Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Buba destul de grava la deget.

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
In urma cu fix doua saptamani, m-am zgariat pe degetul aratator. Am zis: mare branza...o zgarietura normala, si deloc grava.

De doua saptamani ma doare ingrozitor degetul, cu greu il mai indoi fiindca ma doare, s-a facut alb in jurul bubei, si s-a umflat, cum ar fi un lichid acolo. Probabil puroi.

Am fost la medic dar a zis: ee..! nu a inteles ca eu nu mai pot de durere, si abia mai scriu. Mi-a zis ca daca vreau, imi sparge el buba cu un ac, dar exista riscul sa se faca la loc.

Iau antibiotic...de cateva zile am febra. Nu-i deloc bine.

Ce se recomanda in cazul acesta?


***Zgarietura s-a facut de fapt o buba rotunda!

Edited by newtask, 02 October 2008 - 11:48.


#2
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Panarițiu!
Scăpat de sub control poate fi extrem de periculos. Pe măsură ce avansează, "mănîncă" din carnea degetului. De altfel din cîte cazuri am mai întîlnit, majoritatea au rămas cu degetul ceva mai subțire. Mie cel puțin așa mi s-a întîmplat.

Caută (repede) unguent de gălbenele cu cătină și gălbenele cu propolis (foarte eficient). Propolis tinctură, nu reușește să acționeze în plan profund.
În tot aces timp, nu-ți submina imunitatea, chiar încearcă să o fortifici!

#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ce antibiotic iei? cine ti l-a recomandat? cate zile a spus ca trebuie luat? de cand il iei?

#4
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Medicul de familie mi-a spus sa iau zinnat.

Stiu ca il iau de marti, dar nu stiu pana cand a zis sa il iau. Probabil mama stie.

I-am dat telefon mamei si i-am spus sa ia ce mi-ai spus tu Mirovaia.

Mersi.


Edit: Nu e panaritiu...acum am citit despre asta. Este mult mai sus de unghie. Este undeva la mijlocul degetului aratator.

Edited by newtask, 02 October 2008 - 12:09.


#5
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postnewtask, on Oct 2 2008, 13:02, said:

Medicul de familie mi-a spus sa iau zinnat.

Stiu ca il iau de marti, dar nu stiu pana cand a zis sa il iau. Probabil mama stie.

I-am dat telefon mamei si i-am spus sa ia ce mi-ai spus tu Mirovaia.

Mersi.
si ia in continuare zinnat cel putin inca trei zile, apoi mergi iar la doctor. Febra n-a scazut deloc de cand iei antibiotic? Nu-au mai cedat durerile?

#6
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
durerile mai deloc. abia mai pot sa indoi degetul..si asta de doua saptamani.

febra am de marti...marti am avut 38.4, iar acum am 37.8.

Attached Files


Edited by newtask, 02 October 2008 - 12:13.


#7
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
doamne iarta-ma, dar cati ani ai? nu-s prea clare pozele alea, dar as spune ca te vaiti ca o baba degeaba, arata ok. nu stiu de unde ai facut febra, nu cumva esti si racit?

#8
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
pai intocmai...nu sunt deloc clare pozele deci nu aveti de unde sa stiti cum e in realitate. :(

Asta am zis si eu, o zgarietura banala, dar ce doamne iarta-ma, de doua saptamani ma tine durerea!

Raceala mi-a trecut!

#9
kolerik

kolerik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 15.02.2007

View Postnewtask, on Oct 2 2008, 13:13, said:

durerile mai deloc. abia mai pot sa indoi degetul..si asta de doua saptamani.

febra am de marti...marti am avut 38.4, iar acum am 37.8.


Daca te tratezi de marti si pana acum, si nu a aparut nici o ameliorare, ba din contra, cred ca ar fi foarte indicat sa te duci la alt medic.

Am patit si eu asa ceva, dar era aproape de unghie si am sfarsit prin operatie si scoaterea unghiei pt a scapa de infectie(puroi).Dupa ce in prealabil am patit acelasi lucru ca si tine, un doctor mai in varsta mi-a zis ca nu e cine stie ce si ca e normal, o sa treaca in cateva zile.
Dupa cateva zile era mai rau, aveam un degete cat doua la un loc si numai puteam dormi noaptea, nu de durere ci de jena.

Si nu am degetul mai subtire, din contra e unghia mai mare decat era inainte. ( e vorba de degettul mijlociu)

Deci du-te la alt medic, parerea mea.

Later Edit: si  aveam si febra, am uitat sa mentionez.

Edited by kolerik, 02 October 2008 - 12:24.


#10
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Voi merge la alt medic.

#11
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Sigur!! Un alt medic va aplica o metodă revoluționară, probabil diferită de a primului. Dacă tot ți-a dat antibiotic, măcar ai făcut antibiogramă? de ce nu ai folosit unul local?
În marea majoritate a cazurilor, medicii sunt toți la fel de indolenți și neinspirați. Antisepticul local (propolis), e cea mai indicată soluție, evident, de preferat în fazele incipiente. Dar dacă tot ești viu, merge și acum.

Edited by Mirovaia_Scorb, 02 October 2008 - 12:32.


#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
si pe viitor, cand ai o zgarietura, spala bine cu spirt (ustura ca naiba...), chiar daca nu bandajezi
se vindeca mult mai repede si nu face puroi

#13
kolerik

kolerik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 15.02.2007

View PostMirovaia_Scorb, on Oct 2 2008, 13:31, said:

Sigur!! Un alt medic va aplica o metodă revoluționară, probabil diferită de a primului. Dacă tot ți-a dat antibiotic, măcar ai făcut antibiogramă? de ce nu ai folosit unul local?
În marea majoritate a cazurilor, medicii sunt toți la fel de indolenți și neinspirați. Antisepticul local (propolis), e cea mai indicată soluție, evident, de preferat în fazele incipiente. Dar dacă tot ești viu, merge și acum.

Măi, nu zic că toți doctorii sunt dobitocii, dar se pare că din experiența mea o bună parte da.
Am avut nenorocul să dau peste o grămadă de pierde-vară printre ei.
Atunci când mi-sa intâmplat, nici nu s-a deranjat să se uite ca lumea, pur și simplu a scris o rețetă, mecanis aș putea spune.
După care am fost la alt cabinet și cel de al doilea doctor s-a uitat bine, deci se poate spune că m-a consultat si apoi mi-a zis ce trebuie făcut.
Ca să inchei, o a doua părere a unui cadru medical nu strică.

#14
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Stand la masa mi-a iesit puroi de acolo..

Acum am un tampon de vata cu spirt, si tin acolo. :(

#15
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007
Stiu eu un leac. E vorba de o crema din ceara de albine care se face acasa. Crema asta vindeca si arsuri de gradu 3 si orice fel de infectie. Eu am avut tot asa de la o rana degetul mic de la picior mancat pana la os de puroi si acum nu mai am nici macar o cicatrice. Mama a dat crema asta multor persoane care aveau diverse infectii si rani puternice si la fel au ramas fara nici un semn. Deci, in caz ca te intereseaza uite reteta ( este foarte simpla) :

- Cumperi ceara de albine bruta (adica nemodificata)
- o topesti in putin ulei, si se lasa la racit
- dupa care se toarna intr-un vas si se freaca bine pana devine omogena
- se aplica apoi pe orice rana, cu bandaj; se lasa 24 de ore
- bandajul se schimba zilnic
-se vor vedea rezultate inca din a doua zi, vei simti cum colecteaza puroiul

Tin sa specific ca nu are un miros placut, dar asta nu trebuie sa te sperie, e doar ceara de albine.

#16
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Iti multumesc mult pt reteta! :)

#17
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007

View Postapasha, on Oct 2 2008, 17:30, said:

Stiu eu un leac. E vorba de o crema din ceara de albine care se face acasa. Crema asta vindeca si arsuri de gradu 3 si orice fel de infectie. Eu am avut tot asa de la o rana degetul mic de la picior mancat pana la os de puroi si acum nu mai am nici macar o cicatrice. Mama a dat crema asta multor persoane care aveau diverse infectii si rani puternice si la fel au ramas fara nici un semn. Deci, in caz ca te intereseaza uite reteta ( este foarte simpla) :

- Cumperi ceara de albine bruta (adica nemodificata)
- o topesti in putin ulei, si se lasa la racit
- dupa care se toarna intr-un vas si se freaca bine pana devine omogena
- se aplica apoi pe orice rana, cu bandaj; se lasa 24 de ore
- bandajul se schimba zilnic
-se vor vedea rezultate inca din a doua zi, vei simti cum colecteaza puroiul

Tin sa specific ca nu are un miros placut, dar asta nu trebuie sa te sperie, e doar ceara de albine.


Sau se gaseste in farmaci, o crema neagra, uguent, nu stiu cum se cheama , dar intrebi la farmacie.

Tot asa , colecteaza puroiul.

#18
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postmivan2007, on Oct 2 2008, 20:34, said:

Sau se gaseste in farmaci, o crema neagra, uguent, nu stiu cum se cheama , dar intrebi la farmacie.

Tot asa , colecteaza puroiul.
se cheama ichtiol, unguent ichtiolat, si se gaseste in farmacii
newtask, ai grija ce pui pe buba aia, sa nu se infecteze urat.

View PostMirovaia_Scorb, on Oct 2 2008, 13:31, said:

În marea majoritate a cazurilor, medicii sunt toți la fel de indolenți și neinspirați.
spre deosebire de forumistii atotstiutori si inspirati, nu?
un pic de bun simt, Mirovaia. Zau ca nu strica. Sunt totusi niste oameni care au invatat pana le-a iesit pe nas, si nu de pe net.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate