Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Curs lb. germana

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Madroxana

Madroxana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.04.2005
Vin si eu cu o intrebare (tot e un topic deschis aici despre cele mai cautate limbi straine):

Imi puteti spune si mie unde se fac cursuri de germana?
Nu la liceul german ca a cam trecut vremea pt mine  ;)
Si nici la Goethe Institut sau Schiller. Se pare ca acolo cursurile se fac cam de mantuiala.

Mercic
:D

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
1.anunturi la mica publicitate
2.o institutie din cele enumerate dar contactat un profesor pentru studiu particular aprofundat, eventual intensiv
3.cd-uri si carti pentru studiu individual
4.internet

#3
Madroxana

Madroxana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.04.2005

View Postspare-me, on Sep 15 2006, 15:22, said:

1.anunturi la mica publicitate
2.o institutie din cele enumerate dar contactat un profesor pentru studiu particular aprofundat, eventual intensiv
3.cd-uri si carti pentru studiu individual
4.internet
Mercic de sugestii spare-me  :kisstogether:
dar...

1. Daca era asa de simplu... Vroiam o recomandare de la cineva care a urmat undeva un astfel de curs, care sa-mi poata spune daca se face ceva serios, daca profesorii isi dau interesul, etc... Nu vreau totusi sa arunc banii de pomana pe experimente
2. Idem mai sus... daca imi poate recomanda cineva un profesor(soara) de germana... dar testat... Desi as prefera un cadru mai organizat... Ma streseaza ideea ca ar trebui sa fac asta acasa la mine sau la prof. ... Plus ca, desi aparent e mai bine in particular (pt ca esti numai tu cu profesorul si iti acorda mai multa atentie), intr-o clasa cu mai multi cursanti (dar nici prea multi bineinteles) exista mai multa interactivitate si asta ajuta
3. 4. Incercat... Nu prea merge... Cine iti corecteaza greselile? Cu cine exersezi conversatia? etc Plus ca acasa e mult mai usor sa te lasi pe tanjeala  :blush: Idem pt cursurile "pe net"  Asa, daca dau banii la o institutie/scoala sau ceva de genul asta, automat trebuie sa ma duc  ;)

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

1. Daca era asa de simplu... Vroiam o recomandare de la cineva care a urmat undeva un astfel de curs, care sa-mi poata spune daca se face ceva serios, daca profesorii isi dau interesul, etc... Nu vreau totusi sa arunc banii de pomana pe experimente
2. Idem mai sus... daca imi poate recomanda cineva un profesor(soara) de germana... dar testat... Desi as prefera un cadru mai organizat... Ma streseaza ideea ca ar trebui sa fac asta acasa la mine sau la prof. ... Plus ca, desi aparent e mai bine in particular (pt ca esti numai tu cu profesorul si iti acorda mai multa atentie), intr-o clasa cu mai multi cursanti (dar nici prea multi bineinteles) exista mai multa interactivitate si asta ajuta
3. 4. Incercat... Nu prea merge... Cine iti corecteaza greselile? Cu cine exersezi conversatia? etc Plus ca acasa e mult mai usor sa te lasi pe tanjeala  Idem pt cursurile "pe net" Asa, daca dau banii la o institutie/scoala sau ceva de genul asta, automat trebuie sa ma duc
din pacate ai perfecta dreptate. eu mi-am permis sa-ti sugerez niste alternative. mai multe detalii nu-ti pot da...eu am studiat germana in particular cu o profesoara care din pacate nu mai e printre noi :P
a plecat in germania. asa ca nu ti-o pot recomanda.
totusi, ca si sfat complementar pana aflam alte informatii...daca vrei sa stapanesti bine o limba, vorbeste...uita-te la filme, citeste carti in D, etc-etc...be natural, be deutsch B U ! :D

#5
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 05.10.2005
Stiu pe cineva care a facut cursurile de la Goethe. Nu stiu de ce zici ca se fac de mantuiala. Costa ceva, dar iti dau materiale, cursuri, CD-uri. Stiu ca se ducea sambata dimineata la institut. Intr-adevar, s-ar puta sa fie cam putin 2-3 ore pe saptamana, dar si in particular, cu un profesor, tot atat ai face.
N-am auzit sa se fi dus in vreo zi degeaba, sau lucruri de genul asta, deci cursurile de fac, materia se preda. Si pana la urma multe lucruri se fac de matuiala prin scolile noastre, dar cine vrea cu adevarat sa invete....

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
institutul Friedrich Schiller...

#7
Gaby-

Gaby-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.09.2007
Stie cineva cat costa si cat timp dureaza un curs pt incepatori la limba germana la Institutul Goethe din Bucuresti? Daca ati facut facut cursuri aici imi puteti spune daca sunteti multumiti de felul in care se preda? Multumesc.

#8
vince25

vince25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.06.2005

View PostGaby-, on Sep 22 2007, 18:52, said:

Stie cineva cat costa si cat timp dureaza un curs pt incepatori la limba germana la Institutul Goethe din Bucuresti? Daca ati facut facut cursuri aici imi puteti spune daca sunteti multumiti de felul in care se preda? Multumesc.


Pai intra la ei pe site si gasesti toate informatiile de care ai nevoie :  http://www.goethe.de...all/roindex.htm

#9
al3x.h_91

al3x.h_91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.09.2007
Caut o carte de invatat germana singur sau unn ghid. Poate cineva sami sugereze ceva? P.S.: Daca se poate sa fie si gratis ar fi perfect! :D

#10
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
uite curs complet din limba romana, 100% gratis de la Deutsche Welle:

http://www.dw-world....42,2703,00.html
este compus din 104 lectii impartite in 4 serii, fiecare lectie avand un fisier audio, un pdf cu vocabular, explicatii gramaticale si exercitii... iar pt. fiecare serie exista ghiduri gramaticale, transcripturi, cheia exercitiilor (in format pdf)

pacat ca nu exista asemenea minunatii de cursuri si pt. alte limbi... :(

Edited by gtk, 29 September 2007 - 16:04.


#11
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Wow. As putea sa ma apuc si eu sa invat ceva de acolo. ;)
Danke :)

#12
al3x.h_91

al3x.h_91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.09.2007

View Postgtk, on Sep 28 2007, 14:53, said:

uite curs complet din limba romana, 100% gratis de la Deutsche Welle:

http://www.dw-world....42,2703,00.html
este compus din 96 de lectii impartite in 4 serii, fiecare lectie avand un fisier audio, un pdf cu vocabular, explicatii gramaticale si exercitii... iar pt. fiecare serie exista ghiduri gramaticale, transcripturi, cheia exercitiilor (in format pdf)

pacat ca nu exista asemenea minunatii de cursuri si pt. alte limbi... :(
Multumesc muult  gtk

#13
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
cu placere! :)

#14
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008
stie careva vreun curs de germana?similar cursului de limba engleza cu 20 de lectii,in care iti vorbea o femeie,iti citea fiecare dialog ... iti explica oricee...asa ca stiti vreun curs de germana?similar cursului de engleza?am mare mare nevoie sa invat germana  :huh:

#15
ChristinaManuela

ChristinaManuela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.07.2008

View PostZebulon, on Jul 3 2008, 21:07, said:

stie careva vreun curs de germana?similar cursului de limba engleza cu 20 de lectii,in care iti vorbea o femeie,iti citea fiecare dialog ... iti explica oricee...asa ca stiti vreun curs de germana?similar cursului de engleza?am mare mare nevoie sa invat germana  :huh:


Incearca "Deutsch mit Spass", sint 2 sau 3 manuale, nu mai stiu exact ca se intimpla acum 7 ani, eu dupa ele am invatat foarte bine germana.

Viel Glueck! :)

#16
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
http://www.dw-world....42,2703,00.html

#17
Vidike

Vidike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 31.07.2006
Cauta cursurile lui Michel Thomas

#18
Linda1980

Linda1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.10.2008
Buna,
are cineva vreo recomandare pt o persoana/firma, prin care pot face cursuri de limba germana? Sint in momentul asta la un nivel foarte basic, si nu pot zice ca am niste cunostinte foarte structurate....
deci am nevoie neaparat de o persoana cu pregatire didactica, care sa poata elibera factura (deci doar PFA sau firma).
Ma intereseaza un curs one to one, si ca persoana respectiva sa poata veni la biroul meu....

Aveti vreo idee?

Mersi!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate