Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Unde gasesc k10d, gx10 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,132
  • Înscris: 12.06.2004
Of, of, of. Monicutzico, acum cred ca cea mai buna investitie ar fi o carte de tehnica fotografica. Fara suparare.
Optica = obiective, in acest caz (si nu lentile, cum incorect le numesti - din pacate multi fac greseala asta). Daca, ignorand rezolutia, poate K20D-ul obtine imagini superioare calitativ? Pai nu prea putem ignora rezolutia :) dar da, la ISO mare asa se intampla; am constatat ca pot sa am incredere in ISO1600 la K20D, lucru care nu se intampla la K10D. La ISO mic, nu. Trebuie sa intelegi ca toate DSLR-urile scot imagini excelente - pana la punctul la care suntem fortati sa apelam la a privi pixeli pe monitor; sigur, poti avea diverse preferinte dar dureaza pana ti le formezi.

Miromolus, K20D pare-se ca a trecut de jumatatea ciclului de viata - e un produs matur asadar, pretul a scazut la un nivel rezonabil...
In general, cei ce-si scot pentax-uri precum K20D-ul la vanzare o fac pentru a trece la full frame :) Eu unul, n-am de gand sa dau peste 5000 de euro, chiar daca tehnic ar fi un mare pas inainte.
Btw, cat rezista o asemenea masinarie? :)

Pentax a avut 50mm f/1.7-uri inclusiv autofocus; la noi nu prea le-am vazut second hand. Eu am FA-ul 50 f/1.7 si pot afirma ca e un obiectiv excelent - totusi am constatat ca nu-mi prea convine focala, pe APS-C. FA-ul 50 f/1.4, ieftin in comparatie cu concurenta, e pe toate drumurile (ei, nu chiar - doar vorbim de Pentax...)
DA*-ul de 55mm f/1.4 va fi mai scump decat credeti; nu uitati ca nici Sigma 50 f/1.4 HSM nu-i ieftin. Se pare ca-i vorba de ceva special, se va face si inaugurarea unui nou tratament antireflex... abia astept sa vad despre ce-i vorba.

O idee ar fi si coborarea pretentiilor, sa zicem la un K200D, si bagarea banilor in obiective.

#38
monicutzica2001

monicutzica2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 23.08.2008
Pentru poze frumoase.

Canon550, Fuji 6500.

Nu-l cumpar in functie de gama. Nu ar fi suficient, fiindca daca dau multi bani, vreau sa fiu pe deplin multumita de ce-am luat, nu sa stau sa ma gandesc apoi ca pentru cateva milioane in plus as fi avut mult mai multe dotari. S-apoi, eu cred a k10d ofera un nivel acceptabil dpdv al calitatii si al pretului platit.

Nu. Nu sunt dispusa sa-mi vand viata pentru un simplu aparat foto. Am mai specificat ca vreau un body bun, un obiectiv fix 50 mm si un obiectiv gen 50-200 mm.

D80 body l-am gasit la 22-24 milioane. Atata timp cat e in garantie 2 ani, poate fi folosit, zic eu, nu ?

Nu ma intereseaza revanzari. Intelegeti ca nu-mi iau aparatul ca sa-l revand sau sa dau n milioane pe obiective de top. Il iau ca sa-l am multi ani de acum in colo.

Astea sunt costurile intretinerii aferente obisnuite in viata multor produse.

#39
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,132
  • Înscris: 12.06.2004
Cu un 50 fix si un 50-200, n-ai nici normal - daramite wide. Mai gandeste-te.
Aparatul il iei ca sa-l folosesti o vreme, dupa care-l vinzi (mult mai ieftin). Obiectivele sunt cele care raman... daca le alegi cu cap. Iar cheltuielile sunt inevitabile; de exemplu, ce faci daca vrei sa tragi macro?

2400 ron mi se pare mult pentru un aparat in genul D80-ului. 2200 mai mege, la urma-urmei eticheta Nikon costa ;)

#40
monicutzica2001

monicutzica2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 23.08.2008
De ce sa-l revand ?!

Am exemplificat doar cu 50 -200 mm, poate sa fie la fel de bine unul gen 18 - 135 , etc .

Edited by monicutzica2001, 07 October 2008 - 00:03.


#41
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
O sa vina vremea sa-l vinzi. Pentru ca asa e natura noastra, a oamenilor. Si nu esti deosebita altfel trageai pe film, mult mai ieftin :) Sfatul meu ar fi sa iti iei un K200 sau un 450D. As inclina pentru un K200 plus 16-45, 50/1.7 (manual) si un 50-200

Evident, daca optai si pentru piata de second hand sau cea gri, puteai lua lejer un K10, un 40D sau un D80 si sa-ti ramana bani si de obiective. Un K10 second hand, in stare exceptionala, s-a dat si in jur de 13 milioane (sithmaster).

offtopic (no flames va rog): Kunzite, cei pe care i-am vazut renuntand la Pentax au facut-o in general pentru ca au inceput sa faca bani din foto. Pentaxul e excelent pentru scoala sau pentru pasionati dar pana nu vor scoate un FF catre care sa poti evolua, va fi evitat de catre profesionisti. Si e mare pacat.

Edited by miromulus, 07 October 2008 - 00:12.


#42
monicutzica2001

monicutzica2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 23.08.2008
Daca as gasi un k10d in stare exceptionala SH zau l-as lua. Insa nu gasesc.
K200 nu-mi place. N-am incercat 450 dar intuiesc ca e chiar mai mic.

#43
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Monica, tu vrei K10/D80/K20 pentru ca-i mare? Chiar crezi ca-i o placere sa te plimbi cu un chil si ceva de aparat atarnat de gat? Pe langa asta, un 450D plus grip numai mititel nu mai e.

Arunca un ochi: http://a.img-dprevie...450d_gripFr.jpg

Edited by miromulus, 07 October 2008 - 00:21.


#44
monicutzica2001

monicutzica2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 23.08.2008
Da. Conteaza mult sa fie mare si solid. Fiindca va fi folosit si de fratele meu.

#45
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
si daca e mai mic si solid? adica nu caramida si solid, ci normal si solid? de ce nu te duci intr-un magazin cu fratele sa vedeti care se lipeste de mana?

#46
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,132
  • Înscris: 29.06.2005

View Postmonicutzica2001, on Oct 7 2008, 01:30, said:

Da. Conteaza mult sa fie mare si solid. Fiindca va fi folosit si de fratele meu.

Aici e buba. Sa fie mare, negru, eventual cu cordelina din lant aurit.Sa moara dusmanii de ciuda.....

Serios...vrei sa faci fotografie sau sa bati cuie cu aparatu`? Eu am maini mari si am folosit fara probleme aproape orice fel de aparat, (300d, 350D, pentax *istDS, K10D, olympus,canon 40d....).Daca vrei sa faci fotografie, ceva de calitate, investeste cat mai putin in body(chiar sh) si baga banii in optica(sau lentile, obiective) de calitate.Daca iti iei un body scump si o prastie de obiectiv, o sa ne scrii ulterior "sunt dezamagita de DSLR, nu ies pozele".

#47
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
cum adica nu gasesti k10d ?

http://www.foto-maga...arch.php?q=k10d

al doilea anunt de exemplu... si altele de pe acolo. si in garantie daca vrei

Edited by dreadboy, 07 October 2008 - 07:01.


#48
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postdreadboy, on Oct 7 2008, 08:00, said:

cum adica nu gasesti k10d ?

http://www.foto-maga...arch.php?q=k10d

al doilea anunt de exemplu... si altele de pe acolo. si in garantie daca vrei

Da, cauta si vei gasi ;) Mai sunt pe okazii.ro pe bursa de aici, etc. ...

Un dSLR, chiar si o camera compacta nu e tocmai simplu/simpla. Un Zenit , da, e o camera simpla.

PS. Ce nu-ti place la K200D (vezi si oferta cu kit dublu la 2400 lei , deocamdata). Exceptand sursa de alimentare (tipul), vizorul si corpul a aproape identic cu K10D. In plus e si model mai nou si, si de nou.

Atentie aici ! Obiectivul de 50mm nu e de 50mm daca se monteaza pe o camera cu senzor cu factor crop ;)

#49
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,132
  • Înscris: 12.06.2004
Monica, il vei vinde. Pentru ca o sa apara noi modele, cu noi functii fara de care nu poti sa traiesti ;) si pentru ca digitalele nu-s concepute sa le folosesti o viata (la cele pe film, mai si puteai sa "upgradezi senzorul" cu cate-o rola de Velvia :) ). Posibil sa reusesti sa folosesti (cu placere, excluzand cazul unei situatii financiare proaste) un DSLR 5 ani, poate chiar mai mult - dar nu te baza pe asta.
Nici macar obiectivele nu mai rezista ca pe vremuri.

Canonurile xx0D (350, 400, 450) sunt mici si plasticoase; altfel, foarte capabile. Nu inteleg nici de ce nu ti-a placut K200D, nu cred ca ai maini atat de mari... daca-ti faci griji pentru fratele tau, pune-l sa incerce.
Cum au spus si ceilalti, obiectivele conteaza mult (desi 18-55 II-ul Pentax e OK, poate cel mai bun obiectiv de kit) - nu-ti da toti banii pe aparat.

View Postmiromulus, on Oct 7 2008, 01:11, said:

offtopic (no flames va rog): Kunzite, cei pe care i-am vazut renuntand la Pentax au facut-o in general pentru ca au inceput sa faca bani din foto. Pentaxul e excelent pentru scoala sau pentru pasionati dar pana nu vor scoate un FF catre care sa poti evolua, va fi evitat de catre profesionisti. Si e mare pacat.
Eu ce-am zis? Full frame! :D
Pentax ca sistem e capabil de utilizare profesionala; subiectul ar merita discutat mai pe larg, insa exista aplicatii la care face fata cu brio. Pe de alta parte, sunt si aplicatii la care e de preferat de departe un alt sistem; fie pentru calitatea imaginii oferita de un FF, fie pentru viteza. Iar pentru alte lucruri, nici FF-ul nu-i de ajuns :)
Eu sper sa sara peste FF, aka formatul mic ;) Dar ramane de vazut, si oricum nu despre asta discutam noi aici.


Montecarlo, un 50mm e un 50mm si ramane un 50mm :) Doar ca se comporta altfel. Am mai zis, mie focala asta nu-mi convine pe DX (DSLR-uri precum cele amintite); merita incercat eventual pentru a-ti face o idee despre cum e sa ai un obiectiv de calitate.

#50
tibi2182

tibi2182

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.12.2006

View Postmonicutzica2001, on Oct 7 2008, 01:17, said:

Daca as gasi un k10d in stare exceptionala SH zau l-as lua. Insa nu gasesc.
K200 nu-mi place. N-am incercat 450 dar intuiesc ca e chiar mai mic.
toate pe care le-am vazut pana acum erau in stare exceptionala,al meu e tot asa,a lui sithmaster,care sa vandut acum o saptamana tot aici pe softpedia chiar daca avea 35.000 de cadre era absolut identic cu al meu, care are doar cateva mii...k200 nici mie nu mi-a placut,asa ca am luat k10d :)

#51
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View PostKunzite, on Oct 7 2008, 11:20, said:

...


Montecarlo, un 50mm e un 50mm si ramane un 50mm :) Doar ca se comporta altfel. Am mai zis, mie focala asta nu-mi convine pe DX (DSLR-uri precum cele amintite); merita incercat eventual pentru a-ti face o idee despre cum e sa ai un obiectiv de calitate.
N-am stiut cum altfel sa-i explic sa-i atrag atentia mai mult ;) Sunt topic-uri ce trateaza "factorul crop" la camerele foto : google for "crop factor" :)

De fapt nu in lungimi de focale ar trebui sa vorbim ci in ... nu stiu ... unghi de cuprindere, poate.

Un obiectiv de 35mm ar fi mai potrivit pe camere cu factor de crop 1.5 . Sunt 2 la Pentax desi nu stiu daca 35mm f:2.0 FA se mai face. Eventual cel de 35mm f:2.8 DA LTD sau ceva mai "lung" 40mm f:2.8 DA LTD parca (pancake).

#52
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
in state se mai gaseste 35/2, ca si 43/1.9 si altele... probabil si la noi

#53
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,132
  • Înscris: 12.06.2004

View Postmontecarlo, on Oct 7 2008, 12:28, said:

N-am stiut cum altfel sa-i explic sa-i atrag atentia mai mult ;) Sunt topic-uri ce trateaza "factorul crop" la camerele foto : google for "crop factor" :)

De fapt nu in lungimi de focale ar trebui sa vorbim ci in ... nu stiu ... unghi de cuprindere, poate.
Hehe... cred ca ti-e clar ca stiu ca stii :) Suntem de ceva vreme pe-acest forum, nu?
E OK sa folosim focalele (OK, point&shoot-urile ne cam zapacesc cu "echivalentele" lor). Pur si simplu privesti 35-ul ca fiind normal, 50-ul ca tele scurt samd.

Sa vedem, poate reuseste Focus sa aduca 35-uri d-alea "vechi".

#54
monicutzica2001

monicutzica2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 23.08.2008
Cum se poate verifica la un k10d cate cadre are trase de la fabricatie ?
Numarul de cadre se poate reseta ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate