Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 

HDD mort

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
61 răspunsuri în acest subiect

#55
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Ciudat. Eu am luat in stea de 6. 7 era prea mare. Sa fi trebuit surubelnita hexagonala ? Din aia "inbus" (sau cum s-o numi) ?

#56
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.953
  • Înscris: 06.09.2006

View PostIon_de_la_Raion, on Oct 16 2008, 01:34, said:

Ciudat. Eu am luat in stea de 6. 7 era prea mare. Sa fi trebuit surubelnita hexagonala ? Din aia "inbus" (sau cum s-o numi) ?

dupa standart este T8. T6 se foloseste la hardurile de laptop si la seagate 7200.11

#57
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai din ala e. ST3640323A. Barracuda 7200.11.

Starpom, din ce am descris anterior, crezi ca ai putea recupera datele ? Cam cat crezi ca ar costa ?

Editat de Ion_de_la_Raion, 16 octombrie 2008 - 11:48.


#58
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.953
  • Înscris: 06.09.2006

View PostIon_de_la_Raion, on Oct 16 2008, 12:48, said:

Pai din ala e. ST3640323A. Barracuda 7200.11.

Starpom, din ce am descris anterior, crezi ca ai putea recupera datele ? Cam cat crezi ca ar costa ?

ce ai descris anterior nu-mi da un punct de reper, ca sa-ti zic precis ce are si cat te costa trebuie sa-l vad. 7200.11 este un hard foarte capricios - combinatie intre interfata si hardware clasic cu firmware SCSI.

Editat de starpom, 17 octombrie 2008 - 08:35.


#59
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.488
  • Înscris: 05.08.2002
hdd-urile mai mor si "fara motive"

tot un seagate, a decedat pur si simplu in timp ce ma jucam, dupa vreo 2 ani de functionare ok
nu a fost plimbat, lovit, nu au fost picioare in computer
s-a auzit un zgomot ca un clinchet, apoi s-a blocat computerul; la restart hdd-ul facea un zgomot bolnavicios si nu mai era vazut de bios

l-am desfacut (nu avea nimic important pe el) si am ramas surprins de ce am gasit: unul din capete era pur si simplu torsionat iar pe suprafata discului se vedea o zgarietura circulara de parca ar fi trecut un varf de ac pe acolo
banuiesc ca era imposibil de recuperat ceva date in situatia asta

pe de alta parte, stiu pe cineva care a recuperat un hdd quantum cu placa electronica arsa prin inlocuirea ei cu alta bun

#60
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postaeon, on Oct 17 2008, 10:18, said:

hdd-urile mai mor si "fara motive"

tot un seagate, a decedat pur si simplu in timp ce ma jucam, dupa vreo 2 ani de functionare ok
nu a fost plimbat, lovit, nu au fost picioare in computer
s-a auzit un zgomot ca un clinchet, apoi s-a blocat computerul; la restart hdd-ul facea un zgomot bolnavicios si nu mai era vazut de bios

l-am desfacut (nu avea nimic important pe el) si am ramas surprins de ce am gasit: unul din capete era pur si simplu torsionat iar pe suprafata discului se vedea o zgarietura circulara de parca ar fi trecut un varf de ac pe acolo
banuiesc ca era imposibil de recuperat ceva date in situatia asta

pe de alta parte, stiu pe cineva care a recuperat un hdd quantum cu placa electronica arsa prin inlocuirea ei cu alta bun

cred ca se poate, totul depinde de cat de mult vrei acele date si de cate finante dispui. deci speranta moare ultima. ce ma ingrijoreaza asta aceea ca multe firme si mestesugari nu numai ca afirma dar si scriu pe site-ul lor ca daca ei nu pot recupera datele de pe hardul clientului atunci nimeni nu o mai poate face desi am recuperat datele dupa astfel de afirmatii. asa este un cel mai marsav lucru pe care l-am vazut in viata mea.

placile mai mergeau schimbate la hardurile vechi la astea noi nu ma e posibil.

Editat de starpom, 17 octombrie 2008 - 09:29.


#61
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.377
  • Înscris: 16.01.2007
Ma bag si eu la "o barfa". Mai  intai  mentionez ca nu am cunostinte in depanarea hdd-urilor sau recuperarea datelor de pe hdd, insa am avut si eu ceva pb cu un hdd cu capetele moarte. Ca sa-mi recuperez datele importante ptr mine la vremea aia am apelat la acest forum crezand ca voi avea vreo sasa sa mai recuperez ceva. Chiar m-am si documentat cat de cat, urmarind cu mare atentie niste training-uri pe iutub despre cum se face recuperarea datelor de pe hhd-urilor "moarte"  fizic(fie mecanic fie electronic).
maresale tin sa te contrazic aici si sa-i dau dreptate lui starpom. din cate imi amintesc si am retinut foarte bine, daca partea electronica moare nu ar fi decat o singura sansa de recuperare a detelor de pe acele platane si anume inlocuirea placutei electronice cu una identica. ATENTIE ce inseamna identica aici?...inseamna sa fie aceeasi tara producatoare, acelasi lot de hdd-uri chiar o chestie foarte importanta era si data de productie sa nu depaseasca ~14 zile intre cele 2 hdd-uri.  Toate astea  nu le spun eu ci erau explicate de tipul ala care tinea training-ul... si de ce asa?....explicatia tipului era in felul urmator: partea aia electronica foloseste un anume cip care are o anumita vs de bios, bios care codeaza si decodeaza informatia de pe platane intr-un anumit algoritm(unic chiar)...ma rog poate treburile sunt mai complicate decat credem noi, el nu  a facut sa explice cum sta treaba unor incepatori. Cam atat am avut de comentat la afirmatiia ta de mai jos un pic

View PostMaresalul, on Oct 13 2008, 11:23, said:

Esti foarte sigur pe tine si atunci cand insisti sa duca hardul la centru dar si atunci afirmi ca schimbarea acelei placute va ramane fara efect (in cazul in care are un defect electronic).

De ce va ramane fara efect daca hardurile sunt identice?
Da-mi macar o explicatie logica.

Chiar daca sunt mici diferente intre aceste placute (deh, nimeni si nimic nu e perfect) ele sunt proiectate sa controleze componente mecanice identice (motoras, capete, platan etc.).
Placutele electronice sunt facute integral pe liniile automate iar producatorul ar fi avut o mare problema daca fiecare dintre acestea s-ar fi potrivit doar la un singur ansamblu mecanic, destinat special ei.

Nu! Nu se poate face asa ceva!
Pentru marirea productivitatii, tot procesul e complet automatizat si sunt mari sanse ca schimbarea placutelor sa dea roade la un defect electronic.



stampon sa nu creada lumea ca tin cu tine, este clar ca o parte, mica probabil, dintre clienti ii gasesti de pe forumuri si  ar trebui sa recunosti asta. legat de preturile tale mi-e mi-ai spus altceva...insa nu are sa comnetez acum. as avea, hai sa zicem, o rugaminte! cauta sa explici "logic"(asa cum zice cineva mai sus) si pana la capat, forumistilor, cum sta problema, ca de asta suntem aici sa ne ajutam unul pe celalat nu sa ne vedem doar interesele ;)
cred ca ai intels ce vreau sa spun, cauta sa-ti ajuti semenii pana la capat, adica nu  mai  umbla cu jumatati, decat asa mai  bine nu te mai baga.
eu sunt convins ca esti un profesionst desavarsit in meseria ta, dar aici esti pe un forum nu in laborator si nu uita esenta unui forum ;)
eu te salut si te respect, sa nu crezi ca am ceva cu tine ci doar ca mi-as dori un prof asa ca tine, sa ajute pana la capat omu' sau....

View Poststarpom, on Oct 14 2008, 14:43, said:

normal o recuperare date costa intre 50 si 300 euro. pe site este lista de preturi pentru cazuri ordinare. atrage atentia ca nu-ti ia nimeni bani pentru a citi acele randuri. daca ti-a zis cineva ca te va costa MII de EURO zii ca e un on nenormal si dai ca punct de referinta o casa de nebuni.


#62
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postozzyboy, on Oct 18 2008, 03:52, said:

stampon sa nu creada lumea ca tin cu tine, este clar ca o parte, mica probabil, dintre clienti ii gasesti de pe forumuri si  ar trebui sa recunosti asta. legat de preturile tale mi-e mi-ai spus altceva...insa nu are sa comnetez acum. as avea, hai sa zicem, o rugaminte! cauta sa explici "logic"(asa cum zice cineva mai sus) si pana la capat, forumistilor, cum sta problema, ca de asta suntem aici sa ne ajutam unul pe celalat nu sa ne vedem doar interesele ;)
cred ca ai intels ce vreau sa spun, cauta sa-ti ajuti semenii pana la capat, adica nu  mai  umbla cu jumatati, decat asa mai  bine nu te mai baga.
eu sunt convins ca esti un profesionst desavarsit in meseria ta, dar aici esti pe un forum nu in laborator si nu uita esenta unui forum ;)
eu te salut si te respect, sa nu crezi ca am ceva cu tine ci doar ca mi-as dori un prof asa ca tine, sa ajute pana la capat omu' sau....

de pe forumuri sunt foarte putini clienti iar majoritatea celor ce vin se socot profi sa-si distrug singuri hardul. mai stau pe forumuri pana la craciun dupa care faceti ce vreti. de exemplu la 7200.11 in romania doar eu pot face recuperari date de pe ele si voi fi unicul inca multi ani inainte. hardurile noi sunt din ce in ce mai complicate din punct de vedere al reverse ingineering si necesita foarte multa experienta. eu cu hardurile lucrez de 14 ani si tot ma socot ca nu am experienta cand voi da solutii la concret in loc de intrebarea "cum sa-mi recuperez datele?" vor apare alte sute de intrebari.

in al doilea eu nu sunt de idee ca sa dau mura in gura. am dat un imbold luati si dezvoltati subiectul mai departe. deci ca sa nu o facem pe smecherii sa zicem ca vrei un credit deci acel credit nicicum nu-l ei de pe forum. deci vrei sa-ti cosi un costum  :thumbup:  masura ti-o ia forumistii? stranie metoda de a gandi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate