Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Curs lb. germana

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Sabinela

Sabinela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.02.2008

View PostLinda1980, on Oct 11 2008, 20:54, said:

Buna,
are cineva vreo recomandare pt o persoana/firma, prin care pot face cursuri de limba germana? Sint in momentul asta la un nivel foarte basic, si nu pot zice ca am niste cunostinte foarte structurate....
deci am nevoie neaparat de o persoana cu pregatire didactica, care sa poata elibera factura (deci doar PFA sau firma).
Ma intereseaza un curs one to one, si ca persoana respectiva sa poata veni la biroul meu....

Aveti vreo idee?

Mersi!

Poate daca ne spui si din ce oras esti...?

#20
carmen_obd

carmen_obd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.08.2008

View PostGaby-, on Sep 22 2007, 17:52, said:

Stie cineva cat costa si cat timp dureaza un curs pt incepatori la limba germana la Institutul Goethe din Bucuresti? Daca ati facut facut cursuri aici imi puteti spune daca sunteti multumiti de felul in care se preda? Multumesc.

Buna,

In august am facut un curs intensiv la Goethe Institut, nivel mediu; am platit 800 lei noi; acelasi pret este si pentru incepatori; mergeam in fiecare zi cate 2 ore jumatate si pot sa spun acum, dupa finalizarea cursului, ca sunt multumita. Mai ales pentru ca se pune foarte mult accent pe vorbire decat pe gramatica, ceea ce e foarte bine. Profesorii sunt foarte buni, rabdatori si amabili. In plus exista si o sala de lectura si o biblioteca la care ai acces. Un lucru care mi-a placut foarte mult era o intalnire ce avea loc miercurea( Der Stammtisch) si la care participa cine vroia, cu conditia sa vorbesti in limba germana. A fost foarte frumos. Iti recomand Goethe Institut cu mare caldura! Viel Erfolg!

#21
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

View Postal3x.h_91, on Sep 28 2007, 22:07, said:

Multumesc muult  gtk

da, si eu iti multumesc mult , getecaule. nici nu visam la astfel de cursuri pe  net. si gratis.
:kisstogether:

#22
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postirinuca8082, on Nov 7 2008, 23:40, said:

da, si eu iti multumesc mult , getecaule. nici nu visam la astfel de cursuri pe  net. si gratis.
:kisstogether:
welcome :)

#23
wanna-fly

wanna-fly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 04.01.2009
Mai stiti si alt fel de site uri unde iti poti verifica cunostintele? teste d-alea, de iti spun cat la suta ai rezolvat corect, eventual iti arata si greselile. io stiu ca am facut vreo doua astfel de verificari, o sa caut adresele. Si eu multumesc pt site ul de mai sus, abia astept sa-l analizez calumea. :)


A, si da, si eu am auzit ca e f bine la Goethe, ca s-a dus cineva care nu stia deloc, si a la sf. era capabil sa vorbeasca si sa scrie corect etc. Io credeam ca e mai scump de 800 de lei si ca nu se face zilnic:-? in fine, o sa ma mai interesez si eu pe site..

#24
aurelian_ardeleanu

aurelian_ardeleanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.02.2009
limbagermana.ro -- cursuri si de germana si de romana pentru nemti  :P
uitati-va si voi acolo. par sa fie de toate.

#25
m1rcea

m1rcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 24.07.2006
Eu zic ca pentru incepatori, cursul online de la Deutsche Welle e foarte bun. Eu am parcurs primele doua capitole si sunt multumita de progresele facute.

#26
mihaelapred

mihaelapred

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.03.2009
iti recomand site-ul www.invata-limbi.ro ... eu cu ajutorul lui invat limba olandeza, si pana acum se vad rezulatele.... dupa parerea mea cursurile de pe net sunt mult mai avantajoase decat de la anumite institutii , deoarece iti poti face programul dupa cum vrei tu, si nu trebuie sa depinzi de nimeni. insa la internet toata lumea are acces , si de aceea este si mai convenabil  :D

#27
Ade369

Ade369

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.05.2009
Cateva site-uri:

www.livemocha.com  - aici sunt mai multe limbi (printre care si germana) , fiecare cu 4 cursuri, pe nivele si se evalueaza cu procente, sau la exercitiile libere vin userii cu limba respectiva materna si corecteaza [total FREE]

www.DaF.in   -  fise cu exercitii

www.schubert-verlag.de   - fise cu exercitii

#28
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010
zicea cineva de cursurile emiliei savin. m-am uitat si eu peste unul pt incepatori (asa scria pe coperta) si m-am uitat nauc. pentru cineva care nu are habar ,  mi s-a parut ciudat de demanding, fara prea multe explicatii sau traduceri.

#29
JuliaJulia

JuliaJulia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.06.2010
Pentru cine e din Bucuresti: pot sa v-o recomand pe profa mea. Initial faceam sedinte one on one (meditatii neaose), dar din cauza cererilor pe care trebuia sa le refuze (bebe mic) s-a organizat in grupe. Ea e super ok, are rabdare, stie germana foarte bine (e si traducatoare). Nu mai zic ca e super-pret comparabil cu alte cursuri, unde sunt si mai multi cursanti. Adica: sedinta de o ora jumatate era 50 ron, iar acum, 300 ron/luna (8 sedinte) vine 37.5 ron/sedinta. Nu cred ca are toate locurile ocupate, asa ca incercati si voi. Asa... ce e mai important. Nu face acasa cu catel si purcel, are spatiu special pentru cursuri, ceea ce e bineeeeee. Adica te poti concentra si chiar inveti ceva. Asta e linkul direct catre meditatii   http://traduceri.cic...ii_germana.html . Spor si astept parerile voastre:)

Edited by JuliaJulia, 23 June 2010 - 02:44.


#30
dimiuser

dimiuser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.10.2006
Dca stie cineva: suportul de curs, de fapt cursurile de la Goethe, se pot achizitiona si de catre particulari, contra cost, fireste?

#31
selena1285

selena1285

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.08.2010

View PostJuliaJulia, on 23rd June 2010, 03:40, said:

Pentru cine e din Bucuresti: pot sa v-o recomand pe profa mea. Initial faceam sedinte one on one (meditatii neaose), dar din cauza cererilor pe care trebuia sa le refuze (bebe mic) s-a organizat in grupe. Ea e super ok, are rabdare, stie germana foarte bine (e si traducatoare). Nu mai zic ca e super-pret comparabil cu alte cursuri, unde sunt si mai multi cursanti. Adica: sedinta de o ora jumatate era 50 ron, iar acum, 300 ron/luna (8 sedinte) vine 37.5 ron/sedinta. Nu cred ca are toate locurile ocupate, asa ca incercati si voi. Asa... ce e mai important. Nu face acasa cu catel si purcel, are spatiu special pentru cursuri, ceea ce e bineeeeee. Adica te poti concentra si chiar inveti ceva. Asta e linkul direct catre meditatii   http://traduceri.cic...ii_germana.html . Spor si astept parerile voastre:)

Buna! ai putea sa detaliezi putin cum decurge o sedinta cu profa ta? pe ce  pune accentul - gramatica,vocabular,conversatie,traduceri? foloseste un anumit manual sau va preda ea ce/cum doreste?cam cate persoane sunt intr-o grupa? tnx.

#32
naylilu

naylilu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.12.2008
Pentru cei pe care poate ii intereseaza sa participe la un curs de limba germana (se dau examene si diplome/atestate la final) - incercati sa intrebati la Camera de Comert si Industrie (cautati pe net informatii de contact pentru birourile teritoriale, corespunzatoare judetului unde locuiti); ei organizeaza astfel de cursuri.

#33
MirunaTica

MirunaTica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.01.2016
Eu va recomand cu drag cursurile de limba germana care m-au ajutat sa-mi iau diploma de B2, fiindu-mi necesara pentru a profesa ca medic in Germania.

Se vorbeste mult in limba germana si asta m-a ajutat ff mult.

Site-ul este   http://cursuri-germana-bucuresti.ro/

Edited by MirunaTica, 11 January 2016 - 11:54.


#34
MirunaTica

MirunaTica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.01.2016

View PostMadroxana, on 15 septembrie 2006 - 14:15, said:

Vin si eu cu o intrebare (tot e un topic deschis aici despre cele mai cautate limbi straine):

Imi puteti spune si mie unde se fac cursuri de germana?
Nu la liceul german ca a cam trecut vremea pt mine  Posted Image
Si nici la Goethe Institut sau Schiller. Se pare ca acolo cursurile se fac cam de mantuiala.

Mercic
Posted Image

Eu va recomand cu drag cursurile de limba germana care m-au ajutat sa-mi iau diploma de B2, fiindu-mi necesara pentru a profesa ca medic in Germania.
Se vorbeste mult in limba germana si asta m-a ajutat ff mult. Am folosit manuale pentru examenele de certificari.
Site-ul este   http://cursuri-germana-bucuresti.ro/

#35
Sarah_N

Sarah_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 18.10.2008
Eu am facut curs de germana la Schiller acuum un timp si nu mi s-a parut deloc de mantuiala. Am facut 1 an si as fi continuat, insa mi se suprapunea pe programul de la servici. Asa ca acum fac cursuri prin corespondenta si mai iau cate ceva de pe net.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMadroxana, on 15 septembrie 2006 - 14:15, said:

Vin si eu cu o intrebare (tot e un topic deschis aici despre cele mai cautate limbi straine):

Imi puteti spune si mie unde se fac cursuri de germana?
Nu la liceul german ca a cam trecut vremea pt mine  Posted Image
Si nici la Goethe Institut sau Schiller. Se pare ca acolo cursurile se fac cam de mantuiala.

Mercic
Posted Image

uite http://cursuri-de-li...ne.blogspot.ro/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate