sa mai faceti comparatii cu tarile civilizate. nu ne asemanam in nici o privinta. e o diferenta diametrala intre mentaliatatea unui prusac si a unor tzatze, casnice  feseniste ce nu contenesc sa se vaite.

si nu mor de invidie, ci de scarba. speram ca integrati fiind in UE, o sa incepem si noi sa muncim pe bune, nu furand ceasul si statul.


ti s-au dat exemple pertinente mai sus de ce trebuie o mama sa stea cel putin 1 an cu copilul ei si sa nu apeleze la bone si bunici(poate nu are bunici si chiar nu e normal ca dupa ce au albit crescandu-te pe tine sa-si manance zilele si sa-ti creasca si odrasla ta).

s-au prins de tine ca apa de ulei.

Edited by brigazile_martirilor, 15 October 2008 - 13:59.


#106
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
voua nu vi s-a acrit de discutia asta?

#107
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Bebeluska, on Oct 15 2008, 13:59, said:

Pai stai. Nu Statul plateste indemnizatia?!

ba da,

pe durata concediului maternal/paternal contractul individual de munca se considera a fi suspendat

#108
monique_all

monique_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.09.2007

 riverjoy, on Oct 15 2008, 14:57, said:

Pentru a avea idee cam cum sta situatia prin alta tara (sa zicem...Franta!) comparativ cu ce e pe la noi, un link interesant (mai ales pentru userul irinuca8082):
http://www.lesjeudis...ernite-310.html
trebuie sa-i  faci si o traducere

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate