Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Constructor nasol

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
screchulet

screchulet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.06.2004
Am cumparat acum 3 ani o locuinta direct de la constructor. Nu pun in discutie faptul ca a intarziat fara penalitati sau ca  a facut rasol la calitate si nu au respectat conditiile contractului (facilitati promise, inexistente etc.). Asta e basca.

Ma cheama acum cateva zile firma constructoare sa semnez ca sunt de acord sa construiasca un punct trafo. ok. ma duc, semnez. Am semnat intr-un tabel cu toti locatarii. Acolo scria ca declar ca sunt de acord cu constructia unui punct trafo. Nimic despre amplasarea lui. De proasta ce am fost, nu am stiut exact ce e un punct trafo. Am crezut ca e o cutie electrica undeva acolo.

Imi cere firma actul de proprietate si alte hartii referitoare la proprietate si atunci imi pica fisa ca ei vor sa construiasca acest punct trafo pe spatiul comun al blocului in care se afla locuinta mea. Spatiu comun din care si eu am o cota parte, si asa micsorata abuziv de catre firma prin diverse tertipuri. Practic vor sa faca asta in fata blocului, pe spatiul verde!

De semnat, am semnat ca proasta. Nu intentionez insa sa le dau actele de proprietate ca sa faca formele necesare. Mi-au spus ca au nevoie doar de acordul 50%+1 din proprietari ca sa construiasca.

1. Semnatura nu mai poate fi retractata, nu?  :rolleyes: :D
2. Ma pot obliga sa le dau actele pe care le cer in virtutea faptului ca am semnat ?
3. Daca ulterior decid sa vand apartamentul, practic suprafata mea de cota parte se micsoreaza, respectiv voi vinde apartamentul si x% din terenul de sub punctul trafo?  :lol:    

Imi vine sa-i spanzur. Ei nu au prevazut in planul initial un punct trafo, acu se trezesc ca-l vor si -l vor pe terenul nostru?!

4. Ce solutii am? (De avocat nu prea am bani)

Multumesc!

#2
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Postscrechulet, on Oct 1 2008, 18:36, said:

Practic vor sa faca asta in fata blocului, pe spatiul verde!

De semnat, am semnat ca proasta. Nu intentionez insa sa le dau actele de proprietate ca sa faca formele necesare. Mi-au spus ca au nevoie doar de acordul 50%+1 din proprietari ca sa construiasca.

1. Semnatura nu mai poate fi retractata, nu?  :rolleyes: :D
2. Ma pot obliga sa le dau actele pe care le cer in virtutea faptului ca am semnat ?
3. Daca ulterior decid sa vand apartamentul, practic suprafata mea de cota parte se micsoreaza, respectiv voi vinde apartamentul si x% din terenul de sub punctul trafo?  :lol:    

Imi vine sa-i spanzur. Ei nu au prevazut in planul initial un punct trafo, acu se trezesc ca-l vor si -l vor pe terenul nostru?!

4. Ce solutii am? (De avocat nu prea am bani)

Multumesc!
Verifica intai daca ai in contractul de vanzare-cumparare si apoi in intabulare cota indiviza din terenul pe care se afla constructia si din terenul adiacent (respectiv spatiul verde) sau numai cota indiviza din terenul pe care se afla constructia.

#3
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postscrechulet, on Oct 1 2008, 18:36, said:

Am cumparat acum 3 ani o locuinta direct de la constructor. Nu pun in discutie faptul ca a intarziat fara penalitati sau ca  a facut rasol la calitate si nu au respectat conditiile contractului (facilitati promise, inexistente etc.). Asta e basca.

Ma cheama acum cateva zile firma constructoare sa semnez ca sunt de acord sa construiasca un punct trafo. ok. ma duc, semnez. Am semnat intr-un tabel cu toti locatarii. Acolo scria ca declar ca sunt de acord cu constructia unui punct trafo. Nimic despre amplasarea lui. De proasta ce am fost, nu am stiut exact ce e un punct trafo. Am crezut ca e o cutie electrica undeva acolo.

Imi cere firma actul de proprietate si alte hartii referitoare la proprietate si atunci imi pica fisa ca ei vor sa construiasca acest punct trafo pe spatiul comun al blocului in care se afla locuinta mea. Spatiu comun din care si eu am o cota parte, si asa micsorata abuziv de catre firma prin diverse tertipuri. Practic vor sa faca asta in fata blocului, pe spatiul verde!

De semnat, am semnat ca proasta. Nu intentionez insa sa le dau actele de proprietate ca sa faca formele necesare. Mi-au spus ca au nevoie doar de acordul 50%+1 din proprietari ca sa construiasca.

1. Semnatura nu mai poate fi retractata, nu?  :rolleyes: :D
2. Ma pot obliga sa le dau actele pe care le cer in virtutea faptului ca am semnat ?
3. Daca ulterior decid sa vand apartamentul, practic suprafata mea de cota parte se micsoreaza, respectiv voi vinde apartamentul si x% din terenul de sub punctul trafo?  :lol:    

Imi vine sa-i spanzur. Ei nu au prevazut in planul initial un punct trafo, acu se trezesc ca-l vor si -l vor pe terenul nostru?!

4. Ce solutii am? (De avocat nu prea am bani)

Multumesc!

1. Ba da, acordul tau a fost viciat de o eroare cu privire la identitatea bunului.
2. Nimeni nu te poate obliga impotriva vointei tale intr-un act bilateral (pe de o parte constructorul, pe de alta parte locatarii)
3. NU, tu ai o cota parte ideala din dreptul de proprietate asupra imobilului, nu una clar determinata, in sensul unei bucati de teren.
4. Solutia ar fi sa-ti retragi semnatura si sa speri ca nu se constituie majoritatea necesara. In privinta asta poti vorbi si cu ceilalti locatari. Poti sa-l dai in judecata singura, dar ar fi mai bine sa ti se alature si vecinii, pentru nerespectare obligatiilor contractuale. Puteti cere executarea acerstor obligatii, sau despagubiri pentru prejudiciile aduse.

#4
screchulet

screchulet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.06.2004
Multumesc mult!

Daca mai aveti idei...

Da, am si o cota din terenul adiacent in contract.
Cum retrag semnatura?

#5
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postscrechulet, on Oct 2 2008, 15:09, said:

Multumesc mult!

Daca mai aveti idei...

Da, am si o cota din terenul adiacent in contract.
Cum retrag semnatura?
Nu ai o cota fizica, in sensul unei bucati de pamant, ci o cota ideala din dreptul de proprietate pe acel teren. Oricum, la o eventuala vanzare a apartamentului vinzi automat si cota parte din dr de proprietate asupra terenului. Semnatura o poti retrage mergand la constructor si il pui s-ao stearga in fata ta. Ia si un martor. Daca poti, pune-l sa declare sub semnatura ca a luat la cunostinta despre dezacordul tau. Motivul invocat va fi faptul ca nu ai inteles exact despre ce e vorba. E un caz tipic de eroare - viciu de consimtamant fiindca ai perceput gresit calitatile bunului ce face obiectul acordului de vointa. Nu poti invoca eroare cu privire la identitatea bunului pt ca stiai, oarecum, despre ce e vorba. Nimeni, repet, nimeni nu iti poate smulge consimtamantul cu forta, care este doar benevol.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate