Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Buba destul de grava la deget.

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Daca e supurat pune betadina, daca e intact pune alcool iodat. Sunt cele mai eficiente si nu am vazut inca pacienti pregatiti pentru operatie cu propolis sau miere ;) (cu atat mai putin arsurii de gradul 3...stii macar ce sunt arsurile de gradul 3??)

Daca supureaza poti sa dai cu o pudra cu antibiotic (se gaseste in farmacii) si pastrata o buna igiena a zonei.

Nu te mai plange ca eu din poza nu vad alte semne inflamatorii locale, degetul in ansamblu pare ca e normal ca dimensiuni. Durerea nu e un criteriu nici de gravitate nisi pentru un tratament anume.

#20
sunflowergirlo

sunflowergirlo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.10.2007
Nu mi vine sa cred, in loc sa l trimiteti la alt medic voi ii dati un mil de sfaturi care mai de care mai interesante.
Du te la alt medic. Asa poti sa gasesti un mil de leacuri babesti nu neg ca unele sunt bune dar cea mai sigura cale e sa incerci sa ti gasesti un medic care sa te si bage in seama.
Sper sa te faci bine cat mai repede. Singurele chestii bune care s-au scris pe tema asta este ca de acum cand te zgarii/lovesti etc sa cureti f bine rana cat mai repede cu putinta si acum sa mergi la alt medic.

#21
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Puroiul a iesit de acolo. Acum astept sa pice coaja. :console:

#22
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
cu ce ai dat pana la urma?

#23
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Am pus betadina. Acum s-a albit foarte rau in jurul ei. :confuzzled:

#24
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
pui betadina praf sau crema? poate ai dat prea mult in jurul ei...

#25
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Betadina crema. Se poate intampla ceva daca am pus prea multa?

#26
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
nu sunt sigura, dar tin minte ca atunci cand il dadeam pe bunicul meu cu ea ne zisese tipa de la farmacie sa spalam locul cu apa oxigenata si sa-l dam cu betadina, dar sa nu depasim marginile ranilor...
sigur ionutz, maltese sau adadoi stiu mai bine, poate apar pe aici.

#27
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
n-aveai cum sa pui prea mult, numai daca ai ramas cu unsoarea pe deget. Asa se intampla cand se inchide o rana: zona inconjuratoare se albeste. "foarte rau" e cam relativ, mai ales ca vad ca iti place sa faci pe victima. In definitiv ai o buba care a trecut in doua-trei saptamani, n-o sa-ti iasa matele pe acolo.

Edited by adadoi, 07 October 2008 - 20:34.


#28
cristiibm

cristiibm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.06.2006
sau altfel

iti faci - smulgi o pielita de langa unghie si apoi te "joci" cu clor

si nu dai importanta

rezultatul e asemanator

rezolvarea pe la doctori si la tine cel mai important ca inveti din experienta si pe viitori sti ce ai de facut

igiena locala este primordiala dar nu cu ci si contra clorului

=

apa calda si sapun

alcool medicinal

2. acelasi spital 2 zile diferite 2 medici diferiti unul mai apreciat ca celalalt

1- betadina = rezultat ameliorator

ziua 2 - nu, nu mai punem betadina, ca probabil saracea spitalul,
luati dvs augmentin de 1000, 1 saptamana

ete sorry, nu l-am luat,

am aplicat metodele de mai sus pe care daca le stiam de la inceput nu mai ajungeam aici

si s-a vindecat, chiar daca nu in 1 sapt ci poate in 2 saptamani, mde, e mai greu sa vindeci decat sa previi

da si de durut doare mult mai rau decat lasa sa se creada ce se vede in exterior

si tinut in apa fierbinte ca sa sparga, mai era cu ceapa coapta,

a iesit si puroi, dar doar o picatura, doare dar cel mai bine e sa faci asta singur daca tot ai ajuns in situatia asta, e mai suportabil

ps.

cineva oferise o reteta pt a colecta puroiul, posibil foarte buna dar cel mai la indemana este rivanolul sau poate si mai bine betadina

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate