Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Dinu Patriciu: "BNR ar trebui să relaxeze condițiile de creditare"

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Guru a luat-o razna... Astept comentariile adeptilor. Insist chiar... :P


Dinu Patriciu: România este deja afectată de criză iar BNR ar trebui să relaxeze condițiile de creditare

Omul de afaceri Dinu Patriciu a declarat, marți, la  Alma Ata, în gadrul unei întâlniri organizate de KazMunaiGaz, că  România este deja afectată de criza financiară, care, în plus, este  abia la începutul său. Dinu Patriciu a tras astfel un semnal de alarmă  și a spus că a fost afectată deja piața bursieră, piața imobiliară, iar  această problemă se va reflecta cât de curând și în piața bancară. Și  mai curând însă riscă să fie afectată și economia dacă Guvernul și  Banca Națională nu iau măsuri urgente.
  În ceea ce privește activitatea Executivului, Patriciu consideră că  acesta ar trebui să stimuleze lucrările de infrastructură. În acest  sens, a subliniat Patriciu, ar trebui modificată legea exproprierii  astfel încât să fie susținut interesul public, iar exproprierile să fie  realizate mult mai repede.
  
  În plus, ar trebui simplificate procedurile administrative care stau în  calea investițiilor de capital și care sunt foarte puternice.
  
  În ceea ce privește intervenția BNR, Dinu Patriciu  spune că se află pe o poziție opusă față de cea a instituției,  considerând că ar trebui relaxate în perioada următoare toate creditele  acordate populației. Acesta mai spune că ar trebui injectați bani în  economie, iar România să nu se mai lupte cu inflația ci cu spectrul  recesiunii economice.

#2
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
nu cred ca se referea la relaxarea creditarii populatiei,ci la scaderea dobinzii de interventie  pentru a stimula investitiile in economie si a evita un blocaj financiar !!dobinzile de creditare a populatiei folosite de banci se calculeaza complex,in functie de previziunile de inflatie,si nu sint totdeauna influentate de dobinda de interventie a bancilor centrale!un exemplu clar in acest sens se observa in usa,unde desi fed a redus dobinda consistent,dobinzile la creditele acordate populatiei au crescut!

#3
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 coldplay, on Oct 7 2008, 21:35, said:

Guru a luat-o razna... Astept comentariile adeptilor. Insist chiar... :P


Dinu Patriciu: România este deja afectată de criză iar BNR ar trebui să relaxeze condițiile de creditare

Omul de afaceri Dinu Patriciu a declarat, marți, la  Alma Ata, în gadrul unei întâlniri organizate de KazMunaiGaz, că  România este deja afectată de criza financiară, care, în plus, este  abia la începutul său. Dinu Patriciu a tras astfel un semnal de alarmă  și a spus că a fost afectată deja piața bursieră, piața imobiliară, iar  această problemă se va reflecta cât de curând și în piața bancară. Și  mai curând însă riscă să fie afectată și economia dacă Guvernul și  Banca Națională nu iau măsuri urgente.
  În ceea ce privește activitatea Executivului, Patriciu consideră că  acesta ar trebui să stimuleze lucrările de infrastructură. În acest  sens, a subliniat Patriciu, ar trebui modificată legea exproprierii  astfel încât să fie susținut interesul public, iar exproprierile să fie  realizate mult mai repede.
  
  În plus, ar trebui simplificate procedurile administrative care stau în  calea investițiilor de capital și care sunt foarte puternice.
  
  În ceea ce privește intervenția BNR, Dinu Patriciu  spune că se află pe o poziție opusă față de cea a instituției,  considerând că ar trebui relaxate în perioada următoare toate creditele  acordate populației. Acesta mai spune că ar trebui injectați bani în  economie, iar România să nu se mai lupte cu inflația ci cu spectrul  recesiunii economice.

mda....Dinu Patriciu si piata imobiliara....oare nu-i ajung banii pe care ii are?

de ce ii trebuie mai multi?

#4
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
pai normal ca are nevoie de bani , nu se lauda el cu 2 melearde luati pe rompetrol? eh erau de fapt unu si ala ca steagurile lui ghita pristanda: 200 milioane in escrow, 1 miliard la lehman brothers.

sic transit gloriae speculantis .

#5
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004

 haplea82, on Oct 7 2008, 21:52, said:

nu cred ca se referea la relaxarea creditarii populatiei,ci la scaderea dobinzii de interventie  pentru a stimula investitiile in economie si a evita un blocaj financiar !!dobinzile de creditare a populatiei folosite de banci se calculeaza complex,in functie de previziunile de inflatie,si nu sint totdeauna influentate de dobinda de interventie a bancilor centrale!un exemplu clar in acest sens se observa in usa,unde desi fed a redus dobinda consistent,dobinzile la creditele acordate populatiei au crescut!

Ia de citeste si varianta extinsa atunci. Da' insist iar sa revii cu comentarii, da? Chiar sunt curios ce scuze mai gasesti...
Idoli distrusi... so sad :deadtongue:

Edited by coldplay, 08 October 2008 - 00:03.


#6
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
cica patriciu si-a pus banii la adapost in
http://www.zf.ro/eve...nativa-3279478/

"El a declarat ca nu a iesit mai sarac din criza financiara investind in domenii precum IT sau energie alternativa."

saracii consultanti de la lehman unde l-au pus sa isi bage banutu :(. io  zic sa il sustineti- dati fuga cu biemvieul first arab hand din .de si faceti plinul la rompetrol. poate va da case moca.

#7
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006
Pentru cine e "guru" Patriciu ??  :rolleyes:

#8
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Fie ca ne place sau nu, normele BNR sunt mai draconice decit se estimase si vor exista consecinte in toate sectoarele. Stiu oameni in banci care sunt disperati de noile masuri, acum ca si'au adaptat produsele la noile reguli.
Doar cei puternici "merita". -_- . Ceilalti sa mai astepte.

#9
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004

 Ioan76, on Oct 8 2008, 08:04, said:

Pentru cine e "guru" Patriciu ??  :rolleyes:

Pentru voi.
Alta interpretare azi in Bloombiz: "Acesta a precizat la inceputul anului ca piata imobiliara va inregistra o scadere de circa 50 la suta. In opinia omului de afaceri, aceasta corectie s-a intamplat deja." Deci au scazut deja cu 50%. Wow! (cred ca omul aplica niste matematici prea avansate pentru mine...). E de bine deci, puteti intra la cumparare :)

#10
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

 coldplay, on Oct 8 2008, 01:01, said:

Ia de citeste si varianta extinsa atunci. Da' insist iar sa revii cu comentarii, da? Chiar sunt curios ce scuze mai gasesti...
Idoli distrusi... so sad :deadtongue:
scuze,dar de unde deduci tu ca vorbeste de relaxarea creditarii populatiei!hai sa fim seriosi!patriciu cere ca bnr sa actioneze exact cum actioneaza fed-ul american in acest moment,si ti-am precizat ca in usa dobinzile la creditele ipotecare nu au scazut,ba dimpotriva au crescut ,pt ca dobinda joasa la fed inseamna inflatie scapata de sub control ,bancile sint din ce in ce mai reticente in acordarea de astfel de imprumuturi(de consum sau ipotecare)!singura chestie care  poate avea efecte asupra creditelor deja existente,si subliniez asta ,deja existente,este fixingul valutar,asta tocmai pt ca populatia sa nu ajunga in situatia de a nu-si putea permite plata creditului datorita devalorizarii leului (foarte posibila,asta indiferent de ce va face bnr)si de aici blocaje financiare si o cadere mai abrupta a pietei imobiliare!!apropos,strategiile (parerile)financiare se adapteaza momentului!nu stiu daca ai bagat de seama dar lucrurile se misca cu o viteza ametitoare in ultimul timp,de aici nu este nimic gresit ca acum sa ai o parere si peste o saptamina o alta parere!de ex ,eu personal,credeam intr-o recesiune mondiala destul de controlata si de mici dimensiuni,dar cea ce s-a intimplat in ultima saptamina m-a facut sa-mi schimb parerea ca totul evolueaza intr-o depresie mondiala!sper ca esti lamurit de precizari!

#11
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Mda, e clar, ce sa zic... Nu vrei sa intelegi si pace, n-are rost sa-ti explic.
Dar tine minte un lucru (si aici petroliciu are dreptate): inflatia e un joc de copii fata de alte probleme. Iar americanii nu se lupta cu inflatia, ci cu o potentiala deflatie! Aia ar face ravagii, pe cand inflatia stimuleaza cresterea. ;)

#12
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
unde doamne iarta-ma vezi tu deflatie la americani?in plus vezi ca  nu deflatia este cel mai periculos lucru ci stagflatia!iar daca tu crezi ca o relaxare a creditului de consum si ipotecar catre populatie este raspunsul la actuala criza ,ce sa spun ,poate eu nu inteleg cele 2 fraze ale lui patriciu ,scoase din context,dar tu nu intelegi nimic din cea ce se intimpla de fapt!ferice de tine ca esti optimist!prietene sintem in plina criza mondiala,criza care este usor posibil s-o depaseasca ca si consecinte pe cea din `29,criza pe care nimeni nu va mai reusi s-o opreasca indiferent de cit va interveni,ba in aceste momente orice interventie este judecata ca o slabiciune si mai mare si agraveaza si mai mult lucrurile,o criza care va afecta puternic romania ,indiferent de ce zic ai nostri conducatori si indiferent ce asigurari ofera,o criza care va falimenta multe banci si afaceri mari  in urmatoarele saptamini !dar ai dreptate,tot ce se intimpla este manipularea lui patriciu,prin mine ,sluga lui prea plecata si asta pt a provoca caderea pietei imobiliare din romania si a cumpara garsonierele si ap cu 2 camere la preturi cit mai joase!ferice de tine ca esti optimist
apropos bursa de valori mobiliare este oprita pe motiv de panica la vinzare (15%scadere) asta in contextul in care toata europa si asia inregistreaza pierderi majore!dar nu va impacientati,este mina lui patriciu!

Edited by haplea82, 08 October 2008 - 10:27.


#13
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Vezi ca nu intelegi? Am spus eu ca are dreptate in privinta creditelor?!? Una e sa citezi pe cineva cu un scop si alta sa ii dai dreptate. But nevermind. La fel si cu deflatia... Mai vorbim. Intre timp, da, prabusire placuta tuturor! Sper ca sunteti mai fericiti, mai impliniti, toate caprele sunt pe moarte, posibil chiar cu vecini cu tot ;)

#14
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Patriciu sustine, pare-se, solutia americana. Solutia americana e o prostie. Un paleativ. Ma rog, lui ii este usor sa vorbeasca pentru ca sta cu fundul pe 1 miliard de dolari. Dar de ce nu "deblocheaza" el piata, daca asta e solutia? Sa faca el Patriciu Bank - ca are cu ce - si sa inceapa sa crediteze in nestire populatia.

#15
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003
eu zic sa ne relaxam cu totul, bursa de la  Bucuresti tocmai a fost scoasa din priza ;)

#16
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
nu este super, as vrea sa vad acum un speculator din aceia care te simteau cu cutitul la os si ranjind iti sugerau , cumpara acum sau maine iti vand dublu. it's a funny world today, suncile danseaza.
sper sa fie cat mai putin pe cash sa imi vanda maine la cat vreau eu... :arigato:

#17
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,195
  • Înscris: 15.10.2006

 turbo trabannt, on Oct 8 2008, 01:09, said:

cica patriciu si-a pus banii la adapost in ...

"El a declarat ca nu a iesit mai sarac din criza financiara investind in domenii precum IT sau energie alternativa."

saracii consultanti de la lehman unde l-au pus sa isi bage banutu :(. io  zic sa il sustineti- dati fuga cu biemvieul first arab hand din .de si faceti plinul la rompetrol. poate va da case moca.

Cu cca. un an in urma Patriciu se lauda la studentii din Cluj ca el chiar daca ar ramane fara un ban, intr-un singur an ar putea sa-si refaca averea la acelasi nivel.
Acum cred ca este pus in situatia asta  :rolleyes: .
E chiar f. probabil sa fi avut banii pusi la lehman, tinand cont ce parteneri de afaceri avea.

E interesant ca acum discuta cu guvernul prin ziare.

#18
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

 coldplay, on Oct 8 2008, 11:33, said:

Vezi ca nu intelegi? Am spus eu ca are dreptate in privinta creditelor?!? Una e sa citezi pe cineva cu un scop si alta sa ii dai dreptate. But nevermind. La fel si cu deflatia... Mai vorbim. Intre timp, da, prabusire placuta tuturor! Sper ca sunteti mai fericiti, mai impliniti, toate caprele sunt pe moarte, posibil chiar cu vecini cu tot ;)
prietene,relitatea nu are nimic a face cu capra vecinului!ca tu refuzi sa vezi realitatea nu inseamna ca eu vreau sa-ti moara si tie capra!tu crezi ca mie-mi convine ce se intimpla in ziua de azi?in vremuri ca acestea nimeni nu cistiga,toata lumea pierde si asta-i o regula!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate