Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Ce parere aveti de acest sistem HiFi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Din lantul ala boxele alea Yamaha cred ca sunt veriga slaba. Incerca sa le pui pe spike-uri. Nu am ascultat exact modelul ala, dar am ascultat destul de multe boxe Yamaha in showroom, de aia zic. Tine-ne la curent!

#20
biloiu

biloiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 09.05.2004

View PostSuperDuper, on Oct 22 2008, 01:39, said:

Din lantul ala boxele alea Yamaha cred ca sunt veriga slaba. Incerca sa le pui pe spike-uri. Nu am ascultat exact modelul ala, dar am ascultat destul de multe boxe Yamaha in showroom, de aia zic. Tine-ne la curent!

Pina in momentul asta pot spune ca se aud excelent aceste boxe. nu am reusit sa ascult prea multe genuri de muzica dar ultimul album Metallica, Dire Straits sau Pink Floyd se aud EXCELENT !!! De asemenea am vazut The 5th Element si pot spune ca nu am simtit nevoia unui subwoofer si nici chiar a unui 5.1
Ceea ce ma deranjeaza oarecum este faptul ca exista un EQ si ca nu pot fi ajustate decit inaltele si basii (este posibil sa nu fi descoperit eu inca toate facilitatile receiver-ului) dar nici astea semnificativ. de asemenea mi-ar fi placut (asta pur vizual) ca receiver-ul sa aiba pe display coloanele de EQ :)
Boxele au niste picioruse/talpici care au ca terminatie un burete dar daca tu sugerezi ca ar trebui sa le pun spike-uri am sa caut !

#21
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Felicitari pt achizitie. Ti-am zis, nu am ascultat modelul ala exact de Yamaha si se poate ca in camera ta sa sune oricum diferit fata de cum sunau in showroom.
La receivere nu ai nevoie de EQ, eu in general dau ceva inalte si basii ii tin la zero (mijloc). Nici eu nu sunt adeptul subwooferelor, consider ca singurul caz cand sunt necesare sunt pt redarea canalului LFE din FILME, in nici un caz la muzica. Si daca programezi receiverul sa redirectioneze acel canal catre front nu pierzi prea mult nici din ala cand nu ai sub.
Despre spike-uri - mai reduc din vibratiile transmise podelei si mai taie din bas cand este prea boomy (daca este cazul). Lasa ceva spatiu intre ele si perete. Dar daca stai la bloc vecinii or sa te injure oricum :)

PS: Daca iti va zice cineva de placi de beton/granit sub ele poti sa ii spui ca ai oricum o mare placa de beton - podeaua apartamantului. Povestile alea sunt valabile pentru cei din US care stau ala case cu podele de lemn, dar "audiofilii" din Romania au preluat toata legendele fara sa se gandeasca "da' de ce?"

Edited by SuperDuper, 22 October 2008 - 11:32.


#22
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008

View PostSuperDuper, on Oct 22 2008, 12:26, said:

Nici eu nu sunt adeptul subwooferelor, consider ca singurul caz cand sunt necesare sunt pt redarea canalului LFE din FILME, in nici un caz la muzica. Si daca programezi receiverul sa redirectioneze acel canal catre front nu pierzi prea mult nici din ala cand nu ai sub.

Eee...cate melodii in care e prezenta orga ai ascultat ? :lol:

Uite, iti recomand Nelly Furtado- Childhood dreams :)

Sau Charlie Haden & Pat Metheny -The moon is a harsh mistress

Edited by Stapanul_clonelelor, 22 October 2008 - 18:56.


#23
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Am ascultat Bach cu destula orga. Si nivelul mi s-a parut ok prin front-uri. Sigur, sunt piese care au mixat ceva in canalul LFE (Pink Floyd) dar... redirectionarea pentru mine este suficienta, nu vreau sa zbarnaie geamurile oricum de la infrasunete :)

Edited by SuperDuper, 22 October 2008 - 22:48.


#24
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Eu cu doar doua floorstandere modeste (MM880) si un receiver si mai modest (denon AVR-1906) am reusit sa fac sa-mi zbarnaie sarmele de rufe de pe balcon si sa macin varul de pe pereti de la orga lu Bach, si nu suna boomy.

#25
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Orga are "avantajul" unor timpi de atac lungi si un subwoofer ar face fata perfect. Sau un modul de bass Acoustimass de la Bose este si mai bun :).
Basii controlati insa cer alte calitati. Prefer timpi de atac exacti si distorsiuni neliniare minime pe bass - se aud cel mai suparator pentru ca armonicele eventuale date de distorsionarea formei de unda sunt perfect in banda audio. 8 inch este maximul pentru un difuzor de bass dupa mine, "dupa aia" se merge pe multiple difuzoare... pt cine are pereti de tencuit. Aranjamente de genul celor din MM880 sunt foarte eficiente.

Edited by SuperDuper, 23 October 2008 - 11:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate