Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Ce parere aveti de acest sistem HiFi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
biloiu

biloiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 09.05.2004
Salutare,

Vreau sa-mi iau un sistem stereo in prima faza si m-am oprit la aceasta varianta si mi-ar prinde bine opinia unora familiarizati cu domeniul audio:

Receiver: Onkyo 606
Boxe: Wharfedale Crystal II CR40
Player: Pioneer DV610 AV

Sistemul ajunge pe la 4000 lei iar daca aveti alta sugestie va rog sa spuneti !

Multam,

#2
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postbiloiu, on Oct 7 2008, 13:18, said:

Salutare,

Vreau sa-mi iau un sistem stereo in prima faza si m-am oprit la aceasta varianta si mi-ar prinde bine opinia unora familiarizati cu domeniul audio:

Receiver: Onkyo 606
Boxe: Wharfedale Crystal II CR40
Player: Pioneer DV610 AV

Sistemul ajunge pe la 4000 lei iar daca aveti alta sugestie va rog sa spuneti !

Multam,

Vrei sa folosesti sistemul in special pentru auditie stereo? Sau ai de gand sa adaugi ceva sateliti pentru surround/filme?
In ambele cazuri, optiunile tale sunt ok. Boxele mi-au atras atentia in mod special. Sunt o alegere mai mult decat ok. Personal le-am ascultat intr-un showroom din Germania acum ceva vreme si mi-au surprins foarte placut auzul.
Daca doresti sa folosesti sistemul pentru auditie stereo, iti recomand, ca si optiune la 606, un NAD C372. Nu 'stie' multicanal, este doar un amplificator stereo.

#3
biloiu

biloiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 09.05.2004

View Posthubbabub1601, on Oct 7 2008, 14:52, said:

Vrei sa folosesti sistemul in special pentru auditie stereo? Sau ai de gand sa adaugi ceva sateliti pentru surround/filme?
In ambele cazuri, optiunile tale sunt ok. Boxele mi-au atras atentia in mod special. Sunt o alegere mai mult decat ok. Personal le-am ascultat intr-un showroom din Germania acum ceva vreme si mi-au surprins foarte placut auzul.
Daca doresti sa folosesti sistemul pentru auditie stereo, iti recomand, ca si optiune la 606, un NAD C372. Nu 'stie' multicanal, este doar un amplificator stereo.

multzam pentru opinie !

in principiu voi folosi sistemul pentru auditie stereo dar cum nu este o investitie prea ieftina, as vrea sa am posibilitatea sa-l pot up-grada la 5.1

#4
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

View Postbiloiu, on Oct 7 2008, 10:18, said:

Salutare,

Vreau sa-mi iau un sistem stereo in prima faza si m-am oprit la aceasta varianta si mi-ar prinde bine opinia unora familiarizati cu domeniul audio:

Receiver: Onkyo 606
Boxe: Wharfedale Crystal II CR40
Player: Pioneer DV610 AV

Sistemul ajunge pe la 4000 lei iar daca aveti alta sugestie va rog sa spuneti !

Multam,

Vrei sistem stereo sau nu? ulterior vor urma sin niste boxe pt sorround?
Nu ai dat detalii despre camera de auditii.

Daca as fii in locul tau nu mi-as lua Onkyo, pentru ca exista receivere mult mai bune la acelasi pret.

Un receiver care m-a impresionat mult este: Sherwood Newcastle R-772. Are un sunet foarte detaliat si aerisit, este foarte placut la ascultare mai ales daca este imperecheat cu o pereche de boxe bune.

L-am testat pe Wharfedale crystal II cr 40 (slabute boxele), pe PSB Alpha T1 (mult mai bunde decat wharfedale, chiar daca s urate ca dracu) si pe Monitor Audio Bronze Reference BR5 (niste boxe cu un sunet extraordinar de bun la pretul lor). toate au fost legate de un cd player nad c515 bee.

Cea mai buna combinatie a fost cu boxele monitor audio.

Pt dvd player, nu stiu nimic de modelul de la pioneer pe care l-ai ales tu.

#5
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostSA-HE75, on Oct 7 2008, 15:12, said:

Vrei sistem stereo sau nu? ulterior vor urma sin niste boxe pt sorround?
Nu ai dat detalii despre camera de auditii.

Daca as fii in locul tau nu mi-as lua Onkyo, pentru ca exista receivere mult mai bune la acelasi pret.

Un receiver care m-a impresionat mult este: Sherwood Newcastle R-772. Are un sunet foarte detaliat si aerisit, este foarte placut la ascultare mai ales daca este imperecheat cu o pereche de boxe bune.

L-am testat pe Wharfedale crystal II cr 40 (slabute boxele), pe PSB Alpha T1 (mult mai bunde decat wharfedale, chiar daca s urate ca dracu) si pe Monitor Audio Bronze Reference BR5 (niste boxe cu un sunet extraordinar de bun la pretul lor). toate au fost legate de un cd player nad c515 bee.

Cea mai buna combinatie a fost cu boxele monitor audio.

Pt dvd player, nu stiu nimic de modelul de la pioneer pe care l-ai ales tu.

Oh,da, subscriu aici in privinta playerului NAD 515! Exceptional. Pickup-ul are, practic, 0 noise. Recomand!
As fi curios sa aud si eu Sherwood Newcastle-ul acela, am citit numai de bine despre el! Din pacate, p-aici, prin Bucuresti, nu prea gasesti reselleri cu astfel de produse sau daca le au, setup-ul pentru auditie lasa de dorit.
Oricum, ca sa nu deviem prea mult, nici eu nu as merge in mod deosebit pe Onkyo-ul ala, mai degraba spre NAD-ul recomandat sau chiar spre acest R-772! Boxele, in schimb, cred ca sunt o alegere buna.
Daca vrei sa le folosesti ulterior intr-un setup multicanal, alege cu mare grija subwooferul!

#6
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

View Posthubbabub1601, on Oct 7 2008, 12:35, said:

As fi curios sa aud si eu Sherwood Newcastle-ul acela, am citit numai de bine despre el! Din pacate, p-aici, prin Bucuresti, nu prea gasesti reselleri cu astfel de produse sau daca le au, setup-ul pentru auditie lasa de dorit.

Realacustic iti spune ceva?

#7
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostSA-HE75, on Oct 7 2008, 16:03, said:

Realacustic iti spune ceva?

Imi spune ca ar trebui sa trec mai des pe la Carol Davila, p-acolo:)

#8
biloiu

biloiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 09.05.2004
Deci sa inteleg ca un sistem mai bun ar fi:

Sherwood Newcastle
NAD C515 BEE
Monitor Audio Bronze BR5 ?

Multam frumos de opinii !

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
BR5 își merită banii. Nadul la fel.
Despre amplif/receiver/ce e ăla nu știu, dar am o părere bună despre sherwood.
Deci da, și eu cred că e o configurație bună. Acu vezi și ce cabluri de boxe îți iei, e un topic cu sugestii pe aici (dacă-ți mai rămân bani :P ).

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu inteleg mania asta cu CD-playerele NAD... Deci in loc de un DVD-player capabil de a reda DVD-A si SACD multicanal, capabil de DivX (si de pe USB), ii recomandati un CD-player.
La ce bun ii mai recomandati receiverul ala?
Ca alternativa poate fi un Oppo DV-980H numai pentru calitatea audio si nativ SACD pe HDMI sau 983 daca se vrea audio si video suparat (dar se pierde nativul SACD pe HDMI). Redau si HDCD pe langa DVD-A si SACD.

Edited by SuperDuper, 09 October 2008 - 02:31.


#11
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostSuperDuper, on Oct 9 2008, 03:25, said:

Nu inteleg mania asta cu CD-playerele NAD... Deci in loc de un DVD-player capabil de a reda DVD-A si SACD multicanal, capabil de DivX (si de pe USB), ii recomandati un CD-player.
La ce bun ii mai recomandati receiverul ala?
Ca alternativa poate fi un Oppo DV-980H numai pentru calitatea audio si nativ SACD pe HDMI sau 983 daca se vrea audio si video suparat (dar se pierde nativul SACD pe HDMI). Redau si HDCD pe langa DVD-A si SACD.

Nu cred ca este o 'manie' a CD-playerelor NAD. Pur si simplu suna bine, cel putin din punctul meu de vedere. DAC-uri superioare, pick-up fara vibratii (cel putin in teorie), filtrare superioara, etc. Bineinteles, sunt setupuri unde un alt player suna mai bine.. sau mai prost.
Daca omul are in gand sa redea material SACD sau DVD-A, da, se orienteaza spre un player care stie si formate high-def/multicanal. Daca doreste auditie stereo CD-Quality si are o colectie de discuri audio, recomand NAD.

#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Un NAD cu un receiver multicanal nu cred ca se va auzi de loc diferit fata de un DVD-player din clasa de top.
Oppo merita ascultat, da clasa la multe CD-playere pe CD si in plus are si alte optiuni - macar pentru HDCD in clasa stereo si merita.

#13
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

View PostSuperDuper, on Oct 9 2008, 22:34, said:

Un NAD cu un receiver multicanal nu cred ca se va auzi de loc diferit fata de un DVD-player din clasa de top.
Oppo merita ascultat, da clasa la multe CD-playere pe CD si in plus are si alte optiuni - macar pentru HDCD in clasa stereo si merita.


Ai ascultat Oppo? legat la ce amp ? pe ce boxe? cu ce muzica? pt cat timp?

#14
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Da, l-am ascultat in showroom si aveau si un NAD acolo - ma gandeam sa fac "upgrade" de la Toshiba SD6980. Tu l-ai ascultat pe un RECEIVER 5.1 cu niste boxe "normale"? Nu vorbesc de amplificator Hi-End legat la ceva B&W aici... si nici nu am o ureche cu auz absolut.

Edited by SuperDuper, 10 October 2008 - 11:32.


#15
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

View PostSuperDuper, on Oct 10 2008, 10:30, said:

Da, l-am ascultat in showroom si aveau si un NAD acolo - ma gandeam sa fac "upgrade" de la Toshiba SD6980. Tu l-ai ascultat pe un RECEIVER 5.1 cu niste boxe "normale"? Nu vorbesc de amplificator Hi-End legat la ceva B&W aici... si nici nu am o ureche cu auz absolut.


nu numai ca nu am ascultat oppo, dar nici nu prea am vazut de vanzare.
de aceea intrebam, mi se pare destul de greu de gasit.

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Oficial: http://www.oppodigit...wheretobuy.html
Eu am fost la un dealer afiliat, din Virginia. Din pacate, acum s-au axat mai mult pe bluray ca sursa multichannel, nu stiu daca mai au Oppo in showroom.
De cumparat se poate inca cumpara online.

Edited by SuperDuper, 10 October 2008 - 22:38.


#17
blana

blana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 06.01.2007
la banii aia poate poti sa iti ceva pe lampi

#18
biloiu

biloiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 09.05.2004
Salutare,
Pina la urma bugetul alocat a trebuit redus asa ca  am ales urmatorul sistem:

PIONEER DV-610AV-S DVD Player
PIONEER PL-990 Pick-up Stereo automat
PIONEER VSX-818V-S Receiver A/V 5.1
YAMAHA NS-8900 Boxe 2 cai, 300W

... si va voi spune cum se aude pt ca astazi imi va fi livrat !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate