Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Fitness, aerobic

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#325
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Salutari,sunt si eu incepator in ale culturismului.Am 17 ani,1.84 m inaltime si in jur de 80-85 kg.Merg de 4 saptamani la sala,sincer nu ma asteptam cat de repede cresc in masa musculara,mai ales la umeri si piept :D .Nu iau proteine sau medicamente.Culturism bazat doar pe mancare bogata in proteine.

Nu stiu daca postez unde trebuie,as vrea sa va intreb daca e bun programul meu,program recomandat de antrenorul de la sala:
1.Incalzire 10-15 min.Asta prefer sa o fac pe bicicleta in 3-5 minute :)
2.Abdomen.Pe banda inclinata pe perete.
3.Extensii Spate
4.Genoflexiuni cu Haltera in spate.Sincer aici as vrea altceva,daca iau o haltera grea imi pierd usor echilibrul si daca fac cu una usoara trebuie sa fac multe repetari ca sa simt ca fac.
5.Ridicari pe varfuri din sezand cu haltera in spate
6.Impins cu bara de la ceafa.Aici e normal ca la fiecare repetare sa simt intepaturi in muschii de la umeri?la inceput imi era usor,dar acum... :huh:
7.Tractiuni la helcometru din sezand(priza larga la ceafa)
8.Ridicari din umeri cu ganterele
9.Impins din culcat cu bara
10.Trageri la helcometru(priza promotie,pt triceps)
11.Flexii cu bara din picioare
12.Abdomen

In caz ca nu e bun,ce mi-ati putea recomanda?Mi s-a recomandat sa merg luni,miercuri si vineri dar asta depinde de mine,de exemplu in miercurea asta nu pot merge si prefer sa trag mai mult vineri cat si pentru miercuri. :)

Merci si astept raspuns :peacefingers:

#326
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Si asta faci la fiecare antrenament?!?

#327
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View PostKatta92, on 29th September 2009, 16:20, said:

Salutari,sunt si eu incepator in ale culturismului.Am 17 ani,1.84 m inaltime si in jur de 80-85 kg.Merg de 4 saptamani la sala,sincer nu ma asteptam cat de repede cresc in masa musculara,mai ales la umeri si piept :D .Nu iau proteine sau medicamente.Culturism bazat doar pe mancare bogata in proteine.

Nu stiu daca postez unde trebuie,as vrea sa va intreb daca e bun programul meu,program recomandat de antrenorul de la sala:
1.Incalzire 10-15 min.Asta prefer sa o fac pe bicicleta in 3-5 minute :)
2.Abdomen.Pe banda inclinata pe perete.
3.Extensii Spate
4.Genoflexiuni cu Haltera in spate.Sincer aici as vrea altceva,daca iau o haltera grea imi pierd usor echilibrul si daca fac cu una usoara trebuie sa fac multe repetari ca sa simt ca fac.
5.Ridicari pe varfuri din sezand cu haltera in spate
6.Impins cu bara de la ceafa.Aici e normal ca la fiecare repetare sa simt intepaturi in muschii de la umeri?la inceput imi era usor,dar acum... :huh:
7.Tractiuni la helcometru din sezand(priza larga la ceafa)
8.Ridicari din umeri cu ganterele
9.Impins din culcat cu bara
10.Trageri la helcometru(priza promotie,pt triceps)
11.Flexii cu bara din picioare
12.Abdomen

In caz ca nu e bun,ce mi-ati putea recomanda?Mi s-a recomandat sa merg luni,miercuri si vineri dar asta depinde de mine,de exemplu in miercurea asta nu pot merge si prefer sa trag mai mult vineri cat si pentru miercuri. :)

Merci si astept raspuns :peacefingers:
Asa faceam eu la inceput cand m-am apucat de sala, iar dupa prima luna mi-am grupat zilele pe grupe de muschi. Spune-i antrenorului sa-ti fac un program pe grupe de muschi si sa vii in fiecare zi de 4-5 ori pe saptamana.

#328
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View PostKatta92, on 29th September 2009, 15:20, said:

Salutari,sunt si eu incepator in ale culturismului.Am 17 ani,1.84 m inaltime si in jur de 80-85 kg.Merg de 4 saptamani la sala,sincer nu ma asteptam cat de repede cresc in masa musculara,mai ales la umeri si piept :D .Nu iau proteine sau medicamente.Culturism bazat doar pe mancare bogata in proteine.

Nu stiu daca postez unde trebuie,as vrea sa va intreb daca e bun programul meu,program recomandat de antrenorul de la sala:
1.Incalzire 10-15 min.Asta prefer sa o fac pe bicicleta in 3-5 minute :)
2.Abdomen.Pe banda inclinata pe perete.
3.Extensii Spate
4.Genoflexiuni cu Haltera in spate.Sincer aici as vrea altceva,daca iau o haltera grea imi pierd usor echilibrul si daca fac cu una usoara trebuie sa fac multe repetari ca sa simt ca fac.
5.Ridicari pe varfuri din sezand cu haltera in spate
6.Impins cu bara de la ceafa.Aici e normal ca la fiecare repetare sa simt intepaturi in muschii de la umeri?la inceput imi era usor,dar acum... :huh:
7.Tractiuni la helcometru din sezand(priza larga la ceafa)
8.Ridicari din umeri cu ganterele
9.Impins din culcat cu bara
10.Trageri la helcometru(priza promotie,pt triceps)
11.Flexii cu bara din picioare
12.Abdomen

In caz ca nu e bun,ce mi-ati putea recomanda?Mi s-a recomandat sa merg luni,miercuri si vineri dar asta depinde de mine,de exemplu in miercurea asta nu pot merge si prefer sa trag mai mult vineri cat si pentru miercuri. :)

Merci si astept raspuns :peacefingers:
ai o puzderie de exercitii care te incarca axial...de curiozitate, du-te si fa-ti un RMN, ce faci tu aici sint exercitii, cele mai bune, pt cresterea masei dar care incet-incet te baga in spital ! daca nu esti vreun campion sau daca nu scoti bani din ce faci sfatul meu e sa o iei mai usor

Edited by rottweiler2007, 23 November 2009 - 19:56.


#329
MariusPITBULL

MariusPITBULL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.11.2009
buna am 16 ani 1.75 ,75 kg ce program sa urmez acasa doar cu gantere si haltere si sunt incepator?

#330
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View PostMariusPITBULL, on 6th December 2009, 09:04, said:

buna am 16 ani 1.75 ,75 kg ce program sa urmez acasa doar cu gantere si haltere si sunt incepator?
decit sa lucrezi dupa capul tau mai bine te duci la o sala sau platesti un instructor personal...riscurile sa te accidentezi sint oricum mari dar macar lucrind cu un profesor mai elimini din ele, o alta idee ar fi sa vorbesti cu profu tau de sport de la scoala

#331
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Parca vad ca nu are bani de sala, dar tu ii recomanzi antrenor personal.

#332
MariusPITBULL

MariusPITBULL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.11.2009
am 16 ani 1.75 75 kg si de curand m-am apucat de sala . ce ziceti de programul asta
luni :Abdomen piept
marti:biceps spate
miercuri pauza
joi:triceps trapez gambe
vineri biceps piept abdomen
sambata duminica pauza?

#333
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Ca sa nu mai deschid un topic degeaba vin cu intrebarea.

Ce exercitii recomandati la picioare ?

Constitutia fizica este una ok, nu am muschi de invidiat si nici nu vezi prin mine.

Prin exercitii vreau sa maresc un pic mai mult masa musculara si sa ii dau un aspect "mai comercial", de mers pe jos merg destul de mult, in ciuda faptului ca am masina, nu am probleme cu mersul pe jos, merg pe distante mari fara sa obosesc, pe banda la sala, ma simt bine, nu dau pe spate imediat, cum fac altii.

Mentionez doar ca mama mea, in tinerete a practicat un sport de performanta; atletism si ca sa zic, o mostenesc pe partea asta.

#334
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Genuflexiuni cu bara. Atat cu bara pe spate cat si cu bara pe piept.

#335
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View PostGlobalMods, on 14th December 2009, 14:29, said:

Genuflexiuni cu bara. Atat cu bara pe spate cat si cu bara pe piept.

Doar atat ?  :huh: , la inceput sa merg cu bara goala si pe urma sa "atarn" de ea cele necesare ? si cum sa grupez seriile ?

Merci.

#336
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Pai vezi cum poti.
Pentru inceput, incearca cu bara pe cadrul Smith. Incarca bara cu o greutate mica, si executa 25 de repetari. Dupa care, greutate mare si un numar de aproximativ 10 repetari. Faci 3 serii(prima nu se pune ca e de incalzire)
Dupa care, alte 3 serii cu bara la piept.
Dupa ce faci aceasta, 4 serii de presa inclinata, cu greutate permisiva la 10 repetari. Ultimul exerciu consta in extensia picioarelor, 4 serii, dintre care ultima executata cu greutate mica pana la epuizare.

#337
a-darko

a-darko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 20.11.2008
Hey, am si eu o intrebare. De vreun an fac bicicleta fitness si la inceput faceam 30 de min. Acum fac aproximativ 45 de minute zilnic, dar o am pe 1 (cel mai usor). Intrebarea mea e - e mai bine sa fac mai putin ca timp si sa o setez la 2 sau 3 sau e bine cum fac acum? Si... risc cumva sa mi se ingroasa picioarele sau sa fac muschi? Din contra, eu as vrea sa mi se subtieze. Adica... afara de faptul ca ard calorii mai e buna la ceva?

Edited by a-darko, 24 January 2010 - 14:38.


#338
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Da, iti imbunatateste circulatia la nivelul picioarelor precum si capacitatea respiratorie. Asta pe langa slabit.

#339
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Salutari
am si eu o intrebare. L-carnitina sau Creatina are vreun efect asupra somnului, adica cat timp are efect? Eu fac antrenament la ora 7 seara si as vrea sa pot sa adorm pe la 11:30 :)

#340
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Depinde de om, de calitatea substantei etc. In general, daca ai un  program de odihna corespunzator, nu te afecteaza.

#341
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Am vazut ca cei de la sala unde merg folosesc de la pro nutrion, o sa dau acasa un link, ca am acum sunt la lucru

#342
catalintu

catalintu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 27.03.2007
sper ca postez unde trebuie ..
Ma duc la sala si vreau sa iau in masa musculara .. dar sa si scap de grasimea de la burta .. si vreau sa intreb daca alerg o data la 2 -3 zile cam 30 - 60 minute imi scade si din masa musculara ? (o sa alerg pe plaja .. ca nu imi place banda..si prefer sa alerg in aer liber)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate