Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 

Discutii generale despre mentalitatea de consumator a romanului

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

Quote


Am fost la Targul de apartamente noi: trebuie sa ma casatoresc si sa ma inteleg bine cu socrii </H1>Pe scurt

Preturi orientative la targ

  • 157.000 euro – ap. 2 camere, 61 mp) in Nord, zona Otopeni
  • 24.000 – ap. 2 camere, 84 mp, Voluntari
  • 333.000 – ap. 3 camere, 128 mp, Voluntari
  • 205.000 euro - casa Mogosoaia (204 mp, suprafata la sol 180 mp); bonus: un Fiat Punto.
Cu 5 lei, iti iei case cate vrei, aud cativa tineri comentand la casa de bilete. Sigur, in visul lor, imi spun in gand. Apoi inteleg, se refereau la biletul pentru targ. Intru.

Ma intampina tot felul de domnisoare, cu oferte pe care le vor ispititoare.

-Nu vreti o casa in Spania? Avem si in Bulgaria, daca vreti mai aproape.
- Nu, domnisoara, eu aici caut, in Bucuresti.

In ce cartier sau suburbie, inca nu m-am hotarat. Vreau sa-mi fac o idee cu ce oferte mai ies acum dezvoltatorii, date fiind si zvonurile de pe piata. Nici n-am intrat bine, ca o domnisoara draguta de la Estia Residence, ma intreaba daca ma intereseaza un apartament de doua camere.

- Avem proiecte in nordul capitalei, daca stiti dumneavoastra zona de langa aeroportul Henri Coanda, unde se construieste acum. La 10-15 minute de DN1 si in viitor aproape de autostrada Bucuresti-Brasov.
- O sa durezece ceva pana e gata, dar zona e interesanta, intr-adevar. Ce pret aveti, la doua camere?
- Complet finisat, 147.000 euro+TVA. Mai avem cateva, disponibile in octombrie. Altele vor fi gata in mai.
- Cu TVA, asta inseamna...
- 175.000. Zona rezidentiala, stiti, in nord. Dumneavoastra in ce buget vreti sa va incadrati?
- 120.000, zic.
- Pentru zona asta, ar trebui sa mai faceti rost de niste bani.
- Sigur, zic, eu nu ma gandisem la asta (!)...

[ http://economie.hotnews.ro/images/nothing.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Case la Padurea Mogosoaia

Casa? Nu tu maneaua vecinului de la 4, nu freza in mijlocul verii, nu inundatie sau apa calda oprita ca nu a platit vecinul. Multi zic, totusi, ca e mai greu sa locuiesti afara din Bucuresti.

Standurile 59 si 61 iti sar in ochi. Dezvoltatorul propune Mogosoaia, langa padure, aer curat, bla-bla. Agentul imobiliar imi prezinta si bonusul: "Primii clienti care achizitioneaza un imobil in ansamblul "Case la Padure Mogosoaia" primesc cadou un autoturism Fiat Punto."

M-am scos. Si casa, si masina, 2 in 1. La ce pret? Vila tip III, parter+etaj si mansarda, suprafata construita 204 mp si suprafata la sol 180 mp - 205.000 euro.

[ http://economie.hotnews.ro/images/nothing.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Voluntariul, scump ca Baneasa

Mai merg cativa pasi si dau peste oferta celor de la Terra Residence. "Pentru a asigura confortul dorit, locuintele dispun de suprafete generoase, organizate functional, cu un design modern, fiind cu mult peste media spatiilor oferite de alte complexuri similare. Apartamentele beneficiaza de toate facilitatile oferite de zona Voluntari."

Incearca domnisoara de la Terra Residence sa-mi explice cat ar costa un apartament cu doua camere in functie de metrul patrat, in Voluntari.

- 2 camere la suprafete mai mici aveti?
- Da, la 61 mp, preturile ajung la 132.000 euro+TVA (157.000 in total). Apartamentele de 2 camere au 84 mp si au preturi incepand de la 188.000 euro+TVA (224.000); apartamentele de 3 camere au 128 mp si au preturi incepand de la 280.000 euro+TVA (333.000), imi prezinta agentul oferta.

Clar, n-am ce cauta in Nord.

Vitanul: daca renuntati la peretii interiori, e mai ieftin

OK, sa incercam alte cartiere. Agentul de la Domus Stil ma abordeaza:
- Nu vreti o casa in Vitan? Avem exact ce va trebuie.
- (zambesc...) cat costa doua camere?
- Avem apartamente de doua camere tip 3, la 103.900 de euro si tip 4, la 94.900 de euro.

Pe masura ce consultantul ma intreaba daca vreua cu gresie sau fara, cu loc de parcare ori ba, imi vine o idee.
- Auziti? Se poate sa iau apartamentul fara nimic in el?
- Se poate, cum sa nu? Daca renuntati la peretii interiori, este si mai ieftin. 82.600 euro, cel de 82 de metri patrati, cu terasa, sau 75.300 cel de tip 4, de 73.45 de mp.

Normal, ce-mi trebuie mie pereti interiori? Rad... fara pereti interiori, fie, dar langa crematoriu?... Acum vreo saptamana, un prieten, nou proprietar in cartierul de langa targul auto Vitan, a dormit la mine, crematoriul din vecintate avusese o defectiune.

Pentru credit, trebuie sa te casatoresti

Merg la standul unei banci (in general, aici se spulbera planurile) si vorbesc cu consilierul lor pe credite ipotecare.

Ii spun cat castig, ce apartament ma intereseaza. Se uita neincrezator la mine si-mi face niste calcule simple din care imi spune ca n-am nici o sansa sa-mi cumpar nici macar casa fara pereti. Pentru a fi eligibil pentru un credit imobiliar, imi spune dansul, ar fi mai bine daca m-as casatori, as face imprumutul impreuna cu parintii/socrii mei, pe care i-as pune sa-si ipotecheze locuinta.

Usor, usor, imi iau gandul ca voi avea vreodata apartamentul meu nou. In fond, la ce-mi trebuie? Nu e buna garsoniera mea din Veteranilor, a familiei plecate in Germania, unde, stand de atatia ani, am prins o chirie rezonabila?

sursa: http://economie.hotn...bine-socrii.htm

Romanii astia's dati dracu'. Tot ciumpalacu' burlac mincator de saorma cu detoate si un salariu mediocru de 1000 euro, vrea casa domle, da' nu orice casa, in NORD daca se poate. ;) , c'alea ieftine din SUD ale lu' Masterand Doctor Honoris Causa Negoita ii put (de la Protan bineinteles), sudul e pt. jegosi, noi astia smecheri vrem in NORD, cu lumea buna, central, cit mai aproape de Pta Presei Libere, hai treaca mearga de la mine ca si Pipera parca e misto.

Nu tu sotie, nu tu copii, nu tu raspundere fata de angajati, nu tu vechime la locul de munca, dar daca'i mai ramine si de'un ford mondeo, ar fi chiar bine, ca deh, nu poti sa vii cu autobuzu' in blocul tau nou sa te rida vecinii!

Si din mia aia de euro, sa plateasca 200 rata la banca, 100 rata la masina, 50 pe intretinere si normal, restu' pt. saorma cu detoate. Sa nu uitam, creditu' sa fie pe 2-3 ani, nu mai mult, ca dup'aia daca ma insor, fac naiba vre'un copil, nu trebuie sa ma mut in casa mai mare?!!!....da, 2-3 ani ar fi perfect.

Daca te mai lipesti si de'o statie de metrou, eventual si un parc cu lac si rate salbatice si biensur, infrastructura impecabila, pfai, ce misto ar fi.

Ieftin domle, sa fie ieftin si bun, c'asa'i sade bine romanului, ieftin sa fie, in primul rind ieftin, daca se mai poate sa fie si bun, pfai, excelent. Si dupa ce cumpara, preferabil sa'i creasca si valoarea, ca deh, nu strica la casa omului o mica bisnita. NU?! asa, pt. linistea sufleteasca, sa se laude la o bere cu baietii.

End of pamflet

Ar fi bine sa dezvoltam aici discutii despre "mentalitatea consumatorului roman" in speta cel doritor de casa.

Edited by punkt, 26 September 2008 - 12:59.


#2
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
ca fost piperan, propun ca pipera sa fie declarat oras inchis. sa NU vina toti saormarii cu cont pe haifaiv.

pai de asta am facut noi rate la banci ? :D

sta in garsoniera alora plecati in germania. iti dai seama ce tantalau e ala care a scris? :D

Edited by turbo trabannt, 26 September 2008 - 13:42.


#3
_TCornel_

_TCornel_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 14.12.2006

 punkt, on Sep 26 2008, 13:56, said:

[size=2]

Romanii astia's dati dracu'. Tot ciumpalacu' burlac mincator de saorma cu detoate si un salariu mediocru de 1000 euro, vrea casa domle,

:huh: daca ala-i salariu mediocru atunci ce sa mai zicem de profesori (universitari), medici ...niste ratati domle' :deadtongue: :death:  


Quote

Salariul mediu net a ajuns in luna aprilie la 1.282 lei, in crestere cu 7,6% (90 lei) fata de luna anterioara a acestui an si cu 24,8% fata de luna similara din 2007, a anuntat miercuri Institutul National de Statistica (INS).


EDIT:

Spuneti-mi si mie ce parere aveti voi despre un oamenii de rand... (un sofer de autobuz, un functionar, un politist, un electrician, un sudor etc) oamenii astia ce ar trebui sa faca ? Ei au dreptul la o locuinta ? Daca da de care ? Dupa postul lui punkt nu vad alta solutie pentru ei decat sa isi faca rost de 2m de funie... -_-

Edited by _TCornel_, 26 September 2008 - 15:41.


#4
mlp

mlp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 27.03.2008

 _TCornel_, on Sep 26 2008, 16:36, said:

:huh: daca ala-i salariu mediocru ...............

Spuneti-mi si mie ce parere aveti voi despre un oamenii de rand... (un sofer de autobuz, un functionar, un politist, un electrician, un sudor etc) oamenii astia ce ar trebui sa faca ? Ei au dreptul la o locuinta ? Daca da de care ? Dupa postul lui punkt nu vad alta solutie pentru ei decat sa isi faca rost de 2m de funie... -_-

tu ai citit tot ce a scris punkt sau ai ramas la fraza cu "salariul mediocru de 1000 euro" ?

Edited by mlp, 26 September 2008 - 15:47.


#5
radical_

radical_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 11.09.2008

 mlp, on Sep 26 2008, 05:46, said:

tu ai citit tot ce a scris punkt sau ai ramas la fraza cu "salariul mediocru de 1000 euro" ?

Eh, va agitati si voi ca spray-ul, stiti vorba aceea...

Pamfletul lui Punkt nu e nimic mai mult decat un pamflet si, cum domnul nu e chiar talentat la chestii de-astea, as indrazni sa spun ca e un pamflet prost. Adica n-are legatura cu nimic altceva decat cu aerele lui de superioritate...

Cred ca daca toti ar fi destepti, unii de pe aici ar muri de disperare ca nu mai au pe cine sa dispretuiasca. Curat atitudine de arivist, coane Paturica. Aferim, si la mai mare!

P.S. Acu' iar o sa vina unu cu trabantu' sa spuna ca bat campii, fara sa zica, insa, si de ce ;).

#6
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
in loc sa radeti de ala, mai bine radeti de preturile la terenuri, la cladiri etc. Citesc si ma minunez, 157.000 de euro un apartament cu 2 camere? :w00t:

#7
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
E tare rau Pipera sata domne' ce pot sa zic. Panza freatica in subsol, dezvoltare regionala a retelelor utilizare nema, acces facil catre Bucuresti pe soseaua Petricani, dupa care te afunzi in Bvd. Lacul Tei sau mai rau in Doamna Ghica, Reinvierii si Lizeanu. Daca ai noroc mai tai si vre-u cablu de la aeroport cand iti sapi fundatia si ajungi vedeta peste noapte, cum au patit unii cu un depozit de rechizite. Stai ore intregi sa ajungi pe Stefan cel Mare si Mihai Bravu. Ce mai, excelenta zona. In 18 ani a ajuns din pasune pentru oi (si boi) un fel de Primaverii, asa. Sunt si eu curios pe ce considerente ajunge o comuna cu x locuitori sa se numeasca oras. Si inca unul de lux...
P.S. Nici daca m-ar plati vre-un bou cu fumuri (de tigara) in cap nu m-as muta acolo. Consum mai mult benzina sa ajung in oras intr-o luna decat apa menajera. Buah.

Edited by nicu13, 27 September 2008 - 17:24.


#8
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 nicu13, on Sep 27 2008, 18:21, said:

Panza freatica in subsol,
domnu injiner cu antrepriza de marime medie pe persoana fizica care este, ne puteti ilumina si pe noi unde ar mai putea fi panza freatica decat in subsol?  :rolleyes:

#9
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006

 turbo trabannt, on Sep 27 2008, 18:26, said:

domnu injiner cu antrepriza de marime medie pe persoana fizica care este, ne puteti ilumina si pe noi unde ar mai putea fi panza freatica decat in subsol?  :rolleyes:

In subsolul casei domnu' arhetect ca nu vorbim despre geofizica ci despre casele din pipera. :puke: A, si sa nu mai spun de problema apei potabile. Domnii cu depozitu de rechizite din pipera care au aparut la stiri dupa ce au lasat aeroportu in bezna cu sapaturile pentru fundatie, acum socheaza opinia publica consumand apa statuta din rezervorul de incendiu. Motivul este evident. Si racordul la curent electric se obtine destul de greu in "orasul" de lux aparut langa Bucuresti.
P.S. Timpul pierdut anual in drumul prin Lizeanu spre UTCB si apoi spre Iride pe soseaua Petricani este acum ca un vis urat. De cate ori trebuie sa ies pe Petricani spre Pipera, sau sa vin pe acolo iau calmante.
L.E. Poti sa spui UTCB? Incearca. UUUUTECEBE.

Edited by nicu13, 27 September 2008 - 21:26.


#10
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Problema e ca nici in Berceni nu-si poate lua cu mia aia de euro salariu.

Cred ca de Ferentari s-ar apropia. Dar acolo nu va fi primit... face prea putini bani...

#11
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 nicu13, on Sep 27 2008, 22:05, said:

In subsolul casei domnu' arhetect ca nu vorbim despre geofizica ci despre casele din pipera. :puke: A, si sa nu mai spun de problema apei potabile. Domnii cu depozitu de rechizite din pipera care au aparut la stiri dupa ce au lasat aeroportu in bezna cu sapaturile pentru fundatie, acum socheaza opinia publica consumand apa statuta din rezervorul de incendiu. Motivul este evident. Si racordul la curent electric se obtine destul de greu in "orasul" de lux aparut langa Bucuresti.
P.S. Timpul pierdut anual in drumul prin Lizeanu spre UTCB si apoi spre Iride pe soseaua Petricani este acum ca un vis urat. De cate ori trebuie sa ies pe Petricani spre Pipera, sau sa vin pe acolo iau calmante.
L.E. Poti sa spui UTCB? Incearca. UUUUTECEBE.
domnu antreprenor , matale sustii ca numai in paipera cand ploua mult si des , se inunda subsoalili? io zic sa mai incerci.  :console:

despre timpul pierdut, adreseaza-te maretei conduceri a orasului voluntari. aia e cu infrastructura nu oamenii care platesc impozite pe nimic.  :notangel:

UTCB? universitatea tehnica californiana din berkeley ?  :deadtongue:

#12
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006

 turbo trabannt, on Sep 27 2008, 20:39, said:

domnu antreprenor , matale sustii ca numai in paipera cand ploua mult si des , se inunda subsoalili? io zic sa mai incerci.  :console:

despre timpul pierdut, adreseaza-te maretei conduceri a orasului voluntari. aia e cu infrastructura nu oamenii care platesc impozite pe nimic.  :notangel:

UTCB? universitatea tehnica californiana din berkeley ?  :deadtongue:

Ce voluntari domne? Ce, acum moare si capra vecinului? Problema este alta la pipera. Nu exista planuri urbanistice de dezvoltare. Exista reglementari clare referitoare de dimensiunile drumurilor care deservesc cladirile. In pipera fiecare cumpara un petic de pamant si isi toarna o casa cum ii suna. Dar uita ca trebuie sa ajunga la ea pe o strada, ceva. E pamantul scump si nu vrea nimeni sa lase de la el pentru un trotuar pe sub care sa treaca o canalizare. Si rezulta niste cartiere monstruoase de vile inghesuite unele intr-altele cu fose septice, cand putea fi o zona rezidentiala superba cu strazi paralele ca la americani. In pipera nu incape autospeciala de pompieri pe aleile incropite de propietari. Mentalitatea de bizon este de vina. Si faptul ca "piperanii" sunt speriati de bombe si nu vor sa stie de vecini. Si daca ii vorbeste lumea de rau din cauza asta se supara.
Ce nu-i bun voluntariul? No problem. Ia pantelimonul, ia cernica, sau si mai bine ia 23augustul din Bucuresti. Nu gasesti strazi mai bine sistematizate si mai frumos dispuse in tot bucurestiul. Se vede gandirea inginerilor de la IUDR inca de pe puz-uri. Canalizare noua, de trei ani vechime, iluminat nou si asfaltat iar anul asta. Magheru nu are un asfalt atat de nivelat.  


UTCB = Universitatea Tehnica de Criticat Bizoni.

#13
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 nicu13, on Sep 27 2008, 23:32, said:

Ce voluntari domne? Ce, acum moare si capra vecinului? Problema este alta la pipera. Nu exista planuri urbanistice de dezvoltare. Exista reglementari clare referitoare de dimensiunile drumurilor care deservesc cladirile. In pipera fiecare cumpara un petic de pamant si isi toarna o casa cum ii suna. Dar uita ca trebuie sa ajunga la ea pe o strada, ceva. E pamantul scump si nu vrea nimeni sa lase de la el pentru un trotuar pe sub care sa treaca o canalizare. Si rezulta niste cartiere monstruoase de vile inghesuite unele intr-altele cu fose septice, cand putea fi o zona rezidentiala superba cu strazi paralele ca la americani. In pipera nu incape autospeciala de pompieri pe aleile incropite de propietari. Mentalitatea de bizon este de vina. Si faptul ca "piperanii" sunt speriati de bombe si nu vor sa stie de vecini. Si daca ii vorbeste lumea de rau din cauza asta se supara.
Ce nu-i bun voluntariul? No problem. Ia pantelimonul, ia cernica, sau si mai bine ia 23augustul din Bucuresti. Nu gasesti strazi mai bine sistematizate si mai frumos dispuse in tot bucurestiul. Se vede gandirea inginerilor de la IUDR inca de pe puz-uri. Canalizare noua, de trei ani vechime, iluminat nou si asfaltat iar anul asta. Magheru nu are un asfalt atat de nivelat.  


UTCB = Universitatea Tehnica de Criticat Bizoni.
paipera este parte din mandrul oras ( municipiu ) voluntari. idiotii care au aprobat puzurile acolo sunt . de aia am zis ca voluntariul nu face decat sa incaseze banu si sa nu faca nimic. de aici si chestia cu canalizarea ( dar care nu e suparatoare) si cu trotuarele lipsa.

sunt si strazi largi in pipera dar sunt unele oaleo parca is pentru chinezi asa sunt de inguste. io cred ca e bine sa vedeti iancu nicolae ( anumite zone din el ) ca alea sunt mai reprezentative.  :)

LE: nu sustin ca pipera trebuie sa fie reprezentativa. ce nu inteleg este navala tuturor dobitocilor spre zona aia , dobitoci care vor viloaca de 300 mp sc si teren de 1000 mp la maxim 100.000 euro. si care dupa aia se plange ca e locuintele prea scumpe domne , ca despre aia era vorba in titlu.  <_<

Edited by turbo trabannt, 27 September 2008 - 22:46.


#14
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
oameni buni. idea de baza este sa nu va intindeti mai mult decit va tine plapuma. Am o parere excelenta despre soferii de autobuz, niste eroi dealtfel, aceeasi parere buna o am si despre sudori, gunoieri, profesori universitari, medici, etc....

 _TCornel_, on Sep 26 2008, 16:36, said:

Ei au dreptul la o locuinta ? Daca da de care ?
toata lumea are un drept, dreptul ti'l faci cu: munca, pricepere si istetime. Educatia nu are nimic de'aface cu problema in cauza, NU educatia iti baga bani in buzunar, inspiratia poate.
In consecinta, bineinteles ca au dreptul la o locuinta, de care?! aia care si'o permit.

Cu 1000 EURO salariu POTI sa'ti cumperi o locuinta.

#15
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 punkt, on Sep 28 2008, 00:22, said:

Cu 1000 EURO salariu POTI sa'ti cumperi o locuinta.
cu 1000 de EURO romanu mediocru dar deosebit de destept iti va spune ca isi cumpara o viloaca in centrul berlinului si ca bucurestiul nu se compara cu berlinul.

intr-adevar in berlin nu sunt atatia coate-goale cu 1000 de euro pe luna care se cred demni de pipera  -_-

#16
robertos12

robertos12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 25.03.2007
Romanu care castiga aici 1000E ca programator, cu siguranta afara castiga cateva mii bune. Si cu siguranta isi poate permite o casa net superioara la ceea ce-si poate permite aici cu 1000E. Alte salarii, alt nivel de trai, alte posibilitati, alta civilizatie.

Si zici tu Punkt ca-ti poti cumpara o locuinta cu 1000E? Mai sincer eu nu stiam bine ca mi-ai zis....As putea sa-mi iau ceva prin Rahova, Berceni......nu?
Parca nu prea ma tenteaza sincer sa fiu.....

ps: Ma bucura maxim respectul tau punkt ptr categoriile profesionale mai sus mentionate. Da'mi amintesc parca de faptul ca acum ceva vreme colegul tau trabant avea o cu totul alta parere despre ele......il cam durea in cot, mai exact.

Daca stau eu bine si ma gandesc......Avand in vedere ca daca eu cumparam pe la inceputul anului niste apartamente pe care unii de pe forum cereau 120 si ceva de mii si acum au scazut pretul cu vreo 20K......as spune c-am fost baiat inteligent,nu?Practic puteam sa pierd 20K asa de-aiurea.....

Edited by robertos12, 29 September 2008 - 02:35.


#17
beligerantu

beligerantu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 04.09.2008
vad aici o "bataie" intre constructori si arhitecti?
nu ma faceti sa spun bancul cu arhitectii...    :naughty:

#18
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 punkt, on Sep 28 2008, 00:22, said:

oameni buni. idea de baza este sa nu va intindeti mai mult decit va tine plapuma. Am o parere excelenta despre soferii de autobuz, niste eroi dealtfel, aceeasi parere buna o am si despre sudori, gunoieri, profesori universitari, medici, etc....


toata lumea are un drept, dreptul ti'l faci cu: munca, pricepere si istetime. Educatia nu are nimic de'aface cu problema in cauza, NU educatia iti baga bani in buzunar, inspiratia poate.
In consecinta, bineinteles ca au dreptul la o locuinta, de care?! aia care si'o permit.

Cu 1000 EURO salariu POTI sa'ti cumperi o locuinta.

Nu ajunge.

asta daca nu vrei un harb de garsoniera prin Ferentari.

Daca vrei un apartament cu 2 camere in vreo zona bunicica, cam tb sa scoti din buzunar 600-700 euro rata pe luna.
vezi apoi daca iti mai ajung 400 de euro lunar ca sa traiesti in Bucuresti -_-
Nu iti ajung!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate