Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus
 Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...
 Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 

vanzare soft

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cristyyan

cristyyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.03.2008
salut. as dori sa-mi fac un site unde sa vand anumite programe. ceea ce nu stiu este daca trebuie sa semnez un contract cu producatorul sau cum trebuie sa procedez  ?




ps: am cautat dar n-am gasit nimic de genul  pe forum. sper ca ma puteti ajuta.

Edited by cristyyan, 29 September 2008 - 20:40.


#2
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Posteaza si tu mai multe detalii.

#3
cristyyan

cristyyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.03.2008

View PostTLGsoft, on Sep 29 2008, 22:28, said:

Posteaza si tu mai multe detalii.

deci vreau sa fac un site unde sa vand softuri. ceva gen softpedia, de unde poti descarca atat un trial dar poti si cumpara o licenta pentru program. ceea ce nu stiu eu este cum sa procedez cu licentele. de unde le iau, cum le platesc...

#4
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Nu functioneaza asa.

Majoritatea producatorilor de software lucreaza cu site-uri specializate in vanzare de soft (regnow.com, shareit.com, ...) prin care incaseaza banii efectiv. Acestia sunt procesatori de carduri.
Apoi isi posteaza produsele pe site-uri specializate in publicare de software (softpedia.com, soft32.com, ...) specificand linkul de unde se poate cumpara.

Fiecare din parteneri isi opreste un comision agreat, iar restul banilor revin producatorului.

Edited by TLGsoft, 29 September 2008 - 21:50.


#5
cristyyan

cristyyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.03.2008
am inteles. si cam ce conditii trebuie sa indeplinesti pentru a semna un contract cu acesti mari distribuitori de soft? exista o limita minima in ceea ce priveste vizitatorii?

#6
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postcristyyan, on Sep 29 2008, 22:59, said:

am inteles. si cam ce conditii trebuie sa indeplinesti pentru a semna un contract cu acesti mari distribuitori de soft? exista o limita minima in ceea ce priveste vizitatorii?

Nu cunosc detalii amanuntite. Vezi la ei pe site informatii.

#7
cristyyan

cristyyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.03.2008
ok. ms pt ajutor ;)

#8
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,221
  • Înscris: 13.07.2005
Daca doresti sa vinzi legal software - in calitate de reseller autorizat - trebuie obligatoriu sa ai un contract cu producatorul.
Termenii acestuia difera de la un producator la latul, dar, de regula, urmatoarele aspecte sunt comune:
1. Trebuie sa cumperi la semnarea contractului un asa numit ”reseller kit” - adica un pachet de licente pe care ulterior, poti sa le vinzi. Valoarea acestuia este de cate mii de euro (cam 2-3000 minim). Acest lucru este cerut pentru a fi convins (producatorul) de determinarea ta in acesta afacere precum si de faptul ca esti dispus si ai resursele necesare in dezvoltarea afacerii.
2. Trebuie sa demonstrezi ca ai experienta si personalul calificat pentru a fi in masura sa oferi suport clientilor (instalare, instruire, localizare software).
3. Se va stabili un target de vanzari anual (asta de regula difera de la un producator la altul si de la tara la tara). Targetul poate insemna un nr. minim de licente vandute sau o suma minima (de regula se refera la nr. de licente).
Discount-urile oferite pt. reselleri sunt intre 15 si 40 % din pretul de lista variaza in functie de producator, tipul de software si nr. de licente vandute (de regula sunt .

Cele de mai sus sunt valabile daca, asa cum am precizat, doresti sa devii reseller autorizat.
Asta stiu, pentru ca am avut o firma in domeniu.

Pentru functionarea unui site de vanzari software, nu stiu, dar, in mod cert trebuie sa ai un contract cu fiecare producator in parte - sau, cel putin cu un dealer/reprezentant autorizat al acestuia.

#9
cristyyan

cristyyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.03.2008
vad ca trebuie o investitie destul de mare. poate o sa ajung candva si reseller. deocamdata cred k o sa incep cu ceva mic. ms de ajutor ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate