Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

NU pot instala placa de sunet in nici un fel

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
me26toni

me26toni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 13.09.2008
salut.......problema mea este urmatoarea........am un laptop ACER aspire 4315 cu windows vista home basic.........asa. akum cateva zile mam decis sa instalez XP pe acest leptop din motive de performantza.....problema e urmatoarea.....au mers toate drivele mai putin cea de la placa de sunet.....stau de 5 zile descarcand drivere de pe forumuri asemanatoare si de pe siteul celor de la acer si de fiecare data aceeiasi eroare Realtek HD Audio controller could not be instaled
am incercat tot felul de drivere descaarc ca nebunu tot ce gasesc despre aceasta placa de sunet dar nu merge nici una :| singurl ajutor ramane la voi..........mentionez ca placa mea de sunet e Realtek ALC268 @ Intel 82801HBM ICH8M.....poate stie careva :( ms anticipat

#2
me26toni

me26toni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 13.09.2008
adik eroarea se numeste mai exact INSTALL REALTEK HD AUDIO DRIVER FAILURE........scz nu stiam exact:P

#3
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 15.06.2007

 me26toni, on Oct 8 2008, 19:18, said:

adik eroarea se numeste mai exact INSTALL REALTEK HD AUDIO DRIVER FAILURE........scz nu stiam exact:P

Dat fiind faptul că ai trecut de la vista la xp PĂREREA MEA este că va trebui să faci un update de BIOS, dacă acesta este disponibil și ai o versiune mai veche. Dacă îl vei face, mare atenție: folosește, dacă ai, un UPS.
B)

#4
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 15.06.2007

 Gozmin, on Oct 9 2008, 00:45, said:

Dat fiind faptul că ai trecut de la vista la xp PĂREREA MEA este că va trebui să faci un update de BIOS, dacă acesta este disponibil și ai o versiune mai veche. Dacă îl vei face, mare atenție: folosește, dacă ai, un UPS.
B)

Adică nu folosi un UPS, deoarece ai laptop, scuze. Bateria să fie plină.
B)

#5
tyty2012

tyty2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.08.2006

 me26toni, on Oct 8 2008, 17:13, said:

salut.......problema mea este urmatoarea........am un laptop ACER aspire 4315 cu windows vista home basic.........asa. akum cateva zile mam decis sa instalez XP pe acest leptop din motive de performantza.....problema e urmatoarea.....au mers toate drivele mai putin cea de la placa de sunet.....stau de 5 zile descarcand drivere de pe forumuri asemanatoare si de pe siteul celor de la acer si de fiecare data aceeiasi eroare Realtek HD Audio controller could not be instaled
am incercat tot felul de drivere descaarc ca nebunu tot ce gasesc despre aceasta placa de sunet dar nu merge nici una :| singurl ajutor ramane la voi..........mentionez ca placa mea de sunet e Realtek ALC268 @ Intel 82801HBM ICH8M.....poate stie careva :( ms anticipat
acelasi lucru l-am facut si eu pe un laptop..am trecut de la vista la xp si aceeiasi problema cu placa de sunet.am intrat pe forumul de la firma producatoare respectiv dell si am vb cu o operatoare.i-am explicat problema si in 2 minute mi-a trimis drivere pentru placa de sunet si a mers perfect.
la inceput asa am facut si eu...am inceput sa trag drivere de peste tot si nimic nu mergea.succes.

#6
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Nu are legatura cu nici un bios si nici un ups si nimic.
Pur si simplu nu ai nimerit driverul corect, deoarece nu mai scoate producatorul si drivere de XP, ci doar de vista.
Intii, presupun ca ai XP cu SP2 sau 3.
Apoi, mai cauta drivere.... sau cum a zis tyty mai sus.

#7
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Si gugaleste: "Microsoft High Definition Audio Bus Patch". Trebuie sa instalezi patchul asta inainte de a incerca sa instalezi driveri pt. audio HD sub XP.

#8
me26toni

me26toni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 13.09.2008

 tyty2012, on Oct 9 2008, 16:12, said:

acelasi lucru l-am facut si eu pe un laptop..am trecut de la vista la xp si aceeiasi problema cu placa de sunet.am intrat pe forumul de la firma producatoare respectiv dell si am vb cu o operatoare.i-am explicat problema si in 2 minute mi-a trimis drivere pentru placa de sunet si a mers perfect.
la inceput asa am facut si eu...am inceput sa trag drivere de peste tot si nimic nu mergea.succes.
poi siteul de la acer nu are forum de asta si in plus are acel driver audio pentru xp dar imi da eroarea precizata mai sus .......l-am descarcat de mai multe ori...........cat des pre patch care a zis cineva...inca caut si nu gasesc

#9
me26toni

me26toni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 13.09.2008
am gasit acel patch .......instalat.....akum driverul de la placa de sunet merge mai mult ca inainte instalata........dar cand sa se termine EROARE........aceeiasi eroare  :mellow: nush dak mai am alta solutzie

#10
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 15.06.2007

 queensoft, on Oct 9 2008, 17:14, said:

Nu are legatura cu nici un bios si nici un ups si nimic.
Pur si simplu nu ai nimerit driverul corect, deoarece nu mai scoate producatorul si drivere de XP, ci doar de vista.
Intii, presupun ca ai XP cu SP2 sau 3.
Apoi, mai cauta drivere.... sau cum a zis tyty mai sus.

Dacă tu zici .......

#11
me26toni

me26toni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 13.09.2008

 Gozmin, on Oct 10 2008, 15:39, said:

Dacă tu zici .......
cred k renuntz k deja au trecut 3 saptamani de descarcare de drivere si patchuri.......si de fiecare data apare cate o eroare.... :(

#12
alex_otelaru_galateanu_ak47

alex_otelaru_galateanu_ak47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.09.2006

 me26toni, on Oct 10 2008, 17:16, said:

cred k renuntz k deja au trecut 3 saptamani de descarcare de drivere si patchuri.......si de fiecare data apare cate o eroare.... :(
fuck am si eu aceeasi problema pe un Hp Pavilion dv6840el. am instalat windows xp sp2 pe el si mam saturat de dld patchuri,drivere si alte kkturi ca nu am reusit de 2 zile ma chinui si nu reusesc. am vb si cu aia de la hp si ma innebuneau ca toti imi ziceau sa dld aceleasi patchuri si drivere care le mai downloadasem de 100 de ori. si eu am aceeasi placa alc268 parca e blestemata placa asta. am toate driverele inafara de audio. dc nu ar face si astia si pagini speciale pentru xp?

#13
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Incearca-l pe cel de pe site, cel de Vista pentru ca am observat ca este trecut si XP in acele .INF-uri.

#14
vladwtzz

vladwtzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.01.2009
sal all...am si eou un pc nou si o problema cu el...placa de sunet nu merge instalata pe xp ci pe vista...in momentul asta am windows vista home premium...si vreau sa am xp...cand introduc cd-ul si dau pe butonu de instalare nu se mai intampla nimic:( ce as putea face sa am xp si sa mearga si placa de sunte care este realtek...help-me

#15
Alexandruss

Alexandruss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.12.2010

 vladwtzz, on 30th May 2009, 17:30, said:

sal all...am si eou un pc nou si o problema cu el...placa de sunet nu merge instalata pe xp ci pe vista...in momentul asta am windows vista home premium...si vreau sa am xp...cand introduc cd-ul si dau pe butonu de instalare nu se mai intampla nimic:( ce as putea face sa am xp si sa mearga si placa de sunte care este realtek...help-me

Salut si eu am avut aceasi problema dar am reusit sa o rezolv va voi invata cum sa va recapatati sunetul.
Dati Click dreaptea pe "my computer" , propietati, hardware, decive maneger, intrati in device maneger si putin mia in jos va va apare un copm cu semnul "!" dati acolo si faceti cu va explica pc ........eu am reusit .     Sper sa va fie de ajutorr!!!  :thumbup:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate