Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

HDD mort

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
61 răspunsuri în acest subiect

#1
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Unul din HDD-urile mele a murit subit. Are doar o luna de cand l-am cumparat, e un Seagate S-ATA II, de 640 GB. Nu a dat nici un semn de slabiciune, nici o eroare si dintr-o data PC-ul a inceput sa mearga din ce in ce mai incet, pana s-a blocat. La bootare nu mai intra in Windows. Am incercat sa vad care e sursa problemei si am vazut ca daca deconectez HDD-ul in cauza, calculatorul functioneaza. Am incercat sa-i schimb cablurile, alimentarea, portul, nimic nu merge. Intre timp am primit si o eroare S.M.A.R.T. la bootare. Din cate stiu eu, S.M.A.R.T. ar trebui sa detecteze erorile, nu sa crape HDD-ul dupa doar o luna, fara nici un warning. Acum BIOS-ul il vede, Windows-ul (XP-64 bit cu SP2) il vede (doar prin Disk Management), dar nu il poate initializa, il vede nealocat, orice incercare de alocare fiind sortita esecului.

Intrebare mea e ce de facut, pentru a recupera datele. Am date importante, informatii personale, coduri, serii, bilant si contabilitate personala. Stie cineva vreun utilitar care poate recupera datele sau sugestii pentru recuperare ? Am inteles ca uneori S.M.A.R.T. raporteaza gresit, am incercat sa-l dezactivez, dar tot nu functioneaza. Macar pot intra in Windows, cu HDD-ul activat in BIOS, dar atat.

Ceva sfaturi ? Nu mi-e de disc, ci de date. Stiu ca mai exista companii care, fizic, recupereaza datele, prin demontarea platanelor, dar nu stiu cat costa (probabil enorm) si vreau sa stiu daca nu scap mai ieftin si mai comod. Oare schimbarea electronicii ajuta cu ceva (daca cumpar o unitate identica si imprumut partea electronica) ? As putea sa fac singur asta ?

Editat de Ion_de_la_Raion, 06 octombrie 2008 - 21:42.


#2
stawte

stawte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 181
  • Înscris: 08.12.2006
Citeste asta poate te ajuta. Cunostintele mele in asemenea situatii, constau in ce am citit pe net, caci n-am avut astfel de probleme niciodata. Sper sa poti recupera datele. Sunt sigur ca sunt baieti pe aici care au cunostinte vaste despre asa ceva si te vor ajuta cu siguranta.

Ciudat totusi  ca un HDD de o luna sa "crape"....

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005

View Poststawte, on Oct 6 2008, 22:58, said:

Citeste asta poate te ajuta. Cunostintele mele in asemenea situatii, constau in ce am citit pe net, caci n-am avut astfel de probleme niciodata. Sper sa poti recupera datele. Sunt sigur ca sunt baieti pe aici care au cunostinte vaste despre asa ceva si te vor ajuta cu siguranta.

Ciudat totusi  ca un HDD de o luna sa "crape"....

Merci de link. O sa vad ce e. Am gasit ceva si pe Tom's Hardware, dar multa litereatura, nimic concret. Recuperarea asta de date e treaba anevoioasa. HDD-ul e un Seagate, 640 GB, 7200rpm, 32Mb, Serial-ATAII 300, ST3640323A si e cumparat pe 11 septembrie. Nu a dat NICI O slabiciune pana acum. A murit subit. Nu l-am abuzat, nu l-am mutat de colo-colo, nimic. L-am montat in sistem si atat. E clar ca a fost o slabiuciune din fabricatie pe undeva. Am cumparat doua si asta a murit. Folosesc PC din 1996 si am avut destule HDD-uri pana acum, dar asa ca asta nu am patit. Mai cate un bad pe ici pe colo, dar atat. Merci inca odata.

Editat de Ion_de_la_Raion, 06 octombrie 2008 - 22:27.


#4
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.779
  • Înscris: 26.02.2008
Este totusi bine ca poti accesa HHD-ul...
Incearca si fa la cineva un stick sau un CD Live cu Puppy sau Slax (Linux), apoi salvezi datele pe DVD-uri.
Alta solutie ar fi montarea altui HDD, pus pe el Windows-ul si copiate datele.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Bafta!
PS: pentru viitor cred ca ar fi bine sa pui un sistem de colere pe HDD, asta in cazul in care utilizezi foarte mult calculatorul.

Editat de GabytzuX08, 06 octombrie 2008 - 22:44.


#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Are racire, nu e asta problema. Precis avea o slabiciune din fabricatie, nedetectata. Si nu pot accesa HDD-ul. Adica nu pot vedea datele. Vad doar ca e montat. Bios-ul il vede si atat. In windows e recunoscut doar de catre Disk Management si atat. Datele, partitiile, fisierele, nu se vad. Nimeni nu poate vedea asta.

#6
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.441
  • Înscris: 07.05.2006

View PostIon_de_la_Raion, on Oct 6 2008, 22:41, said:

Intrebare mea e ce de facut, pentru a recupera datele. Am date importante, informatii personale, coduri, serii, bilant si contabilitate personala. Stie cineva vreun utilitar care poate recupera datele sau sugestii pentru recuperare ? Am inteles ca uneori S.M.A.R.T. raporteaza gresit, am incercat sa-l dezactivez, dar tot nu functioneaza. Macar pot intra in Windows, cu HDD-ul activat in BIOS, dar atat.

Ceva sfaturi ? Nu mi-e de disc, ci de date. Stiu ca mai exista companii care, fizic, recupereaza datele, prin demontarea platanelor, dar nu stiu cat costa (probabil enorm) si vreau sa stiu daca nu scap mai ieftin si mai comod. Oare schimbarea electronicii ajuta cu ceva (daca cumpar o unitate identica si imprumut partea electronica) ? As putea sa fac singur asta ?
Intrebare: functioneaza din punct de vedere electric? Daca da, lasa-l cateva ore pe un calorifer din locuinta, NU pentru a-l incalzi ci pentru a se descarca electrostatic. Dupa aceea incearca sa-l conectezi la calculator FARA sa-l alimentezi la mufa de alimentare, doar printr-un adaptor  IDE-USB.
Daca este gripat mecanic, am folosit in trecut urmatoarea metoda: am congelat HDD-ul circa 12 ore si l-am alimentat. Astfel am recuperat date de pe unitati de capacitate mica, respectiv 2,1 G. Nu-ti recomand aceasta metoda datorita timpului scurt de functionare, circa 10-15 minute.
In Germania era un laborator de recuperare care mi-a cerut acum cativa ani 100 euro/giga. Din pacate nu mai gasesc adresa lor.

#7
evertek

evertek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 188
  • Înscris: 06.10.2008
Vorba lui ,,GabytzuX08 ,, incearca cu Slax. Macar sa recuperezi ce ai pe el , just in case. Pe mine m-a ajutat mult Slax.

#8
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.779
  • Înscris: 26.02.2008

Quote

Macar pot intra in Windows, cu HDD-ul activat in BIOS, dar atat.
Atumci poti sau nu intra in windows? Virusi nimic?
Incearca totusi Puppy sau Slax.

#9
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.441
  • Înscris: 07.05.2006

View PostIon_de_la_Raion, on Oct 6 2008, 22:41, said:

As putea sa fac singur asta ?
Am gasit link-ul catre firma din Germania: http://www.datarecov....com/preise.htm

#10
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.889
  • Înscris: 22.10.2002
La un cost estimat de

Quote

> 85,0 GB 650,00 ? -  4.650,00 ?
mai bine apelezi la service-ul QUARTZ din Politehnica-Leul (Bd Iuliu Maniu 1-3)... daca mai exista acolo firma respectiva.  :D

Editat de mister_rf, 07 octombrie 2008 - 00:44.


#11
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.346
  • Înscris: 18.09.2007
Incearca programul acesta.

Poate recupera date chiar si de pe un hard care nu poate fi accesat de windows.

In versiunea demo am impresia ca doar vezi ce fisiere a recuperat dar nu te lasa sa le salvezi.
Conditia esentiala ca sa ruleze e sa mai ai un hard in sistem, pe care salveaza datele recuperate.

Editat de Maresalul, 07 octombrie 2008 - 01:03.


#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postedgrimex, on Oct 6 2008, 23:58, said:

Intrebare: functioneaza din punct de vedere electric? Daca da, lasa-l cateva ore pe un calorifer din locuinta, NU pentru a-l incalzi ci pentru a se descarca electrostatic. Dupa aceea incearca sa-l conectezi la calculator FARA sa-l alimentezi la mufa de alimentare, doar printr-un adaptor  IDE-USB.
Daca este gripat mecanic, am folosit in trecut urmatoarea metoda: am congelat HDD-ul circa 12 ore si l-am alimentat. Astfel am recuperat date de pe unitati de capacitate mica, respectiv 2,1 G. Nu-ti recomand aceasta metoda datorita timpului scurt de functionare, circa 10-15 minute.
In Germania era un laborator de recuperare care mi-a cerut acum cativa ani 100 euro/giga. Din pacate nu mai gasesc adresa lor.
De functionat electric... Grea intrebare. Ceva sigur functioneaza, din moment ce e detectat de BIOS. Mai departe, nu stiu. Cat despre calorifer, frigider, conectat fara alimentare, mi se par metode barbare, care cred ca mai mult il strica, decat il ajuta.
Cu IDE-USB nu stiu ce rezolv. HDD-ul nu e nici IDE, nici USB. E S-ATA II. Capacitatea e 640 GB.
Am gasit o firma in Romania, dar e in Bucuresti. Numai transportul dus intors imi ia timp (sa nu mai vorbim bani). Cat despre 100 Euro pe GB, e o foarte mult. Datele mele personale au cateva zeci de MB, dar restul e ce are toata lumea, muzica, filme, jocuri. Doar nu o sa dau 100 euro pe GB pentru asa ceva. As fi tare curios sa vad cam ce fac respectivii cand recupereaza datele. Stiu ca e munca migaloasa, dar nici chiar asa. Nici pe review-ul de pe Tom's Hardware parca nu a costat atat.

View Postevertek, on Oct 6 2008, 23:59, said:

Vorba lui ,,GabytzuX08 ,, incearca cu Slax. Macar sa recuperezi ce ai pe el , just in case. Pe mine m-a ajutat mult Slax.
O sa caut Slax, sa vad ce face. Merci.

View PostGabytzuX08, on Oct 7 2008, 00:02, said:

Atumci poti sau nu intra in windows? Virusi nimic?
Pot, pentru ca HDD-ul cu pricina nu e HDD-ul cu Windows-ul, e un HDD de date. Virusi nu cred sa fie si sa loveasca doar un singur HDD din sistem.

View PostMaresalul, on Oct 7 2008, 02:02, said:

Incearca programul acesta.

Poate recupera date chiar si de pe un hard care nu poate fi accesat de windows.

In versiunea demo am impresia ca doar vezi ce fisiere a recuperat dar nu te lasa sa le salvezi.
Conditia esentiala ca sa ruleze e sa mai ai un hard in sistem, pe care salveaza datele recuperate.
Merci. O sa-l incerc. HDD-uri aditionale mai am, deci pot salva pe ele.

Dar o intrebare la care nu am primit raspuns: Daca toate incercarile mele software dau gres, pot cumpara un HDD identic si sa-i schimb (singur) placa electronica, intr-o incercare disperata de a rezolva problema ? Adica acele placi (de la modele identice fireste) sint la fel sau au pe partea electronica informatii privind MBR, file system, etc. Pentru ca daca iau unul nou, acela nu va avea structura fisierelor pe chipurile de pe placa, in cazul in care aceasta informatie e memorata acolo. Si e grea montarea - demontarea acestei placi ? A mai facut cineva asa ceva ?

Editat de Ion_de_la_Raion, 07 octombrie 2008 - 02:09.


#13
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Dar o intrebare la care nu am primit raspuns: Daca toate incercarile mele software dau gres, pot cumpara un HDD identic si sa-i schimb (singur) placa electronica, intr-o incercare disperata de a rezolva problema ? Adica acele placi (de la modele identice fireste) sint la fel sau au pe partea electronica informatii privind MBR, file system, etc. Pentru ca daca iau unul nou, acela nu va avea structura fisierelor pe chipurile de pe placa, in cazul in care aceasta informatie e memorata acolo. Si e grea montarea - demontarea acestei placi ? A mai facut cineva asa ceva ?".
Personal am incercat de cateva ori metoda asta. Greu sa schimbi placa la un Hdd nu e, dar rezultatul nu e sigur.
Cate odata merge. In link-ul urmator se discuta despre miturile privind recuperarea datelor de pe Hdd-uri.                         Data Recovery Myths.

Editat de Mos_Ilie, 07 octombrie 2008 - 08:27.


#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Merci de link, Mos_Ilie.

#15
stawte

stawte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 181
  • Înscris: 08.12.2006
Mai poti incerca Knoppix. E un CD live de linux care citeste partitii FAT, FAT32, NTFS,etc Il poti lua de aici.

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Am incercat Knoppix. Cand il vede, cand nu, Knoppix are la mine in general probleme cu montarea hardurilor (chiar si a celor bune). Am reusit odata insa sa vad continutul fisierelor si directoarelor din radacina hardului cu probleme, dar cand am intrat in directoare, majoritatea erau goale (si stiu ca nu sint) si acolo unde am gasit fisiere nu m-a lasat sa le copiez pe un alt hard.

#17
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostIon_de_la_Raion, on Oct 7 2008, 02:03, said:

Dar o intrebare la care nu am primit raspuns: Daca toate incercarile mele software dau gres, pot cumpara un HDD identic si sa-i schimb (singur) placa electronica, intr-o incercare disperata de a rezolva problema ? Adica acele placi (de la modele identice fireste) sint la fel sau au pe partea electronica informatii privind MBR, file system, etc. Pentru ca daca iau unul nou, acela nu va avea structura fisierelor pe chipurile de pe placa, in cazul in care aceasta informatie e memorata acolo. Si e grea montarea - demontarea acestei placi ? A mai facut cineva asa ceva ?

Dezavantajul  ar fi ca pierzi garantia (dar se poate rezolva si asta cu un pic de atentie  :D ).
Riscuri... nu prea ar fi. Daca nu da rezultate, pui inapoi placuta pe hardul bun si ai ajuns de unde ai plecat.

E o solutie de luat in seama decat sa dai o caruta de bani la firmele specializate in recuperari.

Sfatul meu ar fi sa-l cumperi tot de la cei de unde l-ai luat pe cel cu probleme. Asa ai sanse mari ca hardul sa fie din acelasi lot si elimini problema eventualelor incompatibilitati.


L.E.
Stai un pic!
Mai inainte ar fi bine sa te siguri ca nu sunt probleme mecanice.
Zgomote ciudate, clincheturi...
Daca ai partea mecanica defecta atunci numai la o firma specializata mai poti recupera datele.

Editat de Maresalul, 07 octombrie 2008 - 22:34.


#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu clincane nimic in el. E tare silentios. Aud si cand isi misca capetele si cand parcheaza, intr-un cuvant face zgomote normale, tipice pentru un HDD, incete, distincte. Cred ca e ceva electric, pentru ca era cu probleme de cand l-am luat. Mergea incet. Acum, cand il recunoaste, cand nu, cand vede (in knoppix) ceva, cand nu, cand blocheaza sistemul, cand nu. Si nu, nu e de la cabluri. Am verificat. Stau bine. Si nu e nici de la sursa si nici de la ventilatie.

Eu intrebam daca e greu sa dai jos placa. Am vazut ca e prinsa cu niste suruburi in stea, care nu stiu cat de tare sint stranse. Daca stric capul surubului sau se vede ca am umblat, adio garantie. Dar panglica cu contacte spre capuri se scoate greu oare ? Sau mai ales se baga greu ? Intreb, sa nu fie vreo capcana, ceva.

Editat de Ion_de_la_Raion, 08 octombrie 2008 - 03:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate